Autor Zpráva
neregistrovaný
Profil *
Zdravím,
dělám na designu webu, ale mám trošku problém s obsahem. Nevím úplně přesně co by tam mělo být atd. Zatím jsem většinou dělal různé redesigny stránek, kde je možné pracovat většinou s původním obsahem.

Jak ale na to u úplně nového webu?

Jak nejlépe komunikovat s klientem a dostat z něj patřičné informace o tom, co by měl web obsahovat? Protože párkrát se mi stalo, že když jsem chtěl zjistit co by tam chtěl klient mít, tak už jsem se nedočkal odpovědi.

Nebo to mám sám nějak rozumně rozmyslet a plácnout tam Lorem Ipsum?
Str4wberry
Profil
A to jste se ohledně obsahu apod. nebavili? Pokud vám klient potřebné texty neposlal a ani neřekl, že je máte zajistit, tak se opravdu nabízí ten „Lorem Ipsum“.
Rellik
Profil
Osobně bych dal spíš "české lorem ipsum" jelikož to původní neobsahuje žádnou diakritiku, která je u českých webů normální...
Něco jako http://cs.blabot.net/
ninja
Profil
neregistrovaný: Jak můžete navrhnout navigační prvky a grafiku webu, když neznáte obsah a strukturu?!
jenikkozak
Profil
neregistrovaný:
Protože párkrát se mi stalo, že když jsem chtěl zjistit co by tam chtěl klient mít, tak už jsem se nedočkal odpovědi.
Buď ses ptal špatně, nebo ti to klient nechce prozradit. Pokud se nedokážete dohodnout ani na tak zásadní věci, jakou je obsah, bude asi lepší se zamyslet, jestli nebude výhodnější spolupráci ukončit.
Petr ZZZ
Profil
Tak pokud se jedná o nějaký fenomenální obchodní nápad, klient kodéra nezná osobně a proto konkrétní obsah raději tají, řekl bych, že stěžejní je, zda se kodér dočká honoráře, a ne zda se dočká obsahu. Lepší je samozřejmě, když komunikace funguje hladce a na bázi důvěry. Pokud ale kodér nemá důvod obávat se, že klient nezaplatí, asi bych bez znalosti bližších okolností nedoporučoval hned ukončit spolupráci. Nakódovat to s nějakým výplňovým textem, do menu napsat odkaz 1, odkaz 2 a odkaz 3 a hotovo. Počítat s tím, že konkrétní anchor texty v menu mohou být delší (zeptat se, s kolika znaky zde počítat), neomezovat bloky s textem v délce, ale v závislosti na designu když tak jen v šířce.
panther
Profil
Petr ZZZ:
bavíme se nikoliv o kódu, ale o designu, přesto:

že stěžejní je, zda se kodér dočká honoráře, a ne zda se dočká obsahu
dočkání se honoráře záleží na smlouvě, zda vůbec nějaká existuje. Z ústní dohody se honorář může vymáhat hůře. Dále, je-li součástí dodávky CMS, kodéra (potažmo programátora) obsah zajímat nemusí, jedná-li se o pouhé HTML, je v zájmu objednatele texty dodat - není kodérovou potřebou či povinností texty uhánět.

zeptat se, s kolika znaky zde počítat
to je zbytečné, kodéra tato informace nemusí ani v nejmenším zajímat. Navíc, současné texty nemusí být finální a do budoucna neměnné.

neregistrovaný:
klienta se na obsah, nebo alespoň položky v menu zeptej. Pokud neodpovídá, dej výplňkové texty. Na délce obsahu ti, stejně jako kodérovi, záležet nemusí - zkus si, jak to bude vypadat s pár řádkami textu a jak s dlouhým textem.

Je to těžké - nevíme, o jaký projekt se jedná, neznáme majitele (třeba má i jiné starosti a web pro něj není priorita - odpovídá později), neznáme tvůj způsob komunikace (možná se vyjadřuješ nepřesně, moc odborně, neurvale, ...).
Taurus
Profil
Je sice pravda, že obsah webu by neměl být na grafice tolik závislý... Kdo chce ale kvalitní práci, musí dodat pokud možno přesný obsah a veškeré texty včetně nejzapadlejších podmenu. Jak je vidět, typografie je neustále podceňována.
panther
Profil
Taurus:
Kdo chce ale kvalitní práci, musí dodat pokud možno přesný obsah
kdo chce kvalitní práci, většinou komunikuje :-)

Ale jak jsem psal, nikdo z nás kromě tazatele neví, kde vznikl problém a co je jeho příčinou. Možností může být fůra a nikdo z nás tady na fóru to nevyřeší.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na panthera:
„bavíme se nikoliv o kódu, ale o designu“
To je otázka do pranice. Je design webu něco jiného než webdesign? A co spadá pod webdesign? :)

„Není kodérovou potřebou či povinností texty uhánět.“
To není a tak nějak podobně jsem to i myslel.

Reaguji na Taura:
Tak on neregistrovaný píše, že „neví úplně přesně“, tak nějakou aspoň mlhavou představu bude asi mít.
panther
Profil
Petr ZZZ:
Je design webu něco jiného než webdesign?
ano, je. Ale to už tu asi není třeba pitvat. Je to poněklikáté, co tu vidím odkaz na toto vlákno, nemyslím si, že je třeba jím operovat pokaždé, kdy v nějakém tématu padne slovo „webdesign“.
Str4wberry
Profil
Reakce na panthera:
to je zbytečné, kodéra tato informace nemusí ani v nejmenším zajímat. Navíc, současné texty nemusí být finální a do budoucna neměnné.
Sice nemusí, ale často je výhodnější nereálné stavy neřešit. Třeba řešit, aby se jednořádkové vodorovné menu po přidání dlouhé/další položky rozumně rozteklo na dva řádky, mi většinou přijde už trochu zbytečné.
Nox
Profil
Str4wberry: Myslíš, že doplnění webu o další položku menu je nepravděpodobné nebo dokonce nereálné? Mě to přijde (s nadsázkou) skoro jisté :)
panther
Profil
Str4wberry:
Třeba řešit, aby se jednořádkové vodorovné menu po přidání dlouhé/další položky rozumně rozteklo na dva řádky, mi většinou přijde už trochu zbytečné.
psal jsem o délce textu v obsahu, nikoliv menu.

No, když už jsi nakousl menu - ano, záleží na typu menu, které je k dispozici. Samozřejmě je ale chybou udělat (graficky) menu tak, aby se tam položky od klienta vešly tip-ťop. Už jen proto, že to začne přetékat ihned, kdy si jen o kousíček zvětším písmo. Nehledě na fakt, že, jak jsem už psal výše, současný obsha neznamená, že bude neměnný po staletí. Při přidání další položky překreslovat menu není tím nejlepším řešením.

Z pohledu kodéra pak je samozřejmost si vyzkoušet nějaké rozumné zvětšení textu, zmenšení velikosti prohlížeče na některé ne nereálné hodnoty. Pokud má menu přetéci na dva řádky, je třeba to na úrovni kódu řešit.
Petr ZZZ
Profil
Jen pro pořádek – zeptat se, s kolika znaky počítat, jsem samozřejmě navrhoval v souvislosti s menu.

Dodatek: A měl jsem na mysli – což jsem, pravda, už nezmínil – menu ve sloupečku, s položkami pod sebou.
Str4wberry
Profil
Reakce na panthera:
Samozřejmě je ale chybou udělat (graficky) menu tak, aby se tam položky od klienta vešly tip-ťop.
Nemyslím si, že by to měla být chyba. Graficky mi spíš přijde rozumné rozvržení, kdy tam jsou položky právě tip-ťop. Než titěrné položky a nějaké hluché co-kdyby-se-přidala-dlouhá-položka místo. Pokud se to neudělá nějak zajímavě. :–)

Už jen proto, že to začne přetékat ihned, kdy si jen o kousíček zvětším písmo.
Také máme overflow: hidden, že. :–)

Při přidání další položky překreslovat menu není tím nejlepším řešením.
A proč ne? Pro menu s více položkami bude vhodné jiné řešení a obráceně. Přidávání nových položek do menu není medle (většinou) každodenní úkon, aby se to nemohlo promyslet a vymyslet nové optimální rozvržení. Mluvím tedy zejména o vodorovném menu, které není jen skládka odkazů (tj. není jako třeba tady na diskusi).
panther
Profil
Str4wberry:
nemusi vse byt hned nutne titerne, aby se vedle toho dala pridat dalsi polozka.

Také máme overflow: hidden, že. :–)
coz neni nejlepsi reseni. Na konci menu byva zpravidla „kontakt“, o ten prijit pri prvnim zvetseni pisma mi neprijde nejrozumnejsi.

Přidávání nových položek do menu není medle (většinou) každodenní úkon
kazdodenni rozhodne ne, ale uz jsem se nekolikrat setkal s tim, ze po pul roce se menu menilo. Neprijde mi to jako nerealne. Dobry graficky navrh by s timto mel pocitat.
Str4wberry
Profil
Nevím, jestli si rozumíme, uvedu pár příkladů.

Seznam.cz



CZC.cz



Games.cz



Jak bys to na uvedených webech chtěl řešit naslepo bez znalosti, co to tam má být, aby se neplýtvalo místem?

Za nereálnou nepovažuji změnu počtu/délky položek v menu. Nereálným stavem myslím to, že při změně položek se menu bude muset přepracovat do tip-ťop podoby, tedy v případě jiného počtu položek bude menu jiné.
panther
Profil
Str4wberry:
- seznam.cz: na poctu polozek nezalezi - moc tip top nebo zavisla na grafice/mistu mi tato navigace neprijde
- czc.cz: u podobnych eshopu se nove top kategorie moc nepridavaji, totez plati napr. pro mall.cz. Kategorie jsou dane, mnoho dalsich elektronickych top kategorii (hovorime-li o CZC) neni.
- games.cz: tam jde o klasicke menu tvorene ne graficky a sprava techto polozek je mozna bez dalsiho zasahu. Zmenou nektereho textu a nahrazeni za delsi se nic nestane, menu se roztahne. Navic, vsimni si, ze pravo mas nevyuzite misto. V pripade potreby se vyhazi/zmensi sipecky a dalsi polozka se hrave vejde. Vliv na funknost bude minimalni, spise zadny. Uzivatel nepotrebuje videt sipecky, pokud se menu rozbali pri hoveru samo.
Taurus
Profil
Souhlasím se Str4wberrym. Grafika by měla být vyladěná na konkrétní stav.
Str4wberry
Profil
Ad Seznam.cz) Pokud se tam přidá položka, nebude to ladit s šířkou formulářového pole. Bude se to tedy muset předělat.
Ad CZC.cz) Chápu to správně jako souhlas, že je potřeba znát položky a udělat menu na míru pro konkrétní stav?
Ad Games.cz) Bez dalšího zásahu? Pokud budu chtít přidat další položku, nevejde se tam. Odebrání šipeček je samozřejmě možné, ale to už je to o čem mluvím – v případě změny položek se menu bude muset předělat. Osobně na tom nevidím nic špatného. Ale přijde mi logické tam ty šipky teď mít, když prostor je a nenavrhovat menu, aby bylo do půlky pro případ rozšíření.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0