Autor Zpráva
Petr ZZZ
Profil
Zdravím,

je známo, že vkročit bez souhlasu majitele na ohraničený soukromý pozemek, vyznačující se trávníkem, švestkou a keříčky rybízu, je nezákonné. V případě potřeby lze vymáhat právo pomocí policie a soudu. Je možné uplatnit příslušné paragrafy také na virtuální prostor? Příkladem budiž internetová diskuse, volně přístupná všem, s výjimkou osob, kterým majitel zakáže na diskusi psát (případně i chodit). Pokud taková osoba zákaz nerespektuje, je to také trestný čin porušování domovní svobody, za který lze poslat pachatele až na dva roky za mříže? A ručí rodiče za svoje děti? Předem děkuji za fundované odpovědi.
mimochodec
Profil
Nevím jestli to správně chápu. Mluvíš o tom, že by se třeba tady na diskusi zrušily bany Kalužovi, místo toho se veřejně oznámilo, že sem nesmí a pak se to vymáhalo soudně?
Petr ZZZ
Profil
Bany by se nikomu nerušily. Ban zveřejněný na diskusi už veřejně oznámený je (diskuse je principiálně veřejně přístupná, všechno, co sem někdo napíše, je tedy zveřejněné). Ptám se, zda lze virtuální soukromý prostor bránit proti vetřelcům podobně jako fyzický soukromý prostor. Povolené/nepovolené čtení přirovnávám k povolenému/nepovolenému vstupu na pozemek, povolené/nepovolené psaní přirovnávám k povolenému/nepovolenému vysazení stromku, vytrvalé spamování k poškození fasády domu.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Petra ZZZ:
Myslím, že soudně vymáhat zakáz chození na veřejně přístupný web dost dobře nejde. U soukromého pozemku ti narušitel pošlape trávník, očeše švestku, sní keříčky rybízu, nebo prostě jen překáží na místě, kde bys zrovna chtěl překážet ty, nebo na tebe svévolně kouká a ohrožuje tvé soukromí úplným vykoukáním — takže ti s nemalou pravděpodobností způsobuje nějakou újmu. Ve virtuálním prostoru podobné hrozby nemáme. Máme jiné (třeba DoS útok), ale ty jsou konkrétněji postihnutelné jinými paragrafy.

kterým majitel zakáže na diskusi psát
Psaní už by asi protiprávní mohlo být. Podobně, jako když ti někdo hackne web a napíše na něj něco, co tam napsané mít nechceš.


Reaguji na mimochodce:
že by se třeba tady na diskusi zrušily bany Kalužovi, místo toho se veřejně oznámilo, že sem nesmí
Ban je takové oznámení. Konkrétní technické metody blokace jsou jen prostředkem k vymáhání zákazu.
ninja
Profil
Pokud mám veřejně přístupný web, je to obdoba veřejného prostoru (například obchod nebo restaurace). Není možné zakázat přístup do takového podniku konkrétní osobě či skupině osob. Jediná možnost by bylo soudní rozhodnutí.
Petr ZZZ
Profil
ninja:
To je divné. To zní, jako kdyby byli vyhazovači nelegální. Nezná zákon mezi soukromým a veřejným podnikem nějaké přechodné formy?

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0