Autor Zpráva
Darker
Profil
Chápu, že se nemohu jen tak připojit na libovolný počítač na světě k jinému. Na druhou stranu si ale také nemyslím, že při stahování pomocí torrentů jdou všechna data přes nějaký počítač s veřejnou IP. Lze tedy nějak „skamarádit“ dva počítače pomocí počítače s veřejnou IP? Pokud ano, existuje na to nějaká služba? (nemám veřejnou IP)
Prochy
Profil
Hamachi by na to nestačilo?
Amunak
Profil
Darker:
Ano, jde to. Počítač s veřejnou IP (říkejme mu třeba server) bude mít spuštěnou službu která bude naslouchat příchozím spojením. Klient A se k němu připojí, pošle mu data, a server je dá klientu B k dispozici.

Existuje třeba Hamachi, Teamviewer apod., které umí vytvořit VPN přes servery provozovatele té služby. Základní verze je zdarma, ale Hamachi má pochybnou kvalitu.

Jestli ale na něco takového přímo existuje třeba jako démon pro linux, to nevím (i když bych řekl že ano).
Darker
Profil
Prochy:
Celou záležitost chci tvořit na dost nízké úrovni (Jednoduchý klient-server v C++) a navíc chci aby to šlo odkudkoliv (pokud tedy bude otevřený port).


Amunak:
Počítač s veřejnou IP (říkejme mu třeba server) bude mít spuštěnou službu která bude naslouchat příchozím spojením. Klient A se k němu připojí, pošle mu data, a server je dá klientu B k dispozici.
To se mi naprogramovat povedlo ale nemám žádný počítač se veřejnou IP. Navíc pořád věřím, že by přes server nemusela jít všechna data - jen počáteční seznámení. Hamachi i Team Viewer, pokud se nepletu, používají servery, přes které se veškerá data přenášejí.

A ještě jsem zapomněl zmínit že jeden z počítačů (ten doma) má linux, zatímco na druhé straně očekávám spíš windows.
Amunak
Profil
Darker:
Bojím se, že takhle to nefunguje. Pokud prostě nemáš veřejnou IP adresu, počítače spolu nemají jak komunikovat. Je to, jako kdybys měl ve firmě interní linku a tam kancelář na kterou můžeš volat číslem 042. Z recepce se tam dovoláš, ale ze světa to nejde, protože můžeš pouze zavolat na číslo firmy (IP adresu) pod kterou vystupuje celá firma a dovoláš se na recepci (router poskytovatele tvého připojení), ale pokud nedáš nějaký signál k přesměrování do kanceláře 042 (třeba že zmáčknš tlačítko na displeji; ve světě IP to uděláš tak že použiješ specifický port přesměrovaný na vnitřní adresu v síti), tak se prostě do kanceláře nedovoláš.

Tím chci říct, že kromě zakoupení vlastní veřejné IP (což je podle mě stejně nejrozumnější řešení) by ti ISP možná dovolil přesměrovat k sobě nějaký jeden volný port. Ale ještě jsem se s tím snad nesetkal. A taky nevím, jestli by ti jediný port vůbec stačil.

K čemu to vůbec potřebuješ? Kdyby to bylo nenáročné, můžeš si třeba najít i nějaké VPS / linuxový terminál zdarma.

Ještě jiná alternativa je pak třeba IPV6, ale ten je u nás bohužel málo rozšířený.
Darker
Profil
A jak přesně to dělají torrenty? To se opravdu všechno co stahuju stahuje přes trackery? Nebo může seedovat jen ten, kdo má veřejnou ip?

Amunak:
Ještě jiná alternativa je pak třeba IPV6
A jak se to liší od běžné IP?
abc
Profil
Darker:
U torrentů je to tak, že alespoň jedna strana musí být aktiv
Amunak
Profil
Darker:
Trackery s tím moc nesouvisí. Tracker jen říká, kdo má jaké soubory k dispozici. Spojení pak probíhá přímo mezi klienty, a alespoň jeden z nich musí mít veřejnou IP.

IPv6 se od IPV4 liší hlavně počtem adres (a tedy jejich cenou). IPV6 adresy se dají získat typicky ve větším počtu zdarma, kdežto každá IPV4 adresa stojí relativně nemalé peníze.
Krakatoa
Profil
Amunak:
každá IPV4 adresa stojí relativně nemalé peníze
Co se týče poskytovatelů připojení, máme doma wifi a v ceně připojení (300 Kč / měsíc) máme od poskytovatele veřejnou pevnou IPV4.
Co se týče serverů na netu, pipni dává ke každému free vps (těch si můžeš vytvořit hodně) i jednu IPV4 a to zdarma.
Darker
Profil
Krakatoa:
pipni dává ke každému free vps
No, to je slovo do pranice. Ale na pipni.cz jsem vůbec o VPS nic nenašel.
Jinak by pro mě VPS byl ideální - za předpokladu, že by tam šel spustit kompilovaný program (přeprogramovat server z windows na linux za tuhle cenu vzládnu).
Davex
Profil
Darker:
Ale na pipni.cz jsem vůbec o VPS nic nenašel.
www.freecloud.cz

Případně je alternativa v zahraničí http://members.host1free.com/vps?ac=h1f_register_vps, kterou nedoporučuju na nic vážnějšího, protože často nefunguje (přetížené I/O a rychlost sítě 0.00 nic).
Darker
Profil
No založil jsem si server na pipni, doufám že to za těch 30,- bude stát. Zatím to nic moc nedělá...
Co se týče té důležitosti - zatím s tím byt zabezpečovat nebudu, takže mi asi levné varianty postačí.
Krakatoa
Profil
Darker:
Za těch aktivačních 30,- to určitě stojí, ale je to free a nehodí se to pro něco vážnějšího, spíš vhodné k testování, co se týče much, počítej:
a) během nulté, dvacáté a čtyřicáté minuty dochází k problémům v komunikaci se serverem (na vině je prý omezovač rychlosti, možná to někdy bude spraveno)
b) občas se stane, že je celý server, kde jsou tyto vps, přetížen a je restartován
c) v jádru linuxu není myslím vše, např. u debianu mi nejde nastavit u iptables omezení na ESTABLISHED, RELATED


Příklad pro to a) (údaje v milisekundách, měřeno s přesností na 100 milisekund a to do 10 sekund):
18:59:53 Odezva < 100
19:00:03 Odezva > 10100
19:00:13 Odezva > 10100
19:00:23 Odezva > 10100
19:00:33 Odezva > 10100
19:00:43 Odezva < 9800
19:00:53 Odezva > 10100
19:01:04 Odezva < 4400
19:01:14 Odezva < 7400
19:01:24 Odezva < 600
19:01:34 Odezva < 3700
19:01:44 Odezva < 100
19:01:54 Odezva < 100
19:02:04 Odezva < 100
ludekbrno
Profil *
Neporadím úplně konkrétně, ale pro přístup do počítače, který nemá veřejnou statickou IP adresu se běžně používá služba DDNS http://cs.wikipedia.org/wiki/Dynamick%C3%A9_DNS Funguje to nějak tak, že zařízení schované v lokální síti za dynamickou IP se přihlásí do DDNS služby, která zjistí jeho aktuální IP a přidělí mu nějaké stabilní název. A tu IP adresu nějak průběžně aktualizuje, aby se z druhého počítače nebylo nutno ji znát, připojuje se pouze na jméno přidělené DDNS službou, která už požadavek předá na aktuální IP. V praxi jsem to zatím nezkoušel, ale tuto možnost umí např. všechna digitální záznamové zařízení pro kamerové systémy, aby bylo možno do nich přistupovat vzdáleně přes internet i v případě, že zařízení není na statické veřejné IP.
Amunak
Profil
ludekbrno:
To řeší pouze dynamickou (měnící-se, nestatickou) IP adresu. Dobré řešení pokud nemáš doménu a chceš hostname anebo nemáš statickou IP. Musíš ale mít alespoň přístup k routeru který má od ISP přidělenou veřejnou IP adresu, protože jinak to nemá smysl - stejně si nic neproroutuješ, i když budeš moct používat pěkný název místo adresy.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0