Autor Zpráva
David1256
Profil
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jak je to právně správně s vyděláváním tvorbou webu. Chci prodávat někomu nějaké mnou vytvořené skripty, celé weby popřípadě třeba úpravy webů, zkrátka různé práce, které se nechají dělat s html/css/js/php. Jsem student, je mi 18 let. Někde jsem vyčetl, že pokud si nevydělám 20 000 Kč ročně, tak nemusím odvádět žádnou daň. Ale jak je to s papírováním? Zákazníci by mohli chtít třeba vystavit fakturu za práci, kterou si zaplatili ne? Nebo zkrátka nějaký doklad, že jsem jim udělal tu a tu práci za ty a ty peníze. Jak je to tedy z právního hlediska ohledně těchto věcí? Také by mě zajímalo, jak může někdo zjistit, zda vydělám za rok třeba 20 000 nebo 25 000 Kč. Zatím jsem si přivydělával tím stylem, že někdo poptával nějakou práci na webu a tak jsem mu to udělal a on poslal peníze na účet, ale nic se nedanilo. Podle zákona ani nic danit nemusím, ale přesto bych na to měl mít nějaké doklady, fakturu a tak ne? Pokud bych překročil těch 20 000 ročně, tak bych tu práci musel něčím přece dokládat ne? Jo a nemusel bych mít nad těch 20 000 už ŽL nebo jak to je? Hledal jsem tady podobné otázky, ale žádná přesně neodpověděla na můj dotaz. Děkuji.
DJ Miky
Profil
Do 20.000 Kč ročně se může jednat o příležitostnou činnost a to se potom vůbec nedaní, ani na to nepotřebuješ živnostenské oprávnění. Ale fakturu vystavit nemůžeš. Až když si pořídíš živnostenské oprávnění, dostaneš IČ a můžeš fakturovat tvým klientům. Ovšem pak budeš muset po konci roku podávat daňové přiznání a přehledy k pojištění, kde přiznáš dosažené příjmy (a výdaje) za daný rok a rozdíl (zisk) zdaníš.

Nad 20.000 Kč ročně už se tedy nemůže jednat o příležitostnou činnost a musíš mít živnostenské oprávnění.

Jako studentovi se ti živnostenské oprávnění vyplatí - částka, kterou zaplatíš na daních a pojištění, bude poměrně malá (při menším příjmu). Pokud nemáš velké výdaje, můžeš uplatňovat paušální výdaje, což u neřemeslných činností je 60 % z příjmů. Tvůj zisk tedy bude pouze 40 % z tvých příjmů, bez ohledu na skutečné výdaje. Podnikání bude díky studiu považováno za vedlejší činnost, což ti přináší další výhody na daních a pojištění.
Jan Tvrdík
Profil
DJ Miky:
Nad 20.000 Kč ročně už se tedy nemůže jednat o příležitostnou činnost a musíš mít živnostenské oprávnění.
To, že se nemůže jednat o příležitostnou činnost neimplikuje nutnost živnostenského oprávnění. Lze taky sepsat Dohodu o provedení práce nebo Dohodu o provedení pracovní činnosti.
David1256
Profil
DJ Miky:
Díky. Ale to mi nepřijde moc výhodné mít zisk jen 40% z mých příjmů. Vždyť odvádím 20% daň a sociální a zdravotní by za mě měla platit škola (stát), když jsem student nebo ne? Tak kde se vzalo těch 40%? Mně to vychází na 80%, ale vypadá to, že na něco zapomínám, ale nevím na co. A co když si pořídím ŽL a pak nedosáhnu těch 20 000 ročně?


Jan Tvrdík:
Dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti ale musí sepisovat zadavatel práce ne? A pak daní on a né já nebo ne? V tomto případě když daní on, tedy už bylo zdaněno, já tedy nebudu danit podruhé, tedy nemusím přiznávat v daňovém přiznání. Chápu to správně?
Nox
Profil
David1256:
Ne, tak to není. Daně se vypočítávají ze zisku a toto znamená, že můžeš stanovit výdaje na 60% svého příjmu nehledě na to, jaké skutečně výdaje si měl, což je velice výhodné.
Tzn. ze 100k výdělku budeš počítat jako bys měl jen 40k, ale těch 100k ti zůstane (mínus teda daň pokud by byla).

Jinak zdravotní platit budeš, i když to bude asi podle příjmů. Sociální podobně jako daň - jen od určité částky.

Můžeš mít ŽL a mít příjem 0 Kč ročně, to je v pohodě, hlavně jako student.
David1256
Profil
Jo aha, tak teď už to chápu. Př. vydělám 100k, jako zisk, tedy rozdíl mezi příjmy a výdaji, budu počítat třeba 40k, a těch 40k zdaním. Ale zajímalo by mě, jakou procentuální částkou zdaním těch 40k? Někde jsem slyšel, že do nějaké částky je to 15%. Jo a má tady student nějakou úlevu na dani a nemusí platit to sociální a zdravotní?
DJ Miky
Profil
Jan Tvrdík:
To, že se nemůže jednat o příležitostnou činnost neimplikuje nutnost živnostenského oprávnění. Lze taky sepsat Dohodu o provedení práce nebo Dohodu o provedení pracovní činnosti.

Ano, napsal jsem to nešťastně, počítal jsem automaticky s možností fakturace.

David1256:
Ale to mi nepřijde moc výhodné mít zisk jen 40% z mých příjmů.

To je čistě jen pro účely výpočtu daně. Tobě zůstane celých 100 %, ale zdaníš jen 40 %.

A co když si pořídím ŽL a pak nedosáhnu těch 20 000 ročně?

Tak se nestane vůbec nic, zdaníš ten skutečně dosažený příjem. Vzhledem k výhodám studenta a slevě na dani z toho zaplatíš jen pár korun na zdravotním pojištění, daň z příjmu a sociální pojištění budou nulové.
David1256
Profil
Kolik % tedy činí daň z příjmu pro studenta?


0% když se vejdu do 20 000 a nad 20 000 už víc? Nebo 0 pořád protože jsem student?
DJ Miky
Profil
Pokud vyděláš 100.000, zisk bude pro účely daně 40.000. Pak zaplatíš:

Daň z příjmů: počítá se 15 % ze zisku a odečteš slevy na poplatníka (24.840 ročně) a na studenta (4.020 ročně). 15 % ze zisku vyjde 6.000, což je mnohem méně než slevy (28.860), tedy daň bude 0.

Sociální pojištění: sazba je 29,2 % z poloviny základu, tedy 14,6 % ze zisku. Nicméně při zisku pod určitou hranici (letos 60.328) je pojištění dobrovolné, tedy vyjde také 0 (pokud se dobrovolně nepřihlásíš).

Zdravotní pojištění: sazba je 13,5 % z poloviny základu, tedy 6,75 % ze zisku. To vyjde 2.700. Příští rok pak budeš muset platit každý měsíc zálohy ve výší jedné dvanáctiny, tedy 2.700 / 12 = 225, na konci dalšího roku se porovnají se skutečnou částkou, vznikne ti přeplatek nebo nedoplatek a stanoví se nová výše záloh.

Celkem tedy zaplatíš 2.700 na zdravotním pojištění, daň a sociální pojištění bude 0.

(Pozn.: Ta hranice 20.000 se nikde neuplatňuje, nesouvisí s výpočtem daně a pojištění.)
David1256
Profil
DJ Miky:
Díky moc za vyčerpávající odpověď, teď už mi to je alespoň jasné. Jen ještě snad poslední dotaz. Já myslel, že zdravotní za mě platí stát, když jsem student, tak proč bych ho měl znovu odvádět?
Nox
Profil
"Podnikající student je z hlediska zdravotního pojištění považován za osobu, za kterou platí pojistné stát. Netýká se ho tudíž minimální vyměřovací základ ani minimální zálohy. Platí zdravotní pojištění jen ze skutečně dosažených příjmů (po odečtu nezbytných výdajů). "
http://www.podnikatel.cz/specialy/podnikani-na-vedlejsak/podnikani-studentu/
DJ Miky
Profil
Jako student máš výhodu v tom, že je tvoje činnost posuzována jako vedlejší. Platíš tedy zdravotní pojištění pouze ze skutečně dosaženého zisku, nemusíš platit z minima (8.000 měsíčně) a nemáš určené minimální měsíční zálohy, stanoví se dle zisku z minulého roku (případně 0, pokud podnikáš první rok). Teoreticky se jedná o dvojí zdanění, kdysi výpočet fungoval tak, že se odečítala částka zaplacená státem za tebe. Ale to se zrušilo, tak musíš ze zisku platit zdravotní. Stát za tebe platí zdravotní proto, že si na něj jako student soustavně se připravující na budoucí povolání nevyděláš. Když podnikáš, tak si na něj už vydělat dokážeš. (To je jen můj názor, ne oficiální vysvětlení.) Stejné je to ale i u Dohody o provedení práce a jakékoliv jiné činnosti. U DPP se jen neplatí do určité výše odměny (10.000).
Jan Tvrdík
Profil
David1256:
V tomto případě když daní on, tedy už bylo zdaněno, já tedy nebudu danit podruhé, tedy nemusím přiznávat v daňovém přiznání. Chápu to správně?
Pokud tu DoPP zdanil zaměstnavatel srážkovou daní, tak ji už znova nedaníš. Pokud ji ale zdanil zálohovou dání, tak pak tyto příjmy (pokud přesáhnou 20k) musíš uvést v daňovém přiznání a pravděpodobně dostaneš od státu něco zpátky.
David1256
Profil
Děkuji za všechny odpovědi, hodně mi pomohly.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0