Autor Zpráva
webik
Profil
Aký je Váš názor na tvorbu webu založenom na ajaxe, čo znamená, že pri vypnutom javascripte bude stránka nefunkčna? V minulosti to svoje opodstatnenie malo pre nepodporu v niektorých prehliadačov, ale čo v dnešnej dobe keď už aj lacnejšie mobilne zariadenie toto zvládnu celkom uspokojivo.
Str4wberry
Profil
Pokud nebude dostupná bez JS alternativa, budou mít s takovým webem problémy vyhledávače, což je docela závažný nedostatek.
Joker
Profil
Ehm? V minulosti mělo opodstatnění dělat stránky, které nefungovaly při vypnutém Javascriptu a dnes už nemá? Asi těžko.

Podle mě je to pořád stejné, stránky by se měly dělat tak, aby fungovaly co největšímu okruhu uživatelů.

Ale jsou samozřejmě výjimky, třeba různé intranetové systémy, kde je přesně dané, jaký prohlížeč s jakým nastavením uživatelé mají.
Taurus
Profil
Záleží na typu webu. Nezapomínej taky na nevidomé a jinak hendikepované. Vždy by měla být aspoň nějaká vhodná alternativa...
webik
Profil
Skôr narážam na tú myšlienku, že väčšina návštevníkov stránok ani nevie, že existuje nejaký javascript a že sa to dá vypnúť, a javascript funguje už takmer na akejkoľvek platforme , či tablete, mobile atď. a normálny užívateľ ktorých je aspoň 90% ani nevie čo to je a nezaujímajú ich dôvody prečo by to mali vypínať. A aj tí čo vedia čo je to javascript a veci okolo toho tak si ho v prehliadači nevýpinajú kvôli dobrej funkčnosti webaplikácií ako je facebook a iné služby kde je používanie s javascriptom pohodlnejšie. Čo myslíte akým smerom to bude do budúcnosti smerovať?
Joker
Profil
webik:
Skôr narážam na tú myšlienku, že väčšina návštevníkov stránok ani nevie, že existuje nejaký javascript a že sa to dá vypnúť
Což znamená, že když jim to nebude fungovat, vůbec nebudou tušit proč.

Ono hlavně nestačí, že prohlížeč podporuje Javascript, ale musí taky podporovat veškerou funkčnost, kterou od něj stránka chce.

facebook a iné služby kde je používanie s javascriptom pohodlnejšie
Hezký příklad. Například Facebook rozhodně není nějaký konzervativní web, využívá Javascript kde všude a přesto funguje i bez něj.
margin
Profil *
webik:
tí čo vedia čo je to javascript a veci okolo toho tak si ho v prehliadači nevýpinajú kvôli dobrej funkčnosti webaplikácií ako je facebook a iné služby kde je používanie s javascriptom pohodlnejšie.
Dneska už není jenom možnost JS zapnutý nebo vypnutý, ale třebas JS vypnutý, a několika webům uživatel dovolí výjimku.
Prochy
Profil
Třeba tady je zajímavý např. Seznamovský mail, tam se do schránky nedostanete v žádném případě, pokud vám nebude fungovat javascript. Přijde mi to u takto velkého projektu celkem špatný, že to bez JS nefunguje. Je možnost přepnout do mobilního zobrazení a poté to funguje, ale každého to asi nenapadne.
Str4wberry
Profil
Pro „nevidomé a jinak hendikepované“ není JS problém. Pro drtivou většinu ostatních také ne.

Problém vidím, jak už jsem psal, u vyhledávačů. Plus je složitější web napsat jen v JS tak, aby správně fungoval (historie, možnost odkázat na danou stránku atd.) a pokud možno se nikdy nezaseknul (u klasických stránek je výhoda, že se při každém načtení stránka zresetuje).
Chamurappi
Profil
Reaguji na webika:
V minulosti to svoje opodstatnenie malo pre nepodporu v niektorých prehliadačov
Jakou minulost myslíš? Už v roce 1998 měla drtivá většina uživatelů prohlížeč, který JavaScript uměl. Od té doby se toho moc nezměnilo. Lidi si JavaScript vypínají (nebo nechávají od někoho vypnout) přibližně stále stejně. To, že se víc využívá, nehraje roli, protože se víc využívá žádoucím i nežádoucím způsobem.

čo znamená, že pri vypnutom javascripte bude stránka nefunkčna
… a také při nefunkčním AJAXu.
Pokud je web úsporně a dobře napsaný, tak je přechod z jedné stránky na druhou tak rychlý, že uživatel ani nepozná, že se změnila adresa. Nechápu, proč se dnes každý třetí tvůrce webů pokouší udělat ze svého webu línou naskriptovanou obludu, jejíž pomalost pak musí hackovat AJAXem. Jednoduché věci fungují dobře … a ano, se špetkou skriptů mohou fungovat lépe. Zlepší snad „založení na AJAXu“ použitelnost tvé stránky?

keď už aj lacnejšie mobilne zariadenie toto zvládnu celkom uspokojivo
Tahat tuny JavaScriptu přes mobil může být drahé, což je dobrý důvod k jejich vypnutí.

tak si ho v prehliadači nevýpinajú kvôli dobrej funkčnosti webaplikácií
Někde se hodí mít ho zapnutý, někde vypnutý. Sám už si přestávám být jistý, jaký výchozí stav je lepší, přestože mám JS rád.

Čo myslíte akým smerom to bude do budúcnosti smerovať?
Prorokování a snění o budoucnosti je zbytečné, smiř se se současností.
Taurus
Profil
Str4wberry:
Pro ‚nevidomé a jinak hendikepované‘ není JS problém. Pro drtivou většinu ostatních také ne.

Můžeš prosím rozvést, popř. máš nějaký aktuálnější zdroj? Asi mám zastaralou myšlenku...
Str4wberry
Profil
Zdroj viz Průzkumu mezi uživateli screen readerů, část „Mají respondenti zapnutou podporu Javascriptu?“ (originál).
Taurus
Profil
Str4wberry:
Výborné, děkuju. :-) ...jsem konzerva.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0