Autor Zpráva
zavináč
Profil
Měl bych dotaz pro ty, kteří podnikají v programování apod..Chtěl bych si webdesignem a programováním trošku přivydělat, ale narazil jsem na menší zádrhel. Momentálně studuji dálkově na vysoké škole informatiku - můj dálkový obor mi nedává status studenta - a ukončil jsem zaměstnání, takže si pojištění platím sám. Chtěl jsem si otevřít živnost, ale šlo by to pouze jako hlavní činnost a pochybuji, že vydělám ze začátku tolik, abych pokryl náklady na pojištění. A stejně když jsem někomu dělal doted něco na webu tak to bylo vždy na ruku. Chtěl bych si, ale svoje stránky umístit na web a nevím jak se krýt tak, abych neměl problémy se zákonem. Pokud mi někdo můžete poradit moc by mi to pomohlo.
Ivy
Profil
Zkus prozkoumat Dohoda o pracovní činnosti, Dohoda o provedení práce.
zavináč
Profil
Ivy:
Takže když si dám na své stránky, že pracuju na dohodu o pracovní činnosti měl bych být krytý?
Ivy
Profil
To neříkám, protože to nevím. Neznám úplně přesně tvou situaci (jsi nezaměstnaný?) ani nejsem právník nebo daňový poradce. Říkám prostuduj si to a prokonzultuj, možná tam najdeš vhodné řešení.
Rellik
Profil
No jelikož sem se o to zajímal, tak vím, že:
1/ pokud máš nějaké zaměstnání a máš smlouvu, tak můžeš mít živnost jako vedlejší činnost, z které v podstatě odvádíš jen daně, protože zbytek platí zaměstnavatel.
2/ pokud ovšem nemáš žádné zaměstnání, tak živnost je úplná a tak si platíš 1740,- (myslí, že tak nějak) zdravotní a zhruba stejně sociální pojištění.

Dále pak pokud bys spadal do první možnosti a o práci přišel, tak vedlejší živnost přechází na hlavní a platí bod 2.
Něco jiného je práce na dohodu, kdy jsi v podstatě zaměstnancem toho kdo by ti zadal zakázku a tak za tebe platí socku i zdravku, ale myslím, že to asi nikdo dělat nebude, jelikož je s tím hodně papírování a zaměstná to několik lidí.
Já třeba momentálně sice taky dělám na dohodu, ale ta dohoda už platí asi 4 roky, kdy jsem se v podstatě stal externím zaměstnancem s fixním měsíčním platem i když nic nedělám... Záleží jakou společnost bys našel a jak se s ní domluvil. Nejlepší je "kešeňka na prkénko" jak se říká tady u nás na Moravě (na ruku).
Tori
Profil
zavináč:
Pokud by to byly jednorázové zakázky pro různé klienty, tak spíš než DPČ vám zaměstnavatel nabídne Dohodu o provedení práce - odvody by musel platit až od 10.000 měsíčně (= součet všech DPP u toho zaměstnavatele) místo od 2500 jako u DPČ. Je sice limit max. 300 hodin práce pro jednoho zam./rok, ale není limit na odměnu, takže si můžete napsat třeba práci 20 hodin á 500Kč. Daně z příjmu si ale musíte hlídat sám tak či tak. Podobné vlákno: Legální prodej skriptů, popř. webů
JJJ
Profil *
zavináč: možná se Ti bude hodit proštudovat http://jakpodnikat.cz/


PS: Jsou tam i ty dohody.
Petr ZZZ
Profil
JJJ:
Opakuješ, co napsala už Ivy [#2].
zavináč
Profil
Díky docela mi to pomohlo. Dohoda o provedení práce bude prozatím asi nejlepší. Ukončil jsem zaměstnání a momentálně se sháním po jiném, takže chodím na brigády přes job-centrum a příležitostně dělám lidem nějáké úpravy na webu. Takže pokud jsem to správně pochopil nikdo nebude nic namítat když si spustím web a napíšu na něj, že pracuji na dohodu o provedení práce. Pokud bude výdělek u jednoho zaměstnavatele do 10 000 tak z činnosti neplatím sociální ani zdravtotní, ale jinak když nejsem nikde normálně zaměstnaný tak si zdravotní platím sám.
Rellik
Profil
zavináč:
když nejsem nikde normálně zaměstnaný tak si zdravotní platím sám
Když nejsi nikde zaměstnaný a nemáš živnosťák, tak se rageistruj na pracák. Budou ti platit zdravku i socku a do 4000,- hrubého měsíčně si můžeš přivydělávat těmi dohodami legálně. Nad 4000,- by tě ovšem vyškrkli a platit by sis musel minimálně zdravotní pojištění. Sociální bys nemusel, ale ta doba co by se to neplatilo, tak se nepočítá do důchodu - Důchodu se stejně nikdo už víceméně nedožije, tak je to jedno... ;)
zavináč
Profil
Rellik:
Důchodu se stejně nikdo už víceméně nedožije, tak je to jedno... ;)
Proto chci radši podnikat na sebe než spoléhat na jakýsi důchod v 80 :-D

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0