Autor Zpráva
David1256
Profil
Dobrý den,

už musím pomalu ale jistě musím začít řešit, kam si dát přihlášky na vysoké školy. Někdy od 16-ti mě hodně chytlo tvoření webu a poslední rok jsem si tím už dokázal i přivydělat nějakou tu korunu, takže si říkám, že to se mnou asi nebude zas tak marné. Jenže teď dělám poslední ročník gymplu a jestli udělám maturitu :-), tak budu muset jít na nějakou další školu, která by mě v nelepším případě měla dále směřovat směrem "webtvorba". Sám už mám několik adeptů, kam si dát přihlášku, ale chtěl bych i odezvu třetí strany, tedy Vás, protože víc hlav víc ví a taky věřím, že tu mezi Vámi je spousta studentů právě vysokých škol, takže bych mohl mít info z první ruky. Ještě dodám, že bydlím v okresu Benešov, takže by se mi nejvíce hodily školy v Praze a okolí a samozřejmě veřejné. Nejsem žádný boháč, abych platil vysoké školné.

Z těch oborů, co jsem se koukal, se mi nejvíc zamlouvá "Web a multimédia" na FIT na ČVUTu, ale zase mě odrazuje spousta názorů o náročnosti studia některých matematických předmětů. Číslo 2 je pro mě asi "Systémové inženýrství" na provozně ekonomické fakultě na ČZU. Koukal jsem, že je docela velká šance na přijetí a prý je tam studium o něco lehčí než na ČVUTu. Dále jsem koukal na VŠE na informatiku, ale tam je to stejně spíš ekonomie než informatika. Pak mě ještě zaujaly Pardubice, ale už je to přeci jenom dost z ruky. Kdyby nic z toho nevyšlo, tak mám v záloze ještě VOŠ informačních služeb v Praze a obor "Podniková informatika".

Rád bych tu tedy slyšel, co byste mi doporučili, ať už z vlastní zkušenosti či odněkud z doslechu, abych měl to rozhodování o něco jednodušší.

Díky moc.
joe
Profil
K webové tvorbě potřebuješ praxi, ne vysokou školu, ta je pro web celkem zbytečná.
David1256
Profil
No dobře, to je fakt, který všichni víme, ale přeci jenom potřebuji vybrat tu školu, která by se pro mě hodila nejvíc... Přece nepůjdu na práva s tím, že chci dělat web a naučím se ho ve volném čase.
joe
Profil
David1256:
Napiš co chceš dělat, web je celkem široký pojem, jinak "Web a multimedia" je hezký název, ale ve skutečnosti tam k tomu webu do praxe zase tolik není, jen hromada věcí kolem, který kdybys místo školy se naučil sám, za 4 měsíce učení můžeš získat lepší znalosti jak člověk, který tam je tři roky, od té doby můžeš pracovat a budeš na tom i finančně lépe, než vysokoškolák. Je spousta lidí, co tento obor vystudovali, ale webovou stránku nedají správně moc dohromady.
David1256
Profil
A ty máš něco vystudováno? Nebo někde studuješ? No takhle, chtěl bych dělat to, co už umím a dál se v tom rozvíjet. Nyní jsem na webu potřeboval a používal HTML, CSS, PHP, MySQL, JavaScript a něco málo z Ajaxu. Co jsem koukal na nabídky prací, tak jsou různorodé od kóderů přes programátory až po návrháře databází. Určitě bych nechtěl dělat grafiku, protože ji ani neumím. Vím, že na webu se těch technologií dá uplatnit mnohem víc a některé jsou i součástí těch studijních programů jako třeba .NET nebo jiné databáze třeba MSSQL, Oracle. Když jsem tak koukal do požadavků na práci, tak tam byli třeba různé redakční systémy a frameworky. Takže snad jsem trochu přiblížil mojí situaci.
Rellik
Profil
A co EPI? Je tam přímo obor pro IT http://czechuniversity.com/Bakalarske-studijni-obory/Elektronicke-pocitace Taky sem tam chodil...
David1256
Profil
Chci nesoukromou.
Prochy
Profil
Osobně si myslim, že VŠ na tvoření web stránek moc asi nenajdeš. Záleží, co přesně by si chtěl dělat v oblasti stránek, webdesing či čistě programování.
Co se týče webdesingu, tak to by si musel spíš na nějakou uměleckou školu.
V programování www stránek školu nenajdeš, počítal bych, že na většině škol s informatikou se tomu budou zabývat jedním semestrem a šmitec a to navíc od úplných základů. Ale ono stačí, když půjdeš na školu, kde tě naučí pořádně programovat, což je základ ať už se jedná o WWW či nějaký programování různých aplikací. Důležité je pročíst si sylaby, kde máš popis konkrétního oboru, co se tam bere, jednotlivý předměty rozložené v týdnech a popis jednotlivých cvičení, takže budeš vědět na čem si. Rozhodně nedej na to, že ti napíšou v 10 řádcích o programu, že budoucím povoláním může být správce sítě a podobný blbosti :-). A co se týče dnech otevřených dvěří na to bych se taky vyprd. Úkažou ti tam to nejlepší a stejně se toho nedočkáš jako já. :-( A poslední věc rozhodně se nerozhoduj podle toho, jestli je lehké příjmací řízení nebo těžké, na většině škol je lehké z toho důvodu, že školy mají za studenty prachy.

Nejlepší školy v oblasti informatiky, elektrotechniky budou nejspíše VUT a ČVUT.
DJ Miky
Profil
Studium VŠ ti dá spíše teoretický základ a všeobecnější rozhled, než praktické znalosti. Samozřejmě to neplatí stoprocentně, ale je to tak hlavně z důvodu, že praxe se mění rychle, zvláště v oboru ICT. Reálně by tak hrozilo, že než dokončíš studia, velká část praktických dovedností už bude zastaralá. Naproti tomu teorie se tak často nemění, proto má smysl ji na VŠ vyučovat. Pro představu se můžeš podívat na konkrétní složení předmětů oboru Web a multimédia na FIT ČVUT (každý předmět si můžeš rozkliknout pro jeho obsah a stručný popis), případně si dohledej i ty ostatní obory. Konkrétně na WaM na FITu se setkáš i s grafickými předměty (Multimediální a grafické aplikace, Počítačová grafika, částečně se do toho dá zahrnout i Tvorba uživatelského rozhraní). A všimni si, jaké je tam zastoupení oborových předmětů (označené PO v levém sloupci) - větší část jsou společné předměty, případně volitelné, které zase tolik nesouvisí s daným oborem.

Ještě dodatek - můj názor je, že pokud už se rozhodneš pro ČVUT FIT a hodláš se věnovat spíše technickému zajištění webových stránek (tím mám na mysli programování a vývoj systémů/aplikací) než tvorbě designu, uživatelského rozhraní, apod., bude vhodnější obor Softwarové inženýrství než Web a multimédia. Důvodem je, že na SI se vyučuje algoritmizace, návrh systémů a zajištění softwarového procesu, což využiješ více než grafické předměty z WaM.
Joker
Profil
David1256:
Kdybych zhodnotil ty tři VŠ (ČVUT, ČZU a VŠE), ČVUT bude určitě nejtěžší, na druhou stranu nejspíš zaměřená nejvíc přímo na IT.
Na ČZU je to takové víc rozkročené do šířky, protože to není fakulta zaměřená na IT, ale provozně-ekonomická, navíc na zemědělské univerzitě. Třeba když já tam byl na oboru INFO, měli jsme stejný počet ekonomických předmětů jako počítačových.
Ale zas třeba já jsem to spíš uvítal, pro praktický život se ty znalosti z dalších oborů často hodí, hlavně ekonomie je hodně užitečná. Čili některé ty ne-IT věci mi přišly užitečné a zajímavé.
VŠE je podle mě nejjednodušší z těch tří, pokud jde o samotné studium. Nakolik jsem s tou školou přišel do kontaktu (ale spíš moji známí), získal jsem pocit, že větší problém než znalosti tam je systém studia a administrativa.

Poznámka, vycházím vesměs z několik let starých poznatků, takže mezitím se to mohlo změnit.

Dodatek: V každém případě je podle mého názoru hlavní smysl VŠ poskytnout prostor k tomu se něco (sám) naučit a kontakt s experty, ale nejpodstatnější je stejně vlastní snaha a aktivní zájem.
Jan Tvrdík
Profil
David1256:
V prvé řadě zvaž, zda chceš skutečně studovat vysokou školu. Jak už psal joe, na tvorbu webu to nepotřebuješ, sám se to naučíš rychleji a kvalitněji. VŠ diplom v oblasti tvorby webu má výrazně nižší hodnotu než dobré reference.

Kvalitativně nejlepší VŠ (v tomto oboru) v Praze je (IMHO) FIT ČVUT a to i přesto, že obor Web a multimédia je považován za jeden ze slabších oborů. Dostat se tam je triviální, na to abys ji dokončil nicméně nesmíš být de­bil. Docela dobrou výuku tvorby webů (v určitých ohledech i výrazně lepší) pak má i VŠE (pokud se nic nezměnilo, tak se tam angažuje Vašek Stoupa). Jiné VŠ dle mého názoru nestojí za vystudování.
joe
Profil
David1256:
A ty máš něco vystudováno?
Mám i nemám právě "Web a multimedia", můžu napsat jediné - nebavilo mě to.
Joker
Profil
Jan Tvrdík:
VŠ diplom v oblasti tvorby webu má výrazně nižší hodnotu než dobré reference.
Podle mě je hlavně chyba se snažit diplomem nahradit reference. Jak jsem chtěl naznačit už v dodatku k minulému příspěvku, podle mě univerzita jednoduše poskytne prostor, informace a kontakty, aby se student mohl věnovat něčemu, co ho zajímá. Pokud ho nic nezajímá a všemu se věnuje jen do splnění minimální hranice na proplutí, tak to samozřejmě moc smyslu nemá.
Když se student aktivně věnuje nějakému oboru, není výsledkem diplom nebo reference, ale diplom a reference.
preca1
Profil
Zdravim,
VŠE z vlastní zkušenosti nedoporučuju. Na web tam sou zaměřený asi 2 předměty. Zbytek sou "manažerský" předměty - jak vést tým, jak psát dokumentaci, atd. A asi tak 50 % ekonomický blbosti.
Jan Tvrdík
Profil
Joker:
Když se student aktivně věnuje nějakému oboru, není výsledkem diplom nebo reference, ale diplom a reference.
Ano, ale kvalita a množství referencí u studenta VŠ bude nižší než pokud se stejný člověk rozhodne nestudovat VŠ. Student VŠ bude mít naproti tomu mnohem širší rozhled (znalosti i reference mimo obor webu) a lepší teoretický základ.
David1256
Profil
Díky moc za všechny názory. Hodně se rozhoduji mezi ČVUT a ČZU. Je pravda, že na ČVUTu je to víc zaměřené na informatiku než na ČZU, ale mám strach abych nebyl na ČVUTu zahlcen studiem a neměl tak čas na zdokonalování se ve webových technologiích mimo školu. Zatím u mě přeci jenom tedy získává víc bodů ČZU. Nemáte ještě někdo zkušenost s Hradcem, Pardubicemi a Českými Budějovicemi?
Joker
Profil
Jan Tvrdík:
Ano, ale kvalita a množství referencí u studenta VŠ bude nižší než pokud se stejný člověk rozhodne nestudovat VŠ.
To je pravda, ale dá se to dohnat, protože roky praxe navíc jsou tím méně důležité, čím delší praxi už člověk má. V nějakých těch chytrých metodikách na hodnocení kvalifikace je dokonce poslední kolonka délky praxe „5 a více let“.
Čili když se někdo při škole fláká, tak samozřejmě VŠ + žádná praxe není proti SŠ + 5 let praxe nic moc.
Ale když se někdo snaží, může dosáhnout tak na 2 roky praxe (dlouhodobé relevantní brigády jsem viděl započítávat jako praxi polovinou délky), pak VŠ + 2 roky praxe už je něco trochu jiného.
No a za další tři roky to pak je VŠ + „5 a více“ let praxe proti SŠ + „5 a více“ let praxe.

preca1:
Na web tam sou zaměřený asi 2 předměty. Zbytek sou "manažerský" předměty - jak vést tým, jak psát dokumentaci, atd. A asi tak 50 % ekonomický blbosti.
Ona totiž VŠ nemá studenty připravit na roli kodéra nebo „řadového“ programátora. Na to má být kvalifikací střední škola. VŠ má studenty připravit na roli vedoucího pracovníka anebo analytika.
Což je podle mě další mimořádně užitečná věc, protože mám zkušenost, že „ajťáci“ jsou často inteligentní a hodně dobří v těch IT věcech, ale mají problém řekněme s komunikací a organizací, věci jako šéfovat ostatním (třeba jsou IT týmy, které nikdo z členů neumí efektivně řídit a ani to nikdo z nich dělat nechce, což má pak dopad na efektivitu týmu jako celku), rozeznat závažnost problémů a taky je podle ní řešit (třeba nestrávit ohromné množství času řešením sice zajímavého, ale jinak marginálního problému), zorganizovat práci aby se všechno stihlo včas, a tak podobně. Hodně z toho vím i podle sebe :-)
Z podobného důvodu je důležitá i ta ekonomie, ani ne tak do detailu ta teorie, ale ten způsob myšlení. Navíc když člověk pochytí ty základní principy a začne je brát v úvahu spíš než různá dogmata a ideologie, zjistí, že fungují podobně spolehlivě jako fyzikální zákony a hodně na první pohled nepochopitelných věcí začne dávat smysl.
David1256
Profil
Tak dneska jsem se dozvěděl, že prej matika na Čzu je těžší než na Čvutu. Fakt už nevim, co si o tom mam myslet. Každý říká něco jiného. Ale docela mě zarazilo to, že ten kluk, co je na Čvutu ty příklady z Čzu vůbec neuměl vypočítat a to ze stejného předmětu na Čvutu neměl žádný problémy. Jsem z toho už jelen.
TadeasB
Profil *
David1256:
Jak píšou ostatní, na weby školy netřeba. Na tom ČVUT se třeba weby vyučujou v jednom jediném předmětu jeden semestr. Za tu dobu se probere to co jsi psal, že umíš - HTML, CSS, PHP, MySQL, JavaScript a něco málo z Ajaxu. A tak je to tam se vším, vysoká škola tě v podstatě nenaučí žádnou konkrétní věc.
Pokud budeš dobrý a uvědomělý student, tak nejdůležitější věcí, kterou se naučíš, bude "vím, že nic nevím". Bez legrace - až na vejšce, po několika semestrech a předmětech jako lineární algebra, diskrétní matematika, efektivní algoritmy atd, pochopíš, jak strašně hluboká je to myšlenka :)

Taky si myslím, že na vejšce opustíš PHP. Celou dobu do tebe budou hustit JAVU (fel) nebo C/C++ (fit) a ty si pak řekneš: "sakra, já přece umím JAVU, tak když mě baví ty weby, proč se nedoučit něco tý EE a nemít lepší uplatnění, lepší plat?"
Jan Tvrdík
Profil
TadeasB:
Na tom ČVUT se třeba weby vyučujou v jednom jediném předmětu jeden semestr.
Pokus se bavíš o FIT ČVUT, tak to rozhodně není pravda. Namátkou BI-WT1, BI-WT2, BI-DBS, BI-SQL, BI-PHP, BI-PJS.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0