Autor Zpráva
Pavlos
Profil
Ahoj,
chci se zeptat, zda se dá někde zaregistrovat doména, která by měla "koncovku" .ing? Nikde jsem to nenašel, kromě nějakých podivných polských webů...ač právě tam o tom mluvili, ale nepochopil jsem, co píšou:)
Joker
Profil
Pavlos:
Nikde jsem to nenašel
Špatně jste hledal. Viz třeba zde a případně stránky Open NIC projektu.
Jinak doména by měla jít zaregistrovat na http://register.ing/ pokud máte nastavený Open NIC DNS server.
S typickým nastavením uvidíte jen „Nelze nalézt vzdálený server“, to samé uvidí převážná většina lidí, když jim dáte odkaz na tu zaregistrovanou doménu.
Pavlos
Profil
tenhle odkaz jsem také našel, ale jsem fakt laik a vůbec jsem nepochopil, jaká je odpověď na onen dotaz....Open NIC DNS nastavený zřejmě nemám, protože odkaz register.ing mi otevřít nejde, kde to nastavim? A pokud tu doménu budu mít, tak se na ní lidi bezproblémů dostanou, aniž by potřebovali něco takového nastavovat,ne? dík moc.
Joker
Profil
Pavlos:
A pokud tu doménu budu mít, tak se na ní lidi bezproblémů dostanou, aniž by potřebovali něco takového nastavovat,ne?
Vždyť to tam píšu: „to samé uvidí převážná většina lidí, když jim dáte odkaz na tu zaregistrovanou doménu.“.

Zkusím nějak jednoduše sepsat podstatu:
Internet vlastně nikdo neřídí, funguje na principu svobodné dohody jednotlivých účastníků (jakkoliv byrokrati všech zemí se mohou vzteknout z představy, že existuje globální projekt zahrnující miliardy lidí, který oni neřídí svými regulacemi a přesto nejenže neskončil v naprostém chaosu, ale funguje lépe než leckteré regulované odvětví).
Čili existuje nějaká infrastruktura a existuje systém doménových jmen (DNS), pomocí kterého se pro název domény napsaný v prohlížeči vyhledá server, kterému se má odeslat dotaz. Vlastně taková tabulka doména - server.
Pochopitelně musí existovat správce, který bude ty seznamy udržovat, aktualizovat a distribuovat. To dělají jednak národní správci (jako CZ.NIC) a na vrcholu stojí organizace ICANN.
Fajn, takže to je ta organizace co řídí Internet?
Vtip je v tom, že nikdo Vás nenutí používat DNS tabulky ICANN a podřízených registrátorů.
Na svém vlastním počítači si můžete definovat (obvykle přes hosts soubor) vlastní pravidla, kam se nasměrují jednotlivé domény. Můžete si klidně doménu jakpsatweb.cz, seznam.cz nebo google.com nasměrovat na svůj web.
Můžete si zřídit vlastní DNS server s takovým nastavením.
Můžete si vytvořit celý vlastní doménový systém, pasovat se na kořenového registrátora a registrovat domény, klidně můžete přidělit někomu doménu .cz nebo .com.
A pak zbývá jeden háček, a sice přimět lidi, aby ten Váš systém používali.

No a přesně to je OpenNIC. Respektive jelikož v doménovém systému který by úplně ignoroval ten od ICANNu by nefungovaly žádné odkazy které běžně známe a nikdo by ho asi nepoužíval, OpenNIC funguje tak, že domény spravované ICANNem směruje na stejná místa jako klasický DNS a k tomu má některé svoje vlastní.
Ty domény pak samozřejmě fungují jen uživatelům, kteří mají jako DNS server nastavený nějaký který používá OpenNIC.
(čili drtivé většině uživatelů fungují jen domény spravované ICANN. Když si někdo přenastaví DNS server na nějaký OpenNIC DNS server, „klasické“ domény mu fungují pořád stejně, ale navíc mu začnou fungovat i ty OpenNIC, jako třeba .ing.
Samozřejmě by se teoreticky mohlo stát, že ICANN někomu přidělí doménu .ing. Pak by zobrazená stránka závisela na nastaveném DNS serveru.)

Je to srozumitelné?
margin
Profil *
Pavlos:
A pokud tu doménu budu mít, tak se na ní lidi bezproblémů dostanou, aniž by potřebovali něco takového nastavovat,ne?
Ne je správně, skoro všichni používají DNS servery svého poskytovatele připojení, pár výjimek používá google nebo Open DNS servery, výjimky z těchto výjimek používají něco jiného.
Pavlos
Profil
Ano, dík moc za vysvětlení, myslím, že jsem to pochopil....což znamená, že doménu s koncovkou .ing si nemá smysl registrovat, protože by fungovala pouze pro lidi, kteří by si přenastavili OpenNIC DNS, což většina lidí nemá. Chápu to doufám správěn.
LudekBrno
Profil
Pavlos:
Přesně :-)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0