Autor Zpráva
newbie
Profil *
Dobrý den, prosím o radu. Studuji IT, ale moc mě to nebaví, takže hledám první zaměstnání. V jedné firmě shánějí lidi na pozici takového podrždráta, který by ideálně uměl základy nějakého programovacího jazyka, HTML, CSS apod., ale přitom náplní jeho práce je nápověda, správa blogu, spolupráce s jinými podrždráty. Já zvládám vše, co je v požadavcích, troufám si říct, že toho umím více (dokonce programuji - ač asi ne příliš kvalitně - vlastní SW). Můžu se i pochlubit vlastní práci. Nicméně nemám VŠ vzdělání (sice to není podmínkou, ale tak snad plus bude, že studuji).

Otázka je, o kolik si mám říct, aby mě vůbec vzali na pohovor, a tam abych tu částku obhájil (určitě se přitom budu klepat jako ratlík, takže moc dobře to asi nepůjde). Samozřejmě, čím více, tím lépe :)

Prý junior programátoři berou 30k a výš, tak neprogramující podrždrát by mohl mít tak 20 hrubého?

Díky za všechny relevantní rady a omlouvám se za trochu blbý dotaz. :)
Taps
Profil
newbie:
HTML a CSS nejsou programovacími jazyky. Otázkou je jaké další znalosti a zkušenosti máš...případně reference. Jak dlouho programuješ atd..Aspektů, dle kterých se dá hodnotit je celá řada.
newbie
Profil *
Jasně že nejsou, asi jsem to měl ještě nějak oddělit, aby to nevyznělo tak blbě.

Reference žádné, až na ty mé mini projekty (z toho mohu ukázat jeden - jde o open source plugin psaný v PHP ). Taky umím relativně dobře anglicky (na maturitním vysvědčení jsem měl 1), mám řidičák skupiny B (což je ale asi irelevantní)...

Klíčové je ujasnit si minimální požadovaný plat, ale vzhledem k tomu, že mám nulové pracovní zkušenosti, nemám moc představu, o jakou cifru bych si měl říct.
newbie
Profil *
Jo, teď jsem se mrkl na mzdovou kalkulačku a spočítal si, že při 20 tisících dostanu čistou mzdu nějakých 15k. :/ No to je tedy pěkné.
peteo
Profil
newbie:
A čo čakáte od prvého zamestnania?
Že budete môcť chodiť na dovolenku na Floridu?
Ja som po ukončení VŠ nastupoval za 1.200 Kčs (cca 40% vtedajšej priemernej mzdy).

Zvykajte si, napred ukážte čo viete, potom sa môžete baviť o lepšom plate.
Výsledky = ocenenie.
Joker
Profil
Taps:
Otázkou je jaké další znalosti a zkušenosti máš
No, raději jaké další znalosti a zkušenosti jsou využitelné pro tu práci. Protože například znát 10 jazyků anebo mít řidičák na traktor je hezká věc, ale když to v té práci nelze nijak využít, nelze za to očekávat žádný příplatek.

newbie:
To se těžko odhaduje, záleží i v jakém je to kraji, jaká firma, konkrétní práce, a tak.
Ale podle mého názoru 20 tisíc hrubého by mělo být obhajitelné.
Taky záleží jak moc si na to místo věříte (jak dobře splňujete podmínky), případně jak moc ho chcete.
Asi nejlepší přístup je „říct si raději víc než méně, ale nepřehnat to“. Navíc u člověka po škole se tak nějak dá čekat, že nebude tušit a bude mít velké oči.

Jenom:
Prý junior programátoři berou 30k a výš
Což rozhodně neznamená, že když vylezete ze školy a jdete někam dělat junior programátora, dostanete 30+ nástup.

peteo:
Ja som po ukončení VŠ nastupoval za 1.200 Kčs (cca 40% vtedajšej priemernej mzdy).
To ovšem na dnešní IT obor není zrovna aplikovatelné. Dneska těžko někdo bude dělat nějakou odbornější práci v IT za 40% průměrné mzdy.
peteo
Profil
Joker:
no pred 40 rokmi sme v jadrovej fyzike nemali iné uplatnenie ako jadrovú fyziku. A iné nám neostávalo.
Odborníkmi a pseudoodborníkmi na IT sa to dnes len hemží, konkurencia je vysoká, uplatnia sa iba tí schopní, tí menej schopní budú iba paberkovať, napr. 20 tis.
Zreba sa napred uplatniť, potom pýtať viac. Mzda bohužiaľ nie je leasing ani pôžička (chcem to hneď).
shaggy
Profil
newbie:
Môj nástupný plat pred cca 5 rokmi bol približne tých 20 tis. CZK. Aj keď to bolo dávnejšie (čiže teraz by mala byť tá suma vyššia), v môj prospech hovorilo to, že som vedel programovať v php, mal som nejaké referencie (weby, ktoré som urobil popri škole práve pre to, aby som mal čo ukazovať) + vedel som pár vecí naviac a môj vtedajší zamestnávateľ ma poznal.

Prý junior programátoři berou 30k a výš
To je možné, ale ide o skutočných junior "programátorov", najčastejšie ovládajú C# alebo Javu.
Petr ZZZ
Profil
newbie:
Možná ti pomůže Yuhůovo povídání o tom, kolik si říct.
Jan Tvrdík
Profil
newbie:
Nechceš se radši něco naučit než začneš pracovat?
Joker
Profil
peteo:
no pred 40 rokmi sme v jadrovej fyzike nemali iné uplatnenie ako jadrovú fyziku. A iné nám neostávalo.
Já chtěl říct, že dnešní trh práce je o dost jiný než direktivní ekonomika před 40 lety, navíc se situace hodně liší podle oboru a i podle místa.

Odborníkmi a pseudoodborníkmi na IT sa to dnes len hemží, konkurencia je vysoká, uplatnia sa iba tí schopní, tí menej schopní budú iba paberkovať, napr. 20 tis.
To se poněkud mýlíte.
Samozřejmě záleží co všechno do IT zařadíte, ale v takových těch klasických IT profesích (programování, správa systémů) je konkurence poměrně nízká. Ve srovnání s jinými obory.
I když samozřejmě newbie se hlásí na málo kvalifikované místo a zatím nic moc neumí, takže tam možných kandidátů bude spousta.
peteo
Profil
Joker:
Mňa len prekvapuje, ako si dnes mladí predstavujú (bez urážky, nikoho sa nechcem dotknúť a samozrejme to nemyslím paušálne), že všetci na nich čakajú a prepytujem a padnú pred nimi na zadok. Iste, aj my sme si mysleli, že svet je gombička (knoflík) a celý svet čaká len na nás (spoločenské zriadenie s tým nemá nič spoločného, leda že dnes môžete pracovať na odbornom mieste i bez vzdelania, pokiaľ ste naturálny odborník, ale aj tma sú výnimky /lekár a pod/).
Počítam s tým, že s uvedenými znalosťami, ako newbie uviedol, by som sa o to miesto mohol uchádzať i ja, aspoň by som si privyrobil k dôchodku.
A mojou výhodou by bola schopnosť improvizácie (hah), lebo v php imrovizujem v tom, čo čo neviem (neovládam).
Nejaké tie jazyky by sa našli tiež a vodičská prax 40 rokov je viac ako teplý vodičák, nie?
a tých 20000 by mi úplne k dôchodku stačilo.
Lenže prví čo by zamestnávateľa odrdilo, by bol môj vek (a to si predstavte, že by som nebol doma napr. s malými deťmi a pod).
A mladší aj keď toho vedia menej, ohŕňajú nosom.

ale to len fakt tak mimochodom, samozrejme mu držím palčeky.
Joker
Profil
peteo:
Mňa len prekvapuje, ako si dnes mladí predstavujú
Jako by to jindy bylo jiné. My si taky na škole mysleli co všechno už neumíme a viděl jsem film někdy z první republiky, kde bylo totéž.

spoločenské zriadenie s tým nemá nič spoločného
Trh práce před 40 lety vypadal úplně jinak než dnes. Navíc ani obor IT před 40 lety a dnes se nedá vůbec srovnávat.

Každopádně ty představy co má newbie se mi nezdají nějak přehnané. Samozřejmě tam je pořád dost rozptyl podle té konkrétní práce a podle místa (třeba banka v Praze bude platit o dost jinak než veřejná správa v Karlovarském kraji), ale řekl bych, že těch 20 není nějak hodně. Koneckonců to je podprůměrná mzda.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0