Autor Zpráva
Martin02
Profil
Ahoj, ovládám html, css, php a trochu js. V php dokážu normálně programovat, jen ne objektově. Chci se zeptat, co bych se tak měl učit dál? Samozřejmě se mohu dále zdokonalovat v php, ale různě jsem četl, že v hodně ohledech jsou jiné jazyky lepší (asp). Určitě tu budou odpovědi typu "uč se, co tě baví", ale chci se učit něco co využiju, něco co má budoucnost...
Dík za vaše rady..
Someone
Profil
Martin02:
- Zdokonal se v PHP
- Nauč se OOP
- Nauč se JavaScript (používání ajaxu, DOM atd.)

Já jsem se pár dnů zpět začal učit javu a myslím, že to není od věci. Dostaneš se s tím mimo oblast webových stárnek, můžeš pak dělat v androidu atak. Je to pouze můj subjektivní názor takže jej vůbec nemusíš brát v potaz, ještě ke všemu když s javou teprve začínám.
Prochy
Profil
Martin02:
Myslim si, že pokud se chceš vrhnout na nějaký jiný jazyk, tak se prvně nauč objektový programování. V dnešní době pokud by ses chtěl uživit programováním aplikací, ať již desktopých či webový, tak bez OOP nemáš podle mě žádnou šanci. Java, C#, Python, Ruby se programují objektově, takže je to lepší se to předtím naučit. Samozřejmě se v tom dá dělat i bez znalostí OOP, ale jak říkám zaměstnání by si bez toho OOP nenašel. Snad tu neplácám nesmysli. :-)
Martin02
Profil
Hm. Díky za názor.
Ještě by mě zajímalo, jestli je lepší dále programovat weby (s tím, že nic jiného neumím), nebo i desktopové aplikace atd - c++, c# co se týče uplatnění vzdělání.
Joker
Profil
Martin02:
ovládám html, css, php a trochu js.
Jedna poznámka, hodně lidí projde nějakou učebnici nebo kurz „Naučte se XY 21 dní“, zkusí Hello World a pak něco o trochu složitějšího, řekne si „Fajn, tak ovládám XY“ a vrhne se na další jazyk.
Nakonec takhle „ovládají“ třeba 10 programovacích jazyků, ale v žádném z nich nedokáže nic složitějšího napsat.

Vyvaroval bych se toho učit se spoustu jazyků, ale žádný z nich pořádně. Důležité je se naučit programovat (teorii strukturovaného a dnes hlavně objektového programování), naučit se další jazyk už pak není těžké (pokud ten jazyk má stejné paradigma).
Martin02
Profil
Joker:
To s tebou naprosto souhlasím. Radši bych také uměl jen třeba jeden jazyk a pořádně. Ale nějak si nedokážu představit, kde bych využil PHP na profesionální úrovni. Přijde mi, že téměř cokoli, co se na webu vyskytuje dokážu napsat. Co dakšího by mi přineslo, kdybych se učil PHP na profesionální úrovni?
Jan Tvrdík
Profil
Martin02:
jestli je lepší dále programovat weby (s tím, že nic jiného neumím), nebo i desktopové aplikace atd - c++, c# co se týče uplatnění vzdělání.
Uplatnění tady není rozhodující faktor. Budeš-li umět programovat dobře, tak práce bude vždycky dost.
Zapomněl jsem napsat, že to podstatné je, jak moc tě to bude bavit.

kde bych využil PHP na profesionální úrovni
„Profesionální“ je od slova „profese“ :) Tedy PHP na profesionální úrovni využiješ při komerční tvorbě.

Přijde mi, že téměř cokoli, co se na webu vyskytuje dokážu napsat.
Taky jsem měl kdysi to období :) Ono dneska nejde jenom o to to „napsat“, ale je potřeba to napsat rychle a zároveň to musí být dlouhodobě udržitelné. A pochopitelně se nesmí zapomenout na bezpečnost.
Camo
Profil
Martin02:
„Přijde mi, že téměř cokoli, co se na webu vyskytuje dokážu napsat.“
To som si myslel aj ja, keď som začal písať svoj CMS. Vtedy som pochopil, že vlastne ešte nič neviem. Programovať ,si myslím, neznamená ovládať syntax, ale hlavne vytvoriť fungujúcu a efektívnu logiku. A to kým si nevyskúšaš, tak nevieš nič...
shaggy
Profil
Martin02:
Ale nějak si nedokážu představit, kde bych využil PHP na profesionální úrovni. Přijde mi, že téměř cokoli, co se na webu vyskytuje dokážu napsat.
Hmm, tak by si sa mal zdokonalovať, kým nebudeš vedieť napísať všetko (a nie iba takmer všetko).
Pozri sa na to, čo sa na webe vyskytuje - myslíš, že firmy, ktoré to vyrobili, sa tým neživia? Potom by to tam predsa nebolo.

Dokážeš naprogramovať rozsiahly firemný intranet, alebo napr. internet banking? Ak hej, tak sa tým môžeš bez problémov živiť (dobrých programátorov nie je nikdy dosť a je jedno, či robíš v php, alebo v niečom inom). Ak nie, tak by si sa mal učiť, ako urobiť niečo zložitejšie, než obyčajnú stránku.
Martin02
Profil
Tak díky za rady a názory. Nejspíš zůstanu u webové tvorby - hlavně php.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0