Autor Zpráva
marvays
Profil
Před léty se řešil tento případ, který je již uzavřen, tak jsem založil pokračování, protože bych chtěl poradit . . .

Můj klient opravdu prodává výrobky značky puma. má adresu www.cosi-puma.cz a dnes mu přišel dopis od společnosti, která zastupuje výhradního dovozce puma pro ČR stím, že jim má doménu předat, protože mají značku puma registrovanou. Klient se zalekl a chce stránky převést.

Když si ale pročítám diskuze, není to tak jednoduché. Zaprvé všechny ochrané známky má (a to se uvádí i v dopise) zaregistrované firma PUMA SE, se sídlem PUMA Way 1, Herzogenaurach, 91074, Spolková republika Německo. Ale "žaluje" Puma Czech Republic s.r.o., se sídlem Praha 8, Karolinská 650/1, PSČ 186 00, IČ: 264 58 802. Takže je otázkou, jestli mají opravdu práva toto vyžadovat, nebo to je jen konkurenční boj . . . . protože majitel eshopu nenakupuje od výhradních dovozců, ale přímo v německu.

Zadruhé, podle Keehi musí majitel těchto stránek:
Aby vám mohli doménu sebrat, musejí vám prokázat tyto tři body
- doménové jméno je shodné nebo zaměnitelné s ochrannou známkou nebo jiným označením, k němuž má právo žalobce a zároveň
- držitel doménového jména na něm nemá žádný oprávněný zájem, tzn. zejména
- nemá s doménovým jménem žádnou spojitost nebo
- neprovozuje pod doménovým jménem žádné stránky
- zlá víra držitele doménové jména
- primárním účelem registrace je prodej doménového jména žalobci, zabránění žalobci v užívání doménového jména, poškození jeho podnikání, parazitování na jeho pověsti atd.

A zatřetí . . . . bavíme se pořád o http://něco-puma.cz . . . . . a pokud chce mít klient klid, stačí zaregistrovat třeba domena.cz a web postavit na subdomeně http://puma.domena.cz nebo http://domena.cz/puma?
Ulikar
Profil *
No, myslím, že by ses měl obrátit spíše na nějaký právnický portál.
Případně použij subdoménu, pak nemohou tvého klienta zalžalovat, protože doména je http://neco.cz a http://puma.neco.cz je subdoména. Dávej ale pozor, Puma je velká firma s hromadou právníků.
marvays
Profil
podle všeho jde o eleminaci konkurence. protože výhradní český dovozce se ohání právy mateřské firmy v německu. stejně tak by se potom mohl ohánět můj klient. takže nakonec to dopadne tak, že přes jeho německého dodavatele od kterého zboží nakupuje bude komunikovat přímo s centrálou a vyjasní si to.

pak sem napíšu, jak to dopadlo . . . třeba to v budoucnu někomu pomůže
LudekBrno
Profil
marvays:
Podle mého názoru ji může v klidu používat dál. Nesplňuje ani zdaleka všechny potřebné body ze seznamu. Evidentně není doména založena z nějakých nekalých důvodů, prodává na ní originální výrobky dané značky, byť s obejítím oficiálního dovozce, (ale to je v EU zcela legální), reálné stránky na ní provozuje a nedělá to proto, aby doménu nemohl využít nikdo jiný. To je opravdu na první pohled konkurenční boj, v klidu bych maily hodil do koše. Možná bych si pro klid duše nechal napsat vyjádření nějakého právníka a to jim poslal. Každopádně daná doména nijak nepoškozuje značku, pouze je konkurencí oficiálního dovozce, ale to není v rozporu s ničím.
marvays
Profil
mám stejný názor. bohužel právník, kterého se zeptal mi přijde že shrábl provizi, řekl at to předá a udělá i to na nové doméně. on je v klidu a bez dalších problému. tak to přide mi :)
LudekBrno
Profil
marvays:
Chtělo by to asi jiného právníka :-) Každopádně nějakého, co se zaývá touto problematikou. Není právník jako právník.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0