Autor Zpráva
programátor
Profil *
Zdravím :) Rád bych se zeptal zdejších zkušených uživatelů, jaké to je v ČR se získáním práce programátora? Abych to upřesnil, jde mi o ty pozice, jako jsou PHP programátor s HTML, CSS a SQL. Logicky je jasné, že to musím nejprve umět, ale jak se to má s odborným vzděláním, portfoliem a praxí? Musím mít VŠ abych měl vůbec šanci? Jak velké musím mít potfolio prací? Musí to být pouze projekty ze zaměstnání nebo to mohou být i moje vlastní soukromé projekty vytvořené ve volném čase? A Jak se to v případě toho portfolia má s poměrem kvalita a kvantita? A jak je to s předchozím zaměstnáním? Musím mít nějaké dřívější pracovní skušenosti z oblasti programování? A pak ryze česká věc a to, jestli na to mám radši zapomenou, když nemám na podobné pozici nikoho známého, kdo by mě do takové práce protlačil?
Je mi samozřejmě jasné, že se to liší firma od firmy, ale zajímaly by mě právě vaše názory. Děkuji za každou odpověď.
ninja
Profil
VŠ se hodí, ale rozhodně není nutná. Rozhodují schopnosti a znalosti.

Velmi dobrý způsob je vytvořit nějaký úspěšný projekt, případně být aktivní v nějaké komunitě (třeba Nette, Wordpress, Drupal, atd.). Nemusí to být nic velkého, spíše kvalitní ukázka řešení konkrétního problému.

Při pohovoru stačí ukázet jednu, ale velmi dobrou referenci.
Joker
Profil
programátor:
Musím mít VŠ abych měl vůbec šanci?
No, teoreticky na pozici „jen programátora“ by měl být požadavek středoškolské vzdělání. Vysokoškolské vzdělání by měl mít programátor/analytik.

Jak velké musím mít potfolio prací?
No prostě aby z toho bylo vidět, že něco umíte.

Musí to být pouze projekty ze zaměstnání nebo to mohou být i moje vlastní soukromé projekty vytvořené ve volném čase?
Samozřejmě to mohou být i volnočasové projekty, prostě cokoliv, co bude demonstrovat nějaké schopnosti.

Musím mít nějaké dřívější pracovní skušenosti z oblasti programování?
Kdyby to byla nutná podmínka, jak by všichni současní programátoři získali svou první práci? :-)

A pak ryze česká věc a to, jestli na to mám radši zapomenou, když nemám na podobné pozici nikoho známého
Tak v první řadě to není ryze česká věc, to funguje snad všude na světě, v některých zemích prý mnohem víc než u nás (a ostatně to je i logické chování, protože vzít někoho o kom už něco vím je menší riziko, než někoho úplně neznámého).
Ale abych na to odpověděl, podle mě v IT známí „na správných místech“ určitě nejsou podmínka.
To spíš, jestli -jak to vypadá z dotazu- nemáte vzdělání v oboru a předchozí praxi, budou horší konkurencí uchazeči, kteří to vzdělání a praxi mají.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0