Autor Zpráva
mr.nemo
Profil *
Zdravím, chtěl bych se zeptat, jak že to vlastně funguje, když bych pracoval jako freelancer. Vím, že je to osoba co si musí zakázky hledat sama, ale jak na to? Asi máte vlastní know-how, ale mě by zajímalo, jak se takový začínající freelancer uživý. Je to tak, že budu psát na fóra a oznamovat, že mám zájem někomu něco naprogramovat? Nechápejte mě prosím špatně, jenom by mě zajímalo, jak to chodí. Děkuji :)
LudekBrno
mr.nemo:
Prostě inzerce, reklama a známosti, víc ti asi nikdo neřekne :-)
shaggy
mr.nemo:
Je to tak, že budu psát na fóra a oznamovat, že mám zájem někomu něco naprogramovat?
To je tá úplne najhoršia cesta, ako to môžeš robiť. Myslíš, že potencionálni klienti čakajú na fóre, kým sa im ponúkneš?
Pozri, koľko je takých zbytočných ponúk tu, na djpw, nikto sa v nich nebude prehrabávať a kontaktovať každého programátora, či by nemal záujem mu urobiť web. To je tvoja úloha.

jak na to?
Možností máš veľa:
- dobré kontakty - čím dlhšie to budeš robiť, tým viac ľudí, ktorí by ťa mohli odporučiť budeš poznať. Ale musia mať aj dôvod odporučiť ťa, čiže to musíš robiť dobre.
- referencie - aj cudzí človek môže naraziť na web, ktorý sa mu páči a buď kontaktuje prevádzkovateľa, alebo uvidí na stránke, že si to robil ty.
- vyhľadávače - klienti môžu prichádzať aj napr. cez Google (Seznam), ale s tým nepočítaj hneď zo začiatku.
- rôzne portály, kde sa zadávajú ponuky na zhotovenie webu a pod.
- byť aktívny v "komunite" (vysvetlím nižšie)

Možností je dosť, ale uvedom si, že aj konkurencia je veľká. Ľudia s podobným zmýšľaním, ako máš ty (napíšem na fórum, že chcem urobiť web a niekto sa ozve) to majú dosť ťažké, nič nedostaneš zadarmo, všetko si vyžaduje úsilie.
To "byť aktívny v komunite" som myslel tak, že často freelancerov oslovujú firmy, ktoré potrebujú jednorázovo/dlhodobo pomôcť so zákazkami. A v tých firmách robia ľudia, ktorí (rovnako ako ty) surfujú po internete a poznajú ľudí.
Str4wberry
Zase bych ta diskusní fóra (tedy hlavně toto) nezatracoval. Pokud by pan nemo prokázal, že něco umí, nebo nabízel něco jedinečného, případně konkuroval nízkou (možná až žádnou) cenou, věřím, že by se mu někdo ozval.
Joker
mr.nemo:
Je to tak, že budu psát na fóra a oznamovat, že mám zájem někomu něco naprogramovat?
Můžete to udělat obráceně a odpovídat lidem, kteří někoho shánějí.
shaggy
Str4wberry:
Zase bych ta diskusní fóra (tedy hlavně toto) nezatracoval
Ja ich ani nezatracujem, preto som aj písal, že má byť aktívny v komunite (tým som myslel aj toto fórum). Len ako správny mi príde práve spôsob hľadania práce a reagovania na inzeráty, ktorý uviedol Joker.
Str4wberry
Být aktivní v komunitě mi přijde minimálně ze začátku, pokud člověk nemá „nic v ruce“, celkem zbytečné. Na rozdíl od situace ve světě jsem ještě neviděl, že by někdo hledal člověka s alespoň X příspěvky na DJPW. :–)

Správné mi přijde to, co povede k výsledku. Netroufl bych si tvrdit, že jeden způsob je něčím správnější než způsob jiný.
shaggy
Str4wberry:
ze začátku, pokud člověk nemá ‚nic v ruce‘, celkem zbytečné.
Ak nemá nič v rukách, tak by asi nemal podnikať ako freelancer. Ja aj od freelancera bez referencií očakávam kvalitnú prácu. A taký človek môže prispievať užitočnými príspevkami aj napríklad na túto diskusiu.
+ tou "komunitou" som myslel pohybovať sa v oblasti, v ktorej chce pôsobiť (fóra, možno písať blog o niečom o čom vie, tweetovať, chodiť na prednášky, stretnutia atď.).
joe
Str4wberry:
že by někdo hledal člověka s alespoň X příspěvky na DJPW
A je to škoda, je tady dost chytrých lidí a přesto i na tuto diskusi slýchávám, od "chytrých" z oboru, jak sem chodí samí amatéři.
Str4wberry
Reakce na shaggyho:
Ak nemá nič v rukách, tak by asi nemal podnikať ako freelancer.
To je trochu jak hledáme čerstvého absolventa VŠ s dvacetiletou praxí. :–) Že člověk při začátku podnikání nebude mít nic v ruce, je nevyhnutelné.

A taký človek môže prispievať užitočnými príspevkami aj napríklad na túto diskusiu.
Podle mě značně neefektivní. Pokud bude stejný čas věnovat řekněme tvorbě webů zdarma jako odpovídání diskutujícím zdarma, první povede k cíli mít něco v ruce nepochybně efektivněji.

Reakce na joe:
A je to škoda, je tady dost chytrých lidí a přesto i na tuto diskusi slýchávám, od "chytrých" z oboru, jak sem chodí samí amatéři.
To je nejspíš tím, že není snadné odlišit amatéra od chytrého. Není tu nějaký systém reputace nebo hodnocení.
Taurus
Str4wberry:
Že člověk při začátku podnikání nebude mít nic v ruce, je nevyhnutelné.

Nemusí to nutně platit. Může např. část studia, kdy nepodnikal, pracovat na stipendia, dohody aj. Tím sbírá kontakty, zkušenosti a reference, aby, když začínal s živností, měl něco v ruce. Můžeš mě brát jako příklad. Já bych si rozhodně podnikat bez tučných věcí :-) netroufl.
shaggy
Str4wberry:
Že člověk při začátku podnikání nebude mít nic v ruce, je nevyhnutelné.
To si nemyslím. Nehovoríme o prvom zamestnaní, ale o freelancerovi. A od freelancera očakávam, že má skúsenosti - či už v predchádzajúcich zamestnaniach, alebo počas školy (ja som tak získal väčšinu základných znalostí), alebo na rôznych neplatených/málo platených stážach.

Z môjho pohľadu by freelancer mal byť človek, ktorý má za sebou aspoň základnú prax. Nemusí byť expert na všetko, ale firma, ktorá má záujem o jeho služby, určite nebude chcieť investovať veľa času (a tým pádom aj financií) do jeho zaučenia.
Str4wberry
No, jde mi to, že žádný učený z nebe nespadl a nějaká zakázka prostě musí být první. Tedy logicky ji člověk bude vykonávat bez toho, aby měl nějakou předchozí v ruce.
Pavel Krátký
Profil *
V řeči ekonomů by mělo být jedno, kdo jsi a co umíš, jako tvůj klient / zaměstnavatel bych měl vědět / věřit, že mi spolupráce s tebou sníží marginální náklady, zvýší marginální příjmy, tedy zvýší (marginální) zisk.

To jen "na okraj" :-)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: