« 1 2 »
Autor Zpráva
Veronika1
Profil
Zdravím,
zajímalo by mne jakou používáte klávesnici?

Od doby co jsem začala s psaním webů mne problém jak kombinovat český jazyk s programováním donutil k několika krokům. Nastavila jsem si přepínání EN a CZ klávesnic na kombinaci CTRL+ SHIFT, které je pro mne pohodlnejsi nez Alt+Shift a nastavila českou QWERTY klávesnici, aby se mi nepletlo y a z pri prepinani mezi EN a CZ.

Je to snesitelné.. ale zajímalo by mne, jak to řešíte vy? Pro programovani je bezpochyb lepší anglická klávesnice (znaky, čísla) ale pokud zároven píšete český web... neustále mačkám CTRL SHIFT.

Když potom píšu nějaký český text... Pletou se mi tečky, čárky, otazníky.. Následkem toho často píšu jak dement bez diakritiky.

V čem se liší česká programátorská klávesnice? Nenašla jsem v ní rozdíl od české qwerty.

Plno znaků </> # & atd se dá psát pomocí R Altu.. To me popravdě moc neláká..

Jak to řešíte vy?

Kamarád mi řekl, že je píše jako kod.. což opravdu nechapu.. to už je rychlejsi si prepnout tu klavesnici ne ? :)

Chci se znovu naucit psát deseti na české klávesnici (už jsem zapomněla diakritiku) a tak by mě zajímalo, jestli se opravdu nedá nějakým jednoduchým způsobem programovat na té české..

Děkuji
Sir Tom
Profil
Veronika1:
Také zdravím,

používám výhradně českou klávesnici. Myslím si, že přepínání klávesnic je docela zdlouhavý proces... Využívám R Alt a tlačítka ,.ůyxcvbn[] atd... :)
Kdysi jsem používal i L Alt a číslo na numerické klávesnici, ale pak jsem přešel na systém R Alt, protože jsem pravačkou musel vždy "odjíždět" daleko od středu klávesnice.

Když píšu kód, tak používám i nějaké vhodné IDE, kde mi stačí napsat první dva znaky výrazy a po kliknutí na ctrl+space se mi zobrazí nabídka s možnostmi na doplnění.

Samozřejmě to je o zvyku. Někomu vyhovuje česká klávesnice, někomu anglická a někdo zase rád píše v azbuce. Je to čistě individuální věc, nicméně si myslím, že česká klávesnice umožňuje skvěle psát kód.
Tori
Profil
Tak ono je otázka, jak často člověk používá češtinu v samotném kódu. Ve většině případů potřebuju českou klávesnici jen v phpdoc a v komentářích, přičemž phpdoc si napíšu nejdřív, třeba i pro několik metod naráz, pak přepnu na angl. a píšu kód. V .latte šabloně používám pak převážně českou kláv. a spec. znaky přes pravý Ctrl (totéž jako R-Alt, ale mám to blíž na zpětné lomítko). Strojopis neovládám, takže mi tohle stačí.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Veroniku1:
Podobně jako Sir Tom používám na všechno výhradně českou klávesnici, konkrétně QWERTY (ručně doplněnou o speciální typografické znaky: české uvozovky, trojtečku atd.). Na rozdíl od QWERTZ mívá česká QWERTY znaky psané s pravým Altem na klávesách, které se používají k napsání těchto znaků na anglické klávesnici, třeba pravý Alt + 7 je ampersand, pravý Alt + čárka je menšítko…

Anglická klávesnice se v mých počítačích postupně stala přítěží, protože jsem se na ni přepínal prakticky jen omylem a nedovolovala mi napsat nic, co bych nedokázal napsat na české.

se dá psát pomocí R Altu.. To me popravdě moc neláká..
Přidržovat Shift nebo pravý Alt… to už je skoro jedno, ne?
juriad
Profil
Veronika1:
Technicky řečeno používám dvě rozložení: primárně běžné anglické a sekundárně české ve variantě UCW; přepínání rozložení provádím stisknutím klávesy Caps Lock.
Uvedu příklad: pokud nedržím Caps Lock, tak píši na anglické klávesnici, jakmile stisknu Caps Lock, přepne se rozložení po dobu držení Caps Locku do rozložení, které je pojmenované České je omylem. Specialitou této varianty české klávesnice je to, že je identické jako anglické rozložené s výjimkou všech písmenek: na písmenkách píše jejich diakritickou variantu; se Shiftem jejich velkou diakritickou variantu.

Žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy napíši:
Caps Lock + Shift + z
l
u
Caps Lock + t
o
u
Caps Lock + c
k
Caps Lock + y
 
k
Caps Lock + u
Caps Lock + n
 
Caps Lock + h
p
Caps Lock + w
l

Caps Lock + d
Caps Lock + a
b
e
l
s
k
Caps Lock + e
 
Caps Lock + o
d
y
Snad je z příkladu zřejmé, že dlouhé a napíši stiskem Caps Lock + a; výjimkou je e s háčkem na w, u s čárkou na h (tyto znaky mají dvě možné diakritizace).

Výhoda této kombinace rozložení:
+ Caps Lock dělá něco užitečného (přepíná rozložení, ale lépe se o něm uvažuje, jako o modifikátoru s ním píši diakritické varianty znaků)
+ Dokáži napsat všechny české diakritické znaky: äěéřťýůíóöášďëŕúüôľžßčçñňĺ a zároveň veškeré programátorské znaky: !@#$%^&*() aniž bych musel vědomě měnit rozložení klávesnice
+ Některé české znaky napíši mnohem rychleji, například: ĎŤŇ
+ Rozložení obsahuje i slovenské znaky: ŕľĺäô
+ Rozložení obsahuje i německé znaky: äöüß
+ Český znak je vždy tam, kde jej čekám, nemusím si pamatovat horní řadu
+ Umím napsat zpětný apostrof jedním stiskem klávesy, v shellu a databázích neocenitelné
+ Lze snadno přidat a rozchodit podporu pro typografii :)

Nevýhoda:
- podporované jen pod linuxem
- většina lidí na mé klávesnici nedokáže napsat český text
- skoro permanentní malíček nad Caps Lockem (a při programování nad Shiftem) vyžaduje opustit možnost psaní všemi deseti prsty
- pořád musíš ovládat ještě alespoň jedno klasické rozložení, protože téměř nikdo jiný UCW nepoužívá
- chybí typografie, ale dá se přidat na Caps Lock + interpunkce
- znaky ěščřžýáíé napíši o malinko pomaleji
Fisir
Profil
Reaguji na Veroniku1 [#1]:
Já píši výhradně na české klávesnici a nestěžuji si. Různé programátorské znaky píši v kombinaci s pravým Altem. Rozložení je QWERTZ. Plus jsem si přidal pár českých typografických znamének (–—…„“), taktéž v kombinaci s pravým Altem.
Str4wberry
Profil
Dříve jsem přepínal na anglickou, potom jsem se naučil používat výchozí českou.

Přijde mi to nejlepší řešení – na většině počítačů nemusím nic vymýšlet a mám klávesnici, na kterou jsem zvyklý. V tomto je používání nestandardních klávesnic dost nevýhodné, protože tak člověk ztratí schopnost některé znaky mimo domov vůbec zapsat, nebo řešit nějaké synchronisace vlastních layoutů…

Ale používání výchozí české klávesnice a psaní s pravým Altem má pochopitelně tu nevýhodu, že je taková klávesnice (polo)slepá – speciální znaky (snad kromě < a > nebo možná ještě @ u klávesnic s českými popisky) nelze na klávesnici přímo vyčíst.
shaggy
Profil
V každej firme, kde som pracoval, som bol v menšine - používal som slovenskú (čiže v tvojom prípade českú) QWERZ klávesnicu.
U mňa je to zapríčinené tým, že už od strednej školy ovládam písanie všetkými 10 prstami a učiť sa niečo iné, by ma stálo veľa námahy.
Často programujem aj v noci a poznám klávesy aj po tme (vrátane mnou často používaných kombinácií ako napr. ľavý ALT 60 alebo 62).
Pokiaľ ide o rýchlosť, tak mám subjektívny pocit, že aj keď píšem na slovenskej klávesnici, tak tvorím výstup rýchlejšie, ako moji kolegovia (ktorí používajú EN klávesnicu a nevedia písať všetkými desiatimi).
Joker
Profil
Veronika1:
Používám „anglickou variantu“ české klávesnice, QWERTY.
Z té „německé varianty“* (QWERTZ) bych se asi zbláznil, na počítači lidí co ji používají mě někdy stojí dost přemáhání jim neměnit nastavení klávesnice.
Mimochodem, používání hesel neobsahujících znaky Y a Z u účtů ke kterým se hlásíte z různých počítačů může ušetřit dost mrzutostí :-)

Česká QWERTY má tu výhodu, že AltGr + klávesa obvykle napíše symbol, který je na té klávese na anglické klávesnici. Takže se ani nemusí přehazovat na anglickou klávesnici. Resp. anglickou si dávám hlavně když píšu delší text v angličtině.

* Česká QWERTY vznikla modifikací anglické klávesnice, česká QWERTZ modifikací německé klávesnice (z německých psacích strojů).
lionel messi
Profil
Veronika1:
Používam slovenskú klávesnicu, som na tom dosť podobne ako shaggy - dovolím si tvrdiť, že píšem dosť rýchlo a ALT alebo ALT Gr mi vôbec neprekáža, okrem toho píšem na 95% slovenské texty, zvyšok v podstate len občas nemecké, tam som si našiel dvojbodku na ö ü a pod. v kombinácii ALTGr+= a neviem si vynachváliť.
jenikkozak
Profil
Díky tomuto vláknu jsem si uvědomil, že na anglickou klávesnici přepínám jen omylem, a bude tedy lépe, když si ji ze seznamu jazyků odeberu. Děkuju za osvícení. :)

Používám jen českou QWERTZ. A to ze dvou důvodů:
- zatím s mým počítačem nepracoval Joker, aby mi nastavení změnil,
- na tohle rozložení jsem si zvykl na počítačích, kde jsem nastavení měnit nemohl (ve škole a na společném domácím počítači).

České uvozovky píšu pomocí Alt + 0132 a Alt + 0147. Na trojtečku mám ještě lepší způsob: otevřu Word nebo Writer, napíšu tři tečky a jejich automatickou náhradu zkopíruji. Ale od Str4wberryho odkazu ji budu psát jednodušeji, pomocí Alt + 0133. To je už druhé osvícení během jednoho vlákna.
Kajman
Profil
Také se dá používat např. tento hybrid. Už několik týdnů sbírám odvahu na vyzkoušení :-)
Joker
Profil
jenikkozak:
České uvozovky píšu pomocí Alt + 0132 a Alt + 0147. Na trojtečku mám ještě lepší způsob: otevřu Word nebo Writer, napíšu tři tečky a jejich automatickou náhradu zkopíruji.
Trojtečka je 0133 :-). Tyhle tři se zrovna pamatují docela dobře (dolní uvozovky jsou spodek numerické klávesnice, trojtečka je o 1 víc a horní uvozovky levý bok numerické klávesnice zdola nahoru).

V Linuxu jsou docela zajímavý nápad compose sekvence. Některé znaky umožňují napsat docela intuitivně (např. … = compose + [tečka, tečka], © = compose + [o, c], ß = compose + [s, s]), ale zrovna české uvozovky na české klávesnici ani nejdou napsat („ = compose + [<, "], ” = compose + [>, "]).
joe
Profil
Píšu na české QWERTZ klávesnici, i po slepu, na ničem jiném se psát snad ani nedá :-)
Zechy
Profil
Já se na anglické ani nepokoušel psát, navíc když na český je člověk na naučen všema deseti a dokáže tak psát i po slepu a nemusí furt čučet na to, co píše. Tudíž už jsem zvyklej na kombinace pravej Alt + B, N (= {}) | F, G (= []) | , . (= <>) :). A nehledě na to, že na jiném rozložení než QWERTZ jsem se v životě nenaučil, že Y je místo Z :D
Joker
Profil
Kdo píšete na české QWERTZ, jak napíšete třeba: ^, &, #, |, $?
Str4wberry
Profil
jecas.cz/ceska-klavesnice#pravy-alt
Joker
Profil
Str4wberry:
Aha, díky. No, to už bych se asi nenaučil :-). Navíc to si asi člověk fakt musí pamatovat.
Str4wberry
Profil
Tak po nějakém čase to jsou gesta jako psaní kterékoliv jiné klávesy. Já třeba pořádně nevím, co kde na klávesnici je (fysicky mám anglickou QWERTY klávesnici, ale softwarově je česká QWERTZ), ale když tam položím ruce, tak to jde. Ale u toho psaní s Altem je pochopitelně nevýhoda, že se nelze kouknout na klávesnici, ale je potřeba to buď různě poslepu zkoušet, někam si speciální významy káves napsat, nebo si zapamatovat, že # = X, | = W atd.
Zechy
Profil
Joker:
Tak v tom je časem praxe a člověk si to pamatuje, když to používá :)
^ - ALT + 094
& - Pravý ALT + C
# - Pravý Alt + X
| - Mám na klávesnici :)
$ - ALT + 036

Jak je vidět na Str4wberryho odkazu, tak dolar nebo mocnítko jdou i jinak, ale zvyk jsem si.
Joker
Profil
Str4wberry:
Ale u toho psaní s Altem je pochopitelně nevýhoda, že se nelze kouknout na klávesnici, ale je potřeba to buď různě poslepu zkoušet, někam si speciální významy káves napsat, nebo si zapamatovat, že # = X, | = W atd.
Právě. V tom má česká QWERTY výhodu.
Navíc při střídání české a anglické klávesnice (třeba na psaní delšího textu v angličtině je anglická pohodlnější) není QWERTZ moc použitelné, to by se z toho člověk zbláznil.

Zechy:
$ - ALT + 036
Tohle mi připadá hodně nepohodlné, hlavně v PHP, kde je dolarů spousta a neustále přecházet pravou rukou mezi hlavní a numerickou klávesnicí by mi asi vadilo.
Ale tak zjevně každému vyhovuje něco jiného :-)
kacer
Profil *
Dolar se dá psát přes alt+ů. Pomůcka je, že koruny jsou sice fajn, ale lepší je hromada dolarŮ.
Str4wberry
Profil
Reakce na Jokera:
Právě. V tom má česká QWERTY výhodu.
V průběhu učení ano, potom je to už jedno. Psát „&“ jako Alt + C nebo Shift + 7 apod. vyjde asi tak nastejno.

Navíc při střídání české a anglické klávesnice (třeba na psaní delšího textu v angličtině je anglická pohodlnější) není QWERTZ moc použitelné, to by se z toho člověk zbláznil.
Co je při psaní anglického textu problematické na české klávesnici?
Zechy
Profil
Joker:
Tak já když začínal s PHP, tak jsem jinej způsob neznal a časem jsem si na něj zvykl tak, že mi to je už fuk :-)
Alphard
Profil
Používám výhradně českou QWERTZ. Často chci psát česky s diakritikou (i při programování, kolegové na chatu apod.) a neumím si představit, že bych měl neustále přepínat rozložení klávesnice. Všechny zvláštní znaky mám naučené pomocí Altu tak, že již ani nevnímám, jak je vlastně píši.
Psaní znaků stylem Alt + kód se mi zdá pomalé, použitelné pro české uvozovky, ale ne pro $ v každé proměnné.

Myslím, že psát všemi deseti i zvláštní znaky se může praxí naučit každý, jen je potřeba obětovat obětovat trochu času na přeučení se od neefektivních zažitých metod.
Joker
Profil
Str4wberry:
Co je při psaní anglického textu problematické na české klávesnici?
Podle toho na jaké klávesnici. Některé nemají v české variantě např. apostrof, ty ostatní ho zas mají na různých místech.
Taky se hodí mít v horní řadě něco pro angličtinu užitečnějšího, než písmena s diakritikou. Hlavně na noteboocích bez numerické klávesnice.
Když jsme u toho, u notebooků bez numerické klávesnice se taky dost komplikuje to zadávání znaků přes alt+kód.
Str4wberry
Profil
Reakce na Jokera:
Některé nemají v české variantě např. apostrof, ty ostatní ho zas mají na různých místech.
Není potom ta klávesnice trochu na houby? Jak na ní pohodlně zapíšeš | a \?

Taky se hodí mít v horní řadě něco pro angličtinu užitečnějšího, než písmena s diakritikou. Hlavně na noteboocích bez numerické klávesnice.
Nevím, no. Na normální klávesnici je číselný blok a na té bez numerické části je zase člověk zvyklý psát čísla se Shiftem i v češtině, ne? Není to tedy zbytečné zavádění další nekonsistence?

Když jsme u toho, u notebooků bez numerické klávesnice se taky dost komplikuje to zadávání znaků přes alt+kód.
Ani ne, s Fn klávesou se mi to zatím podařilo snad na každém notebooku.
Joker
Profil
Str4wberry:
Není potom ta klávesnice trochu na houby? Jak na ní pohodlně zapíšeš | a \?
Mám takový pocit, že klávesu \ | mají, ale dělá \ a | i na české klávesnici.
Třeba tato klávesnice takovou klávesu má, ale kromě ní má ještě i tu normální. Takže na anglické klávesnici pak má klávesu \ | dvakrát (ta „standardní“ je ve vykousnutí enteru, druhá vedle levého shiftu)

„Když jsme u toho, u notebooků bez numerické klávesnice se taky dost komplikuje to zadávání znaků přes alt+kód.“
Ani ne, s Fn klávesou se mi to zatím podařilo snad na každém notebooku.
No to mně taky, ale i na mém vlastním notebooku na to občas potřebuji několik pokusů :-).
Str4wberry
Profil
Mám takový pocit, že klávesu \ | mají, ale dělá \ a | i na české klávesnici.

Je to vůbec reálně technicky možné? Myslel jsem, že klávesnice funguje zjednodušeně tak, že pošle nějaký kód operačnímu systému a ten dle softwarového nastavení klávesnice (česká/anglická QWERTY/QWERTZ) určí, co se napíše.
Camo
Profil
Zdravím,
chcem sa spýtať, či sa nedá nejako zmeniť tá kombinácia kláves. Napr pre znak ^. Stláčať RALT + 2 krát 3 a potom ešte mazať jednu striešku je dosť otravné. Tiež by som asi zmenil pár ďalších umiestnení...
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0