Autor Zpráva
Marschmallow
Profil
Dobrý den, chtěl bych se zeptat členů i návštěvníků této diskuse, jak jste se dostali k vytváření www stránek, webových aplikací, nebo grafiky? A co Vás z toho nejvíce baví?
Děkuji za odpovědi :)
lionel messi
Profil
Marschmallow:

K webtvorbe som sa dostal niekedy vo februári/marci tohto roku na hodine informatiky v škole. Prebrali sme len úplné základy HTML a písali sme v NVU, ale mňa táto problematika zaujala natoľko, že som si začal hľadať informácie po vlastnej línii. Tak som narazil na JPW a vynikajúce informácie o HTML, ale hlavne CSS. Rozhodol som sa teda vytvoriť svoj prvý web. Som typický príklad človeka, kt. si najradšej všetko spraví sám a niečo sa tým aj naučí, niekedy aj za cenu nižšej kvality, a preto sa zaoberám kódovaním, ale aj „grafikou“ a od konca leta aj programovaním v PHP, ku kt. nedávno pribudli aspoň základy MySQL.

co Vás z toho nejvíce baví?
Ťažká odpoveď. :-) S HTML a CSS som začínal. ale za srdce ma asi najviac chytilo PHP (priznám sa, že ide o môj prvý programovací jazyk). Dozvedel som sa o ňom pri hľadaní cesty, ako vytvoriť jednoducho aktualizovateľné menu/hlavičku/patičku. Keď sa mi podarilo rozbehať include, povedal som si: „Toto je bomba, chcem o tom vedieť viac!“ A tak sa učím a musím povedať, že každým dňom ma PHP niečím prekvapí.

Zaujímala by ma aj grafika, občas niečo skúšam vo Photoshope, ale na to je potrebné isté cítenie, zmysel pre farebný súlad, čo sú veci, kt. mi chýbajú (pri tunajšej kritike môjho 1. webu mi bolo vytýkané najmä grafické spracovanie).

A môžem sa teraz spýtať Teba na tvoje začiatky a vzťah k tvorbe webu? :-)
Marschmallow
Profil
Marschmallow:
jak jste se dostali k vytváření www stránek

Nejdříve jsem měl takové ty rychlé stránky zdarma. To bylo v roce 2011. Pak jsem chtěl mít své vlastní webové stránky na své vlastní doméně, tak jsem si je objednal. Potom mi přišly všechny údaje - do té doby jsem neznal žádné HTML, CSS, FTP - bylo tam nějaké FTP, říkal jsem si "Co to je?". Pak jsem narazil na tenhle super web jakpsatweb.cz. Tam jsem se naučil všelijaké základy. Opravdu základy - za to moc děkuji Yuhůovi. Nejdříve jsem také používal NVU, pak jsem přešel na PSPad a skončil jsem u poznámkového bloku. Ten s kódem nijak nepomáhá, ale líbí se mi. Vytvořil jsem si pár HTML stránek pro sebe. Pak jsem začal dělat weby i jiným osobám - v roce 2012. Nakonec mi web připadal hodně malý (měl jsem jen 500MB a podporu jen HTML, CSS a JavaScript), tak jsem si objednal větší (5000MB s podporou HTML, CSS, JavaScript, PHP, ASP.NET a další). To bylo tenhle rok (2013). Následně jsem si zkusil na web nahrát nějaké CMS a hrát si s nimi. Vyhrál jsem si opravdu dost. Aktuálně se začínám učit jen opravdové základy PHP, zkoušel jsem i - pro někoho jednoduchou - kalkulačku, která umí jen sčítat :)

Marschmallow:
co Vás z toho nejvíce baví?

Uznávám, položil jsem Vám i sobě opravdu těžkou otázku. Asi mě také hodně chytlo to PHP, co všechno umí. Provádět výpočty, odesílat a zpracovávat data. No prostě úžasný jazyk. S DB zatím ještě neumím a bude mi opravdu dlouho trvat než se k ní dostanu.

Teď tak koukám, kolik jsem toho napsal a říkám si „Z toho by šel udělat klidně článeček :)“
Veselé svátky
Chamurappi
Profil
Reaguji na Marschmallowa:
jak jste se dostali k vytváření www stránek, webových aplikací, nebo grafiky?
Rok poté, co firma Czech On Line (aka VOLný.cz) takzvaně osvobodila internet tím, že nabídla vytáčené připojení zadarmo (jen za poplatky SPT Telecomu), jsem si díky webu plnehry.cz uvědomil, že ostatní tvůrci freewarových her mívají své webové stránky, pomocí nichž můžou sdělovat svým uživatelům, co chystají nového. Výroba webu nevypadala moc složitě. Na cédéčku Chipu jsem tehdy našel (pravděpodobně tento) návod, s jehož pomocí jsem si poskládal <frameset> a stránky uvnitř rámů jsem pak navrhoval ve FrontPage Expressu. Nepoužíval jsem logické formátování (z FPE tudíž lezly <font>y), ale ani tabulky (na sloupcovou vazbu stačily rámy). Moc mě to nebavilo.

Přibližně po roce jsem zatoužil po knize návštěv. Nevěděl jsem, jak se dá taková věc vyrobit (a mé freehostingy u volny.cz, worldonline.cz, misto.cz a quick.cz stejně nic dynamického nepodporovaly), zřídil jsem si tedy účet u služby gbook.cz. Vzhled knihy šlo ovlivnit v nastavení jazykem, se kterým jsem se dříve nesetkal — bylo to CSS. Sérií mnoha pokusů a omylů s předpřipravenými stylopisy jsem se naučil základy a pochopil jsem, že je to docela mazaná věc, kterou interpretuje přímo prohlížeč (nikoliv gbook.cz). Hlavně mě zaujalo, že jde odkazům nastavit :hover barva, to bylo velké plus oproti HTML formátování. Své stránky jsem postupně překopával tak, abych mohl vzhled jednodušeji měnit přes styly, ale zároveň jsem začal víc využívat tabulkový layout k tvorbě všelijakého ozdobného orámování atd.

Monstrózní tabulky jsem však nepsal ručně. Někdy v té době jsem totiž přičuchl k ASP, protože gbook.cz byl psaný v ASP a naučit se VBScript byla hračka (měl jsem dost zkušeností s VB a před tím i s Basicem na Atari). Brzy jsem opustil i rámy.

Součástí MSDN dodávaného s Visual Studiem byla dokumentace k Internet Exploreru, psaná převážně z pohledu DOMu. Díky ní jsem začal víc zkoumat JavaScript. Fascinovalo mě, co všechno jde udělat v prostředí webové stránky. Alespoň v Exploreru. Převážně pouze v Exploreru. Nečetl jsem žádné JS učebnice, takže jsem ani pořádně nevěděl o později proklínaném document.all (elementu stačilo dát ídéčko a tím vznikl i globální objekt téhož názvu, hledání netřeba). Nějakým zvláštním způsobem se mi také povedlo minout ActiveX objekt Microsoft.XMLHTTP, ale našel jsem behavior: url(#default#download), díky němuž též JS uměl dynamicky stáhovat ze serveru. Okusil jsem tedy možnosti AJAXu dva roky před tím, než se mu AJAX začalo říkat, a způsobem, který žádný jiný prohlížeč nehodlal implementovat. S tím se dalo dělat takových věcí… které tehdy webdesignérský svět považoval za zbytečné :-)

JavaScript jsem začal nadšeně používat i na straně serveru (v ASP si šlo vybrat mezi VBScript a JScriptem), ale později jsem přešel na C# v ASP.NET. S pomocí skriptování na klientovi i na serveru jsem servíroval různé verze CSS pro různá rozlišení obrazovky, obrázky od grafika jsem míval předgenerované pro osm různých velikostí, aby web vypadal hezky jak v 640×480, tak na mém monitoru s tehdy vzácným rozlišením 1600×1200. Málokdo mé responsivní patlání ocenil :-)

Následovalo prozření, že i alternativní prohlížeče nejsou úplně pitomé a že jakkoliv úžasné dílo vytvářím, ignorování jakékoliv podmnožiny návštěvníků je závažná vada na kráse. Vrtalo mi hlavou, proč vlastně postupují prohlížeče tolik rozdílně, tak jsem se ponořil do důkladnějšího studia historie specifikací a prohlížečů. O pár měsíců později jsem založil Webylon, což byl i první web, na kterém jsem nepoužil tabulkový layout.

O JPW jsem věděl, že existuje, ale neučil jsem se z něj.

A co Vás z toho nejvíce baví?
JavaScript. A řešení netradičních problémů netradičním způsobem.
Taps
Profil
Chamurappi:
je pravda, že co se týče Javascriptu a řešení problémů, které s ním souvisí tak jsi opravdu extra profík a smekám před tebou
Radek9
Profil
Marschmallow:
jak jste se dostali k vytváření www stránek, webových aplikací, nebo grafiky?
Někdy v roce 2004 (když mi bylo 8 let) jsem naprostou náhodou narazil na internetu na JakPsátWeb. Tehdy jsem byl ještě naprosto nezkušený uživatel jak internetu, tak počítačů a neměl jsem ponětí, jak se takové stránky dělají, takže mě to celkem zaujalo. Začal jsem základním kurzem a splácal si první web pomocí framů a tabulek. Nějak zvlášť mě to ale nechytlo a později jsem začal dělat stránky s pomocí FrontPage. Dnes už ani netuším, jak se s tím pracuje, ale tehdy mě to bavilo více než kódování.

Když mi bylo asi 12, zjistil jsem, že na webu se dá dělat i víc věcí než jen statické stránky. Objevil jsem JavaScript a PHP. JS jsem nejprve zneužíval pouze k sněžení na webu a nějak zvlášť jsem se o něj nezajímal. Za to PHP mě chytlo. I přesto, že ho dnes tak často proklínám. Jednou jsem si chtěl dát na stránky jednoduché diskusní fórum. Našel jsem jedno celkem pěkné, které ani nepotřebovalo databázi. Fascinovalo mě, jak to funguje, takže jsem se v něm začal šťourat a postupnými úpravami jsem ho dokázal přetvořit na jednoduchý redakční systém, kterým jsem si přidával na stránky články a stránky. Samozřejmě jsem vůbec neřešil nějaké zabezpečení a díry. :-)

Inu, v PHP jsem se dále zlepšoval a nové věci se učím i teď, nicméně tento jazyk ze srdce nesnáším. Má naprosto šílenou syntaxi, objektový návrh i základní knihovnu. Za to JavaScript, ten mě chytil později mnohem více. Asi ve 14 letech jsem si začal psát takovou knihovničku pro DOM, která mě naštěstí potom omrzela, protože jsem přišel na to, že JavaScript není jen DOM. Začal jsem poznávat jeho možnosti i mimo prostřední prohlížeče, např. na bázi Node.js nebo pluginu pro Notepad++ jménem jN, se kterým je možné vytvářet další pluginy pro tento editor za pomoci JS. Což se mi osobně taky celkem hodilo. A to je vlastně i odpověď na tvou poslední otázku. Nejvíce mě (a snad nebudu Chamurappim nařčen z opičení :D) baví JavaScript, neboť mě stále nepřestává udivovat, jak je tento jazyk jednoduchý, pružný a vhodný skoro na všechno.
Zechy
Profil
Já se k tomu dostal asi někdy v 6 třídě, když mi měli zavádět doma internet konečně, na PPK jsem si tehdy našel program WYWIWYG Web Builder, pomocí kterého jsem prvně dělal. Je fakt, že první stránky byly designerský zlo, kombinoval jsem na pozadí příšerné obrázky, automaticky generovaná menu, ale mě se ty prvky tak strašně líbili :D

Časem jsem se dostal i k JPW a zkoumal nějáký základy, co se tvorby týče, nakonec jsem se naučil psát stránky hezky ručně pomocí kodu a přidal i CSS. Takhle jsem si jel do devátý třídy, kdy jsem se snažil učit PHP, ale furt mi to nějak nešlo, pochytil jsem z toho akorát programátorský začátky a nakonec mi snaha na chvilku utichla.

Na střední, co jsme se začali učit programování jsem se k PHP zkusil vrátit znova a už to nabíralo o poznání jinou úroven i z hlediska designu, sice většinou používám jako předlohu cizí designy, ale vlastní slinu do toho chytám a většinou stejně není vidět co byla originální předloha. Jinak, v prváku co jsem zmák základy PHP jsem k tomu přidal i MySQL. Kolem druháku jsem se zlepšil ještě v psaní SQL dotazů, díky Oracle databázím, co nás učili a ve třetáku se to rozhod ještě nakombinovat s OOP :).

No a asi nějak takhle jedu do dneška, jinak co se týče JS, tak jsem někdy před třetákem k tomu všemu přidal jQuery. (Dnes jsem ve čtvrtáku, kdo by si chtěl mojí střední nějak rokově zařadit)
Sir Tom
Profil
Marschmallow:
Inu, začal jsem na škole, kde jsme se učili dělat webovky pomocí HTML a CSS. Měli jsme úplně prímovou učitelku a ta nám vždycky dávala na konci hodiny dala jednu HTML úlohu na doma. Doma jsem úkol vyřešil, plus udělal i něco navíc. Poznal jsem JPW a začal jsem se učit nové tagy a nové styly v CSS, které jsem ještě neznal. Stále jsem upravoval své první stránky novými a novými poznatky.

Zajímavostí možná je, že jsem nikdy nepoužil žádný wysiwyg editor. Vše jsem zhotovil v Poznámkovém bloku a v PSPadu. Ačkoliv jsem zkoušel nějaké ty editory typu FrontPage, vždy mi to přišlo, že neudělám tak krásný výsledek jako za surového HTML.

Pak jsem někde na internetu poznal PHP. Měl jsem obrovskou radost, když jsem poznal sílu funkcí, zejména fce include. Přes PHP jsem začal řešit téměř vše. Ve škole (opět tatáž učitelka) nás začala učit vývojové diagramy. Tentokrát jsem již měl nohy na stole, protože jsem všechny vyučované algoritmy (řazení pole, umocňování, apod.) uměl už sám z PHP.

Poté přišel JavaScript. Už nevím jak to bylo, ale myslím si, že za to může JPW (vrtalo mi hlavou, co to vedle těch odkazů HTML a CSS je). U JavaScriptu jsem používal nejdřív různé alerty, prompty, atd.

Po této době přišel můj první komerční projekt. Vše bylo fajn, ale jaksi jsem měl pocit, že to ještě není ono. Jednou jsem řešil problém, jak seřadit dvoudimenzionální pole podle hodnoty ve vnořeném poli. S tímto problémem jsem se kdysi k někomu svěřil a ten mi řekl, že ať raději používám MySQL. Tak jsem naučil MySQL.

Postupně jsem se ve všem tom zlepšoval, ohýbal jsem CMS, vytvářel vlastní komplexní (nedokonalé) systémy a mezitím se učil něco o typografii, copywritingu, marketingu na webu, SEO, atd.

Začal jsem působit zde na DJPW a čas od času jsem skočil po nějaké zakázce, co se zde objevila. Před třemi lety jsem potkal (pro mě) největšího guru programátora Rudolfa Pecinovského a ten mne naučil krásy OOP a Javu. Naučil mne návrhové vzory a terminologii objektového programování. Rudolf mi také ukázal, že existuje nějaké IDE a to je takový lepší editor pro psaní kódu. Zkoušel jsem poznatky z OOP Javy přenést do OOP PHP. To se mi nakonec podařilo. Nyní využívám frameworky a ohýbám už hotové řešení.

Zkoušel jsem i grafiku - tradičně v Gimpu (protože jsem kdysi býval Linuxákem a nechtělo se mi platit za grafický editor), ale pochopil jsem, že na grafiku moc nemám čich a tak jsem grafické práce přenechal grafickým studiím, se kterými nyní spolupracuji.

V současné době se zabývám především analýzou, správou požadavkou, navrhováním řešením, modelováním, metodikami vývoje a vůbec takové té práci, která předchází samotné realizaci.
Marschmallow
Profil
Máme tu zatím dva způsoby, jak jste se všichni dostali k vytváření www stránek:

1.) lionel messi, Sir Tom:
Vytváření www stránek a jiného jste se naučili ve škole.

2.) Marschmallow, Chamurappi, Radek9 Zechy
Náhodou jste na vytváření www stránek a jiného narazili na internetu, nebo jste se to chtěli prostě naučit.
Zechy
Profil
Marschmallow:
Neučili. Já se to učil sám, když jsme to začli brát na stření, tak pro mě už tam nic nového nebylo. Jediný co jsem se ve škole naučil bylo, jak myslet jako programátor, což jsem využil u PHP.
Sir Tom
Profil
Marschmallow:
Učili či neučili - těžko říct. Začátky byly ve škole ale nutno říct, že to byly takové ty věcičky typu kdy ještě frčelo <center>, <marquee>, apod. To opravdové a fakticky užitečné jsem se naučil jako samouk.
lionel messi
Profil
Marschmallow:
U mňa je to dosť podobné ako u kolegov [#10] a hlavne [#11]. Škola mi dala len absolútny základ, ale podnietila môj záujem o problematiku. Naopak čo sa týka programovania som 100% samouk, v škole sme rok pred tvorbou webu niečo programovali v Lazaruse (tuším nejaký canvas, kt. mal kresliť krúžky) a skôr ma to od programovania odradilo než zaujalo, ale PHP mi príde v pohode…
CZghost
Profil
Já se k psaní webových stránek dostal náhodou, když jsem objevil zdrojový kód. Tehdy jsem si všiml jisté podobnosti s obsahem stránek a hledal jsem, jak můžu takové stránky udělat. Začal jsem s FrontPage, jenže jsem zjistil, že se s ním moc pohodlně nedá pracovat, tak jsem přešel k NVU, ale stránky v prohlížeči vypadaly úplně jinak, než v editoru, tak jsem se rozhodl psát si kódy sám nejdříve v obyčejném Notepadu, potom jsem si našel PSPad, který jsem nakonec vyměnil za Notepad++, na který teď nedám dopustit. Základní výhoda je, že se nesnaží kurzor cpát na nesmyslná místa a když klinku na prázdné místo v řádku, přesune se kurzor za poslední znak na řádku, jak jsem zvyklý z Wordu, a ne přesně na to místo, kam jsem klikl. Podporuje širokou škálu jazyků, nejen těch webových, díky němu si můžu napsat i dávkový soubor BAT pro příkazový řádek Windowsů. V NPP si můžu napsat i program v ASSEMBLERu pro mikroprocesory, což je přesně to, co potřebuju do školy :) Ale zpět k webu: díky NPP jsem si napsal celkem slušně fungující stránky, jenom vzhled byl poněkud nedomyšlený (využíval jsem nápověd z JPW, mimochodem). To mi patřičně zkritizovali členové komunity hráčů Quake 3 World, v té době jsem měl web jenom v češtině. Teď tam mám WordPress, v češtině i v angličtině, ale vzhled má pořád svoje mouchy. Teď pracuju na responzivním vzhledu, který přizpůsobí stránky každému používanému rozlišení (mám na mysli rozlišení prohlížeče, ne obrazovky, které je několikrát vyšší).

Aby toho nebylo málo, ještě jsem se rozhodl navrhnout design pro stránky školy a zkouším navrhnout desing pro neoficiální stránky kámoše, který píše články o Jardovi Jágrovi. Jukněte se na www.68jaromirjagr.cz a uvidíte, že je potřeba vylepšit vzhled a způsob ukládání článků (web nevyužívá databázi, neboť jede na ručně psaných článcích přímo do kódu, autor uvažuje o WordPressu)...
Hitman
Profil
Radek9
Já v osmi letech znal počítač jen z časopisu, o internetu ani nemluvě :-).

Marschmallow:
Možná jsem třetí skupina, stránky jsem prostě potřeboval..

Ale k věci. S tvorbou (no jestli se tak ty začátky dají vůbec nazvat) jsem začal kvůli počítačové hře. S klukama jsme objevili úžasnou hru Vietcong (mimochodem jedna z prvních stránek psaných v kódu...), která šla hrát i po internetu (prý se hraje ještě i dnes...) a tak jsme ze špuntovek přesedlali na tehdy velmi lákavý styl zábavy, což po několika týdnech vedlo k touze založit vlastní klan. Kdo chtěl mít klan, musel se zaregistrovat na oficiálních stránkách (později jsem zjistil že byli asi tak oficiální jako je můj web o GTAčku...), byli tehdy o Vietcongu téměř jediné a jejich databáze klanů byla největší, nemluvě o náročném přijetí mezi klany kde byli podmínkou 4 hráči a mi staří poctivci přemluvili dalšího kámoše do hry, dnes by to asi většina dětí řešila prostě dopsáním nesmyslného jména do dotazníku :-). A jako další podmínka byl klanový web - no jo, ale kde ho vzít? Tak jsem se začal ptát ostatních klanů jak že se ten web dá zařídit. Zjistil jsem že je to celkem jednoduché přes blog.cz, poté jsem vyzkoušel i další služby podobného charakteru a nakonec zjistil že to jde i jinak...frontpage jsem znal, ale nepřišlo mi zajímavé takto si práci ulehčovat a tak jsem už od začátku psal poctivě kód. Začínal jsem na rámech, přidával různé vychytávky, jako kabáty na pozadí, blikající text atd. Potom jsem pokračoval na webu klanu v Battlefieldu 2 a nakonec jako fanoušek her založil i jeden větší herní web. Zajímavé je že jsem tak nějak přeskočil tabulkové layouty, ještě před pár lety (slovy cca 5) jsem uznával jen rámy, naštěstí je ta doba už pryč. Později jsem se začal věnovat i PHP a okrajově i javascriptu a jQuery. Na škole jsem se zabýval výrobou zařízení s uPC, takže jsem se během pár hodin naučil i základy BASCOMu. Chvílemi jsem trochu zkoumal i C++, ale po pár hodinách mě vždycky přestalo bavit.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0