Autor Zpráva
surikatka
Profil *
Zdravím a chtěla bych se zeptat na otázku, ne úplně zařaditelnou do těch sekcí co tu jsou. A to, jak obvyklá( což možná už když to pokládám, odpověď tuším) je holka nebo žena v oblasti pc, programování, webdesignu atd? Chci se hlavně zeptat proč se třeba o to tak málo holek zajímá či téměř nikoli? Studovala jsem na sš spíš obor směrovaný na jazyky a ekonomii. Pak jsem pracovala ale učení mi, přiznám se, chybí. Jenomže když dnes koukám na nabídky práce skoro každá druhá je z oboru pc. Samozřejmě jiný už to nebude. Programátor, web designer, it technik... Zmíněný obor SŠ už nebyl tak úplně lákavý studovat dál, tak jsem se poohlížela po něčem jiném. Nejsem úplný antitalent, baví mě i technické věci. U počítače strávím, a ne jen na FB;-), i několik hodin. Zajímá mě to, různé prozkoumávání; zkoušení co která věc umí, jak pracuje tohle a tamto, vytváření atd. Při otázce jaký předmět máte nejradši jsem jmenovala současně s jinými i pc. Zájem o ten obor bych měla. Konkrétně max na úrovni VOŠ. Takže teď by ten ten čas u pc měl prostě akorát větší smysl. Ale upřímně se ptám zkušených, když to není má prvotní specializace už od SŠ, na nějaké rady a smířím se i s tím že budou třeba odrazující. Zatím díky..pánové 8-)
joe
Profil
Dneska je to celkem běžné, že i na takových pozicích jsou holky, mám ale pocit, že je na ně kolikrát nahlíženo jako na slabší články, čímž tě nechci nijak odradit, protože existuje i dost vyjímek, i tady na diskusi.
Už jsem se setkal s grafičkama, kodérkama a programátorkama, takže žádný problém. Dělej to, co tě baví, ne to, co dělají nebo do čeho tě nutí ostatní.
juriad
Profil
Vezmu to postupně:
A to, jak obvyklá( což možná už když to pokládám, odpověď tuším) je holka nebo žena v oblasti pc, programování, webdesignu atd?
Moc obvyklá není, ale najdou se; zde na diskusi se pohybuje třeba Tori; u nás v práci máme Blanku; ve škole (Matfyz) také pár holek máme.
Všechny programovat umí; naučily se to.
Prvním programátorem byla žena; je po ní dokonce pojmenovaný jeden programovací jazyk. http://en.wikipedia.org/wiki/Ada_Lovelace

Chci se hlavně zeptat proč se třeba o to tak málo holek zajímá či téměř nikoli?
Nejsem holka, na tuto otázku asi nedokáži odpovědět.
Je mnoho profesí, které může vykonávat úspěšně muž i žena, ale společnost očekává,že učit bude učitelka, spravovat auta bude automechanik, šít bude švadlena, programovat bude programátor; je na tobě změnit toto dogma.
Zeptej se ve svém okolí, kamarádek, proč ony se nevěnují programování.

Na vlastním oboru, který studuješ příliš nezáleží; Blanka je vyučená hodinářka, Javu (programovací jazyk) poprvé viděla v požadavcích inzerátu.
Poslala životopis a jen na základě toho, že má řidičák na kamión, byla přijata k pohovoru („takovýho magora musíme vidět“, cituji šéfa).
Jelikož se dokázala orientovat a myslet, byla přijata zpočátku na pomocné práce (drobné úpravy zobrazení webových stránek) a teď po pěti letech je z ní vývojářka, která rozumí každé technologii, kterou používáme. Je plně rovnocenným členem týmu.

Pokud tě zajímá technika a chceš zjistit, čeho jsi schopná, vyber si nějaký úkol a upni se na něj.
Z prostředí webu to může být klidně vytvoření první osobní webové stránky typu „Ahoj, já jsem Surikatka ... Zajímám se o ...“. Nebo stránky tvé obce, ve které bydlíš.
Spousta lidí tak začínala (včetně mnoha ze zdejších diskutujících).
Nemusíš dokonce vytvářet celé stránky sama, můžeš použít nějaké hotové řešení; pak začneš řešit problémy, že bys třeba chtěla hezčí šablonu, jak udělat galerii obrázků.
Můžeš si také chtít naprogramovat nějaké kalkulačky (do tří políček vložím parametry a ono mi to vypočítá, ve které bance mě nejméně oškubají); s tím můžeš dokonce začít už v Excelu.

Často také lidé k technice přijdou tak, že je na ně prostě hozena úloha; z webového prostředí to může být například: „Tady na stránce se něco špatně zobrazuje; oprav to“.
Nebo také: „Člověk, který dělal ty stránky odešel, chceš to převzít a pokračovat v nich?“
Tori
Profil
Já mám programování jen jako koníčka a občasný vedlejší přivýdělek, takže nevím, jak to vypadá ve firemní praxi. Těžko říct, jestli bych to měla jako hlavní práci, kdybych v těch patnácti nešla na naprosto odlišný obor a nezačala klikat jako samouk až o cca 10 let později. Každopádně tady na diskusi vídám od žen vysloveně programátorské dotazy spíš výjimečně - může to ovšem být i tím, že holka má větší motivaci se zatnout a přijít na řešení sama, než aby někde byla za blbou bloncku. :D
Ale znala jsem několik strojařek, plus jednu holku, co dělala grafiku do PC her a pálí jí to teda o dost líp než mně. Možná je to stereotypní nahlížení na ženy v IT dané i tím, že prostě IT samo o sobě je poměrně mladé odvětví, oproti třeba fyzice nebo chemii, kde už si na ženy v labáku zvykli. (Přečtěte si třeba životopis Lise Meitner, jaké bylo ze začátku vnímání žen v nukleární fyzice.)
(Jinak pardon, že odpovídám, ač nejsem pán.) ;P
Joker
Profil
surikatka:
A to, jak obvyklá( což možná už když to pokládám, odpověď tuším) je holka nebo žena v oblasti pc, programování, webdesignu atd?
Moc běžné pravda nejsou.
Co si vzpomínám, na VŠ tvořily holky asi tak 20%, ale část lidí už na té VŠ plánovala se věnovat jiným oborům než IT.
Srazy DJPW mívají mezi 10-15 účastníky, z toho jestli si dobře pamatuji poslední tři roky pokaždé jedna žena.

Nicméně IT je široký pojem a je tam spousta profesí, některé dělá poměrně hodně žen (třeba testerky či grafičky), jiné spíš málo.
Což rozhodně neznamená, že by ženy na ty profese kde jich je méně neměly; Ty které znám nejsou oproti mužům horší, jen jich je prostě málo.
A poznámka se kterou mě už předběhl juriad, první programátor(ka) byla žena.

Můj názor na podíl žen v IT je, že prostě v našem kulturním prostředí jsou od dětství k technickým oborům vedeni spíš kluci. U kluků očekává a podporuje zájem o auta, stavebnice, počítačové hry a počítače obecně a takové věci, zatímco u holek se očekávají a podporují „holčičí zájmy“.

Jenomže když dnes koukám na nabídky práce skoro každá druhá je z oboru pc. Samozřejmě jiný už to nebude.
Budoucí vývoj je samozřejmě otázka, ale zatím je IT už docela dost let dobrý obor.
Spousta prací v IT vyžaduje znalosti a schopnosti, takže spousta lidí na to nemá, navíc další spoustu lidí to nebaví, což jsou výhodné podmínky pro ten zbytek. (Dokonce padají hlášky typu: „Programátoři se nevyhazují“.)

Zájem o ten obor bych měla. Konkrétně max na úrovni VOŠ. Takže teď by ten ten čas u pc měl prostě akorát větší smysl. Ale upřímně se ptám zkušených, když to není má prvotní specializace už od SŠ, na nějaké rady a smířím se i s tím že budou třeba odrazující.
A co se prostě ve volném čase pustit do nějakého zajímavého projektu?
surikatka
Profil *
jj o té zmiňované "první ženě" vím :) Děkuji všem za zaslané odpovědi :) cením si takových rad a sdělených zkušeností, zejména vyčerpávájícímu zodpovězení od "juriad"a "Joker". A "Tori" za info z té cenné ženské menšiny :D (jinak samozřejmě žádné pardon :) poznámka o pánech byla myšlená jen tak na oko, řikala jsem si : "možná tu ženu hledám těžko" :D )


Joker:
Napřiklad? .. Popravdě já už zajímavý projekt považuju to opětovné studium :D
Tori
Profil
K tomu prvnímu projektu - to vám těžko někdo cizí řekne, co by vás bavilo. :) Já jsem se třeba začala učit PHP+MySQL kvůli tomu, že jsem narazila na soupis skladeb pro můj nástroj, což jsem do té doby marně hledala - jenže na těch 120 papírových stranách se nedalo vyhledávat jinak, než podle jména autora. Tak jsem si řekla, že to by bylo rozhodně použitelnější ve formě databáze typu knihovní katalog, a začala jsem zjišťovat, jak se to dělá.
U vás to třeba může být taky něco, co vychází z vašich zájmů (což je vždycky lepší, než psát o něčem mimo). Třeba někdo z vašich kamarádů chová siamky a chtěl by jim udělat stránku. Nebo vyrábějí šperky a chtěli by nějakou fotogalerii. Atd.
Jan Tvrdík
Profil
surikatka:
Zkusím to vzít trochu víc pragmaticky. To, že jsi holka, je v podstatě irelevantní, záleží na schopnostech. Lidí v IT je obecně málo, takže sehnat si práci není většinou problém. Při troše talentu a zkušeností dostaneš plat, o kterém si většina lidí v ČR může nechat tak leda zdát. Pokud tě to navíc baví, tak tím líp. IT má ještě tu zvláštnost, že formální vzdělání většinou není k získání práce potřeba. Hodí se, pokud chceš větší rozhled, ale rychleji a kvalitněji se to naučíš sama z internetu, obzvlášť pokud ti nedělá problém angličtina.

Zapojení holek v IT se snaží pomáhat mnoho organizací po celém světě, konkrétně Rails Girls působí i České republice (viz také např. články na mimoškolu.cz a Lupě)
surikatka
Profil *
Jojo rozumím :) já to jen s tím projektem pobrala jinak. Samozřejmě v případě tohohle projektu si už člověk zvolí, co ho zajímá to je jasné :)


[#9] Tori


Jan Tvrdík:
no když já jsem právě zvyklá, zejména u oboru co už vystudovaný mám, že každý chce dnes vidět nebo je to lepší když na to prostě "máte ten papír". Samozřejmě jako samouk, věřím že to také jde...
Alphard
Profil
Jan Tvrdík:
IT má ještě tu zvláštnost, že formální vzdělání většinou není k získání práce potřeba.
surikatka:
že každý chce dnes vidět nebo je to lepší když na to prostě "máte ten papír"

Jak kde, zde se bavíme primárně o webovém vývoji, kde je to až na výjimky pravda. Ale obecně je IT širší pojem a pro vývoj kritických aplikací bývá absolvování vysoké školy první požadavek. Typické průmyslové firmy, v poslední době jsem potkal zástupce Honeywellu, Freescalu a pár dalších, kteří programují řídicí jednotky motorů, leteckých systémů apod. vyžadují tituly. Tam samozřejmě vládne úplně jiná atmosféra, než ve firmě, kde „maximálně spadne server“ a uživatelé si půl hodiny nebudou moci koupit super výrobek nebo napsat zprávu člověku, kterého viděli naposled ráno. To jen tak na doplnění, neočekávám, že by se surikatka přeučovala na tyto pozice.
surikatka
Profil *
Alphard:
:D noo myslím, že letecké systémy, motory apod. spíše vynechám :))
quatzael
Profil
surikatka:
Podle mého názoru jsou ženy převážně v odvětvích kde nejsou čísla a výpočty (mám na mysli složitější na skutečný komplexní přemýšlení). Takže v IT oboru bude asi hodně holek dělat tu grafiku. Proč holky, kromě výjimek, nejeví zájem o technické obory může být kvůli tomu, že k tomu nejsou od mala vedeny, tak jak píše Joker a nebo nejsou na to moc geneticky stavěné.

Trochu bych nesouhlasil s Tori:
může to ovšem být i tím, že holka má větší motivaci se zatnout a přijít na řešení sama, než aby někde byla za blbou bloncku. :D
Z vlastní zkušenosti je to spíš naopak. Na mě se holky pořád obracej, když potřebujou něco vypočítat a neví jak na to. I když je to v podstatě jednoduchý a s jejich vzděláním by na to měly přijít samy (když už mají ten diplom..)
Podle mě holkám právě chybí trpělivost. Většinou jsou holky svědomitý a dokážou se připravit do školy, tak že většinou zkoušky udělají. Ale je to spíše tím, že se v matice naučí nazpaměť postup jak něco vypočítat, ale už nemají dostatek trpělivosti, aby se snažily celý problém pochopit, tak aby mu opravdu rozuměly. Hodně holek taky školu úplně nechaly jenom kvůli matematice nebo statistice, protože se jim prostě nechtělo jeden nebo dva semestry zatnout zuby a nějak tu matematiku dotáhnout. Většinou si pak holky vybíraly nějaký marketingový "povídání" jako diplomku místo složitých analýz nebo nedej bože matematických modelů.

Já jsem zase chodil do školy po flámech nevyspalej a nepřipravenej, takže se mi třeba stalo, když jsme měli oceňovat nějaký deriváty, že holka vedle mě měla výpočet black-scholes model v excelu vypočítanej daleko dřív než já. Ale stejně bych se vsadil, že se akorát pořádně do hodiny připravila, aby uměla postup, ale jinak těm rovnicím určitě nerozuměla.

Když jsem před lety dělal přijímačky na jadernou fakultu ČVUT (FJFI), tak tam snad byla jen jedna holka v celý přednáškový místnosti. A to ještě byla takový ten "technický typ" (asi víte co tím myslím).. No i když mě tam vzali tak jsem dal radši přednost úplně jinýmu oboru (kde už bylo holek podstatně víc).

Za celej svůj život jsem nepoznal a ani si prakticky nedokážu představit holku, která by měla vzhled modelky a měla "logický myšlení" na vyšší úrovni než já. Je pravda, že se mi pár krát stalo, že byly i pěkný holky v něčem rychlejší než já (a to i v analýzách), ale v mnoha případech jsem se přímo koukal k čemu všemu jsou schopné při jejich nesprávných úvahách dojít.

Takže, abych to celý shrnul. Podle mě je málo holek programátorek hlavně proto, že už od začátku si k matematice budují spíše averzi a matematika hodně rozvijí schopnost přemýšlení a řešení problémů (i zdánlivě nesouvisejících s matematikou) a to je k programování potřeba.

Ale na 90% webových aplikací ani není třeba nějaký složitý uvažování. Takže by holky klidně programovat mohly.

Teď nedávno byla v televizi nějaká holčina, kterou oslovil Google a vzal jí do Londýna. A nějaká jiná češka byla před pár lety taky v televizi s tím, že je v Googlu už na nějaký vyšší pozici. Tak asi to jde když se chce..
Joker
Profil
surikatka:
Jak píše Jan Tvrdík, zrovna v IT se „papírovému“ vzdělání často přikládá menší důležitost než v jiných oborech*. Často se ty technologie rychle vyvíjejí, takže informace, že si o tom někdo před šesti lety nastudoval skripta vycházející ze stavu té technologie před deseti lety, nemusí znamenat vůbec nic.
Na druhé straně v některých firmách se od IT zaměstnanců očekává, že budou průběžně absolvovat nějaká školení a certifikace. Ale určitě ne ve všech. (V některých se tomu naopak spíš brání, protože zvýšení kvalifikace berou jako páku zaměstnance na zvýšení mzdy.)

quatzael:
Za celej svůj život jsem nepoznal a ani si prakticky nedokážu představit holku, která by měla vzhled modelky a měla "logický myšlení" na vyšší úrovni než já.
A to musí mít vzhled modelky aby to byla holka? :-) Překvapivě většina holek vypadá… normálně :-)
Přesto, jsou i ajťačky se vzhledem modelek.

* Samozřejmě jak kde. Úřady a další organizace s tabulkovými platy, kde obecně na schopnostech nesejde a hodnotí se jen podle papírů, taky potřebují ajťáky.
quatzael
Profil
Joker:
A to musí mít vzhled modelky aby to byla holka? :-)
To samozřejmě nemusí. Ale relativně pěkných holek je celkem hodně. Jenom říkám, že si nedokážu moc představit, aby se nějaká taková holka ráno nalíčila a pak si sedla na celej den k počítači a kódovala..
Ty už jsi snad někde viděl životopis něco ve stylu: fotomodelka - programátorka?:o)
jenikkozak
Profil
quatzael:
To zní tak úžasně blahosklonně a sexisticky jako máloco…

Za celej svůj život jsem nepoznal a ani si prakticky nedokážu představit holku, která by měla vzhled modelky a měla "logický myšlení" na vyšší úrovni než já
A to už je co říct. :-P Založil jsi tu sto padesát témat s dotazy, na které by bylo rychlejší a efektivnější zkusit odpověď dohledat bez pomoci. Opravdu je tvé počínání logické?

Ty už jsi snad někde viděl životopis něco ve stylu: fotomodelka - programátorka?:o)
Už jsi snad někde viděl životopis ve stylu Arnold Schwarzenegger – kódování levně?
quatzael
Profil
jenikkozak:
A to už je co říct. :-P
No právě:o)


jenikkozak:
Založil jsi tu sto padesát témat s dotazy, na které by bylo rychlejší a efektivnější zkusit odpověď dohledat bez pomoci. Opravdu je tvé počínání logické?
Uznávám, že některý dotazy možná mohly vypadat hloupě, ale na druhou stranu já nejsem programátor, nikde jsem to nestudoval. Prolistoval jsem pár knížek, pročetl nějaký materiály na internetu a to je všechno. Teď už jedu jen podle manuálu.
Takže když mi něco nefunguje tak se chci ujistit jestli je aspoň něco správně a zúžit tak možnost výskytu chyby na menší prostor v kódu.
Tori
Profil
surikatka:
Ještě jsem si vzpomněla na tenhle článek: IT: ženy nejsou vítány (?)
Hitman
Profil
Nemám tolik času přechroustávat příspěvky nahoře, ale za sebe:

Holek je v IT oblasti určitě méně než chlapců, což ale neznamená to, že nemůžeš dělat to co tě baví. Nevím jak moc jsi závislá na studiu ve škole, ale osobně si myslím že než škola ti dá daleko víc praxe. Uvedu příklad.

Tvorbě webů se věnuji asi 5 let, už na střední jsem se o weby zajímal, koupil si pár knížek a zkoušel a zkoušel. Kamarád studoval IT a nevěděl si rady s maturitní prací v PHP, kterou si sám vybral, přijel jsem k němu a za odpoledne jsme měli hotovo. Co tím chtěl básník říct? Škola ti určitě dá nějaký základní pohled na danou oblast, na některých školách se dokonce najdou lidé co mají dlouholetou praxi v oboru a tak se celkem vyznají. Já chodil na elektro na tu samou školu a musím říct že v informatice jsem se dozvěděl tak leda nic, jo děrnoštítkovej kód je fajn, ale moc ho v praxi nevyužiješ. To bylo také moje velké zklamání na VŠ - vše se bere strašně obecně a teoreticky, což v praxi také moc nevyužiješ.

Takže osobně bych spíš navštívil nejdřív nějaký kurz, sešel se s kamarádem co se tomu věnuje atp. Pokud tě to chytne, tak můžeš jít na školu, nebo navštěvovat dále kurzy, koupit si knížky a zkoušet. Já ale umět 2 cizí jazyky tak spíš hledám místo nějakýho překladatele, průvodce, to může být celkem zajímavá a taky ne špatně placená práce a nekoukáš pořád do tý bedny..
preca1
Profil
Jen bych sdělil svojí zkušenost se vzděláním, protože většina obecných věcí byla řečena.
Po neabsolvování školy (tedy jen jako obcený gymplák) sem se nedávno hlásil do dvou větších firem (Barclays a Avast). V obou se mě na školu zeptali jen okrajově a v obou mě vzali, protože sem rozumněl tomu, na co sem se hlásil (po roce a půl "profesionálního" programování).
Svojí první práci sem dostal jako úplnej matlák (2 semestry vysokoškolský Javy a jedna osobní webovka, kterou sem sesmolil ve volnym čase s pomocí JPW v PHP (viz moje první témata zde na diskusi)) v jedný pidi firmě, kde sem měl štěstí na kolegy a spoustu sem se toho naučil. Důležitý bylo, že sem je přesvědčil, že sem ochotnej se učit (což sem).
Na druhou stranu, na vejšce sem potkal člověka, kterej mi dohodil onu první práci a díky ní sem tam, kde sem teď (nestěžuju si). Nebejt toho, možná bych měl teď svůj web v PHP a pracoval bych někde u pokladny, takže je určitě dobrý mít nějak kontakt s IT sférou (chodit na přednášky, konference, atd. a mluvit s lidma).
Abych to shrnul, jestli si holka, kluk, pes, nebo holka s falusem je úplně jedno. V IT de o výsledky. (Kromě bank, tam je nuda a můžou tam dělat i másla (ale vyskytujou se tam i pekelně chytrý lidi).)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0