Autor Zpráva
Engineer
Profil *
Zdar lidi, mám takový dotaz. Dostal jsem nápad na vytvoření webové služby, ale nejsem si jistý, jestli už to není přez čáru, takže bych se chtěl zeptat, jestli je to vůbec proveditelné co se morálky a zákona týče.

Je to celkem jednoduché. Představte si, že často chodíte na nějaký web, který pravidelně informuje o něčem. Může to být prakticky jakýkoli web, kam jeho uživatelé pravidelně vkládají obsah. Těchto webů ale existuje mnoho i na takovou zemi, jako je ČR, takže by nebylo špatné vytvořit ještě jeden takový web, kam by už ale žádní uživatelé nepřistpívali, ale automaty by samy tyto weby procházeli, parsovaly by jejich obsah a ten by ukládaly na vlastní server a tak byste měli všechno po ruce právě na tomto jednom webu. Dokonce by ten obsah ani nemuselo být nutné ukládat u sebe, ale jen odkazovat na originál. Otázka je, zda je to legální i morální. Můj osobní názor je ten, že problém by v tom být nemusel, protože ten obsah na tyto weby vkládají sami úživatelé, takže to není žádný copyrightový materiál vlastníků webů a nebo by neměl být. Aby ten projekt pak vydělával, byla by tam reklama.

Takže jak to vydíte?
_es
Engineer:
Nejaká taká služba už dávno existuje: web.archive.org/web/20040913205838/http://diskuse.jakpsatweb.cz.
Joker
Engineer:
takže by nebylo špatné vytvořit ještě jeden takový web, kam by už ale žádní uživatelé nepřistpívali, ale automaty by samy tyto weby procházeli, parsovaly by jejich obsah a ten by ukládaly na vlastní server a tak byste měli všechno po ruce právě na tomto jednom webu
Ale HTML je pro roboty často špatně čitelné. Přitom jádrem těch stránek je často skript, který tahá záznamy z databáze a obaluje je HTML kódem, takže by úplně jednoduše šlo robotovi ty záznamy obalit jiným kódem a dodat mu pro něj dobře čitelný formát. Třeba nějaký XML kód. A úplně dokonalé by bylo, kdyby pro to XML existoval nějaký obecně rozšířený standard… Hm, počkat.

Třeba já používám RSS čtečku už hrozně dlouho a přijde mi to jako skvělá věc. Překvapivě většinu „běžných uživatelů“ RSS čtečky moc neuchvátily.

Webové RSS agregátory mě moc neoslovily, ale jinak myslím jejich nejlepší období bylo před rozmachem sociálních sítí, od té doby jsou na ústupu.
user243
Kdyby jsi měl, čistě hypoteticky, stránky, kde by se například probíraly věci kolem módy a na nějakém postranním panelu by jsi měl pár krátkých článků z rss čtečky ke stránkám, které s módou nějak souvisí, tak bych určitě uvedl zdroj; nevím, jak ze zákona, ale z morálního hlediska bych na tom nevydělával (přece jen cituji myšlenky druhých).

Jinak mám raději rss čtečku bez reklamy, kam si dám stránky, jaké chci a mám ji jako postranní panel na ploše nebo doplněk/rozšíření prohlížeče.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: