Autor Zpráva
pinn
Profil
Dobrý deň,
riešim otázku v oblasti autorských/vlastníckych práv:

Pracujem 3 roky ako zamestnanec - web developer (magento). Magento je modulárny MVC systém. Uvažujem o odchode od zamestnávateľa a osamostatnení sa. Počas praxe som si vytvoril rozsiahlu knižnicu skriptov a nové zadania viac-menej realizujem "vyskladaním" funkcionality z týchto už hotových skriptov. Knižnica obsahuje väčšinou drobné niekoľko riadkové skripty, ale aj kompletné samostatne funkčné classy.

Podľa autorského práva (čo som doposiaľ zistil - asi rovnako v ČR aj SVK) má vlastnícke práva na prácu zamestnanca jeho zamestnávateľ.

Otázka:
Týkajú sa tieto vlastnícke práva len kompletného finálneho modulu - alebo do nejakej miery aj týchto univerzálnych skriptov?
Má niekto konkrétnu skúsenosť alebo poznatok z praxe kde je hranica a teda či môžem bez obáv používať svoju knižnicu naďalej aj po odchode od zamestnávateľa?

Ak sa tu nájde niekto kto riešil podobnú situáciu na SVK - ďakujem za radu!
Ospravedlňujem sa ak sa pýtam na nesprávnom mieste alebo sa to tu niekde riešilo - nenašiel som nič čo by riešilo túto konkrétnu situáciu.

ďakujem
joe
Profil
Podle mého názoru to záleží na tom, kde jsi tu knihovnu vytvořil. Pokud jsi ji psal v práci, pak bys ji používat neměl. Pokud jsi ji napsal mimo práci a v práci jen využíval, pak ji můžeš používat dál.
LudekBrno
Profil
pinn:
Týkajú sa tieto vlastnícke práva len kompletného finálneho modulu - alebo do nejakej miery aj týchto univerzálnych skriptov?

To je celkem jednoduché. Zaměstnavateli patří vše, cos vyprodukoval v pracovní době a s využitím prostředků zaměstnavatele a souvisí to s náplní tvé pracovní smlouvy.
pinn
Profil
Vďaka za reakcie, no až také jednoduché mi to nepripadá

Pri takomto frameworku sú postupy ako dosiahnuť nejakú funkcionalitu veľmi podobné - často vychádzajú zo samotného zdrojového kódu magenta, prípadne sú všeobecne rozšírené postupy ktoré magento kodéri používajú (ako aj ja). Samotné Magento je publikované ako open source pod Open Software License (OSL 3.0) http://opensource.org/licenses/osl-3.0.php čo asi tiež obmedzuje možnosti na nárokovanie si vlastníctva jeho úprav?
Joker
Profil
pinn:
Vďaka za reakcie, no až také jednoduché mi to nepripadá
Českému zákonu ano a slovenský asi bude podobný.

Autorská práva na práci zaměstnance v rámci zaměstnaneckého poměru skutečně patří zaměstnavateli.
Resp. přesně řečeno zaměstnavatel je oprávněn vykonávat majetková práva. Zaměstnanci pořád patří osobnostní práva (protože ta nelze nijak převádět), tj. zaměstnanec má pořád právo o své práci říkat „Toto jsem naprogramoval já“.

čo asi tiež obmedzuje možnosti na nárokovanie si vlastníctva jeho úprav?
Tak samozřejmě si to můžete od zaměstnavatele licencovat, zejména jestli ten kód zveřejnil pod nějakou open-source licencí.
V každém případě podstatné je, jakou formou ten kód licencuje zaměstnavatel.

Samotné Magento je publikované ako open source pod Open Software License (OSL 3.0)
Jestli to je samostatný modul pro Magento, nemusí to být ještě odvozené dílo.
Nicméně jestli jste v tom kódu použil OSL součásti a zaměstnavatel to odsouhlasil, tak to asi musí zveřejnit pod OSL a následně si to můžete licencovat.
Ale jestli jste v kódu použil OSL součásti a zaměstnavateli to neřekl, asi by bylo lepší v tom moc nešťourat, protože to taky může být porušení autorských práv a podvod.
Juandev
Profil
pinn:
Týkajú sa tieto vlastnícke práva len kompletného finálneho modulu - alebo do nejakej miery aj týchto univerzálnych skriptov?
Týká se to všeho co jste vytvořil v rámci svých zaměstnaneckých povinností.

Není to tak, že by zaměstnavatel ta práva držel. On spravuje Vaše práva a podle AZ tak musí činit, aby Vás nepoškodil. Na druhou stranu, vy si ale nemůžete bez jeho vědomí s tím dílem dělat co chcete.
pinn
Profil
Ďakujem,

Joker:
Tak samozřejmě si to můžete od zaměstnavatele licencovat, zejména jestli ten kód zveřejnil pod nějakou open-source licencí.
- Ako si môžem kód licencovať od zamestnávateľa? V prípade výpovede je asi nereálne očakávať že by sa zamestnávateľ bol ochotný vzdať v môj prospech akýchkoľvek vlastníckych práv.
- Ak je kód zverejnený pod OSL 3.0 (resp. inou open-source licenciou) - predpokladám že ho môžem naďalej používať pod rovnakou licenciou - teda OSL 3.0 aj bez súhlasu zamestnávateľa?
Kajman
Profil
pinn:
Ak je kód zverejnený pod OSL 3.0 (resp. inou open-source licenciou)

A je opravdu zvěřejněný (např. ho může kdokoliv stáhnout ze stránek firmy), nebo k němu máte přístup jen z důvodu zaměstaneckého poměru?
Joker
Profil
pinn:
- Ako si môžem kód licencovať od zamestnávateľa? V prípade výpovede je asi nereálne očakávať že by sa zamestnávateľ bol ochotný vzdať v môj prospech akýchkoľvek vlastníckych práv.
Jak vzdát? To by samozřejmě musel být blázen, aby Vám nejdřív platil za vytvoření kódu a pak se jen tak vzdal práv na něj.
Já psal licencovat.
Měl jsem na mysli hlavně situaci, kdy zaměstnavatel kódu dá open-source licenci, pak si ho můžete licencovat velmi snadno.
Jinak záleží na situaci, ne vždy se zaměstnanec s firmou rozejde natolik ve zlém, aby se nemohli rozumně domluvit (jen poznámka, rozumně domluvit neznamená, že Vám ten kód jen tak přenechá).

Ak je kód zverejnený pod OSL 3.0 (resp. inou open-source licenciou) - predpokladám že ho môžem naďalej používať pod rovnakou licenciou - teda OSL 3.0 aj bez súhlasu zamestnávateľa?
To je nesmyslná otázka.
Licence je souhlas k použití toho kódu za stanovených podmínek, mít licenci* a nemít souhlas je protimluv.
Otázka je to, co píše Kajman: Opravdu zveřejnil zaměstnavatel ten kód pod OSL 3.0?

* Pokud zároveň splníte všechny podmínky té licence
pinn
Profil
Kajman:
A je opravdu zvěřejněný (např. ho může kdokoliv stáhnout ze stránek firmy), nebo k němu máte přístup jen z důvodu zaměstaneckého poměru?
- to bola skôr hypotetická otázka
- väčšinou sa jedná o kód vytvorený pre konkrétny magento web a konkrétneho klienta podľa požiadaviek klienta. Zamestnávateľ sa kódom ďalej nezaoberá, nezverejňuje ho (a teda nelicencuje)
LudekBrno
Profil
pinn:

Tak tam je to opravdu jasné, práva k užívání takového kódu má jen zaměstnavatel, protože jsi ho vytvořil pro něj v souladu s pracovní smlouvou, s využitím prostředků zaměstnavatele a v pracovní době, kterou jsi od něj dostal zaplacenou. Tečka. Můžeš maximálně zaměstnavatele požádat, zda bys ty části kódu mohl dále používat pro své projekty a nebo je prostě použít (třeba lehce poupravené) a spoléhat na to, že je nikdo nenajde.
pinn
Profil
LudekBrno:
Tak tam je to opravdu jasné, práva k užívání takového kódu má jen zaměstnavatel, protože jsi ho vytvořil pro něj v souladu s pracovní smlouvou, s využitím prostředků zaměstnavatele a v pracovní době
A čo v prípade ak ten kód obsahuje open source súčasti - napr. OSL? (čoho si je zamestnávateľ vedomý)
Ak to chápem správne takýto kód môže byť opäť len OSL, resp. rovnakej licencie ako open source licencia použitej súčasti?
Juandev
Profil
Joker:
Měl jsem na mysli hlavně situaci, kdy zaměstnavatel kódu dá open-source licenci, pak si ho můžete licencovat velmi snadno.
Co to je za obrat, že si někdo může něco licencovat? Jako měnit licenci? To jde jen v případě, že to původní licence umožňuje a nebo, že drží autorská práva (to ale není tento případ).


Joker:
To je nesmyslná otázka.
Licence je souhlas k použití toho kódu za stanovených podmínek, mít licenci* a nemít souhlas je protimluv.
To co říká nesmysl není. Neznám přesně znění výše uvedené licence, ale pokud to licence umožňuje, tak to používat může a třeba i šířit pod stejnou licencí.

pinn:
- väčšinou sa jedná o kód vytvorený pre konkrétny magento web a konkrétneho klienta podľa požiadaviek klienta. Zamestnávateľ sa kódom ďalej nezaoberá, nezverejňuje ho (a teda nelicencuje)
A zákazník to nikdy nechce převést pod sebe?

A čo v prípade ak ten kód obsahuje open source súčasti - napr. OSL? (čoho si je zamestnávateľ vedomý)
Ak to chápem správne takýto kód môže byť opäť len OSL, resp. rovnakej licencie ako open source licencia použitej súčasti?
Bez toho aniž bych studoval ten text. Podle mého názoru, můžeše v open softwaru či prostředí vytvořit něco co open není. Protože pokud tvoříš něco nového, pak podle českého autorského zákona je to tvůrčí činost ve které vzniká nové dílo.

Např. mám sw MediaWiki. MW je svobodný software tudíž za určitých podmínek je sním možno dělat v podstatě cokoliv. Pokud ale já v něm vytvořím nějaké dílo - sepíši třeba knihu, tak to neznamená, že na to dílo přejde licence MW. Já jsem autor a já tomu dílu můžu dát licenci jakou chci.

Jiná by nastala, kdybych já použil součást toho díla, které je pod danou svobodnou licencí - pak by záviselo co my ta licence umožní. Jsou svobodné licence, které umožňují přelicencovat a ty co neumožňují přelicencovat. Ale i v takovém případě je stále tvůrce držitelem práva rozhodnout o licenci či jejím držitelem, ve vašem případě opět zaměstnavatel.

Zde pak vyvstává otázka jestli Váš zaměstnavatel toto dílo veřejně šířil pod svobodnou licencí. V takovém případě by jste mohl jeho části převzít a tvrdit, že prostě jen přejímáte a dále šíříte něco co je volně dostupné a licence Vám to umožňuje.

Pozor ale na to, že pokud je to nějaká velká kolekce, můžete se dostat do kolize se zákonou ochranou tvůrců kolekce.
Joker
Profil
Juandev:
Co to je za obrat, že si někdo může něco licencovat? Jako měnit licenci?
Co je divného na slově licencovat?
Příklad: Autor vytvoří kód a dá ho k dispozici třeba pod GNU GPL. Já si ho stáhnu a dám do svého projektu.
Co se stalo?
Autor mi dal souhlas neboli licenci k použití kódu za podmínek GNU GPL.
A z druhé strany: Já jsem si kód od autora licencoval za podmínek GNU GPL.

To co říká nesmysl není. Neznám přesně znění výše uvedené licence, ale pokud to licence umožňuje, tak to používat může a třeba i šířit pod stejnou licencí.
No ale samotná ta licence je souhlas!
To je jako: „Když mi soused dovolil si vzít jablko z jeho stromu, můžu si ho vzít i bez jeho souhlasu?“ - Prostě není možné, aby mi to dovolil a zároveň to bylo bez jeho souhlasu.

pinn:
A čo v prípade ak ten kód obsahuje open source súčasti - napr. OSL? (čoho si je zamestnávateľ vedomý)
A ten kód samotný je zveřejněný pod danou licencí? Například, dáváte klientům s kódem i kopii té licence (takový ten soubor který nikdo nečte)?
Jestli ano, tak je to jasné, to už se rozebíralo výše.
Jestli ne, tak nejspíš člověk za ten kód zodpovědný porušil autorská práva.
pinn
Profil
Juandev:
A zákazník to nikdy nechce převést pod sebe?
to neviem, ak áno zamestnávateľ to so mnou nepreberá

Juandev:
Zde pak vyvstává otázka jestli Váš zaměstnavatel toto dílo veřejně šířil pod svobodnou licencí.
Joker:
A ten kód samotný je zveřejněný pod danou licencí? Například, dáváte klientům s kódem i kopii té licence (takový ten soubor který nikdo nečte)?
ospravedlňujem sa - asi sa nejasne vyjadrujem, vezmime nasledovnú situáciu:
- kód je súčasťou konkrétneho webu, klientovi sa predáva webová stránka ako celok, nie kód samotný. Zamestnávateľ sa kódom ďalej nezaoberá, nezverejňuje ho samostatne.
- webová stránka obsahuje nezmenené licenčné informácie s ktorými je magento publikované (OSL 3.0)
LudekBrno
Profil
pinn:
Mám pocit, že se tady míchají dvě věci a oddělit je není tak snadné. Jednak je to pracovní právo, kde to je jasné, jak jsem psal výše a užívací právo tvé práce provedené v souladu s pracovní smlouvou má výhradně zaměstnavatel, pokud se s ním nedohodneš jinak. Na tom opravdu není co řešit. Na druhou stranu, pokud při té práci využils části kódů pod OSL, v jejichž podmínkách je to, že i výsledný kód potom musí být publikován pod OSL, tak jej můžeš použít jako každý jiný člověk právě pod tou OSL :-) Ovšem je otázka, jestli zaměstnavatel věděl a souhlasil s tím, že používáš hotové kousky kódu získaných pod OSL a že tedy výsledek tvé práce bude spadat taktéž pod OSL. To by znamenalo, že bys sice mohl použít ty výsledné kódy, protože OSL nějaké pracovněprávní spory nezajímají, ale zaměstnavatel by potom mohl po tobě nárokovat nějaké odškodnění, protože tys vědomě vyprodukoval a nechal si platit za dílo, které z licenčních důvodů nepatří výhradně zaměstnavateli a tím pádem jsi ho vlastně o výsledky své práce připravil. Jelikož netušíme, jak jste se se zaměstnavatelem na tvorbě dohodli, nemůže to nikdo tady plně posoudit.
pinn
Profil
Zamestnávateľ si je vedomý používania OSL súčastí a sám to podporuje, rovnako si je vedomý že magento je publikované ako OSL (práve preto si ho vybral). Predmetom práce je tvorba webových stránok pod platformou magento, zamestnávateľa nezaujíma či klientove požiadavky magento spĺňa alebo ich musím doprogramovať alebo si pomôžem nejakými open source zdrojmi. Zaujíma ho výsledok. Žiadne podmienky na "licencovatelnosť" kódu ktorý zamestnanec vyprodukuje nikdy nekládol.

ku magentu by som ešte dodal že pri úpravách prakticky nie je možné sa úplne vyhnúť použtiu OSL kódu keďže úpravy sa vytvárajú rozšírením jadra (core override), pr:
"class my_custom_class extends magento_core_class"
takže je vlastne nutné zkopírovať pôvodnú core funkciu aby ju bolo možné upraviť podľa potreby klienta

---
(Popri tom existujú aj projekty ktoré sú zverejnené, dajú sa stiahnuť samostatne a kde má zamestnávateľ všetky práva vyhradené - tam je to jasné a nemám ku tomu čo dodať.)
Joker
Profil
pinn:
Tenhle případ jsme řešili už výše, viz [#5] Joker:
Tak samozřejmě si to můžete od zaměstnavatele licencovat, zejména jestli ten kód zveřejnil pod nějakou open-source licencí.

Čili mějme jako příklad situaci, kdy jste v rámci zaměstnání vytvořil kód s použitím modulů licencovaných pod OSL a celý výsledný kód je taky pod OSL.
Potom:
Autorská práva (majetková) stále vykonává zaměstnavatel.
Ovšem zaměstnavatel kód zveřejnil pod OSL, takže si ho můžete (stejně jako kdokoliv jiný) pod OSL licencovat.
Takže ten kód pak můžete v souladu s podmínkami OSL používat.

Z Vašeho pohledu bude situace úplně stejná, jako kdyby ten kód vytvořil někdo jiný a zveřejnil ho pod OSL.
Zaměstnavatel má tu výhodu, že u kódu napsaného čistě jen Vámi (když z něj odstraní ty OSL moduly) nemusí OSL dodržovat (protože k tomu kódu má autorská práva).
Čili kdyby si zaměstanvatel vzal nějaký kousek aplikace který jste dělal celý jen Vy, upravil ho a použil v jiné aplikaci, nemusí tu jinou aplikaci zveřejnit pod OSL.
Kdybyste to samé udělal Vy, musíte tu jinou aplikaci zveřejnit pod OSL.
pinn
Profil
Ďakujem všetkým
Juandev
Profil
Joker:
Co je divného na slově licencovat?
Asi jsem měl ztvrdlej mozek.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0