Autor Zpráva
Trafer
Profil *
Ahoj, kódovanie web stránok ma veľmi baví. Čoskoro pôjdem do 9. ročníka a budem si musieť vybrať strednú školu a odbor. Chcem sa vás tedy opýtať, ktorý by bola pre mňa najvhodnejší ak by som sa chcel aj v budúcnosti venovať práve kódovaniu webov. Je mi jasné že na škole budú zrejme učiť len základy a najviac sa toho naučím sám, no myslím že v budúcnosti pri výbere zamestnania budú aj zohľadňovať školu a odbor by sa mal aspoň okrajovo týkať tvorby webu.

Rád sa učím nové veci.
Baví ma matematika, ktorá mi celkom ide.
Ovládam HTML,CSS na vysokej úrovni.
S JS,PHP,MySQL som ešte začiatočník keďže sa len začínam učiť.


Škola by mala byť v kraji Orava.
Zechy
Profil
Buď elektrotechnická(ale tam bys musel počítat s HW programováním) nebo pokud je něco, co je vysazené přímo tak, že z tebe udělají Ajťáka(např. já studuju IT se zaměřením na programování a počítačové sítě a spoustu základů okolo v tom je).

Zpravidla tě na škole stejně jenom naučí jak myslet jako programátor, většinou hodiny programování vypadají tak, že třeba celý ročník se berou různé algoritmizační úlohy typu naprogramuj faktoriál, kochovu vločku, pythágorův strom, ...

Co se týče webových jazyků, ani zde se nic nepřiučíš, vždycky je to jenom základ, jak se s tim dělá, nejčastěji používané věci a to je vše. Ovšem třeba u nás, co se týče databází, jsme procházeli kurzem od Oraclu - Database design, database programming with SQL and PL/SQL a tam jsem se opravdu naučil i spoustu fíglů, co jsem ještě neznal.

Kdybych to měl nějak shrnout, pokud se nechceš babrat s věcma jako technická měření a kreslení, vyber si něco, co je vysazené na to, aby z tebe udělali tzv. Ajťáka. Jinak se během školy moc k jednotlivým jazykům nenaučíš, naučíš se pouze myslet jako programátor, pokud ta škola ovšem stojí za něco. Znám pár lidí, co na svoji IT školu nadávají, že ani učitelé pomalu neví, co je tam učí.
xROAL
Profil
Zechy:
Znám pár lidí, co na svoji IT školu nadávají, že ani učitelé pomalu neví, co je tam učí.
Toto je presne môj prípad.
Študoval som odbor so zameraním na počítačové siete. Našťastie u nás na škole fungovala Cisco akadémia, bez ktorej by som nevedel nič. Hodiny softvéru a hardvéru prebiehali štýlom prezentácií a.k.a Wikipedia copy&paste. Najdôležitejšie bolo, aby si v prezentácii mal animácie a aby to bolo pekné a farebné. Či už si niečo skutočne aj vedel, alebo či tvoja prezentácia pojednávala k veci, alebo si tam rozpísal recept na skvelé palacinky, to bolo úplne vedľajšie. Koniec koncov, učitelia to neboli schopní ani posúdiť a rozoznať. Ak ti niekde niečo nefungovalo a potreboval si pomoc, najčastejšie si počul "Asi tam máte chybu". - Ďakujem, pani "profesorka", bez vás by som na to neprišiel.

Spomínam si na troch učiteľov, ktorí sa snažili, naozaj rozumeli tomu, čo učili a boli ochotní pomôcť a poradiť aj nad rámec učebných osnov.

Trafer:
U nás na škole fungoval odbor "Grafik digitálnych médií", ktorý bol venovaný akejkoľvek digitálnej grafike. Či už úprave fotografií, Flashu, tlači alebo aj tvorbe webu. Čo si pamätám, maturitná skúška pozostávala z návrhu a nakódovania webovej stránky.
Možno niečo v tomto štýle by bolo pre teba vhodné.
pcmanik
Profil
Trafer:
Strednú moc nerieš, v práci pozerajú predovšetkým na vysokú a na tú sa následne zameraj, ja napríklad mám vyštudovanú elektrotechniku na priemyslovke a to len z toho dôvodu, že informatika nebola nikde po ruke. V súčasnosti študujem už Aplikovanú informatiku an vysokej škole, kde ti skutočne toho povedia ďaleko viac ako potrebuješ, ale tú podstatu no hmm to je zase na tebe a tvojom voľnom čase.

xROAL:
Ten odbor je na našich učnovkách - rozumej škola pre "blbších", podľa toho čo popisuješ ste sa tam učili prakticky to isté a moc by som to neodporúčal nakoľko mám kamaráta čo to vyštudoval a moc mu to nedalo, síce základy aké také má, ale...
juriad
Profil
Osobně jsem toho názoru, že zaměřovat se na IT již na střední škole a kvůli tomu vypustit znalosti v ostatních oborech, je blbost.
Přestože si můžeš myslet, že některý předmět je nuda a nikdy jej potřebovat nebudeš (také jsem si to myslel), jsem dnes rád, že z něj znám alespoň základy.

Dělání webů je dost omezená část IT a pokud se přílíš brzy zaměříš jedním směrem jen protože tě baví, můžeš se dostat do slepé uličky. Za deset let tě třeba tvorba webů neuživí, ale bude již příliš pozdě se přeorientovat na něco jiného. Budou ti chybět základy a souvislosti.

Úlohou střední školy je podle mě poskytnout základy ve všech disciplínách a až na vysoké škole si můžeš vybrat obor. A i ten obor, který si vybereš na VŠ bude neuvěřitelně široký. Já studuji Matfyz, obor informatika a přestože jsem měl jeden jediný předmět zabývající se internetem, nemyslím si, že by pro mě a pro mé spolužáky byl problém během pár měsíců začít dělat weby na dobré úrovni.

Nechceš přece být člověk, který programuje podle návodů a článků na webu. Lepší je být tím, kdo ty články píše a technologiím rozumí natolik, že dokáže vymýšlet nová řešení.

Podívej se třeba na náš obor http://www.mff.cuni.cz/studium/bcmgr/ok/ib3a23.htm, spousta předmětů zdánlivě vůbec s informatikou vůbec nesouvisí. Ve škole nikdy nedostaneš praxi, nic ti však nebrání během studia weby tvořit. Škola tě naučí přemýšlet a to ti pak ušetří spoustu času.
Trafer
Profil *
Ďakujem vám, ešte by som chcel dodať že nemusí sa to týkať primárne len tvorby webu ale aj programovanie v C,C++,C#...

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0