Autor Zpráva
Jendak
Profil *
Zdravim,
jedna malá vesnice, ode mě chce upravit jejich web. Současná prezentace má celkem 4 jednoduché HTML stránky. Oslovili mě, protože autor původní verze se jim už nevěnuje. Autor webu zároveň vlastní hosting a je registrátorem domény. Za hosting + doménu platí obec 4 000Kč/rok právě této osobě (roční rozpočet obce je asi 100 000 Kč). Napadlo mě, že bych jim mohl ušetřit nějaké peníze změnou hostingu. Jenže na whois.smartweb.cz jsem zjistil, že žádné jméno žádné osoby z obce na seznamu není. Uvedené je jen jméno onoho autora a jeho kolegy. Znamená to, že doména ve skutečnosti nepatří obci (např. starostovi), ale autorovi webu? A pokud bych chtěl nechat doménu přejít na jiný hosting, nemusí to obci povolit a doménu si nechat? Nebo jaká je praxe při takovýchto situacích?

Zítra mám se starostou schůzku, takže se podívám na faktury a smlouvy, ale starosta je už důchodce, takže nevím, jestli bude vědět na co se ho ptám.

(Jsem student, toto je můj první "projekt" ).

Děkuji moc

"...takže nevím, jestli bude vědět na co se ho ptám." - Proto se ptám zde Vás, jak se takové situace řeší.

Prosím moderátora o změnu názvu na: "Kdo je vlastník domény"
Moderátor Chamurappi: OK.
Davex
Bavíme-li se o doméně .cz, tak vlastníkem domény je vždy ten, kdo je uveden jako Držitel v oficiálním Whois od nic.cz.
Jendak
Profil *
Jako držitel je uvedena společnost autora. Obec nikde nefiguruje. Co mi v takovém případě poradíte? Dá se držitel jednoduše změnit?
LudekBrno
Jendak:
Pokud nebude současný držitel domény souhlasit, tak nedá. V tomto případě je vlastníkem domény evidentně autor. Pokud nemá obec smluvně ošetřeno, že autor je za stanovených podmínek povinen převést doménu na obec, tak má obec tři možnosti. Ideálně se na převodu domény s autorem dohodnout nebo se pokusit převod vymoci soudně, což je jen minimální šance na uspěch nebo si koupit jinou vlastní doménu.

Edit: je to podobné, jako "akcie na doručitele". Kdo je má zrovna v ruce (kdo je zapsán ve whois), tomu bezvýhradně patří.
Jendak
Profil *
Dobře, děkuji moc všem.
Petr ZZZ
Jendaku, zkus si vyhledat něco o parazitování na cizí značce, nejlépe v souvislosti s doménami. Není vyloučeno, že to až tak beznadějné není a obec by nějaké páky na získání „své“ domény mohla mít, pokud by se současný držitel zdráhal doménu pustit v rámci nějakých akceptovatelných podmínek.
jenikkozak
Že by obec se stotisícovým rozpočtem dotáhla do konce spor, ve kterém selhala města se statisícovou populací? (Praha, Plzeň a Olomouc.)
Petr ZZZ
Tak to jsem nevěděl. Jeníku, se jménem obce nelze zacházet jako s ochrannou známkou? Pokud vím, doménu jako Olympus.cz ti firma Olympus sebere, když to jinak nejde, i soudní cestou, kvůli parazitování na cizí značce, nebo se pletu?

Něco jsem k tomu našel, je to ale stašího data, nevím, jak se podobné spory řeší aktuálně. Nicméně domnívám se, že v konkrétním případě by mohlo mít význam, zda současný držitel domény vytvořil web a tedy i registroval doménu z podnětu obce.

Cybersquatting je dnes ještě větší hrozbou než v minulosti
Parazitní užívání doménových jmen
Str4wberry
Vidím dost rozdíl v tom, když si někdo sám vytvoří web s názvem obce/města na hezké doméně, a tím, když si někdo nechá zajistit doménu, hosting a tvorbu webu, ale držitelem domény je tvůrce.

Domnívám se, že neumožnit převod domény* se držiteli hrubě nevyplatí s ohledem na negativní ohlas, který by to vyvolalo.

*) Pokud tedy doména není extrémně cenná, že by se vyplatilo kvůli tomu přijít i o dobré jméno.
jenikkozak
Petr ZZZ:
U obce zřejmě nejde o nekalosoutěžní praktiku. (Nevím, myslím si to.)
Pro tu vesničku bude snazší říct: „Prosím pozor, hlásím obecní hlášení tady z těch bedýnek pověšených na sloupech s elektrikou: Webová prezentace se čtyřmi stránkami se bude nově zobrazovat na adrese s pomlčkou. Opakuji hlášení…“
Soudním sporem se vyhrožovat dá, ale asi by zabral podobně času jako veškeré starostování. Obec by sice šanci na vítězství měla. Avšak za jakou cenu?
Petr ZZZ
Tak my nevíme, co je to za obec, jak přesně zní doménové jméno a kdo je ten držitel domény; třeba bude stačit, když obec soudem pohrozí. Možná bude stačit, když mu poradí přečíst si tohle vlákno. :)
Bubák
Zatím bych viděl jako pravděpodobné, že s držitelem domény bude rozumná domluva.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: