Autor Zpráva
anonymní pisatel
Profil *
Dobrý den,

v programování se už nějaký pátek pohybuju, taktéž ve webdesignu. Prozatím jsem si ale smolil jen věci sám pro sebe, avšak nemyslím si, že by byly k zahození. Začal jsem uvažovat nad tím, si koníčkem trochu přivyděat, chci děla co mě baví a pokud by za to byla finanční odměna, tak o to lépe.

Hlavou mi ale vrtá několik věcí. Budu rád, pokud mi ti zkušenější poradí, ba dokonce v něčem rozšíří obzory a otevřou oči...

Jak se zviditelnit, "prosadit" na trhu s kódováním a designem stránek, když to dělá tolik lidí s referencemi?

Je moudré dělat první 2-3 weby komplet zdarma jen kvůli tomu, abych nahnal reference?

Jak stanovit ceny? Je nějaké měřítko, podle kterého se pohybují práce tohoto typu? Hodinové sazby?

Jak řešíte dohodu se zákazníkem? Platí něco předem jako zálohu, či uzavíráte nějaký písemný kontrakt? (nedokáži si představit, že vše funguje jen na dobré slovo. Těžko uvěřit, že každý bude tak čestný a zaplatí po tom, co mu web spustím a naopak, asi ne každý bude předpokládat, že já jsem tak slušný že mu web spustím po tom, co on mi zaplatí.)

Peníze za odvedenou službu řešíte přes faktury?


Kdyby mě ještě něco napadlo, tak to sem přihodím.

Mockrát děkuju za komentáře.
aDAm
Profil
Reaguju na anonymní pisatel

Jak se zviditelnit, "prosadit" na trhu s kódováním a designem stránek, když to dělá tolik lidí s referencemi?
Horko těžko, udělat si vlastní portfolio, inzerovat se na webech k tomu zaměřených, atd. atd.

Je moudré dělat první 2-3 weby komplet zdarma jen kvůli tomu, abych nahnal reference?
Není, ale můžeš to zkusit. Buď si za svou prací stojíš a víš že ji děláš dobře a nebo ne a tak se nabídneš zdarma, nebude ani první ani poslední

Jak stanovit ceny? Je nějaké měřítko, podle kterého se pohybují práce tohoto typu? Hodinové sazby?
Tak snad víš jak drahocenný je tvůj čas ne?

Jak řešíte dohodu se zákazníkem? Platí něco předem jako zálohu, či uzavíráte nějaký písemný kontrakt? (nedokáži si představit, že vše funguje jen na dobré slovo. Těžko uvěřit, že každý bude tak čestný a zaplatí po tom, co mu web spustím a naopak, asi ne každý bude předpokládat, že já jsem tak slušný že mu web spustím po tom, co on mi zaplatí.)
Jsou lidi co nemají problém zaplatit ale jsou i vychcánci co se na tebe ve finále vyserou. Ideálně to mít vše podloženo smlouvou kde bude uvedeno co vše pro ně uděláš a kolik je to bude stát. Druhá věc je ta že i když pak nezaplatí tak je problém z nich ty prachy tahat.

Peníze za odvedenou službu řešíte přes faktury?
Ty se řeší tak jak ti to systém dovolí. Máš ŽL? tak faktura, nemáš ŽL tak dohoda o provedené práci. Máš kámoše co ti to nafakturuje? Tak třeba přes něj.
anonymní pisatel
Profil *
aDAm:
Díky za reakci. ještě by mě zajímalo následující:

Tak snad víš jak drahocenný je tvůj čas ne?
Myslel jem to tak, aby cena nebyla na trhu přestřelená, nebo naopak velmi podhodnocena. Idelně - začít s nižšími sazbami a s přibývajícími poptávkami a samozřejmě zkušenostmi cenu zvyšovat?

A ještě mě napadla další věc: v případě, že pro někoho web vytvoříte (grafika+kód), jak je to s následnou správou webu? Zákazníkovi se o stránky a měnění obsahu i nadále staráte vy jakožo tvůrci, a pokud ano tak již zdarma nebo za úplatu a pokud ne, tak jak je nejjednodušší zajistit, aby si klient obsah spravoval sám? (no chápu že na to můžete zareagovat, že už to není moje starost... ) nějaký RS ?

Díky
aDAm
Profil
reaguji na anonymní pisatel:
tak cenu si musíš stanovit podle sebe, minálně si vem co ti to sežere elektřiny a další náklady s tím spojené a to do ceny promítni, pak si k tomu připočti nějaký rozumný zisk a uvidíš zda je to pro tebe zajímavé či nikoliv. Můžeš se také řídit konkurenci, ale to je potřeba hledat ve srovnatelné konkurenci a né že se koukneš na obr firmu co uděla malý button na web za 50tis ;)

Následná správa webu je pak na dohodě a formě jak je web udělán. Můžeš to udělat na nějakém RS a do něj uživatele zaškolit a pak třeba dělat jen drobné zpoplatněné konzultace, nebo uděláš statický web na který se půl roku, rok nešáhne a když jo tak za tebou ten klient přijde a za nějaký poplatek mu provedeš update atd...možností je vícero.
anonymní pisatel
Profil *
Super, díky!

Kdyby se chtěl ještě někdo vyjádřit, rozhodně to uvítám :)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0