Autor Zpráva
Mufna
Profil
Zdravím Vás. Zkusím se tady zeptat na věc, která úplně nesouvisí s webdesignem a webtechnologiemi, snad se najde někdo kdo mi odpoví. Mám problém s přidělením IPv6 adres na Cisco routerech. Mám 2 sítě:

BAD0:FACE:CAFE:0101::/64
CAFE:CAFE:CAFE:CAFE::/1

a potřebuju na jednom konkrétním routeru nastavit na jednom interfejsu (třeba serial 0/0/0) nějakou adresu patřící do první sítě (já nastavil BAD0:FACE:CAFE:0101::1) a na druhém interfejsu (serial 0/0/1) nějakou adresu patřící do druhé sítě (já chci nastavit CAFE:CAFE:CAFE:CAFE::1 - a tady mi to hlásí problém s overlappingem). Co mám dělat, resp. jaké konkrétní IPv6 adresy mám na těch interfejsech nastavit, aby nedošlo k překrývání ?
DJ Miky
Profil
Síť CAFE:CAFE:CAFE:CAFE::/1 znamená fixovaný první bit adresy, C je binárně 1100, v základním tvaru proto vypadá adresa této sítě 8000::/1 (binárně 1000…), první bit musí být 1 a zbývajících 127 je libovolných.

Síť BAD0:FACE:CAFE:0101::/64 také začíná binárně jedničkou (binárně 1011…), proto se jedná o podsíť výše uvedené sítě (= překrývají se).

Proto, pokud chceš pro druhou síť adresy s prefixem CAFE:CAFE:CAFE:CAFE:…, je potřeba nastavit masku /64, tedy prvních 64 bitů fixovaných (což odpovídá právě CAFE:CAFE:CAFE:CAFE:).
Mufna
Profil
DJ Miky:
ok, díky

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0