Autor Zpráva
návštěvník
Profil *
Zdravím,
Nějaký čas se věnuji grafice a webdesignu. Zatím jsem dělal na zakázkách jen za reference. Rád bych se ale posunul dál a začal to brát trošku vážněji. Mám však problém co se týká právní stránky - žl atd. U webdesignu by asi nebyl problém hledat zakázky a pracovat na DPP. Každopádně si myslím že mě to dost omezuje. Nemůžu si takto vytvořit veřejně portfolio, blog, nebo se jakkoliv propagovat, jelikož by to už vypadalo jako soustavná činnost a musel bych mít ŽL. Zároveň bych rád zkoušel nějake vlastní projekty a jejich monetizaci (affil, reklama atd.). Což bez ŽL je opět nemožné.

Nechci si ale zase zbytečně zařizovat ŽL a vše okolo toho, když zatím nemám žádné zdroje peněz a nevím jestli se mi to vyplatí.

Nechci se pak dostat do problémů (např. nebudu mít ze začátků žádný příjem atd.).

Je to takový začarovaný kruh a nevím jak z toho ven a začít. Děkuji za případné nakopnutí nebo rady co dělat.
jefitto44
Profil
Čo takto firma sro ?
lionel messi
Profil
jefitto44:
Čo takto firma sro ?
Myslím si, že to by návštěvníkovi starosti iba pridalo, pretože píše:

zatím nemám žádné zdroje peněz

Na založenie spoločnosti s ručením obmedzeným treba totiž (aspoň v SR) základný kapitál 5 000€, viď: www.podnikajte.sk/start-podnikania/c/52/category/sro/article/charakteristika-sro.xhtml a v ČR je to 200 000 KČ z toho vklad jedného spoločníka minimálne 20 000 KČ. iste podobné (nechce sa mi to hľadať).
Micruss
Profil
lionel messi:
od 1. 1. 2014 na sro je potřeba vklad min. jednoho společníka 1kč, povinný základní kapitál zrušen ;-)
počet společníků je neomezen min. 1
lionel messi
Profil
Micruss:
Veľmi sa ospravedlňujem, toto som samozrejme nevedel a vychádzal som z Googlu (u mňa prvý odkaz po odmyslení reklamy). Opäť raz môžu Slováci svojim českým bratom závidieť… :-)
juriad
Profil
Micruss:
s.r.o. ale stejně ještě potřebuje živnostenské oprávnění: http://www.mesec.cz/clanky/zivnostenske-opravneni-a-s-r-o/ (pozor 2006, ale pořád to platí)
Takže to vyjde na stejno.
návštěvník
Profil *
Jak píše juriad, tak mi to vyjde na stejno a nevidím moc důvod k sro, místo ŽL. Přijde mi to jako zbytečné komplikace a starosti navíc a myslím že by mi ŽL zatím bohatě stačil.

Spíše mi jde o to, kdy jej založit a jak se nějak "rozběhnout", když momentálně příjem nemám, ale na to abych jej mohl mít tak potřebuji ŽL.
quatzael
Profil
Micruss:
Vklad sice stačí 1 Kč (ale to je samozřejmě k ničemu), jenže musíš zaplatit spoustu poplatků/kolků, takže založení společnosti Tě stejně vyjde na takových 10K, případně trochu míň pokud se v tom umíš pohybovat..
jefitto44
Profil
Neviem ako je to v ČR, ale ja fungujem ako spoločník sro-čky. Vstupný kapitál bol 5000€ (na papieri) ja som dal 750€ (na papieri), v skutočnosti sme do toho nedali ani cent, za prvý rok sme všetky prachy otočili... Výhody sro oproti ŽL?
- nemusíš platiť odvody do soc. poisťovne, dôchodky, nemocenske a kopec inych sprostosti, čo znamená, že neprídeš o polovicu výplaty. Na ŽL by si iba prvý rok toto nemusel platiť. Čiže všetko čo zarobíš je tvoje, ak si to dokážeš vyúčtovať ako náklady (čo si myslím, že dnes nie je nijaký problém...), okrem zdravotného poistenia, ktoré musíš platiť, to jest 56€ mesačne... 56€ mesačne je stále lepšie ako 250€ mesačne (zdravotne+socialne+nemocenske+neviemake odvody a chujoviny).
- ručíš iba výškou svojho vkladu do sro... na ŽL ručíš celým svojim majetkom
- máš o čosi menej byrokracie
- môžeš zamestnávať ľudí (čo môžeš aj ako živnostník, ale ako sro je to lepšie)
- nemusíš platiť dph, ak nemáš zamestnancov
- svoju výplatu si budeš vykazovať nie ako výplatu, ale ako podiel zo zisku firmy. Tým odpadajú zas všetky dane a odvody, čo by si si musel platiť z výplaty
- zákazníci, aj kontroly sa inak pozerajú na sro, ako na živnostníkov


a jaký je problém so ŽL? V SR to stojí 5€ na jednu živnosť, bežný človek potrebuje nejakých 4-6 živnosti, čiže za 30 evri máš ŽL... v ČR to tiež nemôže byť oveľa viac...
Micruss
Profil
jefitto44:
ještě bych dodal, že s. r. o. má na trhu jakou si větší "hodnotu" než ŽL

quatzael:
já to bral tak jak je to daný, ne kolik zaplatí poplatků apod.
martin1312
Profil
U sro musíš viesť podvojné účtovníctvo, pri ŽL jednoduché (prípadne ak sa zapíšeš do OR tak tiež podvojné).

//Až teraz som si všimol, že zakladateľ vlákna je z ČR, tak to možno bude trochu odlišné.
Taurus
Profil
návštěvník:
Začínat se ŽL bez nějakého jiného jistého přísunu peněz je dost risk nebo velká sebedůvěra. Sociální a zdravotní něco stojí, takže dovolit si s nulou hledat zakázky, kde z 10 možná jedna vyjde, ... A spousta kontaktů taky ještě nic neznamená, ani reference. Je to sice dobrý vstup, ale doporučil bych ještě nějaký menší úvazek. I tak je možné, že ze začátku ti příjem sotva pokryje náklady. Na začátek ŽL je ideální výška, popř. střední, při které člověk má čas zkoušet a má ještě zázemí.
návštěvník
Profil *
Taurus: Ano, v současné době jsem na škole. Rozhoduji se sice jestli budu pokračovat dál, každopádně v každém případě buď budu na škole, popřípadě budu někde pracovat. Takže určitě bych do toho nešel úplně bezhlavě a bez jiného přísunu peněz (v případě zaměstnání).
Str4wberry
Profil
Na druhou stranu ta absence přísunu peněz může být i dobrá motivace se víc snažit. :–)
LudekBrno
Profil
Str4wberry:
Přesně tak. Dokud má člověk pod sebou tu "peřinu" jistého příjmu ze zaměstnání, nikdy do toho nedá tolik snahy, kolik v něm doopravdy je. Jistota totiž ještě nikdy nikoho nenamotivovala. Motivuje právě ta nejistota. Člověk jen musí zvážit, jestli tu nejistotu psychicky unese. Pokud ne, může to sice zkusit při zaměstnání, ale je téměř jisté, že se bude roky plácat v takovém mezistavu, že si pořád bude jen říkat, že ještě není ta správná chvíle, že se ještě neuživí a sám před sebou si omlouvat, proč se nesnaží víc. Píšu z vlastní zkušenosti, fakt by to šlo takto dělat donekonečna, pokud se člověk jednoho dne nerozhodne a neřekne si "už dost" :-)
Taurus
Profil
Jak se to vezme. Já se plácal bez něčeho jistějšího dost dlouho a nebýt dalších menších úvazků, ... Neřekl bych, že jsem zrovna lenivý člověk. Teď mám obojí a živnosťák je takový pěkný bonus namísto zdroje přežívání.
anonymn
Profil *
návštěvník:
máš něco, co bys dokázal nabídnout (realizované projekty, reference)? Máš je někde veřejně, případně, máš možnost a svolení zaslat je někomu na mail?

Pokud ano, ŽL nepotřebuješ a vystačíš si s DPP. Docela bych se podíval, jestli jsi něco realizoval :-)
aDAm
Profil
návštěvník:
seš na škole a spadáš ještě do věku kdy se o tebe stará stát? Pokud ano tak ŽL má výhodu v tom že ti odpadá nutnost platit zdravotní a sociální takže poměrně slušná úspora. Daň samo neodpadne, ale ta se odvíjí od příjmu.

jefitto44:
část tebou vyjmenovaných výhod v ČR u sro padla, třeba to ručení, nestudoval jsem přesně nové zákony ale je to nějak tak že ručíš také svým majetkem, takže výhoda sro se docela stírá. ad platba dph, je to podle příjmu, pokud dosáhneš určité výše jseš povinen se k platbě dph přihlásit.

Ad cena založení sro, plusem je že není již potřeba velký vstupní kapitál 200tis, na SR se to dalo ojebat a založit sro i bez něj ;) Zmíněné poplatky ovšem nejsou nové, ty zůstaly a tak ta sro vyjde na nějakou tu tisícovku, podle toho zda si to založí zakladatelé sami nebo to někomu zadají.

Pokud chce někdo mermomocí mít sro tak je tady alternativa v podobě sro v zahraničí ;) konkrétně v anglii. Vše se dá zařídit online, stojí to tak cca půlku co sro u nás ale je to úplně jiný level....
návštěvník
Profil *
Zajímalo by mě ještě jak je to, když si založím web v momentě kdy ještě nemám ŽL a následně jak budu mít ŽL na něj nasadím affil. Jak moc je to košer způsob a jestli by to nemohl být problém, když jsem jej provozoval už v době před ŽL.

To stejné se týká portfolia. Jestli můžu mít portfolio a propagovat se i když ještě nemám ŽL. Přece jen se pak dá dohledat od kdy mám zaregistrovanou doménu a od kdy mám ŽL. Navíc to asi vypadá jako má soustavná činnost za účelem zisku, když asi tak budu veřejně propagovat své práce.
Juandev
Profil
návštěvník:
U webdesignu by asi nebyl problém hledat zakázky a pracovat na DPP. Každopádně si myslím že mě to dost omezuje. Nemůžu si takto vytvořit veřejně portfolio, blog, nebo se jakkoliv propagovat, jelikož by to už vypadalo jako soustavná činnost a musel bych mít ŽL.
S tím nesouhlasím. Státu to je jedno. Když ti strhnou z DPP 15 %, tak si můžeš portfolio vytvořit.

Což bez ŽL je opět nemožné.
Není to nemožné, můžeš je dělat na jakýkoliv typ smlouvy.

Nechci si ale zase zbytečně zařizovat ŽL a vše okolo toho, když zatím nemám žádné zdroje peněz a nevím jestli se mi to vyplatí.
ŽL si můžeš zařídit i zpětně.

Nechci se pak dostat do problémů (např. nebudu mít ze začátků žádný příjem atd.).
Když nebudeš mít příjem, tak si ŽL přerušíš a půjdeš na pracák.

Takže v podstatě začít můžeš a nemusíš nic míc. Závisí na tom, jestli lidé pro které děláš, tě budou chtít zaměstnat, nebo ti daj třeba smlouvu o dílo. Pak by sis měl vydělat tolik, aby sis jako živnostník zaplatil pojištění.

na něj nasadím affil
Co je to affíl? Jinak je jedno, jestli jseš ž, nebo nejseš, to z webem nesouvisí.

To stejné se týká portfolia. Jestli můžu mít portfolio a propagovat se i když ještě nemám ŽL.
Proč by ne. Státu jde o to, aby si z vydělaných peněz (nad určitý rámec - nemusíš zdanit nějakých 30 litrů) odvedl daň. Stát nezajímá, že se prezentuješ na webu bez žl.
návštěvník
Profil *
Těch 30 litrů co jsem tak zjišťoval je ale jako nějaký vyjímečný výdělek. V případě že je to opakovaně a záměrně, tak jde o soustavnou činnost za účelem zisku => ŽL.
Juandev
Profil
návštěvník:
To bych neřešil. K živnosti a placení daně se můžeš registrovat i zpětně.
Micruss
Profil
aDAm:
Ručíš majetkem/penězmi vložených do společnosti to znamená, že pokud jako společník si vložil 50kč a společnost zbankrotuje, přijdeš o 50kč
DJ Miky
Profil
Micruss:
Ne tak úplně. Pokud si založíš s.r.o. jako náhradu ŽL, budeš v této společnosti pravděpodobně vykonávat i funkci jednatele. A od 1.1.2014 musíš jakožto jednatel při úpadku společnosti neomezeně ručit za splnění jejích povinností, pokud o tom rozhodne soud (§ 68 odst. 1 zákona o obchodních korporacích).
Juandev
Profil
DJ Miky:
Hmm, to nějak nechápu, všem to teda byla změna k lepšímu. A jde se pojistit proti úpdadku?
aDAm
Profil
Micruss:
do 1.1.2014 si jako společník ručil do výše nesplaceného vkladu, takže pokud si měl základní kapitál 200tis ale splatil si pouze 10% tak si ručil zbytekm ted 180tis takže lajcky řešeno v případě průseru tě mohli na soukromém majetku zkásnou to 180tis. které si firmě "dlužil" Od nového roku je to jinak a tímpádem sro jako taková pozbývá své výhody. Plus je to pro věřitele o tom žádná, i když pokud někdo bude chtít tak se z toho stejnak vyváže.

Jiná věc je pozice jednatele kde zase musíš vystupovat jako dobrý hospodář a pokud tuto povinnost porušíš a firmu záměrně poškodíš jde náhrada škody za tebou.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0