Autor Zpráva
mimochodec
Profil
Jde o nové TLD jako .music, .law atd. Jestli jsem to správně pochopil, mají být jaksi uváděny na trh postupně, počínaje letošním rokem. Našel jsem web http://dotanything.co, který se tváří jako nějaká autorita, kde se dají domény "předobjednat". Nejsem v angličtině až taky silný, abych tam všechno pobral, ale i kdyby to "předobjednání" znamenalo jen to, že dostanu informaci, až tu doménu bude možné zaregistrovat (což potom udělám přes ně), bylo by to pro mě užitečné. Je to podstata toho webu? A je důvěryhodný natolik, že když si tam ty konkrétní domény vypíšu, nevyfoukne mi je a nanabídne potom s nějakou přirážkou?

Případně: je možné ty domény registrovat nějakým spolehlivějším způsobem? Když jsem na ten servere před měsícem narazil, nic na pohled serióznějšího jsem nenašel.
Jozin
Profil
Předregistrace u DotAnything podle jejich slov znamená, že si u nich objednáváš budoucí koupi dané domény, podle grafu bych řekl, že mají na každý typ domény určitý počet možných registrovaných domén, v době, kdy dané TLD bude spuštěno, kontaktují tě e-mailem s výzvě k platbě (zaplatit nemusíš, není povinnost koupit doménu), je ovšem otázka, co se stane, když si ji opravdu nekoupíš, může ji koupit zrovna tato firma, pokud se jim bude zdát lukrativní a nabízet dráž.

Jak moc je tato firma důvěryhodná, to nevím, ale podle počtu přednakoupených TLD .shop, bych řekl, že pokud chtějí ušít boudu na ty, co se chtějí předregistrovat, tak už naběhlo hodně lidí. Je otázka, jak lukrativní je doména, kterou chceš koupit. Pokud jde o nějaký český název, nebo velice pravděpodobně nelukrativní doménu pro celý svět, není důvod předregistrovávat, spíš bych si jen pohlídal, kdy bude možné TLD registrovat a vklidu registrovat sám (nejspíš za nejvýhodnější cenu).
mimochodec
Profil
Jozin:
Díky za potvrzení toho, že jsem to asi pochopil správně. Trochu jsem popátral po současném stavu a našel jsem i české firmy, které nabízí totéž. Z toho bych vyvodil, že ten byznys spočívá v sesbírání názvů domén, o které bude zájem. Tito "sběrači" nemají a nebudou mít k registraci žádný exkluzivní přístup, takže vůči ostatním zájemcům, kteří by chtěli tu doménu registrovat přímo (až to půjde), jsou v naprosto rovnocenné pozici. Takže využití jejich služeb znamená:

- výhoda: firma bude mít zájem pohlídat si čas, kdy doménu bude možno registrovat
- nevýhoda: registrace přes ně může znamenat nějaké podmínky, v podstatě libovolné.
- nevýhoda: riziko spekulace. Scénář, že firma má databázi 100.000 domén, na které jsou konkrétní zájemci, domény nakoupí, oznámí bankrot, objeví se zachránce-investor, který pak oznámí "víte, jejich podmínky už neplatí a ty domény jsou opravdu lukrativní, zaplaťte desetinásobek", je možná příliš český, ale ne nereálný.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0