Autor Zpráva
vasilij
Profil *
Chtěl bych se zeptat na jednu hodně vážnou věc. Pracuji v jedné firmě, kde vyvíjíme weby. Kromě samotých webů se tam také dělá na vlastním redakčním systému, na kterém pak tyto weby běží. Já jsem už dlouho přemýšlel nad tím, že bych se pustil do vývoje svého vlastního redakčního systému, ovšem nikdy jsem nic takového nedělal a popravdě jsem si ani nedokázal pořádně představit, jak něco takového vzniká. Teprve až tady, díky tomu, že s tímto interním systémem dělám, jsem lecos pochytil a pochopil a uvědomil jsem si, že se správným přístupem a nástroji se to zvládnout dá. Teprve v tuto dobu se mi začaly pomalu rýsovat ostřejší představy o tom, jak by měl můj redakční systém z hlediska kódu vypadat. Problém je ovšem v tom (alespoň mě to tak příjde), že tento můj systém jsem založil na myšlence toho, který máme v práci. Ten je proprietární. Jde tedy o to, že v mém systému je zdrojový kód 100% můj a nic nekopíruji. Sám bych nic takového nikdy neudělal, protože tyhle věci respektuji, ovšem některé věci jsou v tom interním systému v práci řešeny celkem zajímavě a protože já mám přístup ke zdrojovým kódům, nedokážu odolat a prostě se do nich sem tam podívám, abych zjistil, jak ty věci fungují a jak je to tam vyřešeno. Prostě tomu nedokážu odolat. Nevím jsetli je to špatně, jestli je to proti nějakým morálním pravidlům nebo je všechno v pořádku. Já sám nejsem ještě na takové úrovni, abych něco takového dokázal vymyslet bez popostrčení. Rád bych zopakoval, že nedělám žádný copy paste, ale svoji implementaci pak někdy stavím právě na té proprietární. Kód je psaný úplně jinak, dokonce i algoritmus je odlišný, řekl bych, ale já pořád cítím určitou nejistotu. Jak tohle vidíte vy? Dokážete mi říct, jestli nedělám něco špatně? Trochu se bojím, že kdybch to v práci řekl, že dělám klon jejich systému, který bych rád jednou uveřejnil jako opensource, tak že by z toho bylo akorát nepochopení a problémy.

Moderátor Petr ZZZ: Titulek „Ukradli či neukradli nám kód“ nevystihoval podstatu dotazu. Příště zkus prosím vymyslet lepší.
Petr ZZZ
Obecně lze říct, že inspirovat se je legální a legitimní, zatímco kopírovat může být problém. V krajním případě může být hranice mezi inspirací a kopírováním předmětem znaleckých posudků a soudních sporů. Záleží na míře shody „originálu“ a „kopie“, což ale v obecné rovině, bez znalosti konkrétních okolností, sotva někdo posoudí.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: