Autor Zpráva
lionel messi
Profil
Dobrý večer,

rád by som trochu zlepšil svoju finančnú situáciu a preto rozmýšľam, že by som sa v dohľadnej dobe pokúsil privyrobiť si tvorbou webu (možno to znie zvláštne, ale som zrejme jeden z pomerne mála tunajších stabilných diskutérov, ktorí majú weby len ako koníčka), trochu však v tejto oblasti tápem a preto by som bol vďačný za nasmerovanie.

Prvý krok mi je jasný — musím získať ŽL alebo iné podnikateľské oprávnenie (s. r. o. a pod.), živnostenský bude pre mňa najvýhodnejší čo sa týka podmienok, ktoré musím spĺňať. Ďalej by som predpokladám mal mať dostatok referencií (odhad na začiatok aspoň 2 — 3 weby/aplikácie), pretože málokto si zaplatí kódera/programátora, keď vôbec nič netuší o jeho potenciálnych kvalitách. Čiže by bolo ideálne nemať veľké oči a ponúkať svoje služby iba za referencie, až potom sa pustiť do zarábania? Nečakám, že na tvorbe webu zbohatnem, moje očakávania sú realistické.

Čo sa týka mojich znalostí, ovládam PHP a MySQL zhruba na úrovni mierne pokročilý, HTML a CSS priemerne (nemám problém s nakódovaním, ale nie som ani žiadne eso, hlavne čo sa týka moderných vychytávok, hoci tie aj tak všade nefungujú). Ako moje hlavné mínusy vidím znalosť iba úplných základov Javascriptu (kód ako-tak zvládnem pochopiť, hlavne jednoduchšie veci, s programovaním v tomto jazyku je to horšie) a taktiež chýbajúce skúsenosti s redakčnými systémami (myslím si, že časom by som si operatívne dokázal napísať niečo vlastné v PHP/MySQL). Nechýba mi však ochota učiť sa nové veci a zdokonaľovať sa. Navyše som študent VŠ (na prekvapenie mnohých z vás nie IT odbor :-)). Ako výrazne podľa vás znižujú moje nedostatky možnosť uplatnenia sa v prípade vedľajších, príležitostných či menších jednorázových zákazkách?

Ďakujem veľmi pekne za všetky odpovede.
Tomáš123
Profil
lionel messi:
Ako výrazne podľa vás znižujú moje nedostatky možnosť uplatnenia sa v prípade vedľajších, príležitostných či menších jednorázových zákazkách?
Absolútne do toho nezasahujú. Sú ľudia, ktorí si potrpia na referencie a ak sa im stránky nepáčia, pokojne odmietnu. Na druhej strane sú aj takí, ktorých referencie nezaujímajú a chcú sa pustiť do projektu. V takom prípade sa zamietnutie zvyčajne dozvieš, až keď ti niekto za takúto prácu odmietne zaplatiť. Do práva sa nevyznám, ale často je potrebná iba jednoduchá stránka, ktorú môže robiť aj niekto bez výnimočných znalostí. Asi v júni som jednu takú robil a to som bol o dosť nižšie ako teraz.
final_
Profil *
Nebolo by lepšie zamerať sa na oblasť, ktorú študujete? Ak nie tak určite najprv aspoň 1,2 referencie a zlé by nebolo sa naučiť wordpress a napr. jQuery
lionel messi
Profil
Ďakujem obom.

Tomáš123:
Tvoje slová vyznievajú celkom optimisticky.

final:
Nebolo by lepšie zamerať sa na oblasť, ktorú študujete?
To by bol výborný nápad, bohužiaľ by som nesmel študovať politológiu. :-) Bližšie zoznámenie sa s JS a Wordpressom mám v pláne už čoskoro, asi cez vianočné voľno, keď budem mať trochu viac času. Na jQuery si zatiaľ netrúfam, iba som o tejto technológii niečo počul (je mi jasné, o čo ide, ale nikdy som s touto knižnicou nepracoval), ale nebránim sa ani tomu.
final_
Profil *
úprimne ja keď som začínal s js tiež som tomu moc nerozumel a potom som natrafil na jQuery čo sa mi zdálo 100% jednoduchšie, takže js som vedel len základy a rovno som sa naučil jQuery a až potom som sa vrátil k js :-) ale v podstate využívam skoro iba jQuery
Taurus
Profil
lionel messi:
Rád ti poradím, ale nevím, jestli tě potěším.

Když jsem s ŽL před 3 lety začínal, myslel jsem si, že mám dost zkušeností, kontaktů a referencí, které mi pomůžou udržet si slušný příjem. Bohužel to bylo málo. Už jsem to tu komusi psal, že zdravotní a sociální ti měsíčně sebere 4 000 Kč, takže je člověk ze začátku rád, že zaplatí aspoň to a bude na nule. Celkem brzo jsem zjistil, že to takto nejde a k ŽL je potřeba ještě stálý příjem. Ideální je firma, které ŽL nevadí a nabízí částečný úvazek, kterým získáš prostor pro vlastní podnikání i školu. A ta firma ti zaplatí i zálohy na soc/zdrav.

Když jsi tu vypsal své dovednosti, asi bych s ŽL počkal. Nevím, jestli jejich kombinace dané úrovně je dostačující, ale sám nejlíp víš, jak na tom jsi. Než jsem si ŽL založil, nashromáždil jsem přes šest let samostudia a pár let práce v oboru, abych taky mj. nasbíral kontakty, reference a zjišťoval, jak se na ŽL podniká. Ale nejsem sebevědomý typ, takže vedle mě je další spousta takových, kteří se do toho zkusí pustit, aniž by měli takové zkušenosti, a přitom se jim dařit bude.

Kromě zkušeností, dovedností, referencí a kontaktů je totiž důležitý prvek i umět se prodat. To je půlka práce, možná i víc. Taková dobrá rada možná je, že pokud si člověk začne myslet, že má něčeho dostatek, např. kontaktů, tak toho ještě bude málo.

Teď mě napadá, ty jsi vlastně student, tak možná to zdrav/soc platit nemusíš (snad nekecám), takže pak naopak neváhej, studium je ideální doba zkoušení ŽL. Při studiích jsem právě nabíral kontakty a reference, akorát ještě bez ŽL.

A co se týká oboru, je jedno co studuješ. Já třeba tu informatiku studoval, ale k tomu co dělám mi to přispělo asi spíš okrajově.
lionel messi
Profil
Taurus:
Rád ti poradím, ale nevím, jestli tě potěším.
Ďakujem, poteší každá rada. :-)

Odvody sú, samozrejme, tienistou stránkou ŽL, ale ako sám píšeš, študent ich platiť nemusí (pre dennú formu štúdia je to aspoň v SR skutočne tak).

Když jsi tu vypsal své dovednosti, asi bych s ŽL počkal. Nevím, jestli jejich kombinace dané úrovně je dostačující, ale sám nejlíp víš, jak na tom jsi.
Pred novým rokom by som aj tak nič podobné nerozbiehal, nechcem šiť horúcou ihlou, ale myslím si, že priestor na rozšírenie znalostí tu určite je. Na základe všetkých odpovedí zrejme počkám najskôr do leta a potom sa nad tým opäť zamyslím.

Ešte raz všetkým ďakujem za reakcie.
Martin Adámek
Profil
Otázka je, jestli nutně potřebuješ ŽL. U nás ŽL, jak už je řečeno výše, znamená, že tě stát začne dojit, a vůbec ho nezajímá, že jseš třeba v minusu.
Na rozjezd mi jako lepší přijde dohoda o provedení práce, příp. o pracovní činnosti. Daňově asi méně výhodná, ale evidenčně jednodušší a bez rizik ŽL.
Jde o to, aby to nevadilo zadavateli, ale není k tomu důvod. Pokud tě vezme bez reference, nemělo by mu vadit ani tohle.

Jako učitel češtiny mám ekvivalent DPČ v Polsku, takže věřím, že něco takovýho máte i na Slovensku.
anonymníí
Profil *
Taurus:
Teď mě napadá, ty jsi vlastně student, tak možná to zdrav/soc platit nemusíš (snad nekecám)
Nevím, jak na Slovensku, v ČR se odvody platí ve snížené sazbě (nevím teď přesně, kolik to je). Jediný, kdo má ŽL a může mít s malým příjmem nulové zálohy, jsou zaměstnanci na HPP mající živnost jako vedlejší výdělečnou činnost.

lionel messi:
Těžko říct, jestli na podnikání máš nebo ne. Mohou být skvělí kodéři/programátoři, kteří se na živnost neuživí, přestože firmy by si je jako zaměstnance hýčkaly. Ne každý se umí prodat.

Nevím, jaké máš zkušenosti, podle toho, co píšeš, je na trhu tobě podobných přebytek a chybí skuteční odborníci. Z tohoto pohledu bych se do toho zatím nepouštěl, sám víš, že máš mezery. Proč je nezaplníš dovzděláním se a nenabízíš svoje služby pak? Ono by ti to mohlo pomoci i v tom, že teď, když toho spoustu neumíš, můžeš u nějakých firem narazit a pokazit si (zatím neexistující) reputaci, což tě může mrzet do budoucna, kdy můžeš tutéž práci odvést za Xnásobek současné ceny.
DJ Miky
Profil
anonymníí:
v ČR se odvody platí ve snížené sazbě (nevím teď přesně, kolik to je)

Sazby snížené nejsou, jen nejsou stanoveny minimální odvody. Takže člověk první rok neplatí zálohy, na konci roku doplatí 6,75 % ze zisku zdravotní pojištění a 14,6 % ze zisku sociální pojištění (případně nic, pokud je zisk menší než cca 64.000 Kč). Ze zisku pak v přehledech vyjde záloha na další rok. U zdravotního pojištění není stanovena minimální (tzn. vyjde měsíčně cca 1/12 ze zaplacené částky za minulý rok), u sociálního minimální je, ale po podání přehledu za další rok bude přeplatek vrácen. Pokud je zisk menší než zmíněných cca 64.000 Kč, zálohy na sociální pojištění se neplatí ani další rok. Vždy se tedy platí jen pojištění ze zisku a po podání přehledů bude případný přeplatek ze záloh vrácen.
anonymníí
Profil *
DJ Miky:
Děkuji za upřesnění. Je to tak, jak píšeš - vím, že jako student jsem musel platit, ale nebyly to ty cca 4.000 Kč, které jsou minimální pro nestudenty.

Jen jsem chtěl poukázat na to, že zatímco zaměstnanci na HPP mají/mohou mít nulové zálohy pro výkon vedlejší činnosti na ŽL, u studentů to, alespoň v ČR, neplatí (jak píšeš, pro druhý a další rok podnikání).
yFang
Profil
lionel messi:
Ono nemusíš hned dělat celé weby. Já jsem začínal různými úpravami, někdo potřeboval předělat pár drobností na stránce, přidat formulář a podobně. Samozřejmě za to nebyly žádné velké peníze, ale něco jsem se naučil. Pak můžeš získat nějaké kontakty a dělat i větší věci. Uvidíš sám, jestli tě to bude bavit. Mě osobně třeba nebavilo pořád shánět zakázky, ale na základě toho, co jsem se při tom naučil se mi povedlo dostat se do firmy, kde se nemusím starat o přísun práce, ale můžu se soustředit na práci samotnou.

Pokud budeš mít minimální náklady, tak bych se toho nebál co nejdřív. ŽL se dá kdykoliv pozastavit (tuším zadarmo, ale nevím jistě). Dokud to nezkusíš, tak nebudeš vědět jestli to je dobrý nápad a i špatná zkušenost je zkušenost.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0