Autor Zpráva
Martin Adámek
Profil
Nevím, na kolik jsou takové pokusy běžné, já jsem se s tím setkal poprvé,
tak dávám vědět ostatním, abyste příp. mohli varovat své zákazníky, aby se nenechali napálit:

www.adamek.cz/clanky/popularne-odborne/domenovi-smejdi/
Davex
Profil
Tento trik (honem rychle kupte nebo prodáme někomu jinému) používají doménoví šmejdi minimálně 5 let.

Lupa.cz: Česká doménová centrála obvolává se zvláštní nabídkou
Lupa.cz: Opět je na trhu "neodolatelná" nabídka domén za 4000 Kč
CZ.NIC: Jak se dá (také) vydělávat na doménách…
CZ.NIC: O České doménové centrále podruhé
CZ.NIC: Česká doménová centrála – jak se dá také vydělávat na doménách III.
CZ.NIC: Domény za 4 000 korun, koupili byste?
Česká televize: Doménová centrála získávala zákazníky nátlakem a manipulací
Česká televize: Prodejci předražených internetových domén zaútočili. Tentokrát na obce

Ale může to být ještě rafinovanější.

CZ.NIC: Falešné výzvy k prodloužení registrace
Marschmallow
Profil
Martin Adámek:
Mě by hlavně zajímalo, kdo by si koupil doménu za 3 tisíce...
Trsak
Profil
Zajímavé, především ty komentáře. Někdo za domény platil dokonce až 24 000..

Těžko říct, jak jim na to někdo může skočit. Především hlavně lidé, co neznají reálné ceny domén.
Str4wberry
Profil
Reakce na Marschmallowa:
Mě by hlavně zajímalo, kdo by si koupil doménu za 3 tisíce...
Domény se docela běžně prodávají i za více než 3 tisíce.

Reakce na Trsaka:
Těžko říct, jak jim na to někdo může skočit. Především hlavně lidé, co neznají reálné ceny domén.
Skočit na to mohou právě hlavně lidé, co neznají reálné ceny domén.
Martin Adámek
Profil
Díky za doplňující info.

Tak jsem zase měl kliku, že to provozujou tak dlouho, a až doteď to na mě ani nikoho v okolí nezkoušeli.

Marschmallow:
Myslím si, že pro mnohou firmu, kterou někdo vyděsí, že jí chce konkurence odebírat část návštěvníků, kteří si spletou TLD, jsou 3 k přijatelná částka, takže věřím, že jim na to dost lidí přistoupí. Čehož je ostatně důkazem i to, že to teda provozujou už tak dlouho - patrně jsou s těma podvodama ziskoví.

Spíš je smutný, že jim to ještě nikdo nezatrhnul.
Marschmallow
Profil
Str4wberry:
Měl jsem na mysli ještě nezaregistrované (volné) domény.
Str4wberry
Profil
Reakce na Martina Adámka:
Spíš je smutný, že jim to ještě nikdo nezatrhnul.
Kdo by měl komu něco zatrhnout? A co zatrhnout? Nakupovat a prodávat domény? Název domény prodávat automaticky se všemi TLD / zakázat někomu jinému kupovat doménu se stejným názvem a jinou TLD?

1) Pokud člověk doménu s jinou TLD za ty 3 000 Kč koupil, asi mu to za to stálo. Pro příště může mít ponaučení, aby si ty varianty domén příště koupil sám.
2) Pokud to člověk za ty 3 000 Kč nekoupí, tak se také nic neděje.


Reakce na Marschmallowa:
Měl jsem na mysli ještě nezaregistrované (volné) domény.
Tak ona ta doména není logicky v době nabízení volná.
Davex
Profil
Martin Adámek:
Spíš je smutný, že jim to ještě nikdo nezatrhnul.
Pokusy tu už byly, ale skončilo to na nedostatku důkazů.

Podnikatel.cz: Doménoví podvodníci slaví vítězství, podle policie jim nelze prokázat lhaní

Str4wberry:
Tak ona ta doména není logicky v době nabízení volná.
Před pár lety jsem se k jednomu případu nabízení předražených domén připletl a tam vnucovali starostovi obce domény, které byly v tu dobu volné a nezaregistrované. Hlavní nebezpečí bylo ve vyvolání pocitu časové tísně ve kterém se většina lidí nerozhoduje racionálně.
LudekBrno
Profil
Tak tak, ti doménoví šmejdi v naprosté většině případů nabízí domény, které jsou normálně volné. Spoléhají na to, že člověk to neví a nenapadne ho to :-) Mě taky nabízeli moji doménu v *.eu variantě za několik tisíc. Jak jsem je odpálkoval, tak jsem si ji obratem zaregistroval za běžných 90kč :-)
Martin Adámek
Profil
Str4wberry:
Kdo by měl komu něco zatrhnout? A co zatrhnout? Nakupovat a prodávat domény?

Když někdo zvýší svůj zisk díky tomu, že úmyslně účelově manipulativně lže, tak je to podvod.
Když úmyslně účelově manipulativně lže, aby zvýšil svůj zisk, tak to je pokus o podvod, a to i když vyhlédnutá oběť odolá.
Nejen z pohledu morálního, ale dokonce i právního (a to už je co říct...).


Když někdo někomu vyhrožuje "pokud neuděláš, tak já udělám", tak to je vydírání.
To je v těchto případech dost na hraně, záleží na konkrétních situacích a použitých formulacích.
Třeba "Když nám do 15 minut nedáte 3 k, tak tu a tu doménu regneme tomu a tomu", to už mi jako vydírání skoro asi i zní.

K tomu ten nemorální časový nátlak - jasná snaha zmanipulovat oběť k tomu, aby si nestihla promyslet, co činí, a dala útočníkovi své peníze,
které by mu jinak (při možnosti analýzy či konzultace s někým) nedala. To je přece nemorální manipulace. A právně asi podvod - zneužití neznalosti druhého k vlastnímu obohacení.
anonymníí
Profil *
Martin Adámek:
Když někdo zvýší svůj zisk díky tomu, že úmyslně účelově manipulativně lže, tak je to podvod.
Ono z telefonního hovoru jde těžko něco dokazovat. Nicméně, prodej domény za X peněz není zakázaný.

Když někdo někomu vyhrožuje "pokud neuděláš, tak já udělám"
Opravdu? Nemůže to být upozornění, doporučení? Pokud si doménu nezaregistruješ, zaregistruji si ji já.

K tomu ten nemorální časový nátlak
Nemorální ano, protiprávní ne. Proč by nemohla být časově omezená nabídka? Když na tebe supermarket hlásá "kupte dnes, dostane slevu", je to vydírání jen kvůli časovému omezení akce? Nátlak?

Shrnul bych to asi takto:
Pokud si myslíš, že se jedná o podvod, nahlaš podvod a uvidíš, jestli se o podvod jednalo nebo ne.

Pokud nic hlásit nechceš, jedná se pravděpodobně JEN o nemorální jednání. Nechci říkat, jestli jsem pro nebo proti, každý se může rozhodnout sám, ale bez prošetření mi to přijde jen jako pláč na špatném hrobě.
Martin Adámek
Profil
anonymníí:

Z už výše řečeného a odkazovaného plyne, že pokusy o právní řešení těchto postupů byly.


Já tu nepláču na špatném hrobě, já jsem tu jen upozornil, že se to děje (už zase, resp. ještě pořád). A myslím, že na docela relevatntním místě, když se tu vyskytují lidé, kteří se jiným starají o jejich weby.
K tomu jsem sice okrajově poznamenal, že je škoda, že se to pořád děje, ale to nebyl hlavní bod tématu. Hlavní bod tématu je prevence, aby se vědělo, co našim zadavatelům hrozí.
(Nicméně, když příp. někdo vymyslí, jak tomuhle jednání rázně zabránit, budu jedině rád. Ale mojí aktuální ambicí to není.)
_es
Profil
Martin Adámek:
Když někdo zvýší svůj zisk díky tomu, že úmyslně účelově manipulativně lže, tak je to podvod.
Ono ale prakticky tú lož nejde dokázať. Ako chceš dokázať, že úplne nikto, na celom svete, okrem osloveného, o tú doménu nemal v čase telefonátu, či predtým, záujem?
jenikkozak
Profil
Pozor, spoiler!
Kolega anonymníí napsal svůj příspěvek jako ironii. Zřejmě tím parodoval nějaký nešvar tady na Diskusi nebo politickém či kulturním životě. Vsadím se, že spousta z vás na jeho vtípek naletěla. Z toho si nic nedělejte. Někdy v sedmé, osmé či deváté třídě pochopíte, že tu šlo o očividnou legraci.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0