Autor Zpráva
moajle
Profil *
Ahoj, už dlouho mi hlavou vrtá jedna otázka. Rád bych věděl, jaké jsou (objektivní) rozdíly mezi vývojem aplikací v PHP a v Javě? Já sám programuji v PHP a Javu znám jen letmo, prakticky vlastně skoro vůbec. Samozřejmě zde nechci rozjíždět žádnou bitvu. Moc by mě to zajímalo. Popřípadě pokud byste měli nějaké odkazy na stránky o tomto pojednávající, byl bych neskonale vděčný. Díky :-)
Zechy
Profil
Jestli má básník na mysli to, jak název vlákna zní, tak ten hlavní rozdíl bude, že v Javě webovou aplikaci neuděláš.

Jinak mezi samotnými jazyky se vždy nějáký rozdíly najdou - jiná syntaxe, jinak pojmenované příkazy, ... A navíc, Java je narozdíl od PHP jenom objektová, takže v ní se bez objektového myšlení neobejdeš.
Jan Tvrdík
Profil
Zechy:
v Javě webovou aplikaci neuděláš
A na tuhle blbost jsi přišel jak? Můžeš použít třeba www.playframework.com
juriad
Profil
Zechy:
Uděláš ji v čemkoli, co umí zpracovávat vstup a psát na výstup. Znáš xinetd? Můžeš začít psát webové aplikace klidně v sedu.
Dokud nemusíš vytvářet vlastní třídy (kromě těch vstupních pro requesty), tak toho objektového myšlení moc nepotřebuješ.

moajle:
V obou jazycích máš ve výsledku stejné možnosti. Liší se v několika detailech:
1) PHP vzniklo jako šablonovací jazyk a je snadné jej použít jen jako doplněk HTML stránky. Naopak v Javě tato možnost (JSP) byla přídána později a interně se to stejně kompiluje do servletů.
2) Java se explicitně kompiluje, PHP ne. Toto může ovlivnit rychlost iterace vývoje.
3) PHP má hromadu funkcí určené pro práci s webem na dosah ruky (jsou v globálním namespace), ale má v nich bordel. Java byla koncepčněji vyvíjená a něco v ní vytvořit trvá (alespoň zpočátku) podstatně déle.
4) V Javě servlet (a tedy celá virtuální mašina) přežívá mezi jednotlivými requesty, v PHP se každý skript zpracovává znovu při každém dotazu, ehm. Každopádně v Javě může jeden request ovlivnit všechny následující mnohem snadněji (vhodně je to asi jen pro cachování dat; http je bezestavový protokol)
5) Java je statická, lze lépe kontrolovat správnost kódu. Vývojová prostředí pro Javu jsou skvělá, nemám zkušeností s komerčními PHP IDE, ale ty free toho moc neumějí.
6) Liší se dostupností hostingu, PHP podporuje kdejaký, najít hosting pro Javu je složitější a často se rovnou pořizuje VPS. S tím také souvisí snadnost správy aplikace.
7) Najít programátora v PHP je snadné, ale musíš hodně pečlivě vybírat, abys neskončil s nějakým patlalem. Pro Javu je méně programátorů a ti dobří se nechají patřičně ohodnotit.
8) O rychlosti běhu se nebudu bavit, většinou je problém v programátorovi než v jazyku. A když prokazatelně potřebuješ výkon, napíšeš stejně modul v C.
9) Pro Javu je hromada knihoven, které je (pomocí mavenu) opravdu snadné integrovat a použít. V PHP s tím nemám zkušenosti.
Zechy
Profil
juriad, Jan Tvrdík:
Dobře, moje chyba, o takových možnostech jsem nikdy neslyšel :-).

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0