Autor Zpráva
JenTak
Profil *
Zdravím, zajímalo by mě co vše je potřeba umět abych se o mohl ucházet o pozici SW architekta a jaká vysoká škola by byla pro tuto pozici nejlepší. Programovat už umím, tak mě to zajímá. Všem děkuji za odpověď.

Moderátor Davex: Titulek „SW architekt“ nevystihoval podstatu dotazu. Příště zkus prosím vymyslet lepší.
Alphard
Profil
Odpovědět na tuhlu otázku není jednoduché, chápání pojmu SW architekta může být u každého trochu jiné. Přibližně ale snad můžeme SW architekta ztotožnit se SW inženýrem, popisovat tuto pozici je snadnější, protože softwarové inženýrství je relativně často diskutované a na mnoha IT školách existují stejnojmenné obory.

Pojem SW inženýrství už lze snadno vyhledávat, odkáži např. jen Softwarové inženýrství – Wikipedie.
Stručně řečeno, SW inženýrství se zabývá vytvářením a udržováním SW produktů. Jmenovitě komunikací s klientem, vyhodnocením jeho požadavků na aplikace a potřeb kladených aplikací, zpracováním analýz a výběrem platformy (mj. vhodného programovacího jazyka, databáze). Dále u větších systémů přijde na řadu nějaké kreslení schémat, UML, domluvení se na API vrstvách se spolupracujícími týmy apod. Teprve pak následuje psaní kódu, kdy už se ví, co je třeba naprogramovat a řeší se konkrétní implementace. Samozřejmě bereme ohled na zabezpečení a vše ostatní. Vytvořením aplikace to nekončí, naopak, vývoj může pokračovat desítky let, proto je třeba udržovat kód dobře navržený, čistý, přehledný, co nejméně chybový, atd. Myslet na to, že vývojáři se budou měnit, platforma samotná se bude měnit a bude nutné se s tím vyrovnat, jinak by se v tom nikdo nevyznal.

Vyjmenoval jsem tady hodně věcí, zvláště u webů to bývá jednodušší, za mnoha webovými stránkami stojí jeden nebo několik málo vývojářů, ale od SW architekta bych očekával, že o tomhle má přehled. Že když za ním (jako laik i jako kolega) přijdu, že potřebuji vytvořit nějakou složitější aplikace, nezačne hned bezmyšlenkovitě programovat téměř metodou pokus omyl, ale zamyslí se nad tím a pak třeba povede tým lidí, kteří by sami o sobě dokázali akorát tak bezmyšlenkovitě programovat metodou pokus omyl ;-)
Taurus
Profil
Mohlo by se ti hodit několik materiálů z předmětu Analýza a návrh systému – fi.muny.cz/analyza-a-navrh-systemu-pb007 Dodnes na p. Ráčka rád vzpomínám.
JenTak
Profil *
Díky všem za odpověď, podívám se na odkazy.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0