Autor Zpráva
iggi97
Profil
Dobry den.

V prvom rade sa dopredu ospravedlnujem za formulacii tohoto mailu no neviem to inak podat. Dufam ze sa stoho dozviete co vlastne odvas ziadam.

Uz nieaky cas sa snazim vyriesit moj problem ale vobec nikam som sa nepohol,pretoze ani neviem do akej kategorie ho zaradit a ked to skusam s googlom ten nechape co odneho chcem ​ Tak skusam rozne fora ci sa niekto nenajde a nepomoze.​​
Moj problem:Rozhodol som sa ze chcem internetovy portal,tak som googlil ako nato.Zaregistroval som si domeenu na svoje meno. Pri vybere programatora bolo premna prvorade aby somnou komunikoval ako s "blbeckom" polopate,jednoducho a po slovensky. A takeho som aj nasiel telefonicky som mu nacrtol co a ako, predtym ako sme sa def.dohodli sme sa stretly osobne,kde som sa snim dohodol aj na hostingu a na supporte v case vyuzivania toho hostingu.<povedal mi co mozem povazovat za ten support a ak buddem chciet nieco naviac zato si budem muset zaplatit hodina roboty xx eur.A za par dni som bol online.Po spusteni webu mi vystavil fakturu za Vytvorenie portalu,za uvedenie do prevadzky a za hosting predplateny na rok.
Asi po mesiaci som sa snim dohodol na vytvoreni dalsej stranky on ju urobil,vystavil fakturu ja som zaplatil. Vzdy ked som nieco potreboval ktorukolvek hodinu bol k dizpozicii ak bol problem hned ho odstranil potrboval som dat vymenny baner,zavesit nieco na server,... hned vsetko urobil
< no a ja som popri prevadzkovaniu nerobil nic ine ako zbieral informacie a snazil sa zdokonalovat vo vsetkom ohladne webu o programovani skusal som navody ako zacat, ako na seo comu sa vyhnut atd... <Jednoducho bavi ma to>
Postupom casu prestaval programator somnou komunikovat no najprv som si vsimol ze sposob komunikacie bol na uplne inej urovni ako doteras cim viac som vedel tym viac bol on ako keby najedovany ako by mu vadilo ze uz nieco otom viem. < priklad : ked som mu zavolal na zaciatku trvalo hodinu kym pochopil co vlastne odneho chcem<chcel som vlastnu favikonku> postupne som zacal pouzivat spravne vyrazi a ked som chcel zmenit na tej novej stranke popis,klucove sl,... tak som mu poslal rovno html dokument vktorom bola moja poziadavka > a jeho to normalne najedovalo
A momentalne je situacia taka ze sa mu neviem dovolat asi 8 dni.
A vlastne to je moj problem ja si bezneho ani neskrknem? Su tie stranky vlastne moje ? Pretoze nemam ziadnu zmluvu iba tie faktury ? Preco nemam ja pristup do stranky < myslim ako do kodu > Ako mam teras postupovat ?
Prosim vas mozete mi pomoct,poradit,nasmerovat ma ?

Dakujem pekne

Moderátor Petr ZZZ:
• Titulek „Co mam urobit prosim“ byl naprosto k ničemu. Příště zkus prosím vymyslet lepší.
• Tvůj projev je špatně srozumitelný, piš prosím s diakritikou.
Keeehi
Profil
iggi97:
Záleží na co byla ta faktura vystavená, ale velmi pravděpodobně jsou stránky vaše a měl byste mít možnost přístupu ke kódu. No a co dál? Je celkem logické. Snažit se ho kontaktovat všemi možnými způsoby. Když ho dostihnete, chtějte přístupové údaje k webhostingu, když údaje dostanete, proveďte si zálohu celého systému a najděte si někoho jiného. Když údaje nedostanete, zkuste kontaktovat podporu hostingu, vysvětlete jim situaci a požádejte je opřístup k souborům, když ano > viz dříve, když ne tak bohužel nic. Když se vám nepodaří získat přístup k zdrojovým souborům, nebo se vým ho nepodaří kontaktovat, tak je tu vždy pak soudní cesta.

Jak jsem psal ale na začátku, záleží na co máte vystavenou fakturu, jelikož smlouvu nemáte.
mimochodec
Profil
Tomu programátorovi se vůbec nedivím. Zákazník, který o psaní webů neví na začátku nic, pak pár měsíců sbírá rozumy po diskusích a pak mi posílá html soubory, abych je tam nahrál, to je k nezaplacení. Pokud dostal práci zaplacenou, nejrozumnější z jeho strany by bylo poslat přístup na ftp a spolupráci ukončit.
iggi97
Profil
Keeehi Ďakujem za odpoveď a aj za reakčný čas. Presne takúto radu som som potreboval jednoduchú a výstižnú. Ďakujem


Na faktúre mam : vytvorenie portálu < vytvorenie portálu, konfigurácia portálu a uvedenie do prevádzky >
hosting < balíček hosting ročné predplatné >
Doménu mám zvlášť.


mimochodec aj tebe ďakujem za reakciu no bohužiaľ presne takéto odpovede by si si ty aj tebe podobný mohli odpustiť. Takéto stránky <fóra > navštevujú dva tipy ľudí : ty čo potrebujú pomôcť - poradiť a majstri sveta, ktorý všetko vedia, všade boli a všetko videli a tu už si iba potrebujú ukojiť svoje ego presne takými odpoveďami ako je ta tvoja. Takže ešte raz ďakujem.
Kcko
Profil
iggi97:
Nemůžeš se divit. Taky se setkávám s tím, že zákazník si něco nastuduje velmi hrubě, do hloubky tomu nerozumí a pak posílá programátorovi požadavky, často nesmyslné, nepasující do původní konceptu a pak se diví.

Samozřejmě do vašeho vztahu nevidím, ale umím si to živě představit (mám za sebou 10 let v oboru a tudíž dokážu leccos odhadnout).

Pokud máš pocit, že jsi se něco naučil, nic Ti nebrání v projektu pokračovat, pokud kafráš programátorovi do práce protože sis přečetl nějaké základy, tak bych na jeho místě Ti vysvětlil co jde a nejde a samozřejmě bych Ti všechno účtoval, protože se pak můžeme dostat do situace kdy úkol na půl hodiny je okořený 2 hodinovou debatou přes email a pak by dotyčný byl silně kontraproduktivní a vydělal by si leda na suchý chleba.
Taurus
Profil
On to mimochodec podal dost netakticky, ale je na tom bohužel dost pravdy. Investigativní laikové jsou někdy dost otravní. Ale v tomto případě to nemůžeme posoudit.

Když není smlouva, nelze ho nutit k webmasteringu/updatům. Jestli musí poskytnout přístupové údaje, nevím. Na FTP asi ano, do administrace hostingu spíš těžko, když ho koupil on (ač ti pak vystavil fakturu na hosting). Podobně mi nikdo nepoleze do administrace domény i když je koupená pro zákazníka, protože mj. vedle toho tam leží domény pro další projekty.
Joker
Profil
iggi97:
• Pokud vyfakturoval doménu a hosting, měla by doména být psaná na Vás a máte mít přístup k administraci.
• S těmi přístupy si web můžete spravovat sám, nebo si na to najít někoho jiného.
• Jestli to dobře chápu, smlouvy jsou vždycky na nějakou konkrétní práci, tak pak je celkem pochopitelné, když programátor už o další práci (další smlouvu) nemá zájem.
• Ale, jak jsem psal, pokud smlouva je „koupím pro Vás hosting a vyrobím web“, měl by dodat přístupové údaje. (Kdyby smlouva byla „Budu pro Vás provozovat portál na dané adrese“, může mít všechno na sebe, ale v tom případě zase nemůže jen tak přestat komunikovat.)

mimochodec:
Zákazník, který o psaní webů neví na začátku nic, pak pár měsíců sbírá rozumy po diskusích a pak mi posílá html soubory, abych je tam nahrál, to je k nezaplacení.
I tak je silně neprofesionální s ním prostě přestat komunikovat.
Byť může být i situace, že někdo týden nereaguje a není to jeho vina (třeba je v nemocnici).

Říct „Tohle dělat nechci, tady máte přístupy a najděte si na to někoho jiného“, budiž.
Ale podle mě to taky není ideální přístup. Vysvětlit klientovi nevýhody jeho požadavku a říct, že pokud na tom přesto trvá, tak budiž, cena je <standardní sazba krát koeficient jak moc se mi do toho nechce>.
Str4wberry
Profil
Podobně mi nikdo nepoleze do administrace domény i když je koupená pro zákazníka, protože mj. vedle toho tam leží domény pro další projekty.

Není tohle zanášení obrovského bus faktoru do projektu tak trochu čuňárna? Postavit někomu web s tím, že když se mi něco náhodou stane, tak ho může v podstatě odepsat, protože ho nebude mít kdo pustit do administrace, mi přijde značně neseriosní.
mimochodec
Profil
Před lety se mě jeden zákazník začal nejdřív vyptávat, proč je tam <ul> a jestli by tam nebylo lepší <ol>. Pak došlo na to, proč je title u odkazů tak jak je a že by chtěl všechny title u interních odkazů předělat. A dalších X bodů, každý na několik mailů vysvětlování a přetlačování se. Někdy v době, kdy mě bombardoval výpisy z nějakých seoservisů, už jsem s ním komunikoval vůbec ne přívětivě. Když mi pak začal posílat upravené stránky (přičemž web byl samozřejmě v php a i kdybych na to přistoupil, rozhodně to nebylo "tak to tam jen nakopírujte"), řekl jsem si o zbývající peníze a skončil.


Joker:
I tak je silně neprofesionální s ním prostě přestat komunikovat.
Ano, to je chyba. Já jen říkám, že toho programátora chápu.

Ale podle mě to taky není ideální přístup. Vysvětlit klientovi nevýhody jeho požadavku a říct, že pokud na tom přesto trvá, tak budiž, cena je <standardní sazba krát koeficient jak moc se mi do toho nechce>.
Problém je, že to mělo vývoj (jak ten můj případ, tak ten, o kterém je tady řeč) a ten programátor na začátku netušil, kolik času ho to bude stát.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na iggiho97:
Nejsem právník, ale pokud vím, i ústní smlouva je smlouva. Jestli tedy máš faktury, máš důkaz, že byla smlouva uzavřena. Potíže můžou být s dokazováním, co přesně bylo předmětem smlouvy, co už je práce navíc, zda dodatečné úpravy spadají pod smlouvu již uzavřenou nebo by bylo třeba uzavřít smlouvu novou atd... Obtížné může být také rozhodování, zda diskuse po telefonu, co a jak udělat, proč je tahle varianta dobře a jiná špatně, spadají pod akviziční aktivity, které se obvykle honorují až po uzavření vlastní smlouvy nepřímo, tedy jako komponenta hodinové sazby extra nevykazovaná, nebo zda spadají pod poradenskou činnost, kterou je možné či vhodné účtovat jako takovou.
iggi97
Profil
Ja sa nedivím a som si vedomý toho že moje poznatky sú v porovnaní s jeho, alebo tvojimi úplne minimálne dalo by sa povedať že žiadne! ( asi som to nezrozumiteľne napísal a zle som sa vijadril s tým html dokumentom prepáčte moja chyba mal som sa konkrétnejšie alebo presne vijadriť. Vlastne som mu poslal tytulok a meta tagy v kode.
Viem že sám by som to nezvládol, ale myslím že napr. banner alebo nieakú reklamu by som sa dokázal naučiť čo mi aj on povedal že stým by som nemal problém ani ja, keď som sa ho pýtal že či mi to neukáže a nebudem ho musieť otravovať ( "nie nie to ti dám zakaždým ja to je robota na minutku" ) Posledne mu to trvalo dny. A co sa týka penazi stým problém nemám a on to vie.(sám od seba som mu 3x poslal peniaze za to čo som sním len telefonoval) Mňa to baví nerobím to pre peniaze.


keby mi on alebo niekto kto tomu rozumie ukáže


Joker:
Ano doména je registrovaná na moje meno. Ale prístup nemám k ničomu. Keď som sa na začiatku pýtal akým spôsobom budem str.spravovať (zauímal ma pristup ) Povedal nie to oto sa ti budem starať ja to ty nepotrebuješ. A keď nemá záujem stačí si otvoriť hubu.
Kcko
Profil
iggi97:
Vybral jste si špatného dodavatele, ale on fakticky na to dílo nemá nárok. Taky se mi stalo, že jsem se nějakým způsobem rozkmotřil s odběratelem mých služeb (programátor x klient), ale jsem natolik slušný, že jsem mu poskytl FTP údaje k webu i přístup k DB a spolupráci ukončil.

Jak tady padlo i maily, faktury atd jsou důkazem, zkuste mu napsat ještě jednou a pohrozit soudem a příště lépe volit dodavate a pojistit si to nějakou smlouvu o dílu se vším co s tím náleží.
iggi97
Profil
Aj ja som si myslel prvých 5-6 dní že môže byť v nemocnici alebo chorý či niečo v rodine, ale potom sa ozval povedal som mu čo potrebujem - za hodinku to máš hotové / hodinka trvá už 4 dni. Denne mu volám 20 x on to 1-2 x zdvihne akurát to robím, alebo ide to robiť, ale furt nič
Na nervy som stoho


Aj ja som si myslel prvých 5-6 dní že môže byť v nemocnici alebo chorý či niečo v rodine, ale potom sa ozval povedal som mu čo potrebujem - za hodinku to máš hotové / hodinka trvá už 4 dni. Denne mu volám 20 x on to 1-2 x zdvihne akurát to robím, alebo ide to robiť, ale furt nič
Na nervy som stoho


Petr ZZZ:
Ja mam vyfakturované všetko aj prácu ktorú robil naviac, aj to keď sme sa medzičasom stretli aj to som mu zaplatil. Čiže mám dve faktúry na dva portály, na dva hostingy, ( k tomu patry tá konfigurácia a uvedenie do prev. ) na dve domény a niekoľko faktúr za prácu naviac ( programovanie a úpravy portálu )
mimochodec
Profil
iggi97:
Denne mu volám 20 x

Ano, to jsou ideální podmínky pro práci. Jestli můžu něco doporučit, tak zapomenout na telefon, poslat přehledný mail, kde budou konkrétní požadavky a nějaký rozumný termín za pár dní, kdy zavoláte.
Taurus
Profil
Str4wberry:
Když Forpsi umožní dělení administrací, proč ne. Vest x účtů je nežádoucí. Zákazníci jsou obeznámeni se situací a vlastnictví domény jim doporučuju a navádím v následné registraci. Oni pak případně zpřístupňují administraci mně. Nemám zájem o následné vyřizování převodu domény.

Když se tak dívám do adminu, mám tam tímto způsobem jen dvě domény rodinných příslušníků. Tak vy tři mi můžete o čuňárně mluvit.

iggi97:
Když ti to zvedne, tak se domluv o ukončení...
iggi97
Profil
Taurus:
Presne tak som to chcel riešiť , ale nevedel som aké mám možnosti.


Ďakujem všetkým zúčastneným za pomoc.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0