Autor Zpráva
SirDoxik
Profil
Dobrý den, chtěl jsem se Vás programátorů zeptat od kolika let třeba programujete? Já jsem začínal někdy v 10 letech s blog.cz, pak ve 12 s grafikou a teď se věnuji asi 2 roky programování webů. Jak jste na tom Vy? Moc mě to zajímá, jelikož mnozí lidé v mém věku využívají spíše počítač ke hraní her. Snad jsem vystihl vlákno.
Joker
Profil
Uf, to si přesně už nevzpomenu. První experimenty byly poměrně brzy poté, co jsem získal přístup k počítači. To mi mohlo být tak 12-13, v 10 letech jsem počítač viděl leda tak v televizi :-)

Weby jsem tehdy nedělal, už proto, že webové technologie ještě neexistovaly, nikdo nevěděl, co je web a málokdo měl připojení k Internetu* :-)
Takže mezi první věci patřily dávky (shellové skripty) na spouštění her a BASIC.
K webům jsem se dostal až v dobách IE 4, to už tam šlo i něco programovat.

Ne, nevím, jak to vypadalo, když přijel první vlak :)
lionel messi
Profil
SirDoxik:
Zdravím,

na svoje začiatky sa pamätám pomerne presne. K tvorbe webu (HTML + CSS) som pričuchol v roku 2012 ako 18-ročný, o rok neskôr som pridal štipku PHP, MySQL a JavaScriptu. Ďalšie programovacie jazyky neovládam (vlastne, nedovolil by som si o sebe tvrdiť, že PHP/JS ovládam) ani nemám v pláne s ich štúdiom začínať, pretože by som ich momentálne v praxi nevyužil. Potreba siahnuť k PHP v mojom prípade vyplynula z praxe (hľadal som možnosti naprogramovania kontaktného formulára).

Svoje schopnosti hodnotím ako lepší (či skôr večný?) začiatočník alebo slabší mierne pokročilý. Základy relatívne slušne zvládam, ale na žiadne väčšie aplikácie by som si netrúfol. Treba však povedať, že popri tvorbe webu mám množstvo ďalších záujmov, školu, navyše posledných pár týždňov i brigádu. Veľa času na zdokonaľovanie sa v programovaní mi tak neostáva, príležitostne sa snažím rozšíriť si obzory i v tejto oblasti, najlepšie na vlastných chybách. :-)

jelikož mnozí lidé v mém věku využívají spíše počítač ke hraní her.
V mojom okolí to platí z väčšej časti taktiež. Pamätám si na svoje začiatky s PC. Doma sme začínali bez internetu, mohol som mať asi 10, možno 11 rokov. Prím tak jednoznačne hrali hry, nepamätám si, že by ma niečo iné väčšmi zaujalo. Zhruba po 2—3 rokoch sme si vybavili pripojenie na net a odvtedy ma to už do sveta hier veľmi neťahalo. Ako nadšený športový fanúšik som totiž trávil takmer všetok svoj čas pri počítači vyhľadávaním výsledkov a zaujímavostí z tejto oblasti (okrajovo som sa zaujímal i o vedu a techniku, biológiu a zoológiu, čo mi tiež zostalo až do dnešných čias).
SirDoxik
Profil
lionel messi:
Na tom hraní her je nejhorší to, že "starší" lidé všechny teenagery odsuzují že pořád sedí u počítače. Neříkám že 8 hodin hrát nějakou střílečku je normální ale třeba když programuji rozsáhlejší projekt tak na to ten čas prostě potřeba je. Takže vlastně hráči kazí jméno mojí generaci. No ale s tím už nic neudělám.
Joker
Profil
Ještě jsem zapomněl:
SirDoxik:
mnozí lidé v mém věku využívají spíše počítač ke hraní her

To se myslím za posledních ~20 let nemění :-)
(Jen postupem času přibývají další oblasti, ke kterým se počítač používá… Filmy, web, atd.)

Takže vlastně hráči kazí jméno mojí generaci.
Ale kdepak, už ta jedna až dvě předchozí to schytávaly, že „pořád jen sedí u počítače“.
quatzael
Profil
SirDoxik:
Já jsem se s počítačem poprvé setkal asi když mi byly 4 (80. léta), to bylo tuším Atari. Potom jsem nějakou dobu pařil hry na Sinclairu (přelom 80. a 90.let) a pak jsem hned rychle přešel na 486 (asi 1993), ještě stále hry. Potom když mi bylo 11 nebo 12, tak jsem začal dělat Pascal. Ve škole nás učili na těch příšerných Macintoshích (od tý doby mám k těm jabkům averzi) Think Pascal, doma jsem měl ale na PC nainstalovanej Turbo Pascal. Docela dost jsem se tomu věnoval, zkoušel jsem třeba naprogramovat šachy (graficky to bylo perfektní, ale k nějakým algoritmům na strategie jsem se už nedostal). Pak přišly Windows 95 a Pentia a nějak jsem přestal stíhat. Do tý doby jsem znal jenom MS-DOS a to srandovní Windows 3.11 a prakticky veškerý nastavení počítače se dalo udělat ve dvou souborech autoexec.bat a config.sys. Nějakej ten registr ve Windows 95 jsem už opravdu nedával.

No a potom nějak s tím přišlo i období dospívání, takže to bylo už jen sex, drogy a rock'n'roll..
Počítače jsem potom využíval spíš jenom uživatelsky. Mezi roky 95 a 97 se toho změnilo strašně moc. Internet jsem začal nějak od 1998. Ale už jsem vůbec neměl tušení jak to všechno funguje. Bohužel jsem ani nerozuměl tomu businessu, který za tím stojí a na čem se dalo šíleně vydělat.

No a až teď v roce 2012 jsem začal studovat jak věci kolem tvorby webu fungují. Rozhodl jsem se totiž začít dělat jeden projekt. Jenže jsem zjistil, že je strašně těžký sehnat lidi, kteří by to byli schopní udělat. Takže nezbývalo než abych se do toho nakonec vrhnul sám..:o)
Chamurappi
Profil
Vzdáleně související průzkum: Jak jste se dostali k vytváření www stránek a aplikací?

Reaguji na SirDoxika:
Od kolika let programujete
Základy Basicu jsem se učil na Atari 130XE, když mi bylo sedm.

a jak už dlouho?
23 let.

Na tom hraní her je nejhorší to, že "starší" lidé všechny teenagery odsuzují že pořád sedí u počítače.
A pak sami sedí u televize :-)
Počítače jsou již mezi lidmi rozšířené dost dlouho na to, aby se prokázalo, že samotné jejich nadměrné využívání nemá hrozivé následky. Navíc je nezpochybnitelné, že některé počítačové činnosti jsou i velmi prospěšné… tím pádem je takové obecné odsuzování obecně odsouzeníhodné.

Takže vlastně hráči kazí jméno mojí generaci.
Můžeš na to nahlížet tak, že zároveň zvyšují relativní hodnotu toho, co umíš, neboli v budoucnu budeš mít méně konkurence. Hráči her navíc svojí poptávkou popohání vývoj hardwaru, takže i tímto jsou užiteční (i když už ne tak výrazně jako dříve).
Zkus si představit, jak by svět fungoval, kdyby celá jedna generace měla přesně stejné zájmy jako ty…
Bubák
Profil
Chamurappi:
když mi bylo sedm
Očekával jsem čtyřmístné číslo ;-)
Radek9
Profil
SirDoxik:
od kolika let třeba programujete?
Začínal jsem asi v osmi letech s HTML a CSS, čemuž se ale, pravda, nedá moc říkat programování. Později (už nevím přesně kdy) jsem zkoušel psát scripty do her typu Counter-Strike. A ve dvanácti jsem začal experimentovat s PHP a JS. Docela mě to bavilo, takže jsem u toho zůstal.
SirDoxik
Profil
Radek9 Já v 8 nevěděl pomalu ani H,Ch,K,R,D,T,N a ty jsi už programoval? :D docela respekt
Tomáš123
Profil
SirDoxik:
Ja som začal asi v 11. V tom čase som celkom rád hral Farming Simulátor 2009. Keď som prišiel na to, že mapa hry sa dá meniť, začal som skúšať veci z oboru, kde som nikdy predtým nepozrel. Pár mesiacov po tejto myšlienke začal môj o rok starší brat navštevovať krúžok Programovania v HTML. Chvíľu trvalo kým som sa chytil a tiež ho začal navštevovať, takže základ som zmeškal a nevidel význam pokračovať. Mapy mi tiež veľmi nešli a hlavne, nemal som výdrž. Pri niečom takom musí človek tráviť veľa času. Ďalší september som sa na krúžok oficiálne prihlásil a začal študovať HTML. Boli to odkazy, obrázky, tabuľky a rámce. Napadlo mi vytvoriť si vlastné stránky s mapami, ktoré som znovu tvoril. Neskôr sa ukázalo, že učiteľka, ktorá nás učila čerpala úplne všetko z lacnej knižky o HTML4, takže úroveň jej výkladu mi čoskoro prestala stačiť. Objavil som jakpsatweb.cz a kamarát ma zoznámil s CSS. Neskôr som položil na tomto fóre prvú otázku a pomaly sa začal zlepšovať. Po čase som pridal aj PHP, ale trvalo mi dlho kým som sa odhodlal vážne sa tejto technológii venovať.

Stále na sebe pozorujem slabú odhodlanosť veci dokončiť. Ešte žiadny web som nedotiahol do konca. Najbližšie je ten, ktorý som si dal pred časom hodnotiť. Zastalo to kdesi na obave zle vymysleného redakčného systému a nutnosti uprednostniť OOP, aby som nemusel neskôr všetko prerábať.

Rád by som ešte napísal, čo mi robilo najväčší problém v HTML a CSS:
1. Rozdelenie stránky na boxy
2. Postranné menu tak, aby sa položka zvýrazňovala celá, nie len pod textom
3. Vysúvacie menu

Snáď nikomu nevadí, že som sa trochu rozpísal. :-)
snazimse
Profil
quatzael:
486

To byli časy, 386,486,586 to už byla tuším pentium 1 :) Pamatuji si jak jsem to slyšel poprvé a vůbec jsem nevěděl o co jde. Můj první počítač 386, windows 95 a spousta errorů.Nevím v dobách dětství, jsem se vyhradně soustředil na hraní her, což mě provázelo v podstatě celou základku, kromě jiných věcí, kde jsem sem tam něco zkoušel, ale ani se nepamatuju, že by třeba někdo v 8 třídě, něco už reálně programoval viz: Joker, internet nikdo neřešil ani web.stránky, protože byl jen otravný email, to jsme nepoužívali spíš tak v kanceláři. To spíš tak nejdřív po konci ZŠ někdo už programoval. Na ZŠ, jsem si akorát sám stavěl počítač, to nebyl problém. Zkoumal hardware a nechápal jak může někdo pracovat s Linuxem. Tehdy, ještě internet nebyl vůbec populární, takže jsem místo na něm, přetaktovával doma procesor, no škoda, že jsem se nenarodil ještě dříve, mohl jsem setrvat ještě déle u hardwaru, dneska už to nedohoním: )
Chamurappi
Profil
Zajímavé je, že mnohem větší vliv než věk začínajícího programátora-samouka má na celkový zážitek z učení doba, kdy se učit začal. Kdo začíná teď, vstupuje do úplně jiné řeky, než ten, kdo začínal počátkem devadesátých let – a je celkem jedno, jak jsou staří. Jiné programovací jazyky, jiné programátorské techniky, rychlejší testování, rychlejší ukládání/zálohování, lepší spolehlivost systémů, mnohem mnohem mnohem dostupnější dokumentace – a když nestačí oficiální zdroje, miliony rádců sedí o pár kliků vedle.

Dle mého názoru je to skoro neporovnatelné. Možná, že by mě nebavilo, kdybych se dnes začínal učit programovat, a naopak dnešní začátečníky by zřejmě nezaujalo programování, kdyby se trefili do dřívější éry. A když vznikne nějaký velký programátorský spor, střetávají se spíš odlišné kultury než odlišné věkové generace.


Reaguji na snazimse:
To byli časy, 386,486,586 to už byla tuším pentium 1 :)
Pro mladší čtenáře přidávám vysvětlení, že tato čísla označují procesor. Před rokem mě tu totiž jistý mládenec zaskočil reakcí „Třiosmšestku neznám, to jsou Windows?“ :-)


Reaguji na Bubáka:
Očekával jsem čtyřmístné číslo ;-)
Nevešly se mi na narozeninový dort všechny svíčky, tak přetekly. A nebo jsem strávil první léta života kolem černé díry, proto jsem stárnul pomaleji. (Je to už dlouho, nevzpomínám si, která z těch dvou možností to byla.)
snazimse
Profil
Chamurappi:
Jiné programovací jazyky, jiné programátorské techniky, rychlejší testování, rychlejší ukládání/zálohování, lepší spolehlivost systémů, mnohem mnohem mnohem dostupnější dokumentace – a když nestačí oficiální zdroje, miliony rádců sedí o pár kliků vedle.

Souhlasím, ale myslím, že se prohlubujou, právě ty rozdíly, velkých odborníků a lajků a zároveň si zvyšuje neustále obrovské množství informací a člověk už to nestačí vstřebávat, novinky atd to vidím, jako dnešní než až takovou výhodu díky internetu (asi jedinou). Dneska ,ale už nikdo z běžných programátorů, nepíše skoro vůbec v nízkoúrovňových jazycích, vetšina pracuje s vysokoúrovňovými a tam je to o dost snazší ve stylu OOP, právě testováním atd. Většina zásadních věcí, je dneska napsána v té době, nebylo nic. Je to neuvěřitelné, jak se to všechno rychle změnilo.
Kajman
Profil
SirDoxik:
od kolika let třeba programujete?

Od 19.
Joker
Profil
snazimse:
586 to už byla tuším pentium 1
Spíš bych řekl, že Pentium bylo místo 586 (poté, co Intel zjistil, že nemůže dát ochrannou známku na číslice a žalovat AMD a Cyrix za procesory am486 a cx486).
Ale existovaly procesory am5x86, cx5x86 a cx6x86.

Chamurappi:
Zajímavé je, že mnohem větší vliv než věk začínajícího programátora-samouka má na celkový zážitek z učení doba, kdy se učit začal.

Ještě bych k tomu přidal práci s počítačem jako celek.
Dneska je uživatel mnohem víc odstíněný od hardwaru a od toho, jak jím používané aplikace uvnitř fungují.
Na jedné straně dnes počítače může používat skoro každý ke spoustě různých činností, na druhé straně je asi těžší ten první krok k programování, protože je nutné se probojovat přes spoustu mezivrstev, které odstiňují uživatelský zážitek od toho, „jak to ve skutečnosti funguje“.

A dokonce se mění i schopnosti, které programátor využije.
O tom jsem i psal
1Pupik1989
Profil
Mě se to celé odstartovalo asi v 10. roce mého života. Tenkrát ve škole vyhazovali stará PC v rámci akce INDOŠ a já si z vyhozených krámů postavil svoje první pc. Byla to Intelácká 486 DX2. S tou akcí na škole jsem prvně uzřel Frontpage a prvně v životě webovou stránku. Na svoje nově reinkarnované PC jsem si nainstaloval Windows 98 SE, Turbo Pascal a Front Page. Moc mi to neříkalo. O 3 roky později jsem se k tomu vrátil a v Pascalu napsal svůj první Arkanoid.

Takže odpověď je od 13 let 13 let.

K tomu hraní her: Třeba při vývoji her to beru jako inspiraci. Málo který vývojář přijde hned s něčím inovativním.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0