« 1 2 3 »
Autor Zpráva
anonymníí
Profil *
marvays:
Obecně, k obojímu.

U té zrušené zakázky: záleží na dohodě, která panovala, na komunikaci, všem. Nemůžeš zálohu vybrat a nevrátit v případě, že plnění nebylo splněno. Jestli na tu částečnou phradu máš nárok či nikoliv, nevíme, nemáme dostatek informací.

U náročné klientky: byla obeznámena s časovým úsekem, který měla vyhrazen, tzn. 100 hodinami? Po uplynutí 100+ hodin, nebo i dříve, byla obeznámena s tím, že už je její časový fond vyčerpán? Souhlasila s jeho navýšením? Věděla, s jakou hodinovou sazbou bude navýšen? Opět, moc toho nevíme, konkrétní radu nečekej.

Ale to, co zde padlo, neber ve vztahu k těm dvěma případům, spíše do budoucna.
marvays
Profil
u té první (zrušené) dohody šlo o obecní úřad. nebyla žádná dohoda, pouze ústní. zdůrazněno bylo to, že je to založeno na důvěře. a cena nesmí být přes dvacet tisíc, aby se nemuselo vypisovat výběrové řízení. o to víc mě překvapilo, když se důvěrně oslovila za mými zády jiná firma. od takového to vztahu totiž očekávám, že se všechny pochybnosti, problémy a důvěrné informace dozvím hned. nejhorší na tom je, že jsem si opravdu naivně myslel, že prostě mlčí, protože nemají čas a ozvou se, až si na mě zase vzpomenou, že si někde nechávali dělat stránky.

dnes jsem jim napsal dopis, že jsem své jednání zdůvodnil v pátek, ale že mi pořád nevysvětlili, proč se mnou nejednali, pokud nějaké pochybnosti nastaly. do minulého týdne jsem neměl ani jednu negativní zkušenost. navíc mi bez problémů proplatili už odvedené práce ze začátku. sdělil jsem, že nic vracet nebudu, protože nešlo žádnou půjčku, ani zálohu ale o regulérní fakturu na odvedenou práci, která je kousek skládanky většího celku. Ale abych nevypadl jako nelida, tak jsem jim nabídl, že jako vstřícné gesto obecnímu úřadu nabízím sponzorský dar ve formě vyhotovení internetových stránek spolkům v obci.

jestli nejsou hloupí, měli by to akceptovat, protože tím "ušetří" mraky peněz. mi sice přibude spoustu práce zadarmo a vyšlo by mě levněji jim to poslat a mít klid, i když jsem v právu já. ale budu prostě klidnější, že jsem z toho "střetu" nakonec vyšel svým způsobem vítěz já.

co se týče náročné klientky . . . všechno už tu padlo. všechno ví 3x . . . stojí si ale za svým. rychle zapomněla na podmínku, aby to stálo jen x tisíc. tenhle případ jsem myslel hlavně jako model, na kterém chci ukázat, co se může přihodit a neumím se tomu bránit.


Jisté je to, že s jednou jedinou smlouvou si asi nevystačím. Bude to chtít aspoň dva vzory, kdy jeden bude postaven na tom, že je rozhodující cena a já budu muset konat tak, aby cena byla dodržena a tím pádem bych měl mít kompletní kontrolu nad tím, co se bude nebude dělat. Zde to bude chtít započít veškere práce až ve chvili, kdy klient připraví úplně všechny podklady.
Druhá smlouva bude opačná, která bude zvýhodňovat zákazníka ve smyslu volnosti svých požadavků, cena bude orientační a bude se počítat podle hodinové sazby.
Pak už bude na zákazníkovi, kterou si vybere. Zde totiž podle mě poznám, jestli mi zákazník důvěřuje a moje práce se mu líbí a opravdu očekává, že za dohodnutou cenu získá maximum (z mé strany určitě!), nebo to bude zákazník, který má rád kvalitu, servis, chce si do toho mluvit a nevadí mu, když si připlatí. Cokoli jiného pak bude už jen komplikovaný klient, který mě bude chtít zneužít.

Už jednoho takového klienta mám, jenže to je inteligentní živnostník, který ví, jak věci chodí. Ano vymýšlel si, ale vždy pod své výmysly uměl přiložit návrh částky na víc. Uvědomoval si, že mi přidělává práci a uměl to ocenit. Takových je ale asi na světě málo :(
Taurus
Profil
Mně přijde divné, aby si zákazník vybíral smlouvy. Pokud je těžko odhadnutelná náročnost, tak bych byl pro hodinovku a hrubý odhad, aby klient věděl, do čeho jde. Ale měl by vidět vykazované hodiny, je to přinejlepším fajn. Pokud je to nějaká rutina, nabízí se finální částka, nějaký balík. To chce znát každý.

Ohledně obecního úřadu, sponzorským darem si zase pod sebou podřezáváš větev... Nemusíš být hned nelida, když nenabízíš slevy, úlevy, ... Pokud odevzdáváš kvalitní práci, tak to je dle mě ta nejlepší "sleva". Když už, slevoval bych dlouhodobým klientům.

Jak to tak čtu, je tady trochu cítit taková nejistota a... prostě vyčůránci to vycítí. Klidně zkus být ráznější, ale fér. To se nevylučuje. Ale neboj, taky nejsem mistr jistota...
marvays
Profil
Taurus:
Pokud je těžko odhadnutelná náročnost
tady bych řekl, že mi jde spíš o to, že ani ne tak náročnost, ale spíš následný přístup klienta a jeho náročnost. to je to, co řeším. stane se, že špatně odhadnu náročnost a pak trávím řešením víc času. to mi ani nevadí. prostě, moje blbost. ale vadí mi, když je mi náročnost zvedána :) jestli mi rozumíš . . .
Taurus
Profil
Možná nerozumím, nevím. Ale pokud někdo zvedá náročnost (chápu jako chce nové funkce), která nebyla v zadání, zvedá se cena. Resp. je to vícepráce.
anonymníí
Profil *
marvays:
ale vadí mi, když je mi náročnost zvedána :)
Špatný časový odhad je tvoje chyba (můžeš se s klientem zkusit dohodnout, čím dříve na to přijdeš, tím lépe, ale jestli zvýšenou cenu akceptuje, je ve hvězdách). Pokud víš, že se do původního času nevejdeš už v půlce díla, řeš to s klientem hned. Pokud to budeš tajit až do doby, kdy časová dotace vyprší a teprve pak oznámíš, že chceš proplatit hodiny navíc, je zpravidla pozdě.

Pokud je ale zvedána náročnost (tedy i časová) ze strany klienta, musíš ho včas zarazit a nacenit vícepráci, jak uvádí Taurus. Ta pak je buď přijmuta (= cena je navýšena nad původní rámec), nebo není (= cena zůstává, ale rozsah díla taky). Možný je samozřejmě nějaký kompromis, uvedl jsem schválně dvě krajní situace. Pak už záleží, jak se dohodnete, jak klientovi tu kalkulaci na vícepráce předložíš, jak ji odkomunikuješ, ...
marvays
Profil
Po menší odmlce ahoj.
Když už jsme to tu tak pěkně probírali, tak mi přijde dobré sdělit, jak vše dopadlo.

U prvního případu jsme se dohodli na tom, že obci udělám sponzorsky web pro nějakou neziskovku či spolek v obci.

U "náročné" klientky to dopadlo tak, že se začala zapírat a vymlouvat na školení, vánoce a podobně. po několik urgencích mi sdělila, že se mnou nehodlá dál spolupracovat, protože vše dlouho trvá. Chtěla mít web do 14 dní hotov (konec října) ale nějak ji uniklo že celý listopad a prosinec jsem zní loudil podklady, ona vesele posílala další a nemluvím o hodinách dalších a dalších změn. Nemá cenu tuhle klientku moc řešit, protože evidentně trpí nějakou chorobou a je poměrně mimo realitu. Bu´d je fakt nemocná, nebo tak bezpáteřní že i přes veškerou jasnou emailovou komunikaci neustále hledá mezi řádky aby se vším vyje*bala. Takového člověka jsem ještě za mých 36 let nepotkal a určitě nepotkám. Zde momentálně zvažuju využít nějakou službu epohledavky a podobně, protože nechat si postavit web a před dokončením to zrušit a myslet si, že to nic nebude stát je nemyslitelné.
Monkeys
Profil *
marvays:
Zde momentálně zvažuju využít nějakou službu epohledavky a podobně, protože nechat si postavit web a před dokončením to zrušit a myslet si, že to nic nebude stát je nemyslitelné.

Vitaj v realite, nepomozes si a nevytlcies z toho ani cent ak mas zmluvu mozno mozno :)
Kazdopadne treba zacat brat zalohy.

M.
marvays
Profil
toho se právě bojím v tomhle podnikání nejvíc. makáš jako blb a před dokončením ti klient zruší smlouvu a ty si bezradný? takhle to přece nemůže fungovat! tady by mě právě zajímalo, jestli se to dá řešit tím, že i když zruší smlouvu, tak vyfakturuju odvedenou práci od začátku do zrušení smlouvy.
Jan Kozák
Profil
Co ti řekl právník? Máš nárok na ty dvě třetiny, které jsi udělal bez upozornění, že cena roste, nebo nemáš?

Mohu se zeptat, o jakou jde orientačně částku?
anonymníí
Profil *
marvays:
Nejsem právník a ani nevím, jak epohledavky fungují.

Ale, máš nějakou smlouvu? Ta jde uzavřít i ústně, ale papír je papír. Nemáš (ten papír, smlouva ústně sjednána byla). Je to slovo proti slovu, dle klientky mohla smlouva znít s dodatkem: "zaplatíte, až bude vše hotovo". Když jsme u toho, byly stanoveny podmínky pro odstoupení od smlouvy, byť ústně? Asi nebyly. Cena byla pevná za dokončení díla, hodinovka sjednána asi nebyla...

Trochu mi to vychází i tak, že dílo nebylo dokončeno/předáno (ne tvojí vinou, ale to není podstatné), smlouva byla zrušena a protože nebyly stanoveny sankce za její předčasné ukončení, nemáš na nic nárok. (tohle je laický názor, a byť s tebou soucítím, může to tak v reálu fungovat? Nevím, chtělo by to právníka).

Ideální tedy je mít smlouvu v papírové podobě, v ní zmíněný rozsah, cenu a sankce pro obě strany... Součástí smlouvy může být záloha, která je buď nevratná, nebo vratná za předem definovaných podmínek.
Když ani tak nebude chtít platit (či doplatit zbytek k záloze), můžeš se soudit. Dost možná vyhraješ (pokud bude smlouva napsaná dobře, což už jsem někdy v minulosti tuším psal = smlouva na koleni může obsahovat chyby, pro něž bude třeba neplatná nebo hůře vymahatelná..., dražší automaticky neznamená lepší), ale bude to stát spoustu časů a nervů a povleče se to nějakou dobu. Otázka pak je, jestli se ti to v tom konkrétním případě vyplatí.

Pořád tu ale máme jen názor jedné strany. Neříkám, že lžeš nebo si vymýšlíš, ale víš jak to chodí. Třeba by klientka řekla, že tě nahání a ty jí nebereš telefony, práci konáš pomalu a nedostatečně, ... :-) Nevíme, jaká je mezi Vámi dohoda (víme jen to, cos nám předložil a dost pravděpodobně to tak v reálu je)... nejsme se situací dost obeznámeni a proto platí jen obecné rady a pravidla.
Monkeys
Profil *
marvays:
Pravnik za rady zobere viac ako ty vyfakturujes a nemysli si ze to vyriesis za 2 dni. Toto su motanice aj na pol tristvrte roka a podla mna sa nad tym neoplati plakat a minat peniaze na pravnikov a sudy. Treba si z toho zobrat ponaucenie a zariadit sa podla toho.
Neni si prvy ani posledny co sa mu toto stalo :)

M.
anonymníí
Profil *
Ještě moje rada na závěr, jak bych se v této situaci zachoval já (a že "ramena" mám a nebojím se klientům říci o peníze navíc, většinou úspěšně).

Smířil bych se s tím, že máš ponaučení do života a nechal to být. Částka nebude nikterak závratná, vzhledem k tomu, že začínáš v tomto oboru. Život přinese větší ztráty, tuto bych být tebou odepsal a pokračoval dál.

Trávíš dlouhé hodiny dohadami, které bys mohl zpěněžit jinou zakázkou, která ti bude referencí, vygeneruje doporučení, ...
marvays
Profil
Jan Kozák:
Máš nárok na ty dvě třetiny, které jsi udělal bez upozornění, že cena roste, nebo nemáš?
Cenu sem upozornil že roste, nicméně klientka to neřeší. Já chci ale dofakturovat cenu do výše rozpočtu, abych se hodinově dostal alespon na zaplacených 30% odpracovaných hodin. jedná se o doplatek 16 tis.


No, upřímně mi to příjde, že spíš už jsem ve fázi, kdy zrovna hledám to ponaučení a že jsem se smířil s tím, že jsou ty peníze v čudu. Co peníze, hodiny času, které už nikdo nevrátí.

Snažil jsem se to dělat laicky, ale se zdravým rozumem. Za mou krátkou podnikatelskou kariéru jsem nabyl dojmu, že udělat web je spíš umělecké dílo. Čili se se zákazníkem bavím spíš o malbě obrazu, než vykopání 50 metrů kanálu. proto se snažím jednání postavit tak, že muj čas něco stojí a bavíme se o rozpočtu, který do projektu chce investovat. Mám nějaké svoje limity, za které se mi to vyplatí dělat. Takže celé se to snažím stavět tak, že klient chce projekt a investovat může max 5.000,- tak mu navrhnu a vyrobím projekt za 5 tisíc. Většinou cena je to nejdůležitější, které je z počátku zajímá. Samozřejmě ale počítám s tím, že výsledek musí fungovat, musí být pěkný a musím být ochoten se pod něj podepsat a dokonce očekávat následné doporučení. Ve věci zodpovědnosti a korektnosti a udělat něco navíc zdarma si celkem zakládám. Takže když už mám tedy problém, tak mě to dost překvapuje a neustále mi to vrtá hlavou. A a't se na to dívám z jakéhokoli pohledu, vždy dospěju k dojmu, že prostě semnou "vyje*bala".

A teď tedy to ponaučení. jak takovou situaci řešit. Kdy si opravdu klient vymýšlí a měni a mění a je mu jedno, že vás to stojí mraky času. Dokonce zajde tak daleko, že vám přizná, že si bude vymýšlet, dokud to vše nebude jak chce a je ji jedno, že má nějaký rozpočet, protože nedá navíc ani korunu. A ted sem v pasti. A co můžu dělat? Vědomně zneužívá svého postavení. Můžu mu říct . . . tak tohle ne! Zapla´t mi odpracované hodiny a zbytek si nechej dodělat jinde? . . . . . zde byl asi problém spíš v tom, že si vynutila možnost koukat mi pod ruce a průběžně mi do toho mluvit. kdyby viděla až hotovou verzi, tak bytěch pár připomínek nebylo nic.


anonymníí:
Ale, máš nějakou smlouvu?
Mám veškerou mailovou komunikaci. mám objednávku, maily kde jsme řešili rozpočet. vše podrobně vysvětleno. dokonce ještě ona si nechala odsouhlasit co vše je tedy v ceně zahrnuto.
Keeehi
Profil
Monkeys:
Toto su motanice aj na pol tristvrte roka a podla mna sa nad tym neoplati plakat a minat peniaze na pravnikov a sudy.
Na to právě spousta podvodníčků spoléhá.
Jan Kozák
Profil
Hrubě zjednodušeně řečeno: Pokud jste se domluvili na odhadované částce a pak jsi zákaznici prokazatelně upozornil na vyšší cenu a ona nedala najevo, že s tím nesouhlasí, platí nová cena. Jestliže jste si ale domluvili pevnou cenu, žádná ze stran s ní nesmí hýbat, ani kdyby zhotovení stálo výrazně více či výrazně méně úsilí, než se předpokládalo.

Vyber si:
1) Můžeš se obrátit na právníka. Že za každou jejich radu musíš dát ranec, jsou jenom kecy. Toto fórum je například vystavěné na bezplatné pomoci informatiků, kteří by také mohli své znalosti velmi výhodně zpeněžit. Stejná situace je ve všech oborech. Zhodnocení, zda má cenu bojovat, ti udělají nejspíš zadarmo. I oni se snaží být lepší než konkurence.
2) Nebo se tu dál lituj a těch peněz se vzdej. Ale opakuji – do této situace ses nedostal proto, že jsi hodnej, ale proto, že jsi udělal chyby.
marvays
Profil
Jan Kozák:
Ale opakuji – do této situace ses nedostal proto, že jsi hodnej, ale proto, že jsi udělal chyby.
Ano. Dělám obrovskou chybu, že jsem hodnej! Spíš přehnaně benevolentní.

Jak tak neustále pročítám diskuze a články na serverech zjišťuji, že asi jednoznačný model neexistuje a každý to děla po svém a má své zkušenosti. Z čehož mi vyplývá, že budu muset vymyslet jeden, či dva své systémy práce a dopředu si jej nechat odsouhlasit zákazníkem, protože né každý zákazník je slušný a myslí to s váma dobře.
Jan Kozák
Profil
marvays:
Ano. Dělám obrovskou chybu, že jsem hodnej!
Ne. Chybu děláš v tom, že sis nezjistil, jaká máš práva. Jinak bys totiž věděl, že zákaznice tvé nářky na cenu nemusí respektovat, to není její povinností. Promiň, ale já z tvých vyjádření stále nemám pocit, že by ses stal obětí podvodu.
Samozřejmě že i mezi zákazníky webových vývojářů je řada nepoctivých lidí. Ale že by si někdo objednával web s úmyslem čtvrt roku tahat zhotovitele za nos? To mi přijde jako velmi málo pravděpodobné. Ty jsi chtěl neoprávněně cenu zvýšit, ona naopak snížit. Ani jednoho z vás bych nenazval podvodníkem nebo nemocnou osobou.

Pokud ti o peníze nejde a chceš se jen ze situace poučit, doporučuji ti, aby ses obrátil na někoho se znalostí práva. Myslím si, že z toho vyvozuješ nesprávné závěry, které ti neumožní se takové situace v budoucnu vyvarovat.

Z čehož mi vyplývá, že budu muset vymyslet jeden, či dva své systémy práce a dopředu si jej nechat odsouhlasit zákazníkem, protože né každý zákazník je slušný a myslí to s váma dobře.
Nejen zlého zákazníka bys měl informovat o tom, jakým způsobem s ním hodláš spolupracovat. To ses mohl zeptat i předtím, takové zjištění tě nemuselo stát padesát tisíc.
marvays
Profil
Jan Kozák:
Ne. Chybu děláš v tom, že sis nezjistil, jaká máš práva.
Ve všem co píšeš máš zřejmě pravdu. Ovšem mi jde o něco jiného. Ona se nesnaží snížit cenu, a já se nesnažím cenu navýšit. Jen jsem ji chtěl vysvětlit, že se chová jak rozežraná panička, která rozpočet pojala jako neomezený tarif a já budu oddaně plnit její neustávající výmysly.

Možná taky dělám chybu v tom, že se vše snažím přirovnat k jinému odvětví, abych si danou situaci mohl lépe představit.

Nejen zlého zákazníka bys měl informovat o tom, jakým způsobem s ním hodláš spolupracovat.
Souhlasím. Taky se tak děje. Ale opět je z mého pohledu vše v dobré víře a benevolentně. Vše v duchu toho, že oni chtějí slušný web, aby nebyl předražený a nevybrali si mě náhodou. Počítá se stím, že odvedu dobrou práci za kterou se budu chtít podepsat. Podíváme se co má, co chce, kolik toho bude a kolik do toho chce investovat. já to udělám, klient je spokojen a dostávám zaplaceno. Doposud 100 případů ze 100.

Ale ty systémy prací jsem myslel tak, že si klient vybere, jakým způsobem budeme spolu pracovat, kdo bude o čem rozhodovat, co se bude platit a podobně. Aby si klient, pro kterého je jediný a nejdůležitější kriterium zakázky cena, tak aby na to nezapomínal a uvědomil si, že pokud mám cenu dodržet, musím mít přeci hlavní slovo. Já musím zvolit takovou strategii aby se práce rozložila rovnoměrně a vešel se do rozpočtu. Naopak klient, který chce mít absolutní kontrolu nad projektem a nejraději by seděl vedle mě na židli a říkal mi co mám a nemám dělat si musí uvědomit, že mám hodinovou taxu a mile a rád mu budu plnit jeho nekončící rozmary, ale práce bude placená od hodiny.

Předpokládám, že rozumný a slušný člověk si vybere a mantinely jsou tím jasně nastavené.
Keeehi
Profil
Jan Kozák:
Ty jsi chtěl neoprávněně cenu zvýšit,
Tak se na to dá dívat tak, že nechce nezvyšuje původní cenu za původní dílo, ovšem na faktuře se kromě této položky objeví ještě položka vícepráce která se v celkové částce k zaplacení samozřejmě projeví.

Je ale těžké se dohadovat a něco dokazovat bez smluv. Proto se taky vytvářejí projektové dokumentace, kde se právě mimo jiné stanoví přesný rozsah projektu, co v řešení zahrnuto je a co není. Změny se mohou řešit dodatkem ke smouvě nebo smlouvou novou. K nějakému webíku není potřeba vytvářet stosránkovou dokumentaci ale je potřeba mít alespoň to něco málo.

Jinak víceméně s tebou souhlasím. V zásadě bych šel do dvou modelů
- pevná cena, kde na základě předem daných požadavků vytvoříš web. Pokud výtvor bude splňovat všechny požadavky, zákazník ho musí přijmout (a zaplatit) i kdyby si to mezitím rozmyslel.
- hodinová sazba kde bys tvořil jak by si zákazník pískal. I tady ale bude třeba smlouvou definovat různé věci. Jeko třeba způsob předávání požadavků, maximální denní zátěž (kolik hodin denně jsi ochoten tomu věnovat), maximální časová náročnost projektu, a další.
marvays
Profil
Keeehi:
Tak se na to dá dívat tak
Vícepráce jsou podle mě v klidu. Opět můj případ beru jako konkrétní ukázku, ale myslím to globálně na způsob práce . . . .
pokud na mě klient v průběhu vybafne, že chce vytvořit návštěvní knihu a v zadání původně nebyla, je to jasná vícepráce. nebo má vícepráce hlubší význam? A jestli v celkové zakázce nepřibyde nic jiného a klient bude "hodný", asi bych to ani neúčtoval. Ale určitě bych se zmínil, že je to vícepráce, zabrala mě tolik a tolik času a má ji zdarma. Pokud by víceprací bylo víc, zřejmě bych již účtoval.

Mi šlo spíš o to, abych se dozvěděl, jak postupovat u zákazníka, který si z rozmaru vymýšlí a opravdu to už sklouzává k šikaně a zneužívání toho, že on platí. a nerad bych takovéto věci řešil tím, že od smlouvy odstoupím a na klienta zapomenu. Dnes jsou lidé tak líní, že si nedovedu představit, že by ten klient pro mě dělal zadaramo ani deset minut. Tak proč já třeba 50 hodin :)

Je možné (a řeknu to na rovinu) po padesáti hodinách práce zjistím, že klient je naprostý ko*kot, neustále je sporostý, vyjebává se mnou . . . důvody můžou být různé . . . můžu prostě od smlouvy odstoupit a vyfakturovat padesát hodin práce co mě to stálo a po zaplacení předat to, co jsem z tu dobu vytvořil?
Keeehi
Profil
marvays:
A jestli v celkové zakázce nepřibyde nic jiného a klient bude "hodný", asi bych to ani neúčtoval.
To už je samozřejmě tvoje rozhodnutí. Klient proti němu určitě nic namítat nebude.

Je možné (a řeknu to na rovinu) po padesáti hodinách práce zjistím, že klient je naprostý ko*kot, neustále je sporostý, vyjebává se mnou .
Pokud máš správně napsanou smlouvu, stát se to nemůže. Respektive klient takový být může ale buď se nevejde do rámce smlouvy nebo ho to bude stát peníze.

můžu prostě od smlouvy odstoupit a vyfakturovat padesát hodin práce co mě to stálo
Tak tady už si nejsem jistý. V zákoně určitě bude definované, kdy můžeš od smlouvy odstoupit. Pokud to zákon povoluje, můžou být podmínky taky ve smlouvě. No a co se peněz týče, tak asi nemáš nárok na nic. Ty jsi se rozhodl smlouvu rušit, tedy jako by ani nebyla. Pokud by ji rušil zákazník, pak bys asi měl právo na náhradu již vynaložených nákladů ale takhle nejspíš ne.


Řešení takových problémů je vždy problematické. Mnohem lepší je se tam nedostat. Mít tedy pořádnou smlouvu, která právě řeší takové situace.
Jan Kozák
Profil
marvays:
Ona se nesnaží snížit cenu, a já se nesnažím cenu navýšit.
Mně to přišlo tak, že jsi chtěl navýšit cenu o 200 %, zatímco ona tě doběhla tím, že ji o 100 % snížila.

Keeehi:
Tak se na to dá dívat tak, že nechce nezvyšuje původní cenu za původní dílo, ovšem na faktuře se kromě této položky objeví ještě položka vícepráce která se v celkové částce k zaplacení samozřejmě projeví.
To udělat nesmí. Cituji z občanského zákoníku:
§ 2620
(1) Je-li cena ujednána pevnou částkou, nebo odkazem na rozpočet, který je součástí smlouvy nebo byl objednateli sdělen zhotovitelem do uzavření smlouvy, nemůže ani objednatel ani zhotovitel žádat změnu ceny proto, že si dílo vyžádalo jiné úsilí nebo jiné náklady, než bylo předpokládáno.
(2) Nastane-li však zcela mimořádná nepředvídatelná okolnost, která dokončení díla podstatně ztěžuje, může soud podle svého uvážení rozhodnout o spravedlivém zvýšení ceny za dílo, anebo o zrušení smlouvy a o tom, jak se strany vypořádají. To neplatí, převzala-li některá ze stran nebezpečí změny okolností, nebo jedná-li se o okolnost, o níž některá ze stran předem prohlásila, že nenastane.
§ 2621
(1) Bylo-li dílo zadáno podle rozpočtu, nemůže zhotovitel požadovat zvýšení ceny za dílo, ani mají-li rozsah nebo nákladnost práce za následek překročení rozpočtu.
(2) Byla-li zaručena úplnost rozpočtu, nemůže zhotovitel díla požadovat zvýšení ceny za dílo, objeví-li se potřeba dalších prací k dokončení díla.


K čemu podle tebe vlastně smlouva je, když si stejně pak vystavíš fakturu na jakoukoliv částku jen s tím rozdílem, že část označíš jako „vícepráce“?

hodinová sazba kde bys tvořil jak by si zákazník pískal.
A stal se jeho zaměstnancem, že?

pokud na mě klient v průběhu vybafne, že chce vytvořit návštěvní knihu a v zadání původně nebyla, je to jasná vícepráce.
Vůbec ne. „Víceprací“ se myslí činnost, jejíž absence znemožňuje dohodnuté dílo dokončit.

Mi šlo spíš o to, abych se dozvěděl, jak postupovat u zákazníka, který si z rozmaru vymýšlí a opravdu to už sklouzává k šikaně a zneužívání toho, že on platí
O šikanu nejde, protože ty máš možnost se bránit. Stačí mu říct, že na úpravu zadání nepřistupuješ, a domluvit se na podmínkách ukončení spolupráce.

můžu prostě od smlouvy odstoupit a vyfakturovat padesát hodin práce co mě to stálo a po zaplacení předat to, co jsem z tu dobu vytvořil?
Ne. A zadavatel také nemůže. Od toho je právě ta smlouva.
anonymníí
Profil *
marvays:
Nevím, jestli sprosté chování je důvod k výpovědi smlouvy. Práh sprostoty je pro každého někde jinde.

A o tom, zda budeš mít na proplacení těch 50 hodin nárok, rozhoduje zpravidla to, co je dáno ve smlouvě. Právníkem sepsanou smlouvu jsi asi nikdy neviděl (pro tento obor), většinou tam bývá, komu co náleží a kdo co a v jaké výši hradí, pokud jedna nebo druhá strana se rozhodne od smlouvy odstoupit. Důvod klient je kokot není asi správný, těžko se prokazuje.


Zkus si nehrát na trápeného dodavatele a vžij se do role klienta, nabídnu ti příklad, ano? Nesedí přesně na to, co popisuješ, ale odpovídá tomu, čeho bys rád docílil (odstoupení od smlouvy kvůli komunikaci ze strany klienta a mít zaplacenou práci). Bylo by to strašně zneužitelné z druhé strany, tedy pozice dodavatele, což jsi teď ty.

Objednáš si web za X peněz. Něco tě občas na dodavateli naštve (asi ani ty jako dodavatel nejsi bezchybný, občas třeba odpovíš pozdě, atp.) a nasadíš v e-mailu přísnější tón. Dodavatel to bere jako sprosté chování, sdělí ti, že odstupuje od smlouvy a chce zaplatit 50 hodin. Ty jako klient si nejsi ničeho vědom, sprosté chování si nevybavuješ, máš za něco platit a nic nemít (rozdělanou práci, na kterou nikdo nenaváže, neberu jako něco adekvátní ceně).

Zaplatíš bez remcání a řekneš si: "No jo, já jsem na něj byl vlastně sprostý, má na všechno nárok a odstoupení od smlouvy byl jediný a logický krok dodavatele. Jsem hlupák". Ne, budeš lamentovat a přijdeš nám napsat na DJPW, že tě nějaký vyčůraný chytrák webař okradl a jak se můžeš svých práv domoci.
Keeehi
Profil
Jan Kozák:
Ale tady přece nejde o to, že to marvays špatně odhadl a pak by chtěl přidat. marvays by byl schopen vyrobit dílo v rozsahu uvedeném smlouvou a za cenu v ní uvedenou. Potud § 2620. Jenže v průběhu si zákaznice vymyslela, že tak jak to bylo zadáno původně to vlastně nechce a chtěla by to změnit. To už je ale nová "zakázka". Může vzít ten produkt co jí marvays dodá a jít s ním k jiné firmě, ať jí tu novou zakázku provede. Nebo s marvaysem sepsat novou smlouvu na úpravu stávajícího systému.

Ty vícepráce asi zřejmě nebyly vhodně zvolené pojmenování.

Ale ono to je teď jedno. marvaysovi jde teď stejně spíš o to, jak to dělat v budoucnu. Závěr je snad z tohoto vlákna jasný - příště pořádnou smlouvu předem, kde jsou jasně definované, termíny, finance, požadavky na projekt, požadavky na objednavatele a zhotovitele (třeba např. na způsob komunikace), sankce za nedodržení různých částí smlouvy. Nejlépe sepsaná právníkem.
marvays
Profil
Shrnuto podtrženo . . . . já musím makat dle zadání, vyfakturovat můžu pouze částku, kterou jsme si domluvili a jedinou jistotou mi je to, že mi klient nemůže jen tak vypovědět smlouvu, protože sem na něj sprostý. Pochopil sem to správně?

PS: samozřejmě sprostý nejsem, ale uvedl jsem to správně, aby to vyznělo tak, že nemůže rušit smlouvy jen proto, že se špatně vyspal.
Taurus
Profil
marvays:
Naopak klient, který chce mít absolutní kontrolu nad projektem a nejraději by seděl vedle mě na židli a říkal mi co mám a nemám dělat si musí uvědomit, že mám hodinovou taxu a mile a rád mu budu plnit jeho nekončící rozmary, ale práce bude placená od hodiny.

Jan Řezáč v knize Web ostrý jako břitva píše, že s takovými klienty by nespolupracoval. A já s tím souhlasím. Že jde o klientovo blaho je pěkná věc, ale důležitý je taky výsledek. A ten nezávisí jen na přáních klienta, ale taky na tvé odbornosti. Klienti návrhům webů většinou nerozumí.

(…)klient je sporostý, (…) můžu prostě od smlouvy odstoupit a vyfakturovat padesát hodin práce co mě to stálo a po zaplacení předat to, co jsem z tu dobu vytvořil?

Jednou se mi stalo, že klient na mě vyloženě sprostý byl, tak jsem zkrátka utnul komunikaci. Pravda, smlouva nebyla, max. ústní, jak psal Jan Kozák. To mi bylo jedno. Akorát jsem nepožadoval náhradu. Začínal jsem, nešlo o takovou ztrátu a odmítám se bavit s někým, kdo mě uráží.

Jan Kozák:
„pokud na mě klient v průběhu vybafne, že chce vytvořit návštěvní knihu a v zadání původně nebyla, je to jasná vícepráce.“
Vůbec ne. „Víceprací“ se myslí činnost, jejíž absence znemožňuje dohodnuté dílo dokončit.

Honzo, pokud bychom se domluvili, že nebudeš chtít návštěvní knihu a pak si to rozmyslíš, nebudu to moci označit jako vícepráce?
anonymníí
Profil *
marvays:
Shrnuto podtrženo . . . . já musím makat dle zadání, ...
Správněji mělo být: Já musím makat dle zadání a klient musí platit dle smluvených pravidel .... Částku samozřejmě klient hradí takovou, na které jste se na začátku shodli, nebo ji v průběhu práce společně odsouhlasili. Pokud něco z toho upraveného tvrzení neplatí (ty nemakáš, nebo klient neplatí), pak je to na soud, který rozhodne, kdo je a není v právu.

Taurus:
pokud bychom se domluvili, že nebudeš chtít návštěvní knihu a pak si to rozmyslíš, nebudu to moci označit jako vícepráce?
Z čistě formálního (a právního) hlediska by to bylo spíše na dodatek ke smlouvě, než vícepráce, jestli jsem to dobře pochopil. Laicky by se to u stolu jako vícepráce označit dalo.
marvays
Profil
Jan Kozák:
„Mi šlo spíš o to, abych se dozvěděl, jak postupovat u zákazníka, který si z rozmaru vymýšlí a opravdu to už sklouzává k šikaně a zneužívání toho, že on platí“
O šikanu nejde, protože ty máš možnost se bránit. Stačí mu říct, že na úpravu zadání nepřistupuješ, a domluvit se na podmínkách ukončení spolupráce.
Jak přesně mám tohle chápat?
anonymníí
Profil *
marvays:
Jak přesně mám tohle chápat?
Když je smluvený rozsah prací X s časovou dotací Y, a klient(ka) začne vymýšlet, že X navýší o půlku, můžeš toto s odkazem na smlouvu s původní specifikací a časovou dotací odmítnout. V opačném případě akceptovat formou dodatku ke smlouvě, který přidá 0,5X práce navíc, a pravděpodobně také 0,5Y času (a tedy peněz) navíc.
« 1 2 3 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0