Autor Zpráva
Mademan
Profil *
Zdravím,

posledně jsem na internetu podnikal jako student, avšak jak sem studium ukončil, živnost jsem přerušil. Nyní mám zaměstnání a živnost bych chtěl opět obnovit a mít ji jako vedlejší činnost.

Co všechno budu muset dělat?

Při studiu to bylo jednoduché, vyřídil sem živnost a pak už jen fakturoval. Uplynul rok, podal sem přiznání atd. a bylo vystaráno. Nemusel sem sociální ani zdravotní platit každý měsíc ba dokonce neplatil jsem ho vůbec. Pouze tuším na pojišťovně sem zaplatil za celý rok jen směšnou částku a povinnost byla splněna.

Je to tak jednoduché i při zaměstnání? Zaměstnavatel přeci za mě platí sociální a zdravotní, takže když budu mít živnost jako vedlejší, já už to znova platit nemusím a opět bude mou povinností jen jednou ročně podat přiznání popř. zaplatit nějaké drobné a budu mít vše ok?

Díky za odpovědi.
Taurus
Profil
Je to tak nějak. Co je hlavní činnost, tak to (ten) platí soc/zdrav. V přiznání pak musí být navíc příloha o zaměstnavateli a odvodech. Ještě je potřeba se ujistit, že nejde o Švarc systém.
snazimse
Profil
Mademan:
Je potřeba splnit určité podmínky, pro vedlejší činnost.

Např u SP
www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php
anonymníí
Profil *
Mademan:
Pokud máš současně zaměstnaní, při kterém podnikáš, tak na konci roku, resp. začátku dalšího (do posledního března) podáváš normálně daňové přiznání na FÚ i přiznání k příjmu (možná se to jmenuje lehce jinak) na pojišťovnu a sociálku.

Daně platíš či neplatíš dle výše zisku, ovlivnit je může i výše tvého příjmu&daní ze zaměstnaní. Možnosti máš stejné jako dříve, když jsi byl student, buď náklady uplatňuješ buď reálné, nebo paušál.

Sociální platíš až od nějakého zisku z podnikání coby vedlejší výdělečné činnosti, tuším, že to je kolem 60tis. ročně. Pokud vyděláš méně, výpočtem dle pokynů na formuláři vyjde 0

Zdravotní platíš z každé vydělané koruny.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0