Autor Zpráva
Vendy
Profil
Ahoj a dobrý den,

mám trochu divný dotaz:
Přesouvám teď weby, respektive budu je přesouvat, pod jiný webhosting. Protože u primárního webu je hloupě zvolena doména (začínal jen jako nenápadný blog, ničemu to nevadilo, teď už to ale vadí i mně, která o webech mnoho neví), rozhodla jsem se souběžně udělat přejmenování domény a vytvořit přesměrování.
Narazila jsem na, pro mne novou a zajímavou věc - užití diakritiky v doménách .eu

Jaký je váš pohled? Má to nějakou zásadní výhodu či naopak nevýhodu pro koncové uživatele, vyhledávače atd. Prostě jakékoliv plusy/mínusy, které vás napadnou.

Předem děkuji za názory.
Taurus
Profil
Dle mého je chyba, že se tohle prosadilo. Otevírá to vrátka spíš spekulantům a podvodníkům, kteří budou parazitovat na nových doménách. Vkrádá se i zbytečná otázka návštěvníkům – je ta doména, co mi nadiktoval, s diakritikou nebo ne? Dřív byla jistota. A co když chci na maďarský web? Jejich některá písmenka pořádně ani neumím napsat. A opačně...
Vendy
Profil
Taurus:
Dle mého je chyba, že se tohle prosadilo...
V tomto souhlasím, ovšem když už to tak je, má smysl to využít? Mám dva weby a v obou je určité slovní spojení se slovem "život". Jasně, že na pohled se mi více líbí verze domény, ve které bude skutečně "ž", i kvůli té měkkosti, ale bude to mít zásadní vliv na uživatele, SEO apod?
Xanomes_
Profil *
Vendy:
bude to mít zásadní vliv na uživatele, SEO apod?
Na uživatele to určitě vliv mít bude, protože pokud se dostanou k počítači s anglickou klávesnicí, tak adresu tvého webu prostě nenapíší. SEO bych se nebál, alespoň Google s indexováním takových domén zřejmě problém nemá (viděl jsem adresu psanou azbukou). Ale jak už zmiňoval Taurus, lidé jsou zvyklí, že domény jsou bez diakritiky a občas, když adresu diktují, ji diktují s diakritikou. V tvém případě by se pak mohlo stát, že uživatel bude očekávat doménu bez diakritiky a na web se nedostane.
Davex
Profil
Vendy:
Pak je tu riziko, že si to uživatelé budou plést, protože jsou zvyklí u českých webů na doménu .cz a cokoliv jiného je pro ně matoucí.
Vendy
Profil
Davex:
jsou zvyklí u českých webů na doménu .cz
Já u nového .eu používám a naučili se jej dobře ;)

Xanomes:
pokud se dostanou k počítači s anglickou klávesnicí, tak adresu tvého webu prostě nenapíší
Myslím, že to není až tak časté. A mám tři uživatele, o kterých vím, že žijí v anglicky mluvících zemích a všichni tři mají diakritiku i v nicku.

jak už zmiňoval Taurus, lidé jsou zvyklí, že domény jsou bez diakritiky a občas, když adresu diktují, ji diktují s diakritikou
Budu mít zachovány obě domény i v původní verzi, jen s upozorněním na změnu v názvu a přesměrováním. U jedné to je vyloženě nutností, protože funguje už delší dobu a URL zná hodně lidí.


Z vašich názorů je evidentní, že doména s diakritikou není podle vás ideální. Jasně, lidé na toto nejsou zvyklí. Ale když bude zároveň zachováno přesměrování? Bude to hodně vadit?
Řeším to kvůli tématice webu, která není úplně "in" a bylo by fajn to počeštit a zlidštit, k čemuž diakritika prostě pomáhá.
Davex
Profil
Vendy:
Řeším to kvůli tématice webu, která není úplně "in" a bylo by fajn to počeštit a zlidštit, k čemuž diakritika prostě pomáhá.
Pochybuji, že na ten web začnou lidi víc chodit jenom proto, že je na doméně .eu s diakritikou. Přemístěním na jinou adresu webu uškodíš minimálně ve vyhledávačích a návštěvnost z nich už se nemusí vrátit na původní hodnoty. Pokud ale plyne návštěvnost především od stávajících uživatelů, tak to nemusí být zas až tak velký problém.
Vendy
Profil
Davex:
Pochybuji, že na ten web začnou lidi víc chodit jenom proto, že je na doméně .eu s diakritikou.
To není účelem :)

Pokud ale plyne návštěvnost především od stávajících uživatelů, tak to nemusí být zas až tak velký problém.
Přesně tak to je, návštěvnost udávají stávající uživatelé v kombinaci s aktivitou (jejich i mé) v rámci sociálních sítí.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0