Autor Zpráva
Tomáš123
Profil
Už viackrát sa mi stalo, že si niekto objednal web a mal požiadavky, ktoré neboli logické. Vždy som nejakým spôsobom slušne vysvetlil, prečo by sme na webe danú vec nemali robiť takto, aké sú na to dôvody a aké sú ďalšie, lepšie alternatívy. Zatiaľ vždy sme sa dohodli na nejakom optimálnom riešení, kde boli obe strany spokojné.

V prípade posledného projektu sa ale stretávam s vyslovene blbými požiadavkami a bežné postupy slušného vysvetľovania nijako nezaberajú a popravde, pri pokuse o ďalšiu komunikáciu by som už asi pôsobil podráždene, takže chladnem.

Ako riešite podobné požiadavky?
Zvyknete chcieť byť s výsledkom plne spokojní aj vy*?

* Neberte, prosím, do úvahy susedné vlákno hodnotenia; na web je malý rozpočet, grafický návrh nikdy nevznikol a ja sám si s grafikou neviem rady. Spokojný som s inými aspektami.

Týmto by som chcel skôr vyvolať diskusiu a dozvedieť sa viacero názorov a skúseností.

Ďakujem vám.
Tomášeek
Profil
Tomáš123:
Hm, myslím, že se odpovědi nedočkáš, jsi moc obecný.

Co považuješ za nesmyslný požadavek? O jakém finančním rozsahu se bavíme? Budeš web dále marketovat (nebo zajišťovat marketing), nebo předáš a je ti jedno, co s ním bude? Zadání bylo? Jaké? Smlouva je? Projektovka je? ...?
Tomáš123
Profil
Tomášeek:
Nechcem tu rozoberať konkrétne veci viacmenej konkrétnej osoby, našej dohody, odmeny, očierňovať (lebo k tomu by to viedlo) a prakticky sa verejne sťažovať.

Chcem všeobecne podiskutovať, otázku pre tento účel považujem za dostatočne jasnú.

Nepochop to zle, ale mňa nezaujíma čo by ktorý člen diskusie povedal na tento konkrétny prípad, ani sa tu nechcem vybavovať o tom, ako blbá a či vôbec je konkrétna požiadavka podľa ostatných.

Čo prezradím je, že sa jedná o vec dohody, zadanie bolo, ale nič konkrétne, iba požiadavky, čo treba prirobiť, v konkrétnej implementácii máme voľnú ruku.

O ďalší marketing webu sa nestarám, ale záleží mi na tom, aby bol na internete dostupný ako používajúca sa a funkčná referencia.

Financie nehrajú rolu; na rozumnosť požiadavky si tvorím názor pri bezplatných radách na diskusii i veľmi slušne platených zákazkách.
Keeehi
Profil
Tomáš123:
V důsledku je to velmi jednoduché. Pokud si můžeš vybírat, tak spolupracuješ jen s tím, s kým se dá rozumě domluvit. Pokud si z jakéhokoli důvodu vybírat nemůžeš pak to bohužel musíš přetrpět. To je tak obecně a moc nevím, o čem by jsi chtěl diskutovat. Samozřejmě řešení každé situace vzniká pro konkrétní problém, ale o tom se bavit nechceš. Takže to bychom měli asi vše :)
Kajman
Profil
Pokud to nemůžete udělat technicky tak, abyste byl spokojený z pohledu cílového uživatele, stále existuje možnost udělat to podle přání zákazníka a nechat si zaplatit tak, abyste byl spokojený z pohledu financí.
Tomášeek
Profil
Tomáš123:
Ono nejde ani tak o očerňování, nebo jmenování konkrétního člověka. To nikdo nechce. Jde o to, že v obecné rovině se dá odpovědět pouze tak, jak učinili Keeehi a Kajman.

Obecně. Pokud se ti požadavky klienta zdají hloupé, můžeš si dovolit zakázku odmítnout? Můžeš si za ni nechat zaplatit víc s tím, že se jí nebudeš chtít/moci nikde prezentovat? Pokud je jedna odpověď "ano", je to v pohodě. Pokud dvakrát "ne", zatnout zuby a zakázku dodělat s tím, že ji nebudeš prezentovat.

Konkrétní diskuse by asi už neřešila to, že tento klient je nastaven nějak a nejde s ním (už) hnout, třeba i proto, že jsi se dopustil nějakých chyb. Typicky jsi řekl něco, co klient pochopil jinak, co jsi bral jako samozřejmé, byl jsi málo specifický, ... Nicméně mohli bychom se dobrat příčiny, kdy, kde a proč tento požadavek vznikl a jak mu a jemu podobným v budoucnu předcházet.

Finanční rozsah: je vcelku důležitý pro určení toho, kam klienta zařadit. Pokud někdo má vyčleněných na web 10 tisíc, buď to neřeší a je mu to jedno, nebo naopak vymýšlí blbosti, protože kamarád od vedle mu řekl, že to tam být musí. Pokud někdo řeší web v řádu statisíců či milionů, bude mít jiné (a smysluplnější) požadavky než že chce, aby na webu sněžilo. Takový klient potřebuje funkční web, na tom zpravidla nesněží.

Marketing: tam jsem směřoval čistě na to, jestli jsi se zavázal (nebo chtěl zavázat) web někam posunout marketingově. To jsi psal, že nikoliv, takže tento bod je v tuto chvíli irelevantní a defacto ti může být jedno, co si klient na web navymýšlí.

Zadání: to je důležité, ale bavit se o něm nechceš. Každopádně, už z první schůzky bys měl odcházet s pocitem, jaký klient bude a případně jej odmítnout, pokud to lze. Zadání na papíře je? Pokud ne, je to silně neprofesionální a navíc máš smůlu, pokud ano, v obecné rovině jej neprodiskutujeme.

Smlouva: ta je důležitá (a její součástí má být mj. právě to zadání, resp. specifikace), zde jsem narážel spíše na to, jestli se těmi hloupými požadavky protahuje doba realizace, zatímco cena se nehýbe. O tomto opět nic nevíme, obecně se nedá odpovědět. Pokud se náročnost nezvyšuje na úkor neměnné ceny, je to jedno.

Závěrem: ještě může (ale pozor, neber si to osobně, neříkám, že je) být problém u tebe, resp. v neschopnosti to hloupé zadání zdůvodnit a vyargumentovat. Ač si myslíš, že dáváš neprůstřelné argumenty, proč je daná věc špatně, může to klient chápat jen jako doporučení, jako alternativu a nemusí si být vědom, jak moc špatné (a zejména proč) to je. Ale tady nepomůže, ani když budeš konkrétní, co se požadavku a projektu týče, nikdo u vašeho společného jednání nebyl, aby toto mohl zohlednit.Hm, asi jsem nečetl reakci na mě moc pozorně. Vyjádřím se ještě obecně k tomuto:
Ako riešite podobné požiadavky?
Zvyknete chcieť byť s výsledkom plne spokojní aj vy*?


Ano, s klienty zadání řeším. Vím, co u daného projektu chci a nechci udělat a obojí vyargumentuji tak, aby se to skutečně udělalo/neudělalo. V opačném případě se s klientem na spolupráci nedomluvíme. Trochu je to způsobené i tím, že se o web dále staráme marketingově, proto je potřeba shody a kvality zpracování klíčová. Týká se to ale i těch projektů, které končí předáním, byť je jich jen zlomek. S výsledkem jsem spokojen vždy.

Čo prezradím je, že sa jedná o vec dohody, zadanie bolo, ale nič konkrétne, iba požiadavky, čo treba prirobiť, v konkrétnej implementácii máme voľnú ruku.
To je taky divné a lehce napadnutelné. Nekonkrétní zadání je snad ještě horší než žádné. Volná ruka v implementaci znemaná co? Ať to znamená cokoliv, je to taky divné. Pokud se bavíme o jazyce, měl by být specifikován. Pokud se bavíme o layoutu, ten by měl být taky dán, typicky wireframem. Nic jiného si pod tím představit nedokážu.
Tomáš123
Profil
Tomášeek:
Ďakujem za objasnenie, prečo sa pýtaš.

Ide konkrétne o požiadavky centrovania nadpisov v postrannom paneli a pridania za celý obsah pozadie z pôvodnej verzie stránky. Takto.

Zhorší sa vzhľad formulára na stránke kontakt, i postranný panel má niektoré prvky tretích strán, ktoré v tomto nejde ovplyvniť. Klient sa proste doslova nemôže pozerať na biele pozadie a všetko by mal najradšej na strede.

V tomto prípade ide čisto o osobnú preferenciu. Niečo čo sa mne nepáči a klientovi áno. Navyše je potreba pozadia tak nutná, že ani technický argument horšie čitateľného obsahu by nezohral rolu (v tomto prípade sa výraznejšie horšie čitateľným stáva iba placeholder vo formulári v prípade, že mu odstránim pozadie).

Financie sa pohybujú v kategórii do 10 000, konkrétne v prepočte okolo 5400Kč, ale touto požiadavkou sa nijako nezvyšuje technická ani časová náročnosť.

Teraz už je možno jasné, prečo považujem pozadie spolupráce za nedôležité. V zmluve alebo zadaní by takéto veci neboli podchytené (možno v prípade poriadneho zadania by bolo niekde spomenuté, že pozadie nesmie byť jednofarebné, ale graficky by som sa tomu aj tak nevedel prispôsobiť).
Kcko
Profil
Tomáš123:
Finance jsou tvůj problém. Jak sis to dohodl tak to máš, ponaučení pro příště, taktéž nedokonale vyjasněná technická specifikace (byla-li vůbec připravena a jede se podle ní).
Pravděpodobně jsi začátečník a každý nějak (takto) začínal, časem se otrkáš, posbíráš zkušenosti a bude to vypadat jinak. Normální "IT evoluce".

K tvojí otázce ohledně průměrného nastylování: podívej se na Theme Forest na nějakou one-page-layout, jak se stylují tabulky, různé textové bloky.
Tomášeek
Profil
Tomáš123:
Tak centrování je divné, vzhledem k tomu, že nic dalšího centrované není, ale že by to byl nějaký extra problém. To si nemyslím. Nicméně, argumentačně fakt, že nic jiného centrované není, byl měl projít.

Co se pozadí týče, tak zde je jasné zhoršení kontrastu a čtitelnosti stránky, nicméně to pozadí je natolik světlé, že... spíše mi vadí, že je neostré, rozmazané a nevím, co má představovat. To mi přijde mnohem horší to současné řešení formlářových prvků, které jsou bílé na velmi světle šedém pozadí a nejsou snadno rozeznatelné, jsou neintuitivní. To by ti měl zadavatel omlátit o hlavu, resp. ty bys je takto vůbec neměl nachystat.

V zmluve alebo zadaní by takéto veci neboli podchytené (možno v prípade poriadneho zadania by bolo niekde spomenuté, že pozadie nesmie byť jednofarebné, ale graficky by som sa tomu aj tak nevedel prispôsobiť).
Tak to by se mělo řešit, určitě dříve, než bude web nakódovaný.

Cena je taková, jaká je, zde se s těmito komplikacemi musí trochu počítat. Na pořádné rozmyšlení a naplánování projektu není rozpočet.

Asi bych to nyní bral jako ponaučení, projektem se neprezentoval v referencích, pokud se ti výrazně nelíbí a neřešil to.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0