Autor Zpráva
marvays
Profil
Dobrý den.
Nemáte někdo uložen nějaký zajímavý článek, který by pojednával o právu a eshopech?

Jedná se mi především o problém kdy má zákazník firmu se sídlem u nás v ČR, podniká zde a prodává přes eshop. Vytvoří si ale jazykovou mutaci a prodává totožné zboží například v polském překladu, za zlotky a na doméně končící .pl. přitom jasně uvede na webu i v obchodních podmínkách, že se jedná o českou firmu. Čím se má řídit? našimi zákony a předpisy, nebo polskými?

PS: A aby toho nebylo málo, jedna kategorií zboží se v polsku ani nesmí prodávat :)
Amunak
Profil
Obecně se musí řídit především českými zákony, a pokud nechce mít potenciální problémy, měl by respektovat i omezení Polskými zákony. Tedy, pokud se něco v Polsku nesmí například prodávat, neměl by to tam obchod nabízet (tedy za předpokladu že bude u dané věci zakázaný i import, jakože nejspíš bude).

Jinak by se totiž mohlo stát, že si někdo danou věc koupí, ale přepravní společnost jí tam odmítne dovézt, protože je import zakázaný. Nebo se může stát že vám zabaví doménu nebo se pokusí dělat problémy i u nás, ale to není moc pravděpodobné.

Jinak řečeno - na někoho takového (za předpokladu že v té cizí zemi kde prodává nemá žádnou prezenci jako sklady, prodejny nebo něco podobného) se vztahují pouze jeho místní zákony, ale je omezen zákony o exportu a importu obou zemí.

Disclaimer: IANAL a tímhle se zabývám jen okrajově a ze zvědavosti, takže doporučuji ověřit třeba i u nějakého právníka.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0