Autor Zpráva
Animal
Profil *
Zdravím, momentálne mám 17 rokov, študujem na gymnáziu so zameraním na informatiku (3. ročník). No zistil som, že štúdium naozaj nieje cesta pre mňa a preto neplánujem ísť na VŠ, alebo si minimálne dať 'gap year' po maturite. Mám preto viacero otázok.

Som snaživý, rád sa učím veci, ktoré ma zaujímajú a tvorba webových stránok a dizajn ma naozaj bavia. Mám ešte ďaleko od profíka, ale nerobí mi problém spraviť klasické statické stránky, fóra alebo e-shopy. Silné medzery mám najmä v JavaScripte, ktorému sa idem začať venovať, no najskôr som strávil dosť času učením sa PHP (Laravel).

Je možné sa uživiť na SR a zároveň byť zato "nadštandardnejšie" odmenený? Samozrejme, ak by tomu skúsenosti odpovedali, čo moje momentálne určite nie, ale rátam do budúcna.

Ďalšou otázkou je hlavne čo všetko si musím vybaviť hlavne z právneho hľadiska, keď chcem začať robiť webové stránky na zákazku, čo najskôr po mojej 18 a ako sa cenovo pohybovať, ak som ešte nikdy nerobil prácu pre niekoho cudzieho.

Tiež ma zaujíma, ako to funguje s freelancingom práve na SR a či je to vhodné pre mňa ešte ako rok študenta. Zaujímajú ma najmä vaše skúsenosti. Vopred ďakujem za reakcie.
pcmanik
Profil
Animal:
No zistil som, že štúdium naozaj nieje cesta pre mňa a preto neplánujem ísť na VŠ, alebo si minimálne dať 'gap year' po maturite.
VŠ je by som povedal nutnosť bez nej si budeš tažko hľadať prácu. Naviac tá škola ver či nie ťa aj dosť naučí a keďže si teraz na gympli FEI, alebo FIIT by pre teba snáď nemal byť problém.
Ak chceš byť len na volnej nohe a venovať sa len webom potom ti ju netreba. Rok nechodiť do školy nieje dobrý nápad, vypadneš z toho školského systému a ťažko sa do neho potom naskakuje. Naviac na vysokej sa s tebou nebudú hrať a čím viac zabudneš - najmä matiky tým horšie.

Mám ešte ďaleko od profíka, ale nerobí mi problém spraviť klasické statické stránky, fóra alebo e-shopy.
Ak vieš zbúchať framework a postaviť na ňom web fajn, ale to s tým množstvom návodov na nete už dokáže každý, máš nejaké skúsenosti s GIT-om, implementáciou platobných brán, API iných služieb a podobne? To sa dnes vyžaduje.

Je možné sa uživiť na SR a zároveň byť zato "nadštandardnejšie" odmenený?
Čo tým myslíš nadštadartne? Ak viac ako priemerná mzda tak to sa nemusíš báť. Inak to závisí najmä od toho kde budeš pracovať. Čím ďalej od BA tým nižší plat.

čo všetko si musím vybaviť hlavne z právneho hľadiska
Živnosť, alebo s.r.o. väčšina robí práve na živnosť. Ako prípadný študent VŠ tu máš nejaké úľavy.

Tiež ma zaujíma, ako to funguje s freelancingom práve na SR a či je to vhodné pre mňa ešte ako rok študenta. Zaujímajú ma najmä vaše skúsenosti.
Ja sa venujem freelancingu 4 roky popri vysokej. Začni s tým vtedy keď si budeš schopný zháňať zákazky a vytvárať kvalitný a cenovo zaujímavý produkt pre zákazníka.
Animal
Profil *
pcmanik:
Pôvodne som aj plánoval ísť na VŠ, preto som si zvolil aj gympeľ, no bohužiaľ tá úroveň práve matematiky je taká, že sa bojím či vôbec zmaturujem. A nebojím sa, že by som veľmi vypadol zo systému, lebo prakticky ani nič neviem, naozaj sa čudujem, že prechádzam s trojkami tento ročník a s takýmto prístupom by som na VŠ pohorel.

GIT mám zvládnutý, aj nahraté nejaké menšie projekty na svojom GitHube. S ostatnými menovanými vecami sa len zoznamujem.

Pod "nadštadartne" rozumiem 1500E, ale zrejme mám dosť skreslené informácie, keďže zatiaľ som nemal v tomto odvetví žiadny prácu a za sebou len nejaké brigádky.

Ak sa smiem spýtať, tak sa venuješ len zákaznikom na Cz/Sk, alebo aj zahraničie a je tu vysoká konkurencia?
Tomášeek
Profil
pcmanik:
VŠ je by som povedal nutnosť bez nej si budeš tažko hľadať prácu.
To není pravda. Říkám jako člověk, který VŠ nemá a v oboru prošel mnoho firem s velmi nadstandardním ohodnocením. Nyní v pozici toho, kdo lidi nabírá a zajímají mě jen zkušenosti a osobnost, ne vzdělání (sekci vzdělání v jednotlivých CV nečtu).

Animal:
Řešíš předčasně. Dokud nic neumíš a nemáš v oboru zkušenosti, těžko říct, jestli jsi "použitelný". Třeba ano, třeba ne. 1500 EUR je plat, který ti bez zkušeností nikdo nenabídne, nicméně můžeš se někam dostat jako stážista/junior a na tento plat se vypracovat. Dá se vydělat i více (coby zaměstanec, u freelancera je to jasné, ale tam je i navíc porce nejistoty, zda se podaří sehnat zakázky).

Píši na základě zkušeností v ČR/D/NL, na Slovensku to bude podobné. To, co jsem uvedl, platí pro všechny 3 zmíněné trhy, které znám dobře z pozice zaměnstance, ty trhy se lišily jen finančně.

Doporučím ti neptat se na fóru, kolik kde můžeš dostat, ta cesta bude slepá. Začni pracovat na sobě a zkus, jestli se dostaneš na úroveň, kdy budeš zaměstnatelný. Nahrává ti situac na trhu, kdy je téměř nulová nezaměstnanost a firmy nabírají i lidi, kteří dohromady nic neumí. To je šance, kdy se můžeš dostat k pozici, aniž bys na ní měl zkušenosti, znalosti. Za rok, dva tahle šance být nemusí.

Jinak doporučím prčíst starší stejná vlákna, odpověď je vždy podobná. Je to individuální.
pcmanik
Profil
Animal:
Pôvodne som aj plánoval ísť na VŠ, preto som si zvolil aj gympeľ, no bohužiaľ tá úroveň práve matematiky je taká, že sa bojím či vôbec zmaturujem.
Ja som tiež mal trojky to nieje problém :) A matiky sa neboj, my sme derivácie, integrály ani nič podobné na strednej nemali. No mal som na mysli skôr iné veci, ktoré teraz vieš, ale po roku zabudneš. Predsa len v bežnom živote je vrchol matematiky tak výpočet percent.

GIT mám zvládnutý, aj nahraté nejaké menšie projekty na svojom GitHube. S ostatnými menovanými vecami sa len zoznamujem.
GIT nieje len push a pull :) Ovladnas branche, konflikty, stash, pull requesty atd?

Pod "nadštadartne" rozumiem 1500E, ale zrejme mám dosť skreslené informácie, keďže zatiaľ som nemal v tomto odvetví žiadny prácu a za sebou len nejaké brigádky.
V Bratislave je bežne nástupný plat 1300-1500€ keď už máš nejaké skúsenosti - referencie. Inde na Slovensku to je menej bohužial. Česť výnimkám.
Od mája je povinné zverejnovať platy pri pracovných inzerátoch tak pohľadaj a zistíš ako sa veci majú.

Ak sa smiem spýtať, tak sa venuješ len zákaznikom na Cz/Sk, alebo aj zahraničie a je tu vysoká konkurencia?
Ja len SK a aktuálne pracujem na jednom projekte pre Holandskí firmu, kde je majiteľka slovenka, takze stále je to v podstate len slovensko. Konkurencia samozrejme je, ale zatiaľ je programátorov všeobecne málo a tento trend určite zostane nakoľko sa na vysoké školy hlási dokonca menej informatikov ako pár rokov dozadu. Čize práca v tomto obore aj keby to neboli priamo weby, ale povedzme mobilné aplikácie bude vždy.

Tomášeek:
To není pravda. Říkám jako člověk, který VŠ nemá a v oboru prošel mnoho firem s velmi nadstandardním ohodnocením.
Nevravím, že prácu nenájdeš ale na Slovensku sa na tú vysokú veľmi pozerá sám nechápem prečo. Na druhú stranu škola rozšíri prehľad.
Napríklad mne to ukázalo že Xamarin je naprd :D, že Android Studio je lepšie ako Xcode, že Javu už nechcem vidieť a X podobných vecí, ktorým by som sa inak nevenoval
Nerád to priznávam no osobne mi príde tých mojich 5 rokov na výške (údajne jednej z naj na Slovensku, nechcem teda vedieť čo učia na tých iných) ako zabitý čas :(
Tomášeek
Profil
pcmanik:
ale na Slovensku sa na tú vysokú veľmi pozerá sám nechápem prečo.
SK trh neznám, tipoval jsem podobný jako ČR.

Na druhú stranu škola rozšíri prehľad.
To ano. Ale počas školy přichází o roky, kdy může budovat portfolio, získávat praxi. To byl důvod, proč jsem VŠ nedokončil, raději jsem budoval kariéru, abych ty roky neztratil.
Taurus
Profil
Tomášeek:
To ano. Ale počas školy přichází o roky, kdy může budovat portfolio, získávat praxi.

Naopak, já v té době (na vysoké) hlavně budoval portfolio, získával kontakty (to je hodně stěžejní), zkušenosti, učil se. Nechal jsem se tam na částečný úvazek i zaměstnat, pak na různé dohody i na jiných fakultách, zase díky kontaktům mj. Utřídil jsem si myšlenky a měl jsem čas se postupně obrušovat (a zabrušovat :-)) a profilovat. To vše v době, kdy člověk byl ještě tak trochu chráněný, mohl zkoušet a o nic nepřijít. Získat software za studijní ceny atp. A přitom získávat spoustu nových vjemů a pohledů z vysoké. Tohle všechno je k nezaplacení.

Jo, kdo se jen učí a pak vyleze z výšky z minimální praxí, ztratil roky života. Ale jsou tací, kteří naopak získali praxi a odvahu do toho, aby si založili živnost, což může být podobné, kdybych se nechal po střední zaměstnat a vedle toho se připravoval na freelancing.
Tomášeek
Profil
Taurus:
Naopak asi ne, ale je vidět, že to jde i tou druhou cestou.

Já měl spíše možnost setkat se s těmi, kteří si mysleli, že vychozená VŠ = automaticky vyšší peníze. To v soukromém nefunguje.
Taurus
Profil
Jasně, souhlasím s tebou, že důležité je, jak je člověk šikovný v tom, co se po něm chce, v soft skills a jaký je jako člověk. Z hlediska odbornosti, tedy grafiky, mi VŠ dala minimum (aby taky ne, na informatice) a titul vlastně skoro nikde nezmiňuju.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0