Autor Zpráva
ondra256
Profil
Zdravím,

mám dotaz ohledně výběru licence k softwaru. Mám CMS systém na kterém všechny weby stavím + klientovi vždycky dodělávám nějaké věci na míru. Klient platí jednorázově a následně si software přebírá k užití.

Software se skládá ze dvou části:

1) CMS systém - jádro
- je můj majetek
- dávám ho klientovi k používání
- nechci aby ho šířil (dělal kopie a stavil na tom weby)
- upravovat ho může, ale v té chvíli se zříkám zodpovědnosti za celé dílo
- prodat ho může, ale pro kupujícího opět musí platit stejná pravidla (tzn. nesmí ho šířit, dělat kopie, stavět na tom weby)

Nemůžu však najít žádnou vhodnou licenci. Můžete mě s tím někdo poradit?

2) Věci na zakázku - tady jsem liberálnější
- Ať si s tím dělá klient co chce
- Musí nechat zmínku o tom že jsem autor
- Při provedení jakékoliv změny se zříkám odpovědnosti

Tady bych zvolil licenci BSD



Potřebuju tedy poradit s výběrem licence pro své CMS a taky by mě zajímal váš názor na to jak to zamýšlím a jestli se to tak v praxi používá nebo mám v něčem nesmyslné požadavky.

Předěm děkuji :-)
Tomášeek
Profil
ondra256:
Nesmí šířit, ale prodat muže? To si protiřečí, ne?

Ohledně zrikani zodpovědnosti. Pokud provede jeden zásah do jádra, ty se grimas zodpovědnosti. To píšeš. Co dal, v tom případě už smí šířit?

Ono je to cele divné. To jádro z něčeho vychází? Je to ze zelené louky? Jak budeš kontrolovat případně (ne)šíření toho sw?
Mlocik97m
Profil *
Tomášeek:
to ano, ale on myslel zrejne že šírenie je povolené, ale je nutné za každý "kus", preniesť časť príjmu na pôvodného autora, pričom "kusy" maju tvrdo nastavenú hodnotu predaja.


inak to pochopit nejde, lebo furt dojde k nejakemu protireceniu.
Davex
Profil
Tomášeek:
Nesmí šířit, ale prodat muže? To si protiřečí, ne?
Asi bych to chápal tak, že může prodat původní web i s licencí CMS, ale nesmí na něm postavit jiný web.
ondra256
Profil
Mlocik97m:
- Ano myslel jsem to tak, že smí prodat pouze to svoje jedno dílo, které si zaplatil a nesmí dělat kopie a šířit tyto kopie dál. Chci tím ošetřit případ kdy by si konkurence ode mě nechala udělat web vzala si ten cms systém a začala stavět další weby na mém cms systému.

- Při provedení změně v jádře se může zanést spousta chyb napříč celým webem, proto chci nějak specifikovat, že po provedení změn neručím za správnou funkčnost celého webu.

- To jádro z ničeho nevychází. Pouze využívá nějaké open source knihovny.

- Šíření toho softwaru samozřejmě neuhlídám. Pokud bych však náhodou na to přišel, tak to chci mít ošetřeno licencí.
Keeehi
Profil
Taky nezapomínej na to, že pokud ti žádná z existujících licencí nevyhovuje, vždy si můžeš napsat svoji vlastní ve které bude to co chceš. Je dobré k tomu přizvat právníka aby jsi náhodou na něco nezapomněl. Výhoda těch pojmenovaných licencí je v tom, že 1) už jsou vytvořené 2) ne každému se bude chtít studovat tvoji licenci.

Celkem mám rád tldrlegal.com ovšem dle tebou zadaných parametrů tam nemůžu žádnou vhodnou najít.
Tomášeek
Profil
ondra256:
Vezmu to z jiného soudku.

Bojiš se konkurence, aby si nekoupila licenci a neprodavala dále. Je to reálný problém, hrozí tohle kopírování? Je ten systém natolik dobrý a unikátní, ze je to téma aktuální? Myslím si, té to řešis zbytečně.

Být tebou, vybral bych z existujících licenci tu, která nejvíce odpovídá s více to neřešil. Zneužívání nebude aktuální problém, a kdyby náhodou byl, nezjistís to.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0