Autor Zpráva
RastyAmateur
Profil
Zdravím,

sice se to netýká úplně webových technologií, ale věřím, že se zde najde někdo, kdo mi k tomu bude mít co říct.

Studuji první ročník Otevřené informatiky a do konce března si máme vybrat nějaký obor, tedy sadu předmětů, nějaké zaměření... Rozhoduji se mezi oborem Informatika a počítačové vědy a Software. Ten první obor mě láká z toho důvodu, že by to mělo být zaměření vlastně na umělou inteligenci. Do nynějška jsem programoval převážně webové aplikace a bojím se, že nějaké AI mě vlastně ani nebude bavit.

Je to tedy nějak náročné, na myšlení či algoritmicky? Je to spíše bušení kódu, nebo počítání si na papír a vymýšlení různých strategií? Je to více pokus-omyl, nebo při psaní kódu autor přesně ví, co se děje, proč to dělá a podobně?

Jakýkoliv náznak, co to vlastně obnáší, případná zkušenost, nebo váš příběh, jak jste se k AI dostali, proč a co by jste dnes udělali jinak mi pomůže (doufejme) v rozhodnutí.

Děkuji,
RA

Mimochodem, nemá někdo zkušenost s prací pro CZNIC?
Radek9
Profil
RastyAmateur:
Je to tedy nějak náročné, na myšlení či algoritmicky?
Ano. V principu je to aplikovaná statistika, pokročilé prohledávací algoritmy, klasifikátory apod. Nevím přesně jak to funguje na FELu, ale na FITu studuju něco podobného (znalostní inženýrství). Můžeš porovnat: bk.fit.cvut.cz/cz/pruchody/pr938373126205.html

Je to spíše bušení kódu, nebo počítání si na papír a vymýšlení různých strategií?
Bušení kódu to rozhodně není. Ale ani bych neřekl, že je to počítání na papír. Chce to umět matematiku (hlavně statistiku, hodí se i dobrá znalost analýzy a lingebry) a teorii kolem toho. Navíc AI je hodně široký pojem. Je tam učení s učitelem (klasifikátory, regresní algoritmy, rozpoznávání apod.), učení bez učitele (shlukování, segmentace apod.), reinforcement learning (AI ve hrách, robotika, asi se sem dají zařadit i evoluční algoritmy apod.), dá se za to v zásadě považovat i data mining a hromada dalších věcí. Programování je potom spíš takový implementační detail.

Je to více pokus-omyl, nebo při psaní kódu autor přesně ví, co se děje, proč to dělá a podobně?
Taky záleží jak v čem. Pokud např. stavíš klasifikátor, tak nejvíce času zabere předzpracování dat. Nechci říct, že je to pokus-omyl, ale možností, jak to dělat, je strašně moc. Musíš vyzkoušet víc přístupů. Postavit na (dobrých / dobře předzpracovaných) datech klasifikátor je potom už „prkotina“.

Pokud třeba používáš neuronové sitě, tak je to prakticky black box a vůbec nemusíš vědět, co se uvnitř děje. Pokud používáš nějaký shlukovací algoritmus a neznáš zařazení prvků do tříd, tak je velice obtížně vyhodnotit kvalitu shluků. Nebo vůbec určit počet shluků. Je toho prostě hodně. Než si to zapíšeš, tak doporučuju, aby sis přečetl aspoň anotaci předmětů. Od běžného softwarového inženýrství se to velice liší.
RastyAmateur
Profil
Radek9:
Zatím jsme měli pouze lingebru, analýzu budeme mít letos a v třetím semestru spolu s tou statistikou.

V prvním semestru jsme měli jeden předmět (RPH), kde jsme měli dva větší úkoly, ve kterých bylo možné vyzkoušet aplikovat nějaké to AI. Prvním byl hráč hry reversi a druhý byl spam filter. Ovšem nikdo nám o AI nic neřekl (prostě tam bylo napsáno pro ty, co AI už umí, že to mohou aplikovat), takže reversi jsem naprogramoval jen tak, aby to prostě hrálo, s minimální strategií a na spam filter jsem si našel jakýsi přístup k-NN (k-nearest neighbours). Ovšem moc dobře to nedopadlo. Možná to bylo tím, že jsem nedokázal najít ty pravé věci, prostředky, podle kterých jsem to měl zařazovat, každopádně se nedá říct, že by mě tyto dva projekty nějak bavily. Možná to bylo tím, že jsem prostě to AI neuměl, nic pořádně o tom nevěděl a dělal jsem to špatně, ale prostě mi to nenadchlo. Proto nyní pochybuji, jestli je to ta správná cesta.

Takže nelituješ toho, že jsi si to vybral, nebo tě více baví nějaké to "standardní programování" různých aplikací?

Mě spíše děsí to, že vytvořit dobré webovky dokáže i nějaký samouk. Zatímco být dobrý v umělé inteligenci, to už se jen tak sám někdo nenaučí, těch lidí, co to umí, není tolik (hádám?), takže po těchto inženýrech bude větší poptávka. Ale jak říkám - bojím se toho, aby mě to bavilo, když vím, jak jsem se trápil se spamfiltrem...
Radek9
Profil
RastyAmateur:
Takže nelituješ toho, že jsi si to vybral, nebo tě více baví nějaké to "standardní programování" různých aplikací?
Já tak nějak dělám obojí a obojí mě v zásadě baví. Ale rozhodně nelituju, že jsem to začal studovat, a chtěl bych se tomu víc věnovat i profesně. Kdyby tě to chytlo, tak můžeš časem pouvažovat o magistrovi u nás na fakultě. (Musím trošku propagovat svoji alma mater. :D)

Zatímco být dobrý v umělé inteligenci, to už se jen tak sám někdo nenaučí, těch lidí, co to umí, není tolik (hádám?), takže po těchto inženýrech bude větší poptávka.
No, to není úplně pravda. I AI se v zásadě dokážeš naučit sám. Ale je fajn, když tě škola nasměruje na vhodnou literaturu. Mimochodem, i kdyby ses rozhodl spíš pro to softwarové inženýrství, tak si stále můžeš zapisovat předměty z jiných oborů (a dokonce i z jiných fakult).
Keeehi
Profil
RastyAmateur:
Já jsem studoval na FITu. Na bakaláři Softwarové inženýrství a na magistu Znalostní inženýrství. Obor jsem měnil hlavně proto že SI bylo pro mě moc jednoduché a ZI mi přišlo jako mnohem větší výzva.
Rozhodně toho nelituji, považuji to za správné rozhodnutí. Jak psal Radek9, ten obor pokrývá opravdu široké spektrum oblastí co souvisí s umělou inteligencí a nejen s ní.
Jestli tě to bude bavit se dá těžko odhadnout. Já měl vždy skvělý pocit z toho když program vykazoval alespoň náznaky nějaké inteligence. To se asi neomrzí. Bylo to vždy ale vykoupené večery kde výsledný script fungoval hůře než náhodný generátor čísel. Když je takových večerů více za sebou, tak to může být lehce stresující :D Ale to je asi normální.

Mě spíše děsí to, že vytvořit dobré webovky dokáže i nějaký samouk. Zatímco být dobrý v umělé inteligenci, to už se jen tak sám někdo nenaučí, těch lidí, co to umí, není tolik (hádám?), takže po těchto inženýrech bude větší poptávka.
Dělat webíky jsem se naučil sám, ještě dlouhou dobu před vysokou školou. Takže tam to samostudium určitě jde. A je spousta webařů, kteří VŠ nestudovali. A i když dnes samostudiu umělé inteligence nic nebrání, moc takových lidí asi nebude.
Vysoká škola do studenta nějaké ty základy pokročilé matematiky a statistiky prostě narve a ty je rozhodně vhodné mít. Další výhodou je, že studentovi ukáže jaké všechny různé rodiny algoritmů pro umělou inteligenci existují a naservíruje srudentovi vhodné materiály až přímo pod nos.

Co se týče práce, tak po škole jsem právě hledal něco okolo AI a oblastí okolo. Rozhodně jsem už nechtěl dělat weby nebo tvořit obyčejný software. Naprostá většina nabídek práce byla ovšem právě v oblasti vývoje softwaru a webů než AI. Takže i když jako absolvent budeš mít v AI menší konkurenci, poptávka bude možná také menší (kdo ví ale jak bude vypadat poptávka za 5 let). Nicméně, programátorů je už několik dlouhých let na trhu práce velký nedostatek a tak sehnat práci (i v oboru který člověk chce) nebývá problém. Což je teď podpořeno ještě navíc nízkou nezaměstnaností.
Já hledal práci v oblasti AI, Big Data a Data Warehouse a i jako čerstvý absolvent i téměř bez předchozích pracovních zkušeností jsem po třech týdnech pohovorů dostal 6 nabídek na práci. Úspěšnost tak kolem 70%. Takže si myslím, že o zaměstnanost se asi bát moc nemusíš. V nejhorším případě ty weby můžeš dělat vždy, kdyby nebyla jiná moznost. :D
RastyAmateur
Profil
Radek9:
Kdyby tě to chytlo, tak můžeš časem pouvažovat o magistrovi u nás na fakultě.
FEL mi zatím docela vyhovuje, ale děkuji za nabídku! :D Já budu asi rád, když dodělám alespoň Bc, dále zatím neplánuji :D

Keeehi:
studoval
PhD tě neláká? :)

Je něco (pokud se to dá nějak říct), na co bych si měl dát pozor při učení se AI? Nebo se jen pilně připravovat z hodiny na hodinu?

Jinak jaký je váš názor na práci při škole? Pokud si pamatuji Keeehiho (pokud se Keeehi z loňska pamatuje mě, kdy mi byl ochotný pomoci na dnu otevřených dveří a říci mi něco o studiu na FITu), tak ty jsi si brigádu nehledal (snad si pamatuji správně a snad ti nebude vadit, že tady zveřejňuji nějaké tvoje informace)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0