Autor Zpráva
robbie
Profil
Ahoj zajimalo by me, kdyz prevedu domenu z jednoho registratora na druheho, co se stane s webem na starem hostingu, pokud je Web spojen s domenou. Domena je neco jine jak prostor pro Web. Ted by už po zadání jména domény neměl web existovat, je to tak správně? Pokud byl web na starem hostingu a doména je teď přesunuta na noveho registratora nebo web existuje dal nehledě na registratora? Trošku záhada? Dekuji
blaaablaaa
Profil
robbie:
U domény se nastavuje, kam má fyzicky směřovat (tzv. DNS záznamy). Takže klidně může být registrována někde a hosting může být taky jinde (pokud to pravidla hostingu povolují).
robbie
Profil
blaaablaaa:
Tak to si mě nepotesil. Jak to tedy udělat aby když prenesu doménu k jinému registrátor. aby už neodkazovala na starý prostor webu nebo jak to napsat ale aby domena odkazoval na nový prostor, kde bude nakodovan web u nového registratora?
To se tedy dělá nějak přes to DNS? Webovy prostor se s domenou svazuje přes DNS u registratora?

Prosím jen o konstruktivní odpovědi. Proč to píšu? Máme nějaký problém, nemáme přístup údaje k administraci. Proto to zní a je tak prekerni situace. Děkuji moc
blaaablaaa
Profil
robbie:
U toho registrátora, kde máš aktuálně registrovanou doménu, si můžeš nastavovat DNS záznamy, tzn. na jaký hosting doména směřuje.
Kajman
Profil
robbie:
Pokud nemáte žádné přihlašovací údaje k hostingu ani k registrátorovi domény, tak přesun udělat nejde.

Pokud je to důležitý projekt, tak dejte od toho ruce pryč, než naděláte více škody než užitku. Řěkněte známému, ať se domluví s někým, kdo má alespoň základní znalosti o fungování webových stránek.
Tomášeek
Profil
robbie:
Motáš dohromady X různých věcí, bomba je např. „aby domena odkazoval na nový prostor, kde bude nakodovan web u nového registratora?“.

Web nemá nic společného s registrátorem. Registrátor je pouze firma, u které máš doménu a které platíš doménový poplatek. Zároveň po přesměrování DNS na jiný server budou fyzická data (na FTP i v DB) uložena samozřejmě i na starém serveru, jen nebudou přístupná skrze doménové jméno) - až do expirace daného hostingu.

Kajman řekl asi vše podstatné, pokud nejsi schopný (nebo to není technicky možné) se domluvit s podporou hostingu, tak se na tenhle projekt asi vyprdni. Nabízíš služby, na které (zatím) nemáš.
RastyAmateur
Profil
robbie:
Máš nějaký "webový prostor", což je vlastně jen nějaká složka u někoho na počítači. Aby se do této složky mohl kdykoliv kdokoliv podívat, musí ten počítač mít veřejnou IP adresu a samosebou musí běžet nonstop. To pro normální lidi bývá často problém. Veřejnou adresu si sice často můžeš nechat zařídit u poskytovatele svého internetu, ale nech si doma běžet počítač celý den, týden, rok... Zjistíš, že to docela žere a že to s sebou nese spoustu dalších problémů a komplikací.

Proto se z toho stala placená služba. Firmy nabízejí různé služby, produkty, jejichž hlavním cílem je poskytnout uživateli přístup z internetu (tedy přístup odkudkoliv, veřejnou IP adresu) a samosebou právě nějakou tu složku, do které si následně dají ty soubory, co chtějí zveřejnit. Cena této služby se odvíjí od spousty věcí. Dostupné místo, paměť, rychlost stroje, místo, kde se daný počítač reálně fyzicky nachází, je toho spoustu... Ty konkrétní produkty jsou pak různé. Můžeš si takto koupit (lépe řečeno pronajmout) fakt nějaký celý server, cloud a nebo hosting, což už je vlastně předpřipravená část toho severu, která má nainstalováno již vše, co ty potřebuješ. Jen nahraješ soubory a už to jede.

Když si projdeš vším tímto, tak máš nahrané zdrojové soubory svého webu na nějakém vzdáleném počítači, který jsi si pronajal, který má veřejnou IP adresu a také běží nonstop. To jsi přesně chtěl! Jenže... Počítače mají své IP adresy číselné a to si nechceš pamatovat... Třeba 172.217.14.195. Je to zcela normální adresa, kterou když zadáš do adresního řádku v prohlížeči, tak něco najde. Ale to si prostě nezapamatuješ. Proto vznikly domény, lidsky čitelné textové řetězce reprezentující nějakou adresu.

Ty si koupíš nějakou doménu a tím nad ní získáš prostě moc. Můžeš si jí pak prostřednictvím tvého registrátora (což je firma, u které sis ji zaregistroval) spravovat. Své doméně pak přiřazuješ různé IP adresy pro různé případy. Říká se tomu DNS (Domain name system) záznamy a je jich několik typů. Tebe nejspíše bude zajímat záznam A.

V prohlížeči to pak zjednodušeně funguje tak, že zadáš doménu, kam chceš jít. Prohlížeč se zeptá nějakého speciálního serveru "hele, kam směřuje tahle doména?". Speciální server se podívá do své databáze, třeba na ten DNS záznam typu A a odpoví mu "Tahle doména směřuje na xx.xx.xx.xx". Prohlížeč pak vezme tu IP adresu, kterou obdržel a odešle na ní požadavek. To už je přímo na ten server, kde běží tvůj hosting, protože už má tu konkrétní IP adresu. Ten tvůj hosting to nějak zpracuje a v ideálním případě mu pošle zpátky ty tvoje webovky.

Jestli jsem to dobře popsal a tys to dobře pochopil, tak vidíš, že vlastně doména a hosting na sobě nejsou víceméně nijak závislé. Můžeš mít hosting bez domény, doménu bez hostingu, doménu nasměrovanou třeba na google, je to jedno. Jsou to dvě úplně rozlišné věci. Je tedy úplně fuk, kde máš ten svůj "webový prostor". Jen musí být neustále přístupný z internetu. Ty pak pouze koupíš doménu a nasměruješ ji na ten svůj hosting a je hotovo.

Pokud si to chceš vyzkoušet, doporučuji doménu .tk. Můžeš si na jeden rok zdarma koupit doménu, zkusit nastavit DNS záznamy a mrknout, jestli to funguje (pozn. chvilku trvá, než se nastavené DNS projeví, chce to trpělivost). Pak teprve můžeš zkusit operovat nad placenými doménami. Ale jak napsal Kajman, pokud je to důležitý projekt, nech to zkušenějším...
robbie
Profil
Moc děkuju RastyAmateur, že sis dal tu práci a vůbec všem tady.

Věděl jsem, že hosting je nezávislý na doméně vyjádřil jsem se přiznávám dost neohrabaně viz.: „aby domena odkazovala na nový prostor, kde bude nakodovan web u nového registratora?“

Kámen úrazu je, že známý, který se na mě obrátil není schopen dodat žádné přihlašovací údaje k registraci domény nebo přihlaš. udaje k registrátorovi.
Takže si tohle stejně musí pořešit se svým správcem, co mu to zařizoval, nikdo jiný k tomu nemá přístup.

Děkuji ještě jednou a jdu si zkusit cvičný projekt na nastavení DNS

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0