Autor Zpráva
Doominick
Profil *
Ahoj,

Předevčírem a včera jsme zažili výpadek Subregu (a zpomalení DNS prefetch) a následně dokonce nedostupnost všech webů co používají jejich DNS.

Nejde mi ale o Subreg tohle se může stát asi každému registrátorovi, jen je to prostě věc o kterou jsem se dříve nezajímal, protože mě ani nenapadlo že by tenhle problém mohl nastat. A tohle byla taková ukázka.

Zajímalo by mě tedy, mohu já něco udělat na úrovni serveru či webu či kdekoliv abych v budoucnu podobným nedostupnostem webu mohl zabránit?

Nebo prostě je to věc registrátora a není nic co se dá udělat ?
lukas7
Profil
Taky jsem tento týden řešil podobný problém, jelikož u nich mám několik domén.

zde máš pár zdrojů k tématu:
www.lupa.cz/aktuality/domenovy-registrator-subreg-gransy-je-pod-utokem-vetsina-jeho-sluzeb-nefunguje
www.zive.cz/clanky/nekteri-provozovatele-ceskych-webu-se-ocitli-bez-domen-subreg-uz-druhy-den-resi-utok-na-sve-servery/sc-3-a-205956/default.aspx
www.atlaso.cz/subreg-vypadek

Pokud u nich spravuješ pouze domény a webhosting provozuješ jinde (takto mám např. já) můžeš řešit situaci tím, že DNS domény budeš spravovat u jiného posktytovatele (ideálně nějakého velkého, kde nehrozí výpadek, případně je maximálně v rámci minut či hodin).
Zkoušel jsem Google DNS pro domény, ale prišlo mi to straně složité.

Nakonec jsem vybral službu cloudflare.com (mají verzi zdarma a jednoduchý admin, navíc nabízí i CDN a různý vychytávky na zrychlejí webu) a servery i v Praze, respektive po celém světě (a je u nich již přes cca 20 mil webů, jde jejich statistik).

Výsledek mám takovýto:
- prodloužení domény řeším u Subreg
- DNS nastavuji u cloudflare
- hosting mám u Stable.cz

Snad jsem pomohl :)
Doominick
Profil *
lukas7:

Díky za obsáhlou odpověď vypadá to, že máte přehled.

Hosting a domény mám také zvlášť, ale netušil jsem že se dá oddělit doména od nastavení DNS, se Subregem jsem spokojený, tohle byla samozřejmě nepříjemnost, ale nemyslím že by mi jakýkoliv hosting mohl zaručit že se něco takového nestane (ale bylo by to fajn, pokud by to měli ve smlouvě a případně vypláceli nějaké odškodné, jen o nikom takovém tedy nevím).

Prozkoumám ty možnosti nastavení DNSek třeba na tom cloudflare, zní to dobře.
iiic
Profil
Cloudflare je fajn, ale měl jsem celkem problém s jejich cookie… schválně jsme na malý statický web nedával žádné věci s cookies (analytics) aby nebylo potřeba lištičky a souhlasu a tyhlety blbosti a pak tam tu cookie uloží Cloudflare :( . Co jsem to tak před půl rokem řešil, tak to vypnout či zrušit nešlo.
Anonymouse
Profil *
A dá se používat více správců dns současně? Že by tam člověk vyplnil servery které mu zadal Subreg a i další, třeba od Googlu a nebo ty od Cloudflare ?
Keeehi
Profil
Anonymouse:
Nevidím důvod, proč by to nemělo fungovat. Jen tedy pak budeš muset udržovat záznamy u více správců.

Nicméně je asi dobré ještě zmínit, že to řeší jen výpadek DNS. Pokud by chtěl mít člověk web dostupný i v případě problémů u poskytovatele webhostingu/serveru, tohle řešení mu nepomůže.
lukas7
Profil
Anonymouse - DNS využíváš primárně ty jedny.

Keeehi - částečně to řeší i výpadek webu, v cloudflare lze nastavit cachování stránek (komplentí) na jejich servery, tak web funguje částečně ikdyž spadne celý webhosting (nejdou přidávat komentáře atd., zobrazí se jen cache verze webu, ale pro přečtení obsahu naprosto dostačující :)
Keeehi
Profil
lukas7:
Já neříkám, že nelze řešit výpadek wehostingu. Řešení na to jsou, ať už jednodušší (tebou popisované cachování) nebo komplexní (mít infrastrukturu u více poskytovatelů a přes loadbalancery přehazovat traffic). Chtěl jsem jen upozornit na to, že více NS bude řešit jen problém výpadku DNS a ničeho jiného.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0