Autor Zpráva
Taťána
Profil *
Jsem "webmaster" ametér a většinu věcí se učím pokus omyl, ale spousta lidí odsuzuje rámy. Ale tady jsem se dočetla, že tabulky taky nejsou ideální. Mohl by mi tedy někdo poradit, když si musím jedno z toho vybrat, co je "menší zlo" ?

Díky
meca
Profil *
Tabulky jsou IMHO menší zlo, ale taky to je zlo...

Nauč se CSS ... http://jakpsatweb.cz/css/
Taťána
Profil *
Vypadá to složitě, ale velmi zajímavě. Díky za radu. Doufám, že se tím nějak prokoušu.
Taťána
Profil *
Jak vlastně se v CSS udělá rozdělení obsahu stránek jako u rámů, aby něco drželo na místě.
Leo
Profil
"Jak vlastně se v CSS udělá rozdělení obsahu stránek jako u rámů, aby něco drželo na místě."

Na to neni zadny magicky prikaz, ktery by rekl tohle chci vysazet do tri sloupcu. Musi se sikovne (a nekdy slozite) kombinovat jednotlive CSS vlastnosti (float, width, clear, margin, padding,...). Hodne zalezi na tom, jestli mate stranku na pevnou sirku v pixelech nebo ne, a dalsich vecech. Leo
Taťána
Profil *
Toho jsem se obávala. Upřímně, jakou má šanci samouk jako já s minimálními znalostmi o HTML kódu se sám naučit CSS?
Leo
Profil
"Toho jsem se obávala. Upřímně, jakou má šanci samouk jako já s minimálními znalostmi o HTML kódu se sám naučit CSS?"

Velkou. Z HTML toho zase tolik nepotrebujete, jen vedet, ze je dobre nepouzivat tagy (znacky, elementy), ktere slouzi k nastaveni vzhledu (treba "font"), a ty zbyvajici pouzivat k urceni VYZNAMU a vzajemneho vztahu jednotlivych casti stranky. Takze napriklad kdyz Frontpage pouziva pro odsazeni odstavcu zleva element "blockquote", je to spatne, protoze ten rika ze text v nem uzavreny je citace, ne ze ma vlevo sirsi okraj. Myslim si, ze je dobre zacit jednoduchym HTML dokumentem (hlavni nadpis H1 a pak par odstavcu, pak pridate odkazy a obrazky) a divat se co se s tim da delat v CSS (velikost pisma, typ pisma, radkovani, barva textu a pozadi, pak zarovnani odstavcu apod.) a teprve pak prejit k vecem jako je layout cele stranky. Skvely uvod jsou urcite zdejsi stranky (http://www.jakpsatweb.cz/css/). Leo
Honza Hučín
Profil
Dobrou školou pro layout pomocí CSS je také www.wellstyled.com (je to tam i česky). Doporučuji začít číst interval.cz, nějaké články o CSS tam jistě jsou.
Fred
Profil
Velké pokroky se dají udělat i ve Firefoxu s rozšířením EditCSS, dohromady to je tak trochu CSS wysiwyg editor, můžeš upravovat styl a zároveň okamžitě vidíš co to dělá se stránkou.
Hanz
Profil
Určitě tabulky.
Jak na design
Profil
CSS pozicování : Tabulky dlouhý i na výrobu - hodně kódu když píšeš ručně,dlouhý načítání (záleží jak to uděláš,třeba přidáním vlastností widht,se to o něco zrychlí )
: Rámy bych moc nepoužíval,protože ne všude to vypadá OK stačí jiné rozlišení monitoru ...

Tak už Leo psal naučit se HTML psát ručně neni nic těžkýho,za 10 dní když budeš chtít HTML umíš,+ CSS 5 dní maximálně ,a nemusíš se trápit s wysiwyg editory,ale musim uznam že FireFox (vhodný i pro Linux); Macromedia Dreamware,Home Site (pro Windows) sou opravdu perfektní na dolaďování CSS a všeho : třeba když ti tam ťip ťop nepasuje div,tak ho jednoduše zmenšíš či zvětčíš ...
Yuhů
Profil
Taťáno,

> Toho jsem se obávala. Upřímně, jakou má šanci samouk jako já s minimálními znalostmi o HTML kódu se sám naučit CSS?

Buď v pohodě. Jestli si myslíš, že se bez CSS obejdeš, tak se do něj nenuť. Klidně zůstaň u rámů. Doporučuju ti začít s CSS třeba barvením nadpisů, to je perfektní věc a bude tě to bavit. Teprve časem poznáš, co všechno CSS umí a co neumí.

Zrovna to, aby se stránky chovaly jako rámy, CSS neumí. Musíš zcela změnit logiku webu a menu kopírovat do každé stránky.
Honza Hučín
Profil
Přidám také svou osobní zkušenost.

Můj první web v roce 1998 byl zcela bez layoutu, žádné rámy, žádné tabulky, neřkuli CSS.
Druhý web byl už s rámy (2000), ale stále bez CSS.
Třetí web vznikl předělávkou druhého na dynamický web s PHP, layout pomocí tabulek, sem tam nějaké stylování. To bylo v roce 2002 po mém prvním setkání s jakpsatweb.cz.
Teď mám už webů víc a tvořím je zásadně jen pomocí CSS. Chtělo to čas, studium, zkušenosti.

To znamená, že není žádná ostuda začít jednoduše, ba primitivně. Dobrý webdesigner se neurodí přes noc.
Leo
Profil
Souhlasim s vama panove co se tyka layoutu (rozvrzeni stranky), ale dnes by mohl i clovek s webem zacinajici pouzivat CSS pro ostatni vlastnosti jako je pismo, zarovnani radku, barva textu, obrazky na pozadi, ktery jsou pomerne jednoduchy. Bylo by smutne opakovat cestu od roku 1998 :-) kdyz mame za chvili rok 2005. Leo
Yuhů
Profil
Víš, Leo, já s Tebou nesouhlasím. Rámy jsou něco hodně jiného než CSS a kdo pozná jejich výhody (a ty existují), nerad přechází na jiný způsob dělání stránek. A co se týká nějakých norem nebo doporučení, já to třeba beru podle desátého Marcinkova pravidla:

Ve své duši i mysli válečnické na paměti neustále mějte poslední a základní přikázání mé:
Žádná pravidla nejsou dána - musíte zvítězit za každou cenu.
Leo
Profil
Co se tyka ramu nejde ani tak o normy a pravidla - koneckoncu existuje HTML Frameset, ale o prakticke a to podstatne nevyhody pro UZIVATELE. Ze si tim tvurce stranek resi sve problemy a zjednodusuje zivot je vec jina... Leo
ax123
Profil
Tabulky jsou asi nejjednodušší, poslouchají na slovo a zobrazují se všude zhruba stejně, což se o ostatních možnostech říci nedá
Jak na design
Profil
ax123

řekl bych že dá říct že se zobrazují stejně : s Ráma moc skušeností nemám,jen jeden web sem dělal pomocí nich ....
Tabulky se zobrazujů vesměs stejně, ale CSS už taky :-)) Bohužel na starších Broswerů neni podporovan,ale na novějších je bez problémů ... (akorad u Netscape sem zjistil menší nepřesnosti...)
VitaZ
Profil
S tím postupným (pozvolným) přechodem začátečníků k CSS má Yuhů naprostou pravdu. Není nic "jednoduššího" než překopat tabulky do CSS pozicování, je to hračka:-) Použijte float: left, float: right, clear: both. Vnořte to do sebe... No a pak si to zkuste otevřít v Mozille a MSIE. Zjistíte, že to co je v Mozille Ok se v MSIE někdy zarovná naprosto jinak než chcete. Testujete, opravujete a naštvete se! Myslíte si, že jste blbec, všichni píšou, že CSS je tak paráda a vy se v tom plácáte...
Samozřejmě, že CSS není nazvládnutelné (i já jsem to nakonec zvládl:-)), ale není ani sranda pro začátečníky, kteří přejdou z rámů nebo tabulek. Někde jsem četl (u Pixyho???, Plaváčka???), že nejdůležitější není začít v CSS dělat, ale v CSS myslet! No a já myslím, že je pravda!
Leo
Profil
Souhlas, tabulky jsou dobry zacatek pro prechod na CSS layout, i kdyz jak si vzpominam na leta minula tak donutit je presne k tomu co chcete taky neni nekdy jednoduchy. Ja jsem brojil proti ramcum. Leo
BORYNA
Profil
Asi jsem blb, ale nevím, co je to IMHO!!! Často se to tu používá. Vysvětlí někdo?
SuE
Profil
boryna: IMHO = in my humble opinion = dle mého skromného názoru
Fred
Profil
BORYNA a když by jsi nevěděl něco jiného tak zkus http://www.acronymsearch.com/
Honza Hučín
Profil
Vážení diskutující, dodržujte, prosím, téma diskuse. Předchozí příspěvky jsou off-topic a nesmazal jsem je jen proto, že jsem to nestihl včas.
Chcete-li se zeptat na něco mimo téma, založte vlastní větev diskuse.
Coll.C
Profil *
Když se tady už tak bouřlivě diskutuje o tabulkách, tak bych se chtěla na něco zeptat. Na mnoha stránkách najedu myší na tabulku a u každé buňky se zobrazí sloupeček s odkazy psanými pod sebou, třeba na galerii, discografii, videografii atd. Nevím jestli mi rozumíte protože nevím jak to jinak popsat a proto, že bych na své stránky něco takového potřebovala, byla bych ráda, jestli mi můžete nějak poradit.
Dikes =)
Honza Hučín
Profil
Coll.C, založ si na to, prosím, vlastní téma.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0