Autor Zpráva
mila
Profil
Včera mě napadla taková blbost:

Na většině strojích běží php4, občas php5 nebo php3. Nikde jsem ale neviděl php2 nebo jedna. Když se podívám do manuálu, tak když tam jsou informace, v jakých verzích něco funguje či ne, tak tam vydím php3, různé verze php4, i php 5. Php 2 ale nikde. Vlastně vůbec nikde jsem neviděl nikoho se zmínit o php2 či dokonce jedna.

MySQL. Vyšla pětková verze, přesto na mnoha strojích běží ještě trojková. Zase jsem ale nikde nenarazil na verzi 2 či 1.

IE. Kdysi jsem si stáhnul balíček starých IE, abych pro ně mohl odladit své stránky. Nejstarší tam byla 3. Když si o webdesignu čtu (třeba tady na JPW), tak je IE 3 občas zmíněn. Zpravidla něco funguje od čtyrkových verzí prohlížečů. Ale IE 2 jsem nikdy nevidel, ani zmínku jsem neslyšel.

A co takhle windows. Pamatuji si, jak jsme na naší 486 instalovali win 3.11 Vlastně to ještě nebyl operační systém. Znám spoustu lidí, co je také měli. Neznám ale nikoho, že by měl win 2.xx

Chápu, že nové verze nahrazují starší, ale přijde mi až nepochopitelné, že u všeho tohoto softwaru, ač bylo vydáno sposta dalších verzí, tak trojky zůstávají v paměti lidí, a často se s nimy musí počítat.
Naopak verze dva nebo jedna jsem nejen neviděl, ale opravdu jsem nenarazil na jedinou zmínku o nich. Přiznávám, že nejsem nejstarší...

Je opravdu vydání třetí verze tak přelomové? :)
Mistr
Profil
Ohledně Windowsů bych měl poznámku, že - pokud vím - snad ani "jedničkové" či "dvojkové" verze nebyly, či nebyly tak rozšířené mezi prostým lidem. Možná se však pletu. Před Windows 3.11 byly 3.1 a předtím snad už jen MS-DOS.

Rozhodně se ale nepokládám za znalce, takže budu rád, když mou doměnku sběhlejší kolegyně či kolegové potvrdí nebo vyvrátí. Předem díky.

P. S.: Myslím, že o Internet Exploreru to platí podobně. Jedničkový či dvojkový opět nebyl, alespoň u nás (rozuměj v ČR, nikoliv u nás v bytě), tak rozšířený a navíc je již hodně zastaralý, takže ho snad již ani nikdo nemá. Proto Yuhů uvádí na Jak psát web maximálně trojkovou verzi Internet Exploreru.
Peca
Profil
Stačí použít google a uvidíte, že Windowsy 1 i 2 byly. Kdysi jsem je i ze srandy zkoušel.
Stejně tak se dá najít zbytek jedničkových a dvojkových verzí...
mila
Profil
Pravde je, že google mě použít napadlo, ale to by se mi vytratila pointa:)

Viděl někdo z Vás dvojkové či jedničkové verze toho, co jsem uvedl? Případně narazil na zmínku o nich (nemyslím vyhledal)?
Ja opravdu ne.
ah01
Profil
S historií PHP je to trochu jinak.

V roce 1995 vytvořil Rasmus Lerdolf pro své stránky nástroj zvaný PHP/FI (Personal Homepage Tools/Form Interpreter). To byla kolekce skriptů v Perlu, pro zpracování dat z formulářů. K programovacímu jazyku to mělo hodně daleko.

V roce 1997 byl přepracován - PHP/FI2. V té době si ho všimli Andi Gutmans a Zeev Suraski. Ti se spojili s Rasmusem a vytvořili PHP3. Chtěli zdůraznit že jde už o úplně jiný nástroj, proto změna jména - PHP: Hypertext Preprocessor.

Poznámka na konec PHP4 (1998) má od PHP3 jiné jádro s názvem Zend Engine (od jmen Zeev a Andi).

(informace z úvodní kapitoly knihy Mistrovství v PHP5)

Takže vlastně ani PHP1 či PHP2 neexistuje.

On-line: History of PHP and related projects
Martin
Profil
Nemáte nějaké screenshoty z verze windowsu 1 a 2?
bojars
Profil
http://images.google.com/images?sourceid=navclient&ie=UTF-8&rls=GGLG,G GLG:2005-51,GGLG:en&q=windows%201&sa=N&tab=wi

http://images.google.com/images?svnum=10&hl=sk&lr=&rls=GGLG%2CGGLG%3A2 005-51%2CGGLG%3Aen&q=windows+2
Miloš
Profil
S čísly se občas čaruje – vzpomeňte Winamp. Po úspěšné dvojkové řadě se rozhodli celý program překopat, ale trojka dopadla jako paskvil. I vzali to nejlepší z dvojkové a trojkové dohromady a protože 2+3=5, máme tady pátou řadu, ač čtyřka nikdy neexistovala. A myslím, že v přeskočení nějaké té verze není Winamp sám.
Chamurappi
Profil
Nejkrásnější chaos v označování verzí utvářel vždy Netscape (a následně Mozilla). Spousty čísel a spousty názvů. Kolotoč s přejmenováním Phoenix - Firebird - Firefox zdaleka nebyl první.
jozob
Profil
mila
"Pamatuji si, jak jsme na naší 486 instalovali win 3.11 Vlastně to ještě nebyl operační systém."
Áno, Windows 3.11 nebol operačný systém, rovnako ako Windows 95, Windows 98, Windows Me, Windows XP atď... Všetko bola/je len grafická nadstavba operačného systému MS-DOS.

"Neznám ale nikoho, že by měl win 2.xx"
Niekde na disku si tieto starožitnosti archivujem. Tuším mám Windows 1.3 a Windows 2.1 (alebo tak nejak). Ale určite to nie sú operačné systémy. Podobných grafických nadstavieb bolo pre MS-DOS vo svojej dobe viac než dosť.

"Je opravdu vydání třetí verze tak přelomové?"
Ja by som povedal, že možno aj áno. Jednotková verzia je prvá, má kopec chýb, v dvojkovej sa snažia chyby opraviť, a trojková je už vyladená :-) Samozrejme to nie je pravidlo, ale na niektorý software by to mohlo platiť.

Mistr
"Před Windows 3.11 byly 3.1 a předtím snad už jen MS-DOS."
Windows bola vždy nadstavba MS-DOS, takže MS-DOS bude vždy tam, kde bude Windows. Jadro Bill nemení, len zdokonaľuje, stále je to MS-DOS. A keď už hovoríme o Windows 3.11, pred ním bolo veľké množstvo nepodarených podobných grafických nadstavieb (Windows 1.xx - 3.xx)
Miloš
Profil
Pokud vím, tak na DOSu stojí 3.1x, 9x a Me, nikoli však NT, 2000 či XP.
jozob
Profil
Miloš
Môžeš sa presvedčiť o opačnej skutočnosti. Otvor si Total Commander a pozri sa do koreňového adresára, kde máš nainštalovaný WinXP, zobraz si skryté/systémové súbory a zistíš, kde je pravda. (IO.SYS, MSDOS.SYS atď...). Jadro je stále rovnaké, ono sa len "zdokonaľuje".
Miloš
Profil
Nechci být za obhájce Mrquo$oftu (to ani v nejmenším!), ale ty soubory tam snad jsou kvůli kompatibilitě, tedy kvůli starším programům; kdyby měly smysl pro chod XPéček, pak nebudou mít nulovou velikost, stejně jako autoexec.bat či config.sys.
Je tu někdo, kdo o tom ví víc?
bohumil
Profil *
ano Windows 2000, XP atd. nemaji s DOSem nic spolecneho.
Anonymní
Profil *
teeeeeda, a uz o tom vime vsechno :)
thingwath
Profil
Z hlediska vývoje by se asi dalo říct, že Windows 95 (a +) a Windows NT (a +) jsou rozdílné operační systémy na úplně jiném základu.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0