Autor Zpráva
WanTo
Profil
Co je lepší, Gimp nebo Photoshop?
fimmos
Profil
Myslím, že otázka je stejná jako kdyby jsi se zeptat, jestli je lepší Linux či Windows.
koudi
Profil
Používej to, co víc vyhovuje. Zásadní rozdíl je teda v tom, že photoshop stojí asi 30k, takže jestli to máš jen tak na to, aby sis občas upravil fotky z foťáku, tak asi gimp.
Jinak osobně s gimpem nemám žádný zkušenosti, ale tak různě kolem slýchávám, že je dobrej.
jozob
Profil
WanTo
Mal som možnosť používať oba programy. Ako víťaza by som označil Photoshop. Je to absolútne prepracovaný soft, nemá chybu. Aj keď používam GIMP. Photoshop si nemôžem dovoliť :-(
WanTo
Profil
Já jsem doteď pracoval s Paint Shopem a Gimp mi vyhovuje víc. Photoshop vůbec neznám.
Miloš
Profil
Používám Gimp a pro to, co dělám, mi plně postačuje. Pro webovou grafiku je dobrý, ale nehodí se tolik k předtiskové přípravě, protože nepracuje ve CMYKu; četl jsem ho srovnávat (pěkná větná vazba, co?) s některou starší verzí Photoshopu, myslím 3 nebo 4. Fotošop prošel dalšími verzemi (poslední je tuším 7), zatímco Gimp má poslední verzi 2něco. Závěr si z toho můžeš udělat sám.
Martin
Profil
Poslední verze je 9 (CS2)
Miloš
Profil
Martin
Fíííííííííííííííííííííííha…
jozob
Profil
Ale musíte si uvedomiť, že na Photoshope pracuje team poriadne zaplatených profíkov. Naproti tomu GIMP vyvíja kopec nadšencov z komunity, ktorý to robia pre radosť, je to nezaplatená práca, vývoj nie je tak koordinovaný ako v Adobe.

Photoshop je jednoducho dokonalý, nemá chybu. Jedna vec ma neteší, nakoľko je portovaný len pre Mac, o Linuxe zatiaľ ani stopy... Aby som mohol používať Photoshop, znamenalo by to kúpu WinXP Pro, ktorý stojí cca 14 000,- vrátane DPH a samotný Photoshop cca 33 000,- s DPH. To si ja rozhodne nemôžem dovoliť.

Takže zatiaľ ostávam na Linuxe, grafiku dávam robiť profíkom, keď si niečo potrebujem spraviť, mám kamaráta, ktorý ma Photoshop, dôležité veci robím u neho.
Miloš
Profil
Teď mě ještě napadá, jak by vyšlo srovnání Gimpu s programem Photoshop Elements (výrazně lacinější než jeho „velký brácha“), jakož i nakolk se liší oba fotošopy mezi sebou.
jozob
Profil
Miloš
Povedal by som, že Elemets sú hlavne na editáciu fotografií, niečo podobné ako ACD Photo Studio. Na webovú grafiku sa to asi nehodí.
WanTo
Profil
Jak byste porovnali Jasc Paint Shop Pro 9 s Gimpem? Pro účely webové grafiky a grafiky do her (2D prvky + textury).
Táňa
Profil *
Ahoj prosím pomozte mi mám Gimp...... když vytvořim nějaký obrázek a chci ho uložit tak to nejde vždycky se mi tam objevý taková tabulka s upozorněním jako že to nejde uložit protože je to neznámý soubor a pstě to nejde..... lidi pomocte mi když tak mi napište na muj e-mail tanickakaulitz@sezna.cz předem díky moc
ppooler
Profil
Táňa
Musíš ještě napsat za název obrázku tečku a formát - při ukládaní - v praxi se nejčastěji používájí formáty .JPEG .GIF, potom se ještě setkám občas s .BMP. PNG. ICO , .TIFF, .RAW
,ale je jich ještě mnohem víc...Každý je vhodný trochu pro jiné účely.



IMHO
Gimp je na tolik dostačující software na grafiku, že se v praxi snad ani nedá jeho veškerý potenciál využít .To platí samozřejmě i pro Photoshop, -Photoshop má trochu intuitivnější ovládání , a tak jsou v něm výsledky o trochu dříve, pro pár vteřin ale nestojí za to si jej koupit...
bukaj
Profil
ppooler
pro pár vteřin
gimp mám rád. photoshop nepoužívám. ale obávám se, že rozdíl nebude pouze pár vteřin
Lexter
Profil
Gimp mám též rád, občas se v něm z nostalgie povrtám. Photoshop mám, protože mi velice usnadňuje práci a jsem s ním kupodivu schopen zvládnout daleko více.

ppooler

pro pár vteřin ale nestojí za to si jej koupit...

Když myslíš.
Ivorius
Profil
Ad Martin.

Poslední verze photoshopu je CS3
Martin
Profil
Ivorius
V době psaní mého příspěvku (22.1.2006) to byla CS2. Máš pravdu, že teď už je to CS3.
ghostwriter
Profil
Gimp se na profesionální layout webové prezentace použít nedá. Nebo spíš dá, ale než se člověk protluče všemi kroky, aby dosáhl toho co photoshop umí levou zadní, je po termínu . Práce s textem v Gimp je určitě nesrovnatelná s prací textu v photoshop. To co dokáže photoshop s textem a lze měnit, dle mě Gimp ani jinou alternativou nedosáhne, pokud ano, rád bych znal opravdu dobrý argument, jak.
Pro design webu a podobnych systémů je text a zacházení sním dosti důležitý. Další věc, kterou Gimp nesplňuje jsou Styly vrstvy. To jak dokáži během chvíle obrázku dát lesk, rámec, gradaci, stín atd. a můžu kdykoliv vypnout a přenastavit, to jsem na Gimpu opravdu nenašel a moc postrádám! Abych to shrnul. Gimp je velmi dobrým nástrojem pro úpravu fotek a základního návrhu web layoutu, ale na photoshop prostě nemá. Nic méně přeji a doufám, že tvůrci gimpu tyto věci dokáží implementovat také do Gimpu a za pár let se stím setkáme. Do té doby bude photoshop jistě na vrcholu. Myslím, že kdo chce pracovat efektivně a rychle na projektech v odvětví designu webu atd,. tak si photoshop jistě pořídí , než-li by používal Gimp. A pak se najdou lidé, kteří licence neřeší. Gimpu hodně zdaru, ale PHOTOSHOP RULEZZZ :-))

Když tady někdo mluvil o cenách, tak Win XP Pro lze sehnat cca za 4.tis a Photoshop cca za 25.tis ....

Ještě tak mimochodem. Všímám si, že lidi se snaží srovnávat Gimp a Photoshop převážně na linuxových serverch atd. Takže se obávám, že je to trochu zaujatá diskuze kolikrát....

Kuba.
Lexter
Profil
ghostwriter

Tak já si nemyslím, že jsem zaujtaý. Mám totiž obojí :D.

V Gimpu se samozřejmě profi grafika udělat dá. Jen se to dělá jinak a pravda, pro neznalého se to zdá jako nadlidský úkol. Ale jak si člověk zvykne, jde to.
ghostwriter
Profil
Prosím o případný návrh řešení , které jsem vyzdvihl u photoshop a naznačil, že v Gimp nelze. V gimpu jsem pracoval taktéž, ale pro tvorbu kvalitních materiálu a hlavně rychlé řešení úkolu, byl nedostačujícím, proto jsem si photoshop pořídil.
Lexter
Profil
ghostwriter

Tak rychle ti to neřeknu, z Gimpu jsem už dávno vypadl. jen si nemyslím, že mít jednostraný názor je dobré. GIMP má pro windowsáckého uživatele přímo příšerné ovládání a dřív jsem si málem rval vlasy, než jsem to pochopil.

Já si také Photoshop pořídil především ohledně rychlosti tvorby. Co se dá udělat v psku pomocí voleb pr. To jde v gimpu třeba pomocí fitrů a průhlednosti.
ghostwriter
Profil
Problém je to, že v Gimp když použiješ filtr, tak se ho jinak než krokem historie nezbavíš a jakmile uložíš a otevřeš, histotie je fuč a návratu není. V photoshop si například na čtverec aplikuješ pomocí stylů vrstvy border a gradaci a můžeš libovolně měnit parametry, či povypínat. Ale v gimp, si musíš udělat jednu záložní vrstvu, kterou necháš pro případ nelíbivosti efektu a tu na kterou máš něco aplikované smažeš a zkusíš znova..To je na cvokhaus, když máš těch vrstev 100 a víc. :-)
Lexter
Profil
ghostwriter

Je, ale teď si představ, že já v psku mám běžně okolo 400 vrstev :).
ghostwriter
Profil
Ano, tak to bývá :-)
Joker
Profil
WanTo
Co je lepší, Gimp nebo Photoshop?
Co je lepší k čemu?

Podle mě jsou GIMP a Photoshop zaměřené na dost jiné oblasti. To je jako se ptát: Co je lepší, Fabie nebo Karosa? ;-)
Když budu mít třeba cestovku, asi těžko budu vozit lidi na zájezdy osobákem. Ale když budu chtít jezdit o víkendu na chalupu, asi si na to nekoupím autobus.

Photoshop je prostě pro lidi jako ghostwriter či Lexter, co "mají v psku běžně okolo 400 vrstev" ;-) a využívají spoustu pokročilých funkcí.
Pak jsou lidi jako třeba já, kteří víc než tři vrstvy při úpravě obrázků nikdy nepotřebovali a používají grafický program hlavně pro menší úpravy obrázků s použitím několika málo nástrojů, výřezy atd. No a pro ty je právě GIMP, který takovéhle úkoly zvládá i lépe než Photoshop a přitom je zadarmo.

...no a potom jsou lidi co nemají ponětí, co to vlastně je vrstva a k čemu je to dobré, ale mají přepálenou poslední verzi Photoshopu aby byli "in".
KaRe
Profil *
Pro tupce je lepším photoshop, páč tam to udělá za něho, kdo umí, může pracovat s GIMPem jako já či ostatní. Ono, někdo ani neví, na co slouží tlačítko "uložit", tak je pro něj lepší "dokonlý" photoshop.
Já ze začátku, než se naučila dkonale pracovat s GIMPem, tak jsem měla pár problémů, ale teď vím, že je GIMP dost dobrej pro ty, co umí s grafikou. Hold to dá práci, ale grafika je o práci, ne namačkat pár tlačítek a pak se chlubit tím, co jim vytvořil sám photoshop.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0