Autor Zpráva
japlavaren
Profil
začínám sa učit javu. a mám pár otázok: v čom programovat, kde sa učit, čo ide programovat, a čo na to potrebujem, výhody a nevýhody javy. zatiaľ asi vśetko
thingwath
Profil
Doporučil bych IDE BlueJ, Eclipse a Netbeans (v tomhle pořadí). Zbytek by byla zase hloupá diskuse na dlouhé zimní večery, toho se neúčastním :-)
japlavaren
Profil
a je aj program po česky(slovensky)??neviem po čom sú tieto
WanTo
Profil
Sežeň si jEdit nebo PSPad. Programy, které zmiňoval thingwath nejsou určené pro začátečníky. Nutí tě ke spoustě administrativních věcí, jako vytvořit nový projekt, a navíc ti umožňují vytvořit hnedka okýnka. Osobně doporučuji učit se na konzolových aplikacích, okýnka jsou moc složitá.

čo ide programovat
Prakticky cokoliv, od desktopu až po webové aplikace.
WanTo
Profil
Jinak dobrá učebnice je Učebnice jazyka Java od Pavla Herouta, nakladatelství Kopp. Ani neni moc drahá.
thingwath
Profil
WanTo

Právě proto jsem na prvním místě uvedl BlueJ, který je na začátečníky přímo zaměřený (jako skutečné IDE to je pěkně bída).
japlavaren
Profil
BlueJ- nikde som nenašiel češtinu, existuje??
japlavaren
Profil
no, ešte dotaz. existuje pracovný a hotový program v jave??. myslím tým, či treba konventovať hotové veci(napr pascal, c-čko) alebo sa to píše normálne(html, js, php)
thingwath
Profil
Těžko říct, spíš ne. Stejně jako neexistuje čeština k dokumentaci k J2SE a ani většině dalších věcí.
japlavaren
Profil
tak ostane pri PSPade,a konventovanie??
thingwath
Profil
Odpovídal jsem na otázku ohledně češtiny. Ten tvůj druhý dotaz zůstal mimo oblast mého chápání, nemám nejmenší představu na co ses ptal.
marek.sk
Profil *
no, ešte dotaz. existuje pracovný a hotový program v jave??. myslím tým, či treba konventovať hotové veci(napr pascal, c-čko) alebo sa to píše normálne(html, js, php)
Pokud jsem porozuměl otázce, pak je asi a) správně. Zdrojový kód v souborech .java se musí zkompilovat překladačem javac do bytecodu (do souborů .class).
WanTo
Profil
Je těžké říct, jestli je Java interpretovaná nebo kompilovaná. Po tom, co napíšeš zdrojový kód, ho musíš konventovať pomocí překladače do byte-codu. Jenže byte-code je interpretovaný, podobně jako třeba JavaScript, PHP nebo Perl. No a další věc která to dělá ještě složitější je, že některé Java platformy (ano, je jich víc) za běhu kompilují byte-code na nativní.

Každopádně jediné co tě bude jako programátora zajímat, je překlad ze zdrojového kódu do byte-code.

Tady je ukázka překladu Java programu (i výpisem kódu):

wanto@karmaj:~/java aplikace/hello> cat HelloWorld.java

public class HelloWorld {
public static void main(String[] args) {
System.out.println("Java rulezz");
}
}
wanto@karmaj:~/java aplikace/hello> javac HelloWorld.java
wanto@karmaj:~/java aplikace/hello> java HelloWorld
Java rulezz
wanto@karmaj:~/java aplikace/hello>


Překládal jsem to na Linuxu, na Windows je to úplně stejné.
jozob
Profil
WanTo
"Je těžké říct, jestli je Java interpretovaná nebo kompilovaná."
Tomu nerozumiem. Veď Java je jednoznačne interpretovaná.
WanTo
Profil
jozob
Java je samozřejmě interpretovaná, ale jak chceš nazvat převod zdroje do byte-code? Já tomu říkám kompilace a proto tvrdím, že Java se nejen interpretuje, ale i kompiluje.
Navíc je tu ještě ta kompilace za běhu (např v HotSpot VM od Sunu) na nativní kód.
jozob
Profil
WanTo
Tak môžeme to nazvať taká skoro-kompilácia :-)
WanTo
Profil
Co na to říká odborná literatura:

Standartní postup je ten, že program v Javě prochází pěti fázemi - editováním, překladem (kompilací), zavedením (load), ověřováním (verifikací) a prováděním. Čtyři z těchto fází jsou běžné i v ostatních programovacích jazycích. Fáze ověřování je něco nového, ale pro Javu (a zejména programování na WWW) velmi důležitého - umožňuje totiž dosáhnout velmi vysoké bezpečnosti spuštěného programu, čímž je hlavně ochrana toho, kdo program spouští.

Další zvláštností Javy je, že překlad neprobíhá do jazyka relativních adres (srozumitelně - do .OBJ), který je v podstatě totéž, co strojový jazyk počítače, ale do pseudojazyka nazývaného byte-code (česky bajtkód). Tento jazyk je nezávislý na cílovém počítači, což prakticky znamená, že programátora nemusí vůbec zajímat, na jakém počítači jeho program poběží. Přeložený program - bajtkód - je uložen v souborech s vyhrazenou příponou .class. Tento soubor je pak z disku zaváděn do paměti počítače a současně probíhá ověření bajtkódu, což je možné provést jednotně díky nezávislosti bajtkódu na platformě. Po ověření je program spouštěn pomocí interpretu - Java je tudíž interpretovaný jazyk, jako byl (a je) BASIC.

Herout P.: Učebnice jazyka Java.
Nakladatelství KOPP, České Budějovice, 2001
Strana 20, část 2.2 Způsob zpracování programu v Javě
jozob
Profil
WanTo
Myslím, že sa to dostalo len do stavu hry o slovíčka. Ja som myslel pod pojmom kompilácia preklad zdojového kódu do strojového kódu. Ty si myslel preklad zo strojového kódu do java byte kódu. To je všetko, nemá to ďalej význam. ENTER
japlavaren
Profil
no, tak asi phpad. hlavne že je po česky. a cez čo(kde to nájdem) spustím konventovanie??
WanTo
Profil
Někde nahoře máš ukázku překladu. Jinak je to příkaz javac <jméno souboru>. Soubor se musí jmenovat stejně jako třída, která je v něm (to za public class). ZÁLEŽÍ na velikosti písmen!
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0