Autor Zpráva
RPG
Profil
Dobrý den.
Začal jsem psát stránky o hudební skupině a chtěl jsem na ně vložit třicetisekundové ukázky ve formátu mp3. Nejsem si ale jistý, jestli je to legální. Co o tom víte vy?
Pokud to legální je, mohli by jste mi dát tip na nějaký kvalitní (free) program na upravování hudby?

Předem děkuji všem.
RPG
koudi
Profil
Nejsem si jistej, jak moc je to legální, ale nikdo ti kvůli tomu asi problémy dělat nebude. Ale asi je, protože hromada e-shopů má u cd ukázky, takže se neboj a klidně to tam dej.

S hudbou nedělám, takže program ti neporadim.
WanTo
Profil
RPG
Napiš manažerovi hudební skupiny, s tímhle ti tu asi nikdo neporadí.
WanTo
Profil
nějaký kvalitní (free) program na upravování hudby?
Myslím, že na tohle by mohl stačit program Audacity (open source). Jinak výborný program je Cool Edit, ale ten není zadarmo.
Jakub
Profil
IMHO je to tak, že ukázka do 30 s je legální, ale musí sloužit jako prostředek k prodeji té hudby (ukázky v e-shopech) - koukni na stránky OSA, je to tam.
RPG
Profil
WanTo
Problém je v tom, že anglicky moc neumím... Navíc, pochybuji, že by se onen manažer podobnou přízemní žádostí zabýval...

Jakub
Takže když dám odkaz na koupi daného CD, můžu k tomu přiložit ukázku? Odkaz bych nasměroval na nějaký e-shop...

koudi
Já radši nebudu riskovat... víš, jak to dneska chodí, lidem vadí úplně všechno... To je příšerné.
jozob
Profil
WanTo
Lan malá poznámka: Cool Edit bol kúpeny spoločnosťou Adobe, ten ho vývíja pod názvom Audition.

http://www.adobe.com/products/audition/main.html
zdick
Profil *
Viz OSA:
Webové stránky nositelu práv (autoru, nakladatelu, dedicu) zastupovaných OSA, kde jsou
bezplatne zprístupnována autorská díla, ke kterým má dotycný autorská práva, není autorská odmena
požadována v prípade, že dílo je zprístupneno za úcelem podpory následného prodeje licence k jinému
druhu užití (koncert, prodej CD, nabídka hudební knihovny...) a že je zprístupneno v takové technické
kvalite, která neumožnuje jeho plnohodnotný poslech ani další profesionální použití. Za takovou
kvalitu OSA považuje formát mono s datovým tokem maximálne 52kb/s.

Chapu to spravne ze kdyz dam na web mp3 pisnicku (i celou) v kvalite mono 52kb/s tak je to legalni?
zdick
Profil *
aha, beru dotaz zpet... Precetl jsem si to poradne a je tam napsano ke kterým má dotycný autorská práva
šufánek
Profil
takže: společnost OSA spravující největší část hudebních autorských práv v ČR zde nepřipouští možnost bezplatného uveřejnění jakkoliv dlouhé ukázky - pokud neslouží k prodeji nosičů, nebo jeho propagaci.

Na to podle autorského zákona nemají tak úplně právo - ale kdo by se s nima chtěl hádat? Vřele doporučuju s vkládáním cizí hudby nelaškovat.
Anonymní
Profil *
Na to podle autorského zákona nemají tak úplně právo - ale kdo by se s nima chtěl hádat?

To je docela smutne ze ? Vlastne jim jen staci vytvorit dusno a tem co by se chteli vzeprit nasadit ustraseneho brouka do hlavy nejakou tou VHS kazetou se zatahem v nejake nevinne firme (treba sveho casu to byl mironet u ktere delali ze jo, ale nakonec tam nic nenasli ...) mno a lidi se postavi do role, kdy uz proste jen drzi hubu a krok a ani je nenapadne ty packaly z OSA/BSA neposlouchat na slovo ... smutne
ninja
Profil
Nedejte na to co pise OSA, dulezite je co pise zakon. A ten jasne stanovi v paragrafu 31 Autorskeho zakona (http://mozek.cz/info/autorsky-zakon): Do práva autorského nezasahuje ten, kdo ... cituje ve svém díle v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů.

Mozna je 30 sekund na bezne dlouho pisnicku (zhurba 4 minuty) trochu dlouha citace, myslim ze 15 sekund bude naprosto v poradku.
šufánek
Profil
ninja - souhlasim, ještě bych ale dodal, že je férový (jako u každý citace) uvést zdroj - název písničky, kapely a link na její web.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0