« 1 2 »
Autor Zpráva
ObiSkyWalker
Profil
Jak je známo, hodně lidí nedá dopustit na XHTML. Proto velká většina webdesignerů nabízí tvorbu stránek v XHTML. Má tedy cenu nabízet zákazníkům stránky v HTML, když podle nich může být tato technologie již zastaralá? Má vůbec webdesigner tvořící stránky v HTML šanci prosadit se?

Kdybych byl zákazníkem a o XHTML a HTML nic nevěděl, určitě bych se přiklonil k XHTML, protože bych si myslel, že co je novější bude nejspíše i lepší.
Filips
Profil
No nevim jestli se uchytíš, ale xhtml bude určitě lepší. Zákazník bude hledat a pokud bude na 9 stránkách z deseti bude uvedeno xhtml tak budou asi chtít xhtml.

Filips
zimmi
Profil
ObiSkyWalker: Vidíš nějaký propastný rozdíl v XHTML a HTML, který by se nedal naučit? Já ne, ale sám pořád píšu v XHTML.
Petra
Profil
Jestli nabízíš stránky přímo zákazníkovi, nabízej vytvoření stránek a ne technologii. Mě taky nezajímá v jaký peci pečou ty úžasný koblihy s vanilkovou náplní :-)

Jestli chceš nabízet někde, kde tomu rozumí, jde především o to umět perfektně CSS a obejít se bez jakéhokoliv formátování v HTML/XHTML. Pak je jedno, co používáš a zároveň na to druhé dokážeš bez problémů přesedlat.
ObiSkyWalker
Profil
Díky za odpovědi.

Filips
To je právě to, co se snažím vyřešit.

zimmi
Rozdíl tam skoro není, jen mi XHTML nesedí (hlavně z toho důvodu, že jej prohlížeč bere jako HTML a ne XHTML)

Petra
Pokud tomu zákazník moc nerozumí, tak to půjde. Jestliže se ovšem na jeho stránky začnou hromadit dotazy a kritika, že má stránky v HTML, moc nadšený z toho nebude a nejspíše se obrátí na mě.
Petra
Profil
ObiSkyWalker: Nic takového se nestane, pokud tvým zákazníkem není někdo s dost navštěvovaným webem, jehož cílovou skupinou jsou webdesignéři. Jinak samozřejmě platí, co říká zimmi, pokud zákazník chce XHTML, je to otázka pěti minut učení nebo několika hromadných úprav.
centi
Profil
ObiSkyWalker
hlavně z toho důvodu, že jej prohlížeč bere jako HTML a ne XHTML

Stačí poslať správnu hlavičku, teda application/xhtml+xml namiesto text/html a browser sa k stránkam bude správať ako ku XML (len IE to samozrejme nechápe).

A k téme. Uvádzaj proste, že ponúkaš technológie HTML/XHTML a nechaj na klienta nech si vyberie. Pre teba to prakticky neznamená žiadny rozdiel.
Timy
Profil
ObiSkyWalker
Hodně lidí v současnosti považuje XHTML za samozřejmost (viz třeba některé komentáře na Intervalu), takže rozjíždět webdesignové studio pouze na HTML bude možná o fous složitější (určitě se časem najde nějaký zákazník, který slyšel o postmoderním XHTML atp.) , ale určitě ne nemožné. A nejlépe tu XHTML samozřejmost nabouráme tak, že budeme dělat weby i v HTML :-). IMHO nejlepší řešení je použité technologie neuvádět. Běžného zákazníka to IMHO stejně nezajímá.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Filipse:
Zákazník bude hledat a pokud bude na 9 stránkách z deseti bude uvedeno xhtml tak budou asi chtít xhtml
Obdobná slova slýchám často jako omluvu pro XHTML. Nevím, co je na nich pravdy. Na to by měli nezaujatě odpovídat ti, kdo se webdesignem živí.
Žádá-li klient XHTML, nenechá si to vymluvit? Na této diskusi se pohybuje i pár webmasterů, kteří také upřednostňovali XHTML a vymluvit si to nechali.

Reaguji na Petru:
Nic takového se nestane, pokud tvým zákazníkem není někdo s dost navštěvovaným webem, jehož cílovou skupinou jsou webdesignéři.
Já jeden takový web provozuji a užívání nevalidního HTML 4 mi vůbec nevadí :-)

Reaguji na centiho:
len IE to samozrejme nechápe
Nechápe to jen Explorer a celý zbytek světa vyjma Mozilly, Opery a Safari. Je to tlustá čára, velmi podobná textům „optimalizováno jen pro modré é“.
ObiSkyWalker
Profil
Všem moc děkuji za odpovědi.

Petra
Předělání webu do XHTML opravdu není nic těžkého.

centi
To je výborný nápad nabízet oboje, tohle by mě nenapadlo :-).

Timy
Zájemce kódování stránky sice zajímat nemusí, ale musím ho přece na něco nalákat :-).

Chamurappi
Řekl bych, že pokud nedostane zákazník alespoň z větší části co žádá, poohlédne se po někom jiném. Vyžaduje-li tedy zákazník XHTML, nejlepší možnost bude vyhovět mu.

Tobě nevadí nevalidní HTML 4 stejně jako mě nevadí, že nepoužívám XHTML. Zákazník však může mít jiný názor.
Anonymní
Profil *
ObiSkyWalker
Zájemce kódování stránky sice zajímat nemusí, ale musím ho přece na něco nalákat :-).
Tak ho nalákej na HTML ;-). Já vím, že se mi to mluví, když nic takového sám v současnosti nenabízím, ale na druhou stranu - nejlépe uděláš, když to prostě vyzkoušíš. Připsat případně do nabídky služeb jedno písmeno by neměl být v budoucnu problém.
Timy
Profil
Anonymní
To je tak, když člověk pořád mění prohlížeče a zapomíná se přihlašovat :-)
ObiSkyWalker
Profil
Timy (Anonymní)
Zkusit to můžu a také to vyzkouším (sám jsem zvědav na výsledek :) ).
mat
Profil
Pokud tomu zákazník moc nerozumí, tak to půjde. Jestliže se ovšem na jeho stránky začnou hromadit dotazy a kritika, že má stránky v HTML, moc nadšený z toho nebude a nejspíše se obrátí na mě.

pokud bude mít zákazník web dostatečně navštěvovaný a komerčně úspěšný, bude mu zhusta jedno, jestli bude web napsán v xhtml 1.1 nebo html 3.2 - tak to prostě je, xhtml a html řeší jen tvůrci webů, my uživatelé chceme, aby nám web vydělával peníze - a to dokáže web napsaný i ve wordu
Leo
Profil
"pokud bude mít zákazník web dostatečně navštěvovaný a komerčně úspěšný, bude mu zhusta jedno, jestli bude web napsán v xhtml 1.1 nebo html 3.2 - tak to prostě je, xhtml a html řeší jen tvůrci webů, my uživatelé chceme, aby nám web vydělával peníze - a to dokáže web napsaný i ve wordu"

V podstate nejak tak, akorat s tim wordem jste to prehnal :-) Leo
mat
Profil
původně tam měl být publisher... ale to asi vyjde nastejno...:) - ale vážně - on je to tak trochu folklór - ale o tom už jsem tu kdysi kdesi psal - windows x linux, xhtml x html, php x nějaká jiná serverová technologie atd. atd. - a pak už nezbývá, než se hádat do úplného zničení klávesnic...
jozob
Profil
Možno by bolo zaujímavé skúsiť / začať propagovať HTML a uvádzať, prečo nie XHTML. Viem, že je to ťažko dosiahnuteľné, alebo až nemožné, ale predstavte si - presvedčíte zákazníka natoľko, že firmy, ktoré robia v XHTML odvrhne a presvedčí ďaľších potenciálnych zákazníkov - to by znamenalo celkom zaujímavú situáciu - koľko štúdií robí HTML? :-)
jozob
Profil
Tým som chcel povedať, že na HTML je malá konkurencia :-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na mata:
my uživatelé chceme, aby nám web vydělával peníze
Správný přístup. Přímočarý, bez cílení se na pouhopouhé prostředky.

a pak už nezbývá, než se hádat do úplného zničení klávesnic
Klasická internetová hádka většinou nemá žádný efekt. Zatím jsem neviděl flamewar Windows vs. Linux, který by skončil nejen vyšuměním, ale dokonce i přesvědčením zúčastněných: „Heleď, vždyť máš vlastně pravdu, já si koupím ten Windows“ nebo „Pokorně uznávám, že se mi Microsoft úplně přestal líbit a Linux začínám obdivovat“ :-)
Ani vášně, které rozproudil před rokem a půl Kosek svým článkem nebyly příliš přesvědčivé. Upozornil na problém, fajn, toť vše. Že by si někdo řekl „Kosek taky říká, že to XHTML je blbost a sám taky používá HTML, na tom něco bude, že jo mámo...“ (volně citováno), to se nedělo.

Věřím, že zdejší diskuse jsou schopné přesvědčit. Pár důkazů si nyní čte i tyto řádky. Takže, prosím, neházej všechny delší debaty do jednoho pytle.

Reaguji na jozoba:
presvedčíte zákazníka natoľko, že firmy, ktoré robia v XHTML, odvrhne, a presvedčí ďaľších potenciálnych zákazníkov
To by ti fungovalo ovšem jen za předpokladu, že se potenciální zákazníci o kodérské zpracování zajímají. Z malého vzorku podnikatelů, které znám, vyvozuji, že pravdu asi bude mít mat.

To si tuto diskusi nečte nikdo, kdo má nějaké skutečné živé zákazníky? Haló, kdepak je Plaváček webdesign, Habendorfe, vyjádři se.
Začátečník
Profil *
Nemůžu mluvit o zákaznících - velkopodnikatelích. Ale když jsem probírala s kamarádkou redesign její chovatelské stanice, zakončila debatu výkřikem: "Já nechci web který by se líbil odborníkům! Já chci web který se bude líbit mně a zájemcům o štěňata!" (A to byla jen reakce na pokus rozmluvit jí blikající obrázek.)
Pomněte, že většina lidí pracujících s počítači ví o internetu zpravidla toliko jako o svém autě - kde se to nastartuje, a kde to má volant! Na brouzdání po www toho zaplaťpámbu víc nepotřebujou :-)
jozob
Profil
Chamurappi
"Zatím jsem neviděl flamewar Windows vs. Linux, který by skončil nejen vyšuměním, ale dokonce i přesvědčením zúčastněných"
Kedysi som bol tvrdý zástanca Windowsov. Často som sa zúčsatňoval flamewarov, všade som "pľul" na Linux, všade som vyzdvihoval Windows. No raz ma z ničoho nič presvedčila jedna veta. A od vtedy som TVRDÝ zástanca Linuxu (resp. všetkých GNU projektov a taktiež UNIXu podobných systémov), no nikomu sa ho nesnažím tvdro vnútiť, keď je diskusia, snažím sa uvádzať len fakty. Ale to už odbiehame. Skrátka nie každý flamewar je zlý.

"Věřím, že zdejší diskuse jsou schopné přesvědčit. Pár důkazů si nyní čte i tyto řádky."
Jeden dôkaz práve píše príspevok :-) Dík.
roberta
Profil
jozob
No raz ma z ničoho nič presvedčila jedna veta.

mohol by si tú vetu napísať? celkom by ma to zaujímalo :)
jozob
Profil
roberta
Nepamätám si presne, ale bolo to niečo v zmysle, že nadávam na Linux a v živote som ho nevidel. Viem, že to nie je moc silný argument, ale mňa doviedol k tomu, aby som Linux vyskúšal. Stiahol som si LIVE distribúciu, zapáčilo sa mi to a už som siahol po Gentoo.
mat
Profil
pokud jsme se od html dostali k linuxu, přidám se - linux jsem zkusil jednou - poté, co jsem se nedokázal připojit s adsl modemem alcatel one touch (taková ta zelená spermie) na net, jsem linux opět opustil a vrátil se k rodným win xp... ale už šetřím na jablíčka - a proč? Protože se mi prostě líbí...

a jen dotaz do pléna - bude flame?
jozob
Profil
mat
"ale už šetřím na jablíčka - a proč? Protože se mi prostě líbí..."
Jabĺčka sú super. Mám k ním rovnaký vzťah ako k Linuxu.

"a jen dotaz do pléna - bude flame?"
Tu ešte v živote nebol flame, boli tu len náznaky :-) Taká diskusia na zive.cz s 300 prispevkami za par dni - to je flame :-)
habendorf
Profil
K původní otázce: pokud bude někdo dělat stránky pro "Zámečnictví Roubíček & fotr", je IMHO úplně jedno, v čem to udělá. Je to totiž jedno i Roubíčkovi (o fotrovi ani nemluvě). Roubíček potřebuje prezentovat svou nabídku, zviditelnit se na trhu a slibuje si od toho v podstatě jediné - příliv zakázek, čili růst tržeb a zisku. Roubíček totiž zcela správně použitím prostého rozumu odděluje to důležité (konečný efekt) před tím nedůležitým (použité prostředky a technologie).

Rozhodně si nemyslím, že dělat v html je nějaká konkurenční nevýhoda, drtivá většina klientů stejně vůbec neví o co jde. A navíc - a to hlavně - na html není vůbec nic špatného.

Chamurappi: Habendorfe, vyjádři se.

Asi chceš moje osobní zkušenosti. Já jsem v trochu jiné pozici, já nedělám stránky pro konečného klienta. Já dělám hlavně šablony, mými klienty jsou další webdesignérské firmy, které různými technologiemi tyto šablony plní daty. Ve většině se jedná o e-shopy. Takže moji klienti jsou weboví odborníci, vědí co je SEO, přístupnost atd. a samozřejmě moji práci posuzují odborným zrakem a úplně jinými měřítky, já si nemohu dovolit něco zfušovat.

Tolik k situaci, uznávám že předchozí odstavec neřeší html / xhtml, vůbec tím nechci říct, že kdo je odborník, ten chce xhtml. Píšu to jen aby bylo jasné, že jsem v jiné pozici než většina kodérů.

A teď ta zkušenost - zatím naprosto všichni vždy vyžadovali striktní validní xhtml s validním css. Tak proč jim to nedat.

Jedná se o business, proto to zde (na veřejně přístupné diskuzi) nebudu dále rozvíjet. Další diskuzi se nebráním, ale již ne veřejně.
jozob
Profil
habendorf
"Já dělám hlavně šablony, mými klienty jsou další webdesignérské firmy"
Presne to isté robím aj ja a preto si nemôžem dovoliť robiť po vlastnom. Príde mi grafika, inštrukcie, narežem grafiku, spravím XHTML šablónu a hotovo. A nikoho nezaujíma, čo si myslím o XHTML. Ale je to business, ako píšeš.
habendorf
Profil
Teď to po sobě ještě čtu, vidím že by mohlo možná dojít k nepochopení:

já si nemohu dovolit něco zfušovat
Tím absolutně nemám na mysli, že web v html bych považoval za zfušovaný, to rozhodně říct nechci a ani si to nemyslím.
Avoko
Profil *
Te´D mám takový mimo běždý dotaz na sebe. Pokud budu mít stránku určenou široké veřejnosti a v nemalou návštěvností je lepší ji napsat v HTML nebo XHTML co bude dělat menší problémy ?
jozob
Profil
Avoko
Na tom vôbec nezáleží, záleží na Tebe, čo bude robiť problémy.
« 1 2 »
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0