Autor Zpráva
ronnie
Profil
Zdravím,
rád bych se podíval na nějaký jazyk programovací jazyk, který lze používat na webu. PHP umím, ale uvažuji, že se podívam podrobněji na Ruby on Rails nebo Python. Oba jsou velmi vychvalované, zajímal by mne váš názor na oba (nejlépe zda byste je mohli porovnat, pokud je používáte). Zajímalo by mne několik věcí:

Lze v nich programovat objektově (předpokládám, že ano)?
Můžu v nich vytvořit např. eshop?
Kde mají chyby?
Myslíte, že jsou to jazyky budoucnosti?

Pokud existuje nějaký zajímavý jiný programovací jazyk, který lze užít na webu, klidně jej uveďte.
halogan
Profil
Zdravim,
RoR neni jazyk, je to jen framework pro Ruby, tim padem to nemuzes porovnavat s holym jazykem. Abys nejak kouknul na vyvojv RoR, tak na rubyonrails.org jsou pekna videa, kde se vytvari aplikace. Co se tyce pouzitelnosti a tak, tak to asi jedine s vlastnim serverem, protoze Ruby ani Python zdaleka nejsou tak bezne jako PHP :/
llook
Profil
Ruby i Python jsou silně objektově orientované, ale umožňují psát i procedurálně. Vedle nich vypadá PHP jako parodie na programovací jazyk.

PHP například nemá vícenásobnou inheritanci, jmenné prostory, reflexe se v PHP omezuje na introspekci (i když jisté omezené možnosti nabízí PECL rozšíření Runkit) a dost se používají primitivní datové typy. Ale tohle se dá říct třeba i o Javě (až na ty jmenné prostory), takže to není až taková hrůza.

Ruby on Rails přisuzuje velkou budoucnost dost lidí a je o něm čím dál tím víc slyšet, těžko věštit... Na ty screencasty se určitě podívej, za stažení QuickTimu to stojí (tvůrci RoR jsou jablíčkáři).

Jinak jde taky o to, jaké s tím máš plány. Nabídka webhostingů je slabá a pokud jde o projekty, u nichž se vyplatí dedikované servery - tak je zase slabá nabídka programátorů v čemkoli jiném než je PHP, .NET a Java.
Pizi
Profil *
Píšu tutorial na téma Ruby on Rails na http://rails.jinak.cz a jelikož mi chybí zpětná vazba snažím se tímhle příspěvkem nalákat nějaké čtenáře i k sobě.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0