Autor Zpráva
Wan-To
Profil *
Někde na této diskuzi je téma Co si myslíte o Flashi a jeho budoucnosti. Když vidím, kolik je na toto téma reakcí, tak mě napadá, že by nebylo špatné trochu prodiskutovat i Javu.

1) Myslíte si, že má Java budoucnost pro webové stránky - jestli mají budoucnost applety?
2) Myslíte si, že má Java budoucnost pro webové stránky - jestli mají budoucnost servlety (nebo jak se tomu sakra říká ;-) )?
3) Myslíte si, že má Java budoucnost pro programování klasických aplikací, jako jsou různé editory?
4) Myslíte si, že má Java budoucnost pro programování počítačových her?
5) Myslíte si, že má Java budoucnost pro programování her na mobilní telefony v J2ME?

Ještě dodám mé názory:

1) Ne, protože na tohle je dneska Flash a někdy stačí i JavaScript...
2) Na to názor bohužel nemám ;-) - programování servletů jsem nezkoušel.
3) Pro tvorbu aplikací má budoucnost určitě - a to kvůli jednoduchému a rychlému vývoji, málé velikosti programů, a také nezávislosti na platformě. Navíc, Java je celkem dost bezpečná.
4) Až se společnost Sun rozhodne dát peníze do něčeho jako je DirectX nebo hodně zlepšit Java3D tak se hry budou vytvářet naprosto báječně...
5) Nevím, v čem jiném by se hry na mobily programovali, aby šly spustit na všech značkách.
Leo
Profil
Ad 1, - pro klasicke bezne webove stranky nema. Tam spis zdrzuje, komplikuje zivot a neprinasi nic noveho. Pokud ale delate treba chat, interaktivni stranky, naucne stranky, pak muze byt applet sikovny (ovsem vetsinou se da k tomu pouzit i Flash). JavaScript neumi napriklad pracovat s vektorovou grafikou, kreslit, pracovat rozumne se zvukem, se siti,...

Co se tyka dalsich do toho vubce nevidim. Leo
Wan-To
Profil *
Leo
Ona ani ta Java neumí pořádně vektorovou grafiku. Ale není problém si nějaký formát vytvořit.
Leo
Profil
Ja do Javy nevidim, ale vim, ze tam jsou treba nakreslit cary, coz JavaScript neumi - pochipitelne, protoze to neumi CSS a HTML a JavaScript dela jenom dynamicky to, co CSS a HTML umi staticky... Delat menu v Jave je prasarna, ale udelat nejaky vyukovy web S Javou (ne cely v Jave) muze byt sikovne. Ona to neni jen vlastnost Javy, ale kazde technologie - bud se pouzije k opicarnam, nebo se najde kreativni vyuziti. Staci si vzit animovany gif - vetsina z nas ho zna jako reklamni baner nebo otacejici se firemni logo, ale daji se v nem delat i pekne veci - kdysi jsem kdesi videl krasnou ilustraci optickych / zrakovych klamu... Leo
habendorf
Profil
Leo: Jsem z toho jelen, jak pořád motáš do sebe Javu a JS. Tady je řeč o Javě.


Wan-To:
IMHO
1) ne
2) ano, zejména pro rozsáhlé webové aplikace
3) ano, obrovskou (jediné minus vidím v relativní pomalosti)
4) neumím posoudit, o hry se moc nezajímám, spíš ne
5) ano, a dodávám (a doufám) že nejen pro hry, ale hlavně i pro užitečnější aplikace
Leo
Profil
habendorf

Samozrejme ze jsou to dve ruzny veci, bavili jsme se ale taky o tom, ze pro nektery veci se da pouzit misto Javy i Flash nebo JavaScript, a o tom co naopak tyhle technologie neumi. Prectete si celou debatu. Leo
habendorf
Profil
Leo:

1) OK, já ji četl celou, ale nějak jsem se zamotal.
2) Navrhuji tykání.
DoubleThink
Profil *
Nepouštějte se prosím do žádných flamů - vyjadřujte se jen k tomu, čemu rozumíte.

Java má oproti flashi nespornou výhodu - zatím je to stále výrazně pokročilejší jazyk. Takže tam jde udělat skoro všechno - otázkou je, za jakou cenu...
thingwath
Profil
Ach jo, tak teď přijde na přetřes Java?

Applety nijak světlá budoucnost asi nečeká, ale to taky není nijak důležité nasazení Javy. V minulosti se tomu přikládal velký význam, ale myslím, že dneska to nehraje ani moc roli.

Webové aplikace v Javě (servlety jsou jenom jedna z možností) mají naopak budoucnost dle mého názoru prakitcky neotřesitelnou. Java je řešení, které funguje. Podívejte se třeba na apache.org a na některé jejich projekty (zejména Jakarta). A to je jenom Apache Software Foundation. Pochopitelně, jde hlavně o složitější věci.

Přímo uživatelské aplikace v Javě jsou taky poměrně běžné, nějaké přímo používám. Podívejte se na www.jedit.org. Ovšem v tomto případě to je problematické, uvidíme.

Hry mají budoucnost taky, ovšem je to spojené s bodem tři. Podívejte se kupříkladu na http://www.bytonic.de/html/jake2.html

Mobilním telefonům nerozumím, ani žádný nemám.

Každopádně, kdyby Java něměla budoucnost, proč by ji Microsoft kopíroval a prosazoval svůj klon jako hlavní vývojovou platformu?

Wan-To
SVG vrací úder :-) (nezdá se vám, že se furt pohybujeme v kruhu) Podívej se třeba na Batik (viz. ASF)
Wan-To
Profil *
Flash není hlavně jen jazyk, ale celé vývojové prostředí, pokud vím. To, co jde udělat ve Flashi jedním kliknutím myši se dá programovat v Javě 10 minut a bude to možná vypadat stejně.
thingwath
Profil
Wan-To
Java taky není jen jazyk, ale celá platforma. V Javě by šel naimplementovan celý ten slavný Flash se vším všudy i něco navíc :-)
Wan-To
Profil *
Java taky není jen jazyk, ale celá platforma. V Javě by šel naimplementovan celý ten slavný Flash se vším všudy i něco navíc :-)
- to není vůbec špatný nápad, ale kdo by to chtěl naprogramovat???
thingwath
Profil
Macromedia. Jednou Flash (těžko říct jakou část) nejspíše v Javě nebo .NETu udělají, IMHO je to spíš otázka času.
Wan-To
Profil *
thingwath
To by bylo celkem dobré...
Mě spíš víc než Flash láká programování her - a taky je otázka času, kdy se někdo rozhodne vytvořit "Java DirectX" aby šla vytvářet rychlá 3D grafika ;-)
Jestli chceš, můžu ti na e-mail poslat jeden můj "herní výtvor" napsaný v Javě. Potřebuje verzi min. 1.4.2.
thingwath
Profil
Já mám progresivně pětku, ale v záloze leccos :-) Klidně mi to pošli, ale lepší by bylo dát to dostupné ke stažení.
Wan-To
Profil *
Máš to na e-mailu, ke stažení to nedám, protože to zatím není hotové. Snad se ti to podaří spustit.
thingwath
Profil
Funguje a nevypadá to zle :-) Ovšem, jak to bude s hrama v Javě, to je stále těžko říct. Budoucnost to ale určitě má, protože uživatelských programů ve vyšších jazycích bude jistě přibývat, já si třeba hraju s Pythonem a Pygame.
Wan-To
Profil *
Je to vlastně taková blbost ;-) ale já mám strašnou radost, že jsem do dokázal naprogramovat.
DoubleThink
Profil *
BTW: První verze Flashe byla v Jave napsána, ale tento jazyk byl příliš komplexní a nepružný (zejména se to projevovalo na rychlosti a hardwarové náročnosti).
Proto se od tohoto směru upustilo.
llook
Profil
1) Určitě ne. V grafických blbůstkách ji už převálcoval Flash a pro GUI má větší budoucnost XAML nebo XUL.
2) Určitě.
3) Moc ne, leda by radikálně zapracovali na velikosti J2SE JRE a rychlosti Swing.
4) Stejně jako aplikace. A u většiny současných her jsou velmi důležité hardwarové nároky. Podívejte se třeba na zdrojáky Quake 2, ten je částečně dokonce v assembleru (John Carmack musí být totální magor).
5) Distribuovaný kód má na mobilech určitě budoucnost (jako všude). Nejspíš se bude dál přetahovat J2ME a .NET se Symbianem.
Yuhů
Profil
Já zdejšímu tématu moc nerozumím, kromě dotazu číslo jedna.

> 1) Myslíte si, že má Java budoucnost pro webové stránky - jestli mají budoucnost applety?

nevím, jestli mají budoucnost, ale můžu celkem odpovědně říct, že applety nemají ani pořádnou minulost. Možná jsem exot, ale za osm let, co stránky dělám, jsem se s appletem v kódu setkal dvakrát. A žádná velká sláva, vždycky to bylo spíš k zlosti. Applety nebrat.
Wan-To
Profil *
Yuhů
Já jsem se zase v minulosti dost s aplety setkával, ale víc než na stránkách, tak v učebnicích ;-) Tam taky nebylo nic jiného, než aplety (třeba ani jedna stránka o aplikacích). To jsem nikdy nepochopil.
Wan-To
Profil *
Yuhů
Možná proto, že Javu dřív hodně sponzoroval Microsoft a tomu záleželo hlavně na apletech do IE...
thingwath
Profil
Wan-To
Javové applety jsou docela hojně používané třeba na stránkách, které se zabývající algoritmy. Například pro ukázku quick sortu (kód a grafické zobrazení, hezké). Jenže nemám po ruce odkazy.
Fred
Profil
thingwath Třeba jako tady http://mathworld.wolfram.com/topics/MathematicalArt.html ? tam mi přijde, že to má i opodstatnění
thingwath
Profil
Fred
Třeba. Každopádně jinde jsem vlastně ani applety neviděl :-)
Fred
Profil
Normálně mám javu vypnutou, to je jediný místo kde si jí pouštím
Wan-To
Profil *
Proč si Javu vypínáš? Bojíš se, že ti applet naformátuje disk? Musím tě ujistit, že Java má narozdíl od programovacích jazyků jako třeba C++, Delphi po fázi "zavádění" ještě "ověřování" - a to zajišťuje mimo jiné bezpečnost appletů.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0