Autor Zpráva
saix
Profil *
zdravim, mozna je to hloupa otazka, ale potrebuji zivnostensky list pro prodej internetovych aplikaci? konkretne mam na mysli, ze jednorazove vytvorim jen jednu konkretni aplikaci, kterou bych chtel v nezmenene podobe(vsem stejnou) distribuovat za penize... proste stejny princip jako u klasickeho desktopoveho sharewaru...

osobne se vsak do podnikani jako takoveho prislis nehrnu a nedelam si ani nedeje ze to bez ZL pujde... ale prijde mi to stejne jako bych si doma vyrobil jednu vlastovku z papiru a pak ji prodal... to prece neni podnikani, na ktere je ZL potreba... rozdil u sofwaru je jen v tom, ze jeden vyrobek lze prodat vicekrat... zatim ani neplanuji do budoucna vytvaret vice aplikaci a chovat se tak jako firma vyvijejici software... jde mi jen o tu jednu konkretni aplikaci...

pokud ano uvital bych radu jaky ZL a zda proste staci prijit na prislusny urad s doklady a penezi a zridit si konkretni ZL na dany obor nebo je nedejboze nutne dokonce zalozit zivnost jako takovou..
Dero
Profil
IMO by mohla stačit autoská smlouva, ale určitě ještě počkej na někoho zkušenějšího.
Richi
Profil
já ti poradím jinak, ted jsem řešil taky jednu živnost, na netu si najdi živnostenský úřad dle trvalého bydlište, telefoní spojení, zavolej jim a oni ti ochotne řeknou jaký ŽL budeš potřebovat, co k tomu máš dodat a co to bude stát

pravdaže nezaručuju že všude jsou tak chotní jako u nás na P8 ale nic za to nedáš a je to jejich povinnost a hlavně ... budeš mít informace pravdivé a aktuální (protože ted jak jsem se dozvedel se hodne vecí menilo a bude měnit od 1.7.)

vážne si tam zavolej, je to nejlepší řešení :-)
quinux
Profil
Doplnil bych jen, že stačí zajít na ŽÚ, každý obor tě bude stát 1000 Kč a v podstatě až tam hned všechno vyřídíš. Tam vyplníš formuláře a u přepážky pak doplníš po poradě s úřednicí obor. Ještě je nutné připomenout, že potřebuješ čistý výpis z rejstříku trestů takže tím začni. Zbytek se dá vyřídit na místě.
Richi
Profil
quinux
Zbytek se dá vyřídit na místě.
nedá - potřebuje výpis z finančáku, zdravotní a od 1.7. sociální a bůhví co ješte, za telefonát dá 5 korun tak at si radši zavolá než se tam vychystá :-)
mig
Profil *
Pokud je to jednorázovka pro jednoho zákazníka (zaměstnavatele) pak je nejlepší uzavřít dohodu o provedení práce.

Více na http://business.center.cz/business/pojmy/pojem.aspx?PojemID=895

Druhou možností je dohoda o pracovní činnosti - viz http://business.center.cz/business/pojmy/pojem.aspx?PojemID=896
quinux
Profil
Richi

Pokud se jedná o první vyřízení ŽL tak výpis z finančáku není nutný, tedy alespoň minulý rok, když jsem si ŽL vyřizoval ho po mě nechtěli.

Co se týče zdravotního to se mi nezdá - pokud se jedná o žl na vedlejší pracovní činnost tak zdravotní pojišťovna chce akorát jednou ročně úhrn příjmů, ale nic dalšího se s ní nediskutuje. ;o)

Samozřejmě, že pokud byly nějaké změny v zákoně tak je lepší se nejdříve telefonicky zeptat a popravdě i věřím to co říkáš, protože minulá vláda vymýšlela jedině byrokratické zlepšováky.
saix
Profil *
to mig: o jednorazovku pro jednoho dodavatele se nejedna, jeden produkt, ale vice zakazniku

no a krome vseho toho papirovani pri zrizeni, odvadeni dani, podavani pravidelnych danovych priznani jeste jako student vysoke skoly ztratim narok na soc. a zdrav. takze se mi taky velice snadno mohou vysplhat tyhle poplatky nad samotny vydelek z prodeje aplikace... to potom nema cenu s tim ani zacinat...

existuji jeste moznosti, ale jedna horsi nez druha: prodat autorska prava distribucni spolecnosti (vydelek mizivy a hlavne zajem ze strany distributoru jiste nebude, pac zas tak prevratne a bez konkurence to neni) nebo programovat pro firmu jako zamestnanec (to nejde z casovych duvodu)...

takze jinymi slovy, naprogramoval jsem (temer) neco za co by byli lidi ochotni platit, ale ja nemam jak jim to umoznit :) leda rozdavat zadarmo, coz mi vyjde asi nastejno :) ...kam ten svet proboha speje :)

a jeste me tak napadlo, nemam nahodou jako student moznost vyssiho privydelku bez nutnosti ZL nez je stavajicich cca 6000 rocne? treba 60 000? ale to je asi je moje zbozne prani :)
quinux
Profil
saix

Pokud se to nezměnilo tak částka kterou nemusíš nijak přiznávat ani danit je 10 000 Kč ročně. Problém je však ten, že kupující si bude určitě chtít náklady odečíst z daní a tudíž to takhle nepůjde.

S tou ztrátou sociálních a zdravotních výhod bych to neviděl tak černě, ale na tohle je nejlepší se opravdu zeptat někoho kdo v tom umí chodit.

A s tou firmou, která by to prodávala - to není možná špatný nápad, jen je třeba mít štěstí a najít nějakou opravdu seiózní, která tě neokrade. :o)
Richi
Profil
prostě si tam zavolej ...
Richi
Profil
prostě si tam zavolej ...
quinux
Profil
Bych ještě doplnil. :o) Opravdu je lepší si tam zavolat, změny jsou. Připravuji jeen projekt a budu na něj potřebovat obor, který momentálně nemám, tak jsem zavolal a bylo mi sděleno následující.
(připomínám, že ŽL již mám)
výpis z finančního úřadu, že nedlužím daně
výpis z rejstříku trestů
výpis ze sociálky
Je to v dnešní době opravdu byrokracie, protože si myslím, že by si tyto údaje měly úřady mezi sebou předávat samy ostatně stejně jsme všichni v jedné databázi takže ty údaje si z ní stačí jen vytáhnut :o)
mig
Profil *
quinux
jsme všichni v jedné databázi takže ty údaje si z ní stačí jen vytáhnut :o)

Právě že nejsme :-( Proto musíme lítat od čerta k ďáblu.

Další možnost je nechat napsat živnost na někoho z rodiny (rodiče, prarodiče, sourozenci....)
Konkrétně tvorba webu je volná živnost, kde není nutné vyučení ani praxe, takže to dostane každý kdo splní podmínky jak píše quinux.
A následně tě mohou zaměstnat....

Seznam volných živností je k nahlédnutí zde http://business.center.cz/business/pravo/zivnost/volne_zivnosti.aspx
Pro webisty jde o :

24. Grafické práce a kresličské práce
k tomu ještě může být
102. Reklamní činnost a marketing

a zajímavý může být
94. Poskytování software a poradenství v oblasti hardware a software

A ještě poznámku
Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti nemusí být sjednána jen s jedním subjektem, ale můžeš ji během roku uzavřít třeba s pěti firmama. Nevýhodou je dost značnej administrativní humus :-(
quinux
Profil
mig

Budiž i kdyby jsme byli ve více databázích tak pořád nevidím problém je propojit. Když chce nějaký úřad informace pro sebe tak si je obstará, když ale chceme nějaké informace my, tak musíme běhat z místa na místo. Za každý dokument platit nehorázné částky a v případě mimopražských na to navíc čekat i několik týdnů. Hnus :o(

Pro web může sloužit i reklamní činnost a marketing, záleží na úřadu co řekne :o)
quinux
Profil
Pro web může sloužit i reklamní činnost a marketing, záleží na úřadu co řekne :o)

Jsem přehlíd, že to mig již napsal. No jo je strašné horko.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0